Bożonarodzeniowa księga szczęścia

Jolanta Kosowska
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Bożonarodzeniowa księga szczęścia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Czasem milczenie najpiękniej opowiada historię miłości.

Rafał, Tomek, Lena, Aśka i Maria przyjaźnią się ze sobą od czasów liceum. Choć los rozrzucił ich po różnych zakątkach świata, wciąż utrzymują ze sobą kontakt. Pomaga im w tym pewien rytuał, który sobie stworzyli: raz w roku, na Boże Narodzenie, każde z przyjaciół pisze list do pozostałych, opowiadając o tym, co przez ten rok wydarzyło się w jego życiu. Czytanie tych grudniowych listów stało się częścią ich wigilijnej tradycji. Któregoś roku okazuje się, że w skrzynkach pocztowych brakuje wiadomości od Leny – samotnej matki, mieszkającej z córką w Chorwacji. Niepokoją się wszyscy, ale najbardziej przerażony jest Rafał, którego kiedyś łączyło z Leną coś znacznie więcej niż przyjaźń. Z dnia na dzień postanawia wyruszyć w podróż, odszukać swoją dawną ukochaną i naprawić błędy młodości… Ale czy nie jest już na to za późno?
Data wydania: 2021-11-10
ISBN: 978-83-8219-563-7, 9788382195637
Wydawnictwo: Zaczytani
Stron: 344
dodana przez: iza.81

Autor

Jolanta Kosowska Jolanta Kosowska Urodzona na Opolszczyźnie, całe życie związana z Wrocławiem, Opolem i Sobótką, absolwentka wrocławskiej Akademii Medycznej i studiów podyplomowych na Akademii Wychowania Fizycznego. Z zawodu lekarka, specjalistka w trzech dziedzinach medycyny. Nieust...

Pozostałe książki:

Pensjonat pod świerkiem Ludzie potrafią latać Wielkie, włoskie wakacje Prosto w serce Pocztówki z Portugalii
Wszystkie książki Jolanta Kosowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bożonarodzeniowa księga szczęścia

17.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Historia Rafała i Leny osnuta jest wokół przeszłości. Autorka przybliża nam jak wyglądała znajomość i związek tej pary zanim wszystko się skończyło. Prowadzi nas przez uczucia i emocje, jakie do siebie żywili. Nie brak tu wydarzeń dramatycznych, smutnych, odbierających nadzieję na coś, co możnaby jeszcze spróbować naprawić. Ale z drugiej strony, p... {} Recenzja książki Bożonarodzeniowa księga szczęścia

@iza.81@iza.81 {}× 2

"Zawsze można napisać scenariusz własnego życia, a wtedy los nie ma za dużo do powiedzenia."

28.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Autorka w swojej najnowszej powieści świątecznej przedstawiła losy grupy ludzi znającej się już od czasów liceum, a kontynuujących swoją relację w dość nietypowy sposób. Rafał, Tomek, Lena, Aśka i Maria to przyjaciele, których dorosłe życie porozrzucało po różnych zakątkach świata i wystawiło na różne przeciwności losu. Rodzina, codzienne trudnoś... {} Recenzja książki Bożonarodzeniowa księga szczęścia

@viki_zm@viki_zm {}× 1

Potęga miłości i uzdrawiająca moc przyjaźni

7.12.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Bożonarodzeniowa księga szczęścia” to historia piątki przyjaciół, z których dwójkę z nich połączyła miłość, uczucie choć silne nie przetrwało i drogi Rafała i Leny rozeszły się. Kiedy jednak Rafał dowiaduje się, że z byłą dziewczyną, teraz już dojrzałą kobietą nie ma kontaktu od dłuższego czasu, postanawia wyruszyć w drogę do uroczego, chorwackie... {} Recenzja książki Bożonarodzeniowa księga szczęścia

Historia pięknej przyjaźni

31.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Nie mam listu od Leny.". Rafał, Tomek, Lena, Aśka i Maria przyjaźnią się od licealnych czasów. Każdy z nich ruszył w swoją stronę - bohaterowie założyli swoje rodziny, poświęcili się pracy, natomiast wciąż mimo upływu lat utrzymują ze sobą kontakt. Więź dodatkowo wzmaga swego rodzaju rytuał, jaki wprowadzili kilka lat wcześniej - przyjaciele wys... {} Recenzja książki Bożonarodzeniowa księga szczęścia

@wfotelu@wfotelu {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@viki_zm
2021-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Zawsze można napisać scenariusz własnego życia, a wtedy los nie ma za dużo do powiedzenia."

Autorka w swojej najnowszej powieści świątecznej przedstawiła losy grupy ludzi znającej się już od czasów liceum, a kontynuujących swoją relację w dość nietypowy sposób.

Rafał, Tomek, Lena, Aśka i Maria to przyjaciele, których dorosłe życie porozrzucało po różnych zakątkach świata i wystawiło na różne przeciwności losu. Rodzina, codzienne trudności, samotne macierzyństwo i ciężka praca to codzienność poszczególnych bohaterów powieści.

W książce możemy przeczytać o losach przyjaciół, ale najwięcej dowiadujemy się z listów. Te bożonarodzeniowe teksty to właśnie forma podtrzymania relacji między Rafałem, Tomkiem, Leną, Joanną i Marią. Przyjaciele wysyłają je rokrocznie od wielu lat tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, co stało się już wigilijną tradycją, bo to właśnie w ten wyjątkowy dzień młodzi ludzie czytają swoje listy. To w nich szczerze opowiadają o tym, co stało się przez ostatni rok, jak zmieniła się sytuacja i co nowego wydarzyło się w ich życiu.

Nic dziwnego, że kiedy w skrzynkach pocztowych tuż przed Bożym Narodzeniem żadne z przyjaciół w dalszym ciągu nie znalazło listu od Leny, wszyscy są przerażeni. Kobieta mieszka z córką w Chorwacji i chociaż nie wszyscy mają z nią częsty kontakt, to brak wigilijnego listu jest już mocno niepokojący. Najbardziej jednak martwi się Rafał, którego przez jakiś czas łączyło z Leną dużo więcej niż przyj...

{}× 1 | link |
MA
2021-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

“Bożonarodzeniowa księga szczęścia” to historia piątki przyjaciół, którzy raz do roku piszą do siebie listy i otwierają je w Wigilię. Świąteczny klimat jest jedynie pretekstem do opowiedzenia pięknej i jakże smutnej historii miłosnej.
Rafał, Tomek, Lena, Aśka i Maria przyjaźnią się od wielu lat. Po liceum ich drogi się rozeszły, czasami się spotykają, jednak jedna rzecz się nie zmienia- bożonarodzeniowe listy. Pewnego roku nie przychodzi list od Lenki, co niepokoi całą paczkę, szczególnie Rafała, którego coś z kobietą łączyło. Wyrusza do Chorwacji by dowiedzieć się czy wszystko u niej w porządku. Co zastanie na miejscu?
W tej opowieści świąteczny klimat jest jedynie tłem, nie znajdziecie tu zbyt wielu wigilijnych spotkań, tradycji czy pocałunków wśród padających płatków śniegu. Historia oparta jest na listach, które piszą do siebie przyjaciele, wiele tu wspomnień ze wspólnych wakacji i według mnie raczej dominuje ciepło i chorwackie słońce niż mroźny, śnieżny klimat odpowiedni dla świąt. “Bożonarodzeniowa księga szczęścia” toczy się bardzo spokojnie, niewiele tu akcji, dużo więcej retrospekcji i rozmyślań, mnóstwo opisów krajobrazów. Czasami jest wręcz usypiająco i zbyt spokojnie. Druga połowa książki była dla mnie zdecydowanie ciekawsza i dałam się ponieść tej leniwej, acz przenikliwie smutnej opowieści. Bo dominuje tu smutek i niespełnione nadzieje, żal za latami młodości i tym, co mogło się zdarzyć, a wyszło zupełnie inaczej. Końcówka trochę wynag...

{} | link |
@czytanie.na.platanie
2021-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca Przeczytane 2021

Pisanie listów, tych tradycyjnych, papierowych wymaga zaangażowania, podobnie jak pielęgnowanie przyjaźni i miłości, tym samym dajemy odbiorcy odczuć, że jest dla nas ważny. Pomyślcie o tym przed świętami.

„Bożonarodzeniowa księga szczęścia” Jolanty Kosowskiej to ubrana w okołoświąteczną atmosferę opowieść o przyjaźni, która przetrwała studia, miłosne zawirowania i meandry dorosłego życia. W tym okresie każde z pięciorga przyjaciół wysyła do pozostałych list, by podzielić się radościami i smutkami minionego roku. W świąteczny klimat wkrada się niepokój, gdy list od mieszkającej w Chorwacji Leny nie przychodzi i nie ma z nią kontaktu.

Rafał, którego z Leną łączyła kiedyś miłość i wspólne życiowe plany, decyduje się do niej pojechać. Nie może jednak otrząsnąć się z poczucia, że coś się stało, że nie będzie miał szansy naprawić tego, co przed wielu laty zniszczył.

Dręczą go koszmary, które przywołują wspomnienia początków ich znajomości, momentu gdy przyjaźń przerodziła się w prawdziwą miłość i czasu, gdy zapomniał co w życiu najważniejsze. Zanim oprzytomniał okazało się, że na ratowanie związku i nawet przeprosiny jest już za późno. Czy będzie miał szansę jeszcze raz spojrzeć w oczy ukochanej kobiecie?

Autorka do pięknej, wypełnionej emocjami opowieści, która jest podróżą zarówno w przeszłość jak i do urokliwej Chorwacji, dodaje pierwiastek niepokoju, który towarzyszy czytelnikowi do samego końca. Klimatyczne opisy, czy bolesne wspomnien...

{} | link |
AZ
2021-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Czy da się uciec przed miłością?
Czy warto wejść dwa razy do tej samej rzeki?
Czy pierwsza miłość naprawdę nigdy nie rdzewieje?

Związek Rafała i Leny rozpadł się wiele lat temu. Oboje byli młodzi i wchodzili w dorosłe życie. Rafał pragnął być lekarzem i kiedy mógł spełnić swoje marzenie, poświęcał mu każdą wolną chwilę, zaniedbując przy tym Lenę.
Kobieta wiedziała, że życie u boku Rafała, będzie trudne, dlatego postanowiła się wycofać, obiecując, że zerwanie nie wpłynie na ich przyjaźń, która trwa od czasów liceum. I tak wraz z pozostałą trójką przyjaciół - Marią, Aśką i Tomkiem, utrzymują kontakt do dziś.

Chociaż cała piątka, mieszka w odległych od siebie zakątkach świata, to co roku piszą do siebie listy, które otwierają w wigilijny wieczór. Informują w nich o tym, co wydarzyło się u nich w ciągu minionego roku. Niestety okazuje się, że w tym roku w skrzynkach pocztowych każdego z przyjaciół brakuje listu od Leny. Przerażony Rafał, postanawia wyjechać do Chorwacji, by dowiedzieć się, co stało się z jego dawną ukochaną.
Czy uda mu się odnaleźć Lenę i naprawić błędy przeszłości?
A może los ma wobec nich inne plany?

"Bożonarodzeniowa Księga szczęścia" to ciepła historia, w której nie zabraknie jednak łez wzruszenia, ale też nadziei na lepsze jutro.

Autorka ukazała piękno przyjaźni. Przyjaźni silnej, trwałej, wiecznej, dla której kilometry nie mają znaczenia.
Historia piątki przyjaciół jest napisana pięknym języki...

{} | link |
@zetbasia27
2021-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Stara miłość nie rdzewieje ♥️ wiem coś na ten temat 😊
Asia, Marysia, Lena, Tomek i Rafał to paczka przyjaciół od szkoły średniej. Wiele razem przeżyli, zawsze mogli na siebie liczyć, wspierali się gdy los rzucał im kłody pod nogi. Spotykali się w miarę możliwości, utrzymywali ze sobą kontakt, pielęgnowali zwyczaj pisania do siebie listów bożonarodzeniowych, w których opisywali jak minął im rok. Któregoś roku nie przychodzą listy od Leny. Lena nie odpowiada na telefony, przyjaciele się niepokoją, szczególnie Rafał, którego z Leną kiedyś łączyło coś więcej. Tylko on nie ma zobowiązań, więc nie zważając na warunki pogodowe jedzie do Leny, do Chorwacji. Co tam zastanie? Czy miłość z młodości może wrócić? rozkwitnąć?
Książka pełna emocji i wzruszeń, prowokująca do przemyśleń. Pełna też nadziei i ciepła. O przyjaźni, miłości, szczęściu, i o tym, że na miłość nigdy nie jest za późno.
Polecam na zimowy wieczór. Inne książki tej autorki także.
A w tle przepiękna Chorwacja 😊

{} | link |
@tusz_na_papierze
2021-12-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10

Muszę od tego zacząć, bo inaczej się nie da. Uwielbiam sposób w jaki Pani Jolanta maluje w wyobraźni czytelnika krajobrazy... Dzięki niej ponownie zostawiłam serce we Włoszech, zwiedziłam Portugalię a teraz wśród zimowej aury odkryłam uroki Chorwacji. 🤩 Podróż bez ruszania się z fotela... Coś pięknego.

Anioł stróż w postaci przyjaciela. Tak podsumowałabym książkę. Piękna historia o sile przyjaźni, upadkach i zgodzie, stracie i szczęściu. Bo szczęściu czasem trzeba właśnie pomóc i dać kolejną szansę.

To, co również zachwyciło mnie w książce to jej epistolarna postać. Historie z życia Rafała przeplatane są listami od Lenki. Nadaje to świetny rytm książce, przez co nie nudzi się a ciekawi z każdą stroną.

Książka idealna nie tylko na czas świąt. Zawarte w niej przesłanie jest ponadczasowe, piękne w każdej oprawie.

Czasem, aby dwie ścieżki znów się zeszły potrzeba czasu, małej pomocy i zimnego prysznica.

Czytajcie, bo warto.

{} | link |
@klaudia.brozyna2320
2021-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Jolanta Kosowska potrafi świetnie przenieść czytelnika do innego świata. I tym razem tak było. Autorka sprawiła, że poczułam się częścią paczki przyjaciół, miałam wrażenie, że sama kroczę śladami pięknej Chorwacji. Historia Leny niejednokrotnie sprawiła, że gardło ściskało mi się ze wzruszenia i z trudem powstrzymywałam łzy. Nie mogłam się doczekać końca tej opowieści i z niecierpliwością przerzucałam kolejne strony, wypełnione smutkiem, żalem, ale również pełne nadziei – w książce obecna jest cała gama uczuć, o których autorka potrafi tak pięknie opowiadać. To opowieść o bezgranicznej sile przyjaźni, o nieustającej latami miłości, przewrotności i niesprawiedliwości losu, ciężkich wyborów. Opowieść, która sprawi, że zapragniecie odwiedzić Chorwację i która sprawi, że zastanowicie się chwilę nad priorytetami w swoim życiu.

Zobaczcie, że czasem milczenie najpiękniej opowiada historię miłości …

{} | link |
@juswita_op.pl
2021-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@zaczytana_mama_dwojki
2021-12-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021 roku
@KsiazkowoCzyta
2021-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@jelonka11
2021-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@madalenakw
2021-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@wfotelu
2021-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@iza.81
2021-10-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Ale nie można przyjaźnić się z całym światem. Świat na to nie zasługuje i tego nie docenia. Ludzie często zachowują się gorzej od zwierząt. Atakują, niszczą i wykorzystują słabszych. ”
{}× 1
#
“Przygotowywał pan coś, co robi pan kilka razy w każdym tygodniu, zapominając o konieczności przygotowania się do czegoś, co wydarzy się tylko raz w pana życiu? ”
{}× 1
#
“Czas pędzi jak szalony. Nie da się zrobić wszystkiego. W życiu zawsze trzeba wybierać. Najważniejsze są priorytety. ”
{}× 1
#
“Nie za wszystko można przeprosić. Czasami na przeprosiny jest po prostu za późno. Życie pognało dalej i zaczęło pisać zupełnie inny scenariusz. ”
{}× 1
#
“Zawsze można napisać scenariusz własnego życia, a wtedy los nie ma za dużo do powiedzenia. ”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl