Boży bojownicy

Andrzej Sapkowski
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 155 ocen kanapowiczów
Boży bojownicy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 155 ocen kanapowiczów

Opis

Rok nastał Pański 1427. Pamiętacie co przyniósł?

Wiosną wonczas, ogłosił papież Marcin V bullę Salvatoris omnium, w której konieczność kolejnej krucjaty przeciw Czechom kacerzom proklamował. W miejsce Orsiniego, który leciwy był i haniebnie nieudolny, obwołał papa Marcin kardynałem i legatem Henryka Beauforta. Beaufort aktywnie bardzo sprawy się ujął. Wnet krucjatę postanowiono, która mieczem i ogniem husyckich apostatów pokarać miała. Gorące, skwarne było lato roku 1427.
A co, pytacie na to Boży bojownicy? Cóż, kontynuują oni swoją misję.
Po rejzach ich oddziałów pozostają jeno zgliszcza i trupy. Reynevan, medyk z wykształcenia i powołania, bierze udział w krwawych bitwach. Jest wielokrotnie brany w niewolę, ale ze wszystkich opresji wychodzi cało. Z zadziwiającą gorliwością nastają na niego wszyscy: i Inkwizycja, i złowrogi Pomurnik, i pospolici raubritterzy, których nikt nie przekona, że Reynevan nie miał nic wspólnego z napadem na wiozącego znaczną sumę pieniędzy poborcę podatków. A także wyjątkowo nań zawzięty Jan von Biberstein, pan na zamku Stolz, obwiniający Reynevana o zniewolenie jego córki. Pan Jan obiecuje, że napcha gwałciciela prochem i wystrzeli w powietrze. U boku Bożych bojowników Reynevan walczy za prawdziwą wiarę, mści się za doznane krzywdy, i odnajduje wreszcie miłość swego życia.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7054-167-5, 9788370541675
Wydawnictwo: SuperNowa
Cykl: Trylogia husycka, tom 2
Nagrody: Nagroda Nautilus (Zwycięzca), Nagroda Sfinks (Zwycięzca)
Kategoria: Fantastyka
Stron: 588
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Andrzej Sapkowski Andrzej Sapkowski
Urodzony 21 czerwca 1948 roku w Polsce (Łódź)
Polski pisarz fantasy. Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Zdobył wykształcenie ekonomiczne. Jest żonaty. Ambasador Łodzi w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od 9 lipca 2008 roku jest także honorowym obywatelem tego miasta. Twó...

Pozostałe książki:

Krew elfów Miecz przeznaczenia Czas pogardy Ostatnie życzenie Chrzest ognia
Wszystkie książki Andrzej Sapkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„Ogniem i cepem” czyli Husyci na ziemiach śląskich i ościennych

5.02.2010

Taki właśnie podtytuł mógłby nosić środkowy tom trylogii o przygodach Reynevana et consortes. Tym razem bowiem Reinmar z Bielawy, będący głównym bohaterem powieści, ustępuje pola innej postaci, a jest nią ni mniej ni więcej tylko wojna we własnej osobie. Ów osławiony jeździec apokalipsy, nie będąc jednakże antropomorficzną personifikacją a’ la Prat... Recenzja książki Boży bojownicy

@Maynard@Maynard × 1

Boży bojownicy

18.06.2010

„Boży Bojownicy” to kolejna książka, która wyszła spod pióra polskiego pisarza – Andrzeja Sapkowskiego. Jest to drugi tom Trylogii Husyckiej, którego pierwsza część ukazała się trzy lata po zakończeniu sagi o wiedźminie, a której recenzję mogliście przeczytać u nas jakiś czas temu. Gdyby „Narrentrum” w pewien sposób mnie nie zauroczył, to z pewnoś... Recenzja książki Boży bojownicy

Wojny husyckie po raz drugi - Andrzej Sapkowski „Boży bojownicy” /superprodukcja/

27.08.2014

Kiedy sięgnęłam po pierwszą część trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego, nie miałam cienia wątpliwości, że jestem skazana na słuchanie wszystkich trzech części. Boży bojownicy, czyli drugi tom cyklu sprawił, że nad czytanie przedkładam … słuchanie. Do tej pory audiobooki i superprodukcje były dla mnie miłym urozmaiceniem czytelniczego życia; od ... Recenzja książki Boży bojownicy

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2021-01-09
9 /10
Przeczytane ebook

"Szkoda strzępić ryja". kontynuacja Narrenturmu trzyma poziom, a Sapkowski to mistrz powieści przygodowej, fantastyczniej i w ogóle Trylogia Husycka to szczytowe osiągnięcie gatunku.

× 20 | link |
@jatymyoni
2020-06-23
8 /10
Przeczytane Audiobook Bardzo dobra książka Fantastyka L. polska

Reynevan dojrzewa, wybiera Husytów i staje się Bożym Bojownikiem. Na jego wybór głownie mają wpływ względy osobiste, a nie poglądy stron. Głównie jego umysł zaprzątają białogłowy. Zakochany Reynevar jest gotów dla swej wybranki zrobić wszystko, a wojna, w której bierze udział jest dla niego mniej ważna. Ma szczególny dar ciągłego popadania w tarapaty, ciągłego ocierania się o śmierć. Ma jeszcze jeden szczególny dar, zjednywania sobie przyjaciół, którzy wybawiają go z opresji. Właściwie w stosunki do niego nikt nie jest obojętny, przyjaciel, albo wróg. Większość jednak czasu spędza na polu bitewnym Wojen Husyckich. Wojen w których po obu stronach zatracono ideały, człowieczeństwo, a jedynym motorem jest rzeź i grabież, a także interesy i układy dowódców., a nie dobro ludzi i wiara.
Sapkowski przedstawia wojnę i poszczególne potyczki w sposób niezwykle plastyczny. Przedstawia też świetnie wszystkie gry zakulisowe, gdzie najważniejsza jest władza i pieniądze. Obszar Śląska jest mi dość dobrze znany, więc z przyjemnością podążałam drogami bohaterów.
Książka imponuje rozmachem, fabułą i szybkością akcji, a w wykonaniu plejady świetnych aktorów rewelacyjna.

× 2 | link |
@frodo
2011-10-06
10 /10
Przeczytane Andrzej Sapkowski Andrzej Sapkowski

Drugi tom trylogii husyckiej spływa krwią. Dosłownie i w przenośni. Bitwy, utarczki, potyczki, gonitwy. Samson, Szarlej, Reimar są w centrum rejz taborytów i sierotek. Śląsk płonie. I wszystko to świetnie napisane. Klasyka.

× 2 | link |
@calamitas
2013-07-21
10 /10
Przeczytane

W życiu bym nie pomyślała, że książka (w dużej mierze) historyczna tak bardzo skradnie moje serce. To się czyta jednym tchem i z wypiekami na twarzy. Powieść łotrzykowska, przygodówka z lekką domieszką fantasy i sporą dawką przedniego humoru, wielowymiarowa i wspaniale skonstruowana. Dla mnie opus magnum.

× 1 | link |
@maginott
2008-04-22
10 /10
Przeczytane mine, it's all mine !

Zaczac wypada oczywiscie od Narrenturm ale moim zdaniem Boży bojownicy to najlepsza czesc z calej trylogii. Wiecej w niej historii i tresci w porownaniu do czesci pierwszej w ktorej Bielawa na przemian wylazi i pakuje sie w kolejna kabale. Z mojej strony 5/5.

× 1 | link |
@ilek0
2008-09-24
10 /10
Przeczytane

Brutalna książka. Czasami moja wyobraźnia aż za bardzo obrazowo pokazywała mi to co czytałam. Nie mniej jednak, cała Trylogia Husycka napisana po mistrzowsku. Chylę czoła przed p.Sapkowskim.

× 1 | link |
@miss_whatever
2008-07-22
Przeczytane

Trzyma poziom części pierwszej. Szczerze mówiąc, po dłuższym czasie od przeczytania zlewa się w jedno i trudno powiedzieć, które wydarzenie miało miejsce w którym tomie.

× 1 | link |
@Tanashiri
2019-11-13
10 /10
Przeczytane Polscy autorzy Historyczne,... Ciekawostki, fakty... Ciekawe, wciągające,... Mistrzowie literatury

W Narrenturmie Sapkowski przyzwyczaił czytelnika, do tego że Reynevan wciąż wpada w kłopoty, wciąż jest łatwowierny i zbyt ufny.
Mamy więc prawie 600 stron niesamowitych przygód, a w nich czary, miłość oraz trochę wojaczki.
Moje zdziwienie wpadające w zachwyt dotyczy szkieletu Bożych bojowników, ponieważ tutaj w całości powieść opiera się na wojnie.
Generalnie wojują w każdym rozdziale, armia Sierotek pustoszy Śląsk. Pali, morduje, kradnie i idzie dalej. Na następne księstwa.
Trup ściele się gęsto już od początku.
I czytam to wszystko z wypiekami na twarzy, autentycznie zafascynowana światem w którym porzoga pustoszy wsie i miasta, ludzie mordują ludzi. W międzyczasie Inkwizycja i Konrad, biskup Wrocławia palą na stosie innowierców, w rzeczywistości ludzi niewinnych, jednakże stosy muszą płonąć. Muszą aby wśród chrześcijan na Śląsku nie zapanowało podzielenie.
Czytam w pełnym skupieniu, podczas gdy inną tego typu lekturę przeczytałabym tylko oczami, myślami byłabym gdzieś indziej.
Za to wszystko ofiaruję Panu, Panie Andrzeju wszystkie moje gwiazdki :)

Wszystkie, bo nie cierpię wojaczki, wojny, opisów batalistycznych i innych tego typu. Boży bojownicy są jednak tak wciągający, że nie wyobrażam sobie by tego nie przeczytać.
Zabrakło mi jednak Szarleja, i jego sentencji. To nie było dobre posunięcie aby ta postać zeszła do planu drugiego. Podobnie zresztą ma się rzecz z Samsonem Miodkiem. Choć jego było tu troszkę więcej niż Szarleja. Sap...

| link |
@beata87
2019-11-17
10 /10
Najukochańsze

Genialna powieść łotrzykowska, pełna przygód Reynevana, Samsona Miodka i Szarleja. Barwne, żywe opisy, język krwisty tworzą swoisty klimat, który oczarowuje. Nie przepadam za opisami batalistycznymi - tutaj wręcz delektowałam się nimi - słowa oddawały uczucia, zapachy, kolory i dźwięki, to świadectwo niezwykłego kunsztu literackiego pana Sapkowskiego. Wydarzenia 1428 roku obfitowały w bitwy, rzezie i inne okropieństwa, bohaterowie znajdują jednak czas na miłość i czerpanie radości z życia. Powieść jeszcze lepsza niż Narrenturm - choć myślałam, że to niemożliwe. Oddaje doskonale mentalność średniowieczną, pełną zabobonów, magii, religijnej dwulicowości, zaznajamia nas też z okresem wojen husyckich na Śląsku i w Czechach. Szczerze polecam.

| link |
@SYSTEM
2007-09-03
8 /10
Przeczytane

Nie przesadzajmy z tym wielkim powrotem. Ot, dobrze się czytająca grafomańska powieść historyczna. Szczęśliwie o wiele lepsza niż zachowanie autora.

| link |
@michal.a.kokot
2010-01-27
Przeczytane

Kawał dobrej i momentami wymagającej literatury. Kto nie orientuje się w czasach "bożych wojowników" prześledzi sobie wątek sensacyjny :)

| link |
@Albercik
2008-12-29

Trylogia husycka, moim skromnym zdaniem bije wiedźmiński pięcioksiąg o głowę. Oczywiście seria o wiedźminie też jest całkiem, całkiem.

| link |
@jodynaa
2011-05-01
8 /10
Przeczytane

Zdecydowanie słabsza od "Narrenturmu". Nie iskrzyła tak humorem i dowcipem słownym, jak pierwsza część. Ale też oko.

| link |
@Craen
2011-07-13
10 /10
Przeczytane

Fantastyczna książka, równie dobra jak I tom. Znakomicie przedstawione tło historyczne i cudowny humor

| link |
@Salama
2010-05-04
10 /10
Przeczytane

Choć moim zdaniem nieco grosza od pierwszego tomu, nadal jest to kawał rewelacyjnej roboty.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Boży bojownicy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Narrenturm
Narrenturm
Andrzej Sapkowski
8.6/10
Koniec świata w Roku Pańskim 1420 nie nastąpił. Nie nastały Dni Kary i Pomsty poprzedzające nadejści...
Lux Perpetua
Lux Perpetua
Andrzej Sapkowski
8.5/10
Kiedy przez Śląsk i Czechy przetaczały się krucjaty i husyckie wyprawy odwetowe, nie znano słowa "l...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl