Miecz przeznaczenia

Andrzej Sapkowski
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 458 ocen kanapowiczów
Miecz przeznaczenia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 458 ocen kanapowiczów

Opis

Wiedźmiński kodeks stawia tę sprawę w sposób jednoznaczny: wiedźminowi smoka zabijać się nie godzi. To gatunek zagrożony wymarciem. Aczkolwiek w powszechnej opinii to gad najbardziej wredny. Na oszluzgi, widłogony i latawce kodeks polować przyzwala. Ale na smoki – nie. Wiedźmin Geralt przyłącza się jednak do zorganizowanej przez króla Niedamira wyprawy na smoka, który skrył się w jaskiniach Gór Pustulskich. Na swej drodze spotyka trubadura Jaskra oraz – jakżeby inaczej – czarodziejkę Yennefer. Wśród zaproszonych przez króla co sławniejszych smokobójców jest Eyck z Denesle, rycerz bez skazy i zmazy, Rębacze z Cinfrid i szóstka krasnoludów pod komendą Yarpena Zigrina. Motywacje są różne, ale cel jeden. Smok nie ma szans.
Data wydania: 2014-11-01
ISBN: 978-83-7578-064-2, 9788375780642
Wydawnictwo: SuperNowa
Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii, tom 2
Stron: 400
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Andrzej Sapkowski Andrzej Sapkowski
Urodzony 21 czerwca 1948 roku w Polsce (Łódź)
Polski pisarz fantasy. Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Zdobył wykształcenie ekonomiczne. Jest żonaty. Ambasador Łodzi w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Od 9 lipca 2008 roku jest także honorowym obywatelem tego miasta. Twó...

Pozostałe książki:

Ostatnie życzenie Miecz przeznaczenia Krew elfów Czas pogardy Chrzest ognia Wieża jaskółki Narrenturm Boży bojownicy Lux Perpetua Pani Jeziora Coś się kończy, coś się zaczyna Wiedźmin: Sezon Burz Wiedźmin Żmija Świat króla Artura. Maladie Trzynaście kotów Rękopis znaleziony w smoczej jaskini Opowieści o Wiedźminie, t. 1 Historia i fantastyka Wiedźmin. Ostatnie życzenie Opowieści o Wiedźminie, t. 2 Maladie i inne opowiadania Wiedźmin: Droga, z której się nie wraca Wiedźmin. Geralt Wiedźmin. Tom I Wiedźmin. Tom II Wiedźmin. Droga bez powrotu Wiedźmin. Mniejsze zło Wiedźmin. Zdrada Wiedźmin. Granica możliwości Co większe muchy Jawnogrzesznica Wiedźmin. Droga bez powrotu Wiedźmin. Wydanie kolekcjonerskie Fenix 1990 03 (3) Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2007 Oko Yrrhedesa Wiedźmin: Kraniec Świata Wiedźmin: Ziarno Prawdy Wizje alternatywne Wizje alternatywne. Antologia opowiadań "SF" pisarzy polskich Maladie
Wszystkie książki Andrzej Sapkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Biały Wilk w opowiadaniach

2.05.2023

„Miecz przeznaczenia”, podobnie jak „Ostatnie życzenie”, jest zbiorem luźno powiązanych ze sobą opowiadań fantasy stanowiących wstęp do cyklu o wiedźminie Geralcie z Rivii, zwanym też Białym Wilkiem. W „Granicy możliwości” wyruszamy wraz z kompanią śmiałków zapolować na smoka, którego niedawno widziano nad pastwiskiem pod Hołopolem. „Okruch lodu” ... Recenzja książki Miecz przeznaczenia

@Eufrozyna@Eufrozyna × 16

Czy da się uciec od przeznaczenia?

3.05.2022

[[Wiedźmiński kodeks stawia tę sprawę w sposób jednoznaczny: wiedźminowi smoka zabijać się nie godzi. To gatunek zagrożony wymarciem. Aczkolwiek w powszechnej opinii to gad najbardziej wredny. Na oszluzgi, widłogony i latawce kodeks polować przyzwala. Ale na smoki – nie. Wiedźmin Geralt przyłącza się jednak do zorganizowanej przez króla Niedamira ... Recenzja książki Miecz przeznaczenia

ZROZUMIEĆ PRZEZNACZENIE

21.12.2022

Geralt i ja znajomości nie zaczęliśmy najlepiej. Tak, zdecydowanie, to nie był dobry początek i to wyłącznie z mojej winy. Będąc nastolatkiem obejrzałem film Wiedźmin, wiecie, ten koszmarek z Michałem Żebrowskim; koszmarek, który wyglądał jak garażowe kino offowe. Obejrzałem i to był mój błąd, który sprawił, że uznałem serię książek za niewartą pr... Recenzja książki Miecz przeznaczenia

Przeznaczenia dwie strony

21.02.2015

Wiedźmiński los jest ciężki. Należy walczyć z potworami, najlepiej je od razu pokonywać. Należy przestrzegać kodeksu, którego tak naprawdę nie ma. Należy zachować spokój i rozwagę. Należy być odważnym i niewrażliwym. Należy pamiętać, że jest się mutantem. Należy... Czy nie za dużo tego należy? Geraltowi to właśnie przeszkadza. Powinien być mutantem... Recenzja książki Miecz przeznaczenia

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2020-01-22
8 /10
Przeczytane ebook

"Miecz przeznaczenia" trzyma poziom pierwszego tomu wiedźmińskich opowiadań. Historie wciągają, chociaż jest w nich więcej moralizatorstwa, a mniej krwi, niż w pierwszej części, pozostało poczucie humoru i lekkość pióra bardziej rozbudowany jest też wątek związku Geralta i Yennefer, swoją drogą kilku(dziesięciu) pisarzy powinno wybrać się do Sapkowskiego na korepetycje z pisania o relacjach damsko-męskich, i niby to opowiadania, a czyta się jak powieść . Bardzo warto. 

× 25 | link |
@denudatio_pulpae
2021-07-14
7 /10
Przeczytane Mam w domu 📚

Tu znajdziecie pierwowzór prawdziwego cudu CGI – złotego smoka z serialu "Wiedźmin" :)

Opowiadania w porządku, no, może trochę za mało potworów jak na mój gust. Przydałaby się jedna czy dwie strzygi jak z "Ostatniego życzenia", albo chociaż jakiś wilkołak. Byle porządny, nie jakaś popierdółka z Forks (tak, czytałam "Zmierzch", młoda byłam i głupia).

Całkiem przyjemna i zabawna ta powtórka, zabieram się więc za kolejną część. Serial czeka :P

× 18 | link |
@Eufrozyna
2023-05-02
9 /10
Przeczytane

Książka ta jest idealna do miłego spędzenia czasu, czytając ją przenosimy się do innego świata, świata pełnego piękna, ale też i okrucieństwa oraz zabobonu. Nawet osoby nie przepadające za gatunkiem fantasy docenią kunszt autora oraz osobowość wykreowanego przez niego Geralta i innych postaci. Każdy z bohaterów różni się charakterem, co często powoduje utarczki między nimi, napędzając fabułę. Jeżeli doda się do tego umiejętność ukazywania przez Sapkowskiego nawet najtrudniejszych cech psychiki ludzkiej w tak prosty i zarazem ciekawy sposób, to „Miecz przeznaczenia” okaże się książką jedyną w swoim rodzaju.

× 11 | link |
@ksiazkirabe
2020-02-21
8 /10
Przeczytane 2020

Coraz bardziej się "wkręcam" w historie o wiedźminie Geralcie z Rivii ;). Ten zbiór opowiadań przeczytałam nawet szybciej niż "Ostatnie życzenie", ale podobał mi się właściwie tak samo i zachęcił do poznawania kolejnych książek z tej serii. Podoba mi się lekkość stylu autora, jego humor, to jak ciekawie wplata w swoje opowieści różne legendy i baśnie, jak rozprawia się ze stereotypami i buduje historie swoich bohaterów. Polubiłam wszystkich, nawet kapryśną Yennefer, a to o czymś świadczy ;)

Książka przeczytana w ramach Olimpiady Czytelniczej.

× 8 | link |
@malyrudyjez
@malyrudyjez
2020-01-06
9 /10
Przeczytane 2020

Zaskakująca, intrygująca, trzymająca w napięciu - druga część serii opowiadań o Geralcie z Rivii. To wcale nie tak, że kilka nocy spędziłam zagłębiając się w przygody, które spotykały Geralta, ale tak trudno było odłożyć książkę i nie dowiedzieć się co stało się na następnej stronie, w następnym rozdziale, w następnym opowiadaniu...

× 6 | link |
@Basiek04
@Basiek04
2020-01-01
8 /10
Przeczytane Domowy księgozbiór

 Kolejny, po "Ostatnim życzeniu", zbiór opowiadań ze świata Wiedźmina. Czytało mi się je całkiem przyjemnie, ale nie bawiłam się przy nich tak dobrze jak przy poprzedniej części. Zabrakło mi ironii i czarnego humoru, których w "OŻ" było pełno, a tutaj chwilami jak na lekarstwo. Wszystkie opowiadania skupiają się na przeznaczeniu i tym, czy da się od niego uciec. W pewnym momencie rozważanie tej sprawy pod wszelkimi możliwymi kątami zaczyna być nieco nużące.
 Moją symaptię wzbudzili za to smok i Ciri. Jestem ciekawa, jak potoczą się jej dalsze losy. 

× 5 | link |
@Xie
@Xie
2010-09-20

Kiedy przeczytałam "Ostatnie życzenie", niemal natychmiast okradłam świnkę-skarbonkę i zakupiłam następną część (lokalna biblioteka nie jest zbyt zasobna w fantastykę :P). A kiedy dzisiaj skończyłam z "Mieczem Przeznaczenia", od razu postanowiłam, że następnego dnia po szkole wybiorę się do księgarni po "Krew elfów". Następnie zaczęłam trząść się na środku pokoju i mamrotać, że nie wytrzymam do jutra. To chyba dostatecznie ukazuje, co myślę o tej książce ;)

× 4 | link |
@szarikow
@szarikow
2012-04-27
10 /10
Przeczytane Przeczytane Uwielbiam... bezwzględnie Na Kundziu :)))

Uważałam, że "Ostatnie życzenie" jest fenomenalną książką, ale po przeczytaniu "Miecza przeznaczenia" nie wiem, co powiedzieć. Genialne dialogi, świetne i mądre opowieści, interesujące postaci - to tylko niektóre z atutów drugiej części sagi o wiedźminie. Moim zdaniem najlepszym opowiadaniem był zdecydowanie "Miecz przeznaczenia", które definitywnie zakończone zostało w ostatniej opowieści. Jak dla mnie mistrzostwo! Polecam.

× 4 | link |
@fantastyka.na.luzie
2020-02-04
9 /10
Przeczytane 2019 Fantastyka Posiadam

Jak zwykle cudowne opowiadania z uniwersum Wiedźmina.
Był śmiech, były wzruszenia, była to świetna przygoda. Bardzo mi się podobały te historie. Niektóre były ze sobą powiązane, szczególnie te związane z Ciri. Spotkanie Wiedźmina i Ciri było naprawdę fantastyczne.
Nie zakończę na tej historii. :)

× 4 | link |
@19emilka93
2020-01-20
8 /10
Przeczytane

Tak, Wiedźmin ujął mnie za serce jak miliony ludzi na całym świecie. Dwa tomy, które mnie wchłonęły. Świat przedstawuiony bazuje na znanych nam schematach, także tych z kultury. Bohaterowie ciekawi, z zapatrym tchem kończyłam drugi tom. Cieszę się, że w końcu sięgnęłam po tę sagę.

× 4 | link |
@Aiwlys
@Aiwlys
2009-12-08
10 /10
Przeczytane Czytane kilkakrotnie Na półce

Nie powiem, bardzo podobają mi się opowieści o Wiedźminie. A już zwłaszcza, kiedy do całości przyłączyła się Ciri. Bardzo ją polubiłam za upór i tę dziewczęcość. A moją ulubioną sceną jest ta, kiedy dziewczynka informuje zakłopotanych wiedźminów, że dostałą miesiączki i nie może trenować. Usmiałam się w tym momencie ;)

× 3 | link |
@stos_ksiazek
2023-05-09
10 /10
Przeczytane

Kolejne opowiadania o Wiedźminie przeczytane. Tym razem "Miecz przeznaczenia". Ten zbiór opowiadań czytałam po raz pierwszy, ale niektóre historie poznałam w serialu, lecz były bardzo zmienione. Po co Netflix tak to pozmieniał? Przecież te przygody Geralta są fantastyczne.

Moje ulubione opowiadanie z tej części to chyba "Wieczny ogień" i " Coś więcej", ale wszystkie są mega porywające. "Wieczny ogień" to świetnie skonstruowane opowiadanie, które zaskakuje i bawi. Myślałam, że to Jaskier będzie głównym bohaterem, a tu taka niespodzianka. Natomiast drugie opowiadanie przypadło mi do gustu ze względu na Geralta i jego przeznaczenie. Ta historia pokazuje, że Wiedźmin nie jest wcale pozbawionym uczuć mutantem. Końcówka to majstersztyk, aż łezka w oku się kręci.

Ogólnie oceniam bardzo pozytywnie opowiadania. Szczerze to nawet czytało mi się je lepiej niż "Ostatnie życzenie". Jakoś bardziej mnie wciągnęły. Tu w końcu poznajemy Ciri, a także bardziej Yennefer i samego Geralta.

Teraz chyba sięgnę po "Sezon burz" a później dopiero po "Krew elfów". Ciekawa jestem, co będzie dalej, bo podobno "Sezon burz" opisuje wczesne przygody Wiedźmina. A wy jak czytaliście przygody Białego Wilka?

× 2 | link |
@frodo
2011-06-15
10 /10
Przeczytane Andrzej Sapkowski

Ech spędzić taka popijawę jak Geralt z Borchem Trzy Kawki, dowiedzieć się czym jest Okuch Lodu i Wieczny Ogień. Poznać Granice Możliwości i zrozumieć Coś Więcej. To obowiązek każdego miłośnika fantasy. Świetny tomik. Klasyk.

× 2 | link |
@Colley
@Colley
2011-11-29
8 /10
Przeczytane

Z jednej strony dużo lepsza od "Ostatniego życzenia", z drugiej strony często nudnawa. Początkowo nie mogłam zdzierżyć "Wiecznego ognia", sama nie wiem dlaczego. Mimo wszystko, miejsce w ulubionych jest zasłużone ;)

× 2 | link |
@Pablopan
@Pablopan
2012-09-07
10 /10
Przeczytane

Rewelacyjny zbiór opowiadań, dużo śmiechu, dużo wzruszeń, język barwny i obrazowy, z pewnością polecam i zachęcam do lektury. Od przygód Geralta trudno się oderwać.

× 2 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie.
Skojarzenia są obrazem duszy
Logika jest matką wszelkiej wiedzy
Bo wiem, że by złączyć dwoje ludzi, samo przeznaczenie nie wystarczy. Trzeba czegoś więcej niż przeznaczenie.
Ano cóż, paskudny otacza nas świat - mruknął wreszcie. - Ale to nie powód, byśmy wszyscy paskudnieli. Dobra nam trzeba.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Ostatnie życzenie
Ostatnie życzenie
Andrzej Sapkowski
8.9/10
Andrzej Sapkowski, arcymistrz światowej fantasy, zaprasza do swojego Neverlandu i przedstawia uwielb...
Krew elfów
Krew elfów
Andrzej Sapkowski
8.8/10
Konstruując przewrotne i wzruszające opowieści, zebrane w dwóch tomach - "Ostatnie życzenie" i "Miec...
Czas pogardy
Czas pogardy
Andrzej Sapkowski
8.8/10
Tom drugi wychwalanej przez krytykę i uwielbianej przez czytelników wiedźmińskiej sagi. Świat Ciri i...
Chrzest ognia
Chrzest ognia
Andrzej Sapkowski
9.0/10
Oto Geraltowa kompania: Jaskier, trubadur w kapelusiku z piórkiem egreta. Studiował siedem sztuk wyz...
Wieża Jaskółki
Wieża Jaskółki
Andrzej Sapkowski
8.7/10
"Wieża Jaskółki" - tom czwarty sagi o wiedźminie. Wśród zagubionych bagien ciężko ranna Ciri wraca d...
Pani Jeziora
Pani Jeziora
Andrzej Sapkowski
8.3/10
Piąty i ostatni już tom sagi o wiedźminie Geralcie, pięknej czarodziejce Yennefer i Cirilli - dzieck...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl