Do gwiazd

Brandon Sanderson
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Do gwiazd
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Świat Spensy jest atakowany od setek lat. Obcy zwani Krellami przypuszczają jeden powietrzny atak za drugim, prowadząc niekończącą się kampanię, której celem jest zagłada ludzkości. Jedyną obroną przed nimi są eskadry myśliwców walczące z wrogiem w przestworzach. Piloci są bohaterami niedobitków ludzkiej rasy.

Spensa zawsze marzyła, że zostanie jedną z nich, że będzie latać i dowiedzie swojej odwagi. Jednak ciąży na niej niesława jej ojca - zestrzelonego przed wieloma laty pilota, który nieoczekiwanie zdezerterował, praktycznie przekreślając szanse Spensy na przyjęcie do szkoły pilotów.

Ludzie nigdy nie pozwolą Spensie zapomnieć o tym, co zrobił jej ojciec, lecz ona mimo to postanowiła latać. A Krelle właśnie to umożliwili. Podwoili liczebność swojej powietrznej armady, jeszcze bardziej zagrażając światu Spensy. Rozpaczliwa walka ludzkości o przetrwanie pozwoli spełnić jej marzenie życia...

„Powieść Do Gwiazd to przygoda, której nie chcecie przegapić. Wszystkim miłośnikom fantastyki spodoba się ten niezwykły melanż space opery i przygodowej SF, ukazujący, jak Spensa uczy się, co oznacza prawdziwa odwaga”.
TOR.COM
Tytuł oryginalny: Skyward
Data wydania: 2021-09-07
ISBN: 978-83-8202-319-0, 9788382023190
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Skyward, tom 1
Stron: 606
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Brandon Sanderson Brandon Sanderson
Urodzony 19 grudnia 1975 roku w USA (Lincoln)
Amerykański pisarz fantastyki i powieści przygodowych dla młodzieży, wykładowca twórczego pisania. Dwukrotny laureat nagrody Hugo. W 1994 roku rozpoczął studia na kierunku biochemii na Uniwersytecie Brighama Younga w Provo w stanie Utah. W latach 1...

Pozostałe książki:

Słowa światłości Elantris Droga Królów Z mgły zrodzony Studnia wstąpienia
Wszystkie książki Brandon Sanderson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Do gwiazd i jeszcze dalej!

WYBÓR REDAKCJI
2.11.2020

Brandon Sandersona jak zwykle nie zawodzi – starannie realizuje swoją receptę na udaną przygodę, tworząc historie brzmiące znajomo, ale za każdym razem wciągające i pełne świeżości. Tym razem zaoferował lekkie SF z nawarstwiającymi się intrygami, interesującymi pomysłami i tak podobne do genezy Kapitan Marvel. Ludzkość udała się w kierunku gwia... Recenzja książki Do gwiazd

Lot do gwiazd

16.10.2021

„Zawsze się zastanawiałem, czy mógłbym polecić do gwiazd.”* to słowa jednego z pilotów walczących z Krellami, a dokładniej ojca głównej bohaterki powieści „Do gwiazd”. Ludzkość ukrywająca się w jaskiniach planety Detritus, jest spragniona nieba. Czy wyjście na powierzchnię będzie już zawsze zarezerwowane dla wybranych: pilotów-wojowników? Spensa ... Recenzja książki Do gwiazd

Siła marzeń

26.09.2021

Książek Brandona Sandersona (chociaż raczej tych, którym bliżej do fantasy) od dawna byłam ciekawa, jednak tak jakoś wyszło, że nigdy nie miałam z tym autorem po drodze. Aczkolwiek ukazanie się nowego wydania jednej z jego książek było dla mnie pretekstem do sprawdzenia, co też sprawia, że te historie są aż tak popularne. Oczekiwań względem "Do gw... Recenzja książki Do gwiazd

Nie jest się odważnym dlatego, że ludzie tak twierdzą...

17.06.2020

Tylko pamiętaj, Spensa. Musisz wybrać, kim chcesz być. Spuścizna, wspomnienia mogą być przydatne. Jednak nie możemy pozwolić, żeby nas określały. Jeśli dziedzictwo staje się zamkniętą skrzynią, a nie inspiracją, sprawy zaszły za daleko. Spensa od zawsze marzyła by zostać pilotem, który bohatersko broni swoją planetę przed atakami obcych. Jed... Recenzja książki Do gwiazd

Moja opinia o książce

Opinie

@janusz.szewczyk
2021-11-21
6 /10
Przeczytane 2021 2019 Posiadam Posiadam 2021

Młodzieżowa fantastyka przygodowa w wykonaniu Brandona Sandersona może starszych miłośników literatury [email protected] nieco razić nadmierną prostotą i schematyzmem fabuły, w której młoda bohaterka po ciężkim dzieciństwie i licznych szykanach niemiłego otoczenia dociera przez trudy do gwiazd (dosłownie i w przenośni). Żeby jeszcze dokładniej odwzorować najpospolitsze klisze gatunkowe autor zdecydował się dodać jej tajemniczą moc, która niechybnie okaże się zbawcza w kolejnych tomach oraz tajemniczego mechanicznego przyjaciela, który przypadkiem okazuje się panaceum na wiele fabularnych problemów. Czytanie kolejnej historii kosmicznego kopciuszka byłoby czynnością zupełnie jałową i nużącą, ale Brandon Sanderson sprawnie wykorzystuje przeróżne pisarskie chwyty by czytelnicy kolejny raz dali się przekonać, że ta sama bajka może smakować dobrze jeśli tylko sprawnie polukrować ją humorem, tajemnicami z przeszłości i groźbami niechybnej śmierci w co drugim rozdziale. O dziwo, to działa i nawet zdając sobie sprawę z wtórności i dziecinności fabuły, przeczytałem tę książką z przyjemnością (wstyd się przyznać, ale chwilami także ze wzruszeniem, gdy przypomniały mi się moje własne marzenia z dzieciństwa). Liniowa akcja powieści koncentruje się na szkoleniu i walce młodych pilotów kosmicznych myśliwców z obcymi, którzy podejrzanie nieudolnie atakują nieszczęsnych ludzi uwięzionych na planecie-cmentarzysku technologicznym, otoczonym orbitalną warstwą starych stoczni, paneli oświetlających i innego ...

| link |
@przyrodazksiazka
2021-09-16
10 /10
Przeczytane

,,Wyobrażałam sobie, że te potrzaskane skały są ciałami moich wrogów, leżących z połamanymi kośćmi, unoszących drżące ręce w daremnym geście całkowitego poddania.
Byłam bardzo dziwną dziewczynką".

Niesamowita, naprawdę. Rozpoczyna się rozmową ojca z córką, którzy wyszli na powierzchnię Ziemi. Spensa jest jeszcze młodą dziewczynką, którą interesują walki w obronie swojego kraju. Bardzo chce być potrzebna i wyuczyć się takiego zawodu, by ludzie ją szanowali. W momencie ataku Obcych, których nazywają Krellami, ojciec nakazuje jej udać się do miejsca z którego przyszli. Ona daje mu słowo, a on wyrusza na bitwę, której koniec jest katastrofalny w skutkach. Jednak cóż warte jest słowo, kiedy się go nie dotrzymuje?

Po skończonej bitwie Spensy traci coś ważnego zyskując miano osoby, którą nigdy nie chciała być. Z powodu wielkiego nieszczęścia, będzie musiała wykazać się intuicją i przebiegłością. Spełni się kogoś marzenie, a innego zostanie złamane. To coś więcej niż tylko książka,którą trzeba przeczytać.
Nawet nie macie pojęcia, jaka jest niepowtarzalna. Oj wciągnęła mnie od pierwszej linijki! Autor tak poprowadził tekst, że opowieść nas wzrusza i przeraża jednocześnie. Jest prowadzona ze smakiem nawet w krwawych momentach. Bohaterzy są mądrzy i tchórzliwi. Mają swoje marzenia i dążą do ich spełnienia. Czasami zbyt wiele biorą na swoje barki, jednak ponad wszystko chcą pokazać, że są pomocni. Że potrafią walczyć i bronić swoich.
Pozycja potrafi wyz...

| link |
@very.little.book.nerd
2022-09-13
10 /10
Przeczytane

Sięgając po "Do gwiazd" Brandona Sandersona totalnie nie spodziewałam się, że trafię na książkę, która będzie tak bardzo moja!

Ostatnio rzadziej sięgam po sci-fi, nie mówiąc już o hard sci-fi (podgatunku kładącym nacisk na naukę i technologię). Dlatego trochę się obawiałam, czy odnajdę się w wykreowanym przez autora świecie. Moje obawy były jednak nieuzasadnione, bo już od pierwszych stron "Do gwiazd" wciągnęło mnie niesamowicie. A co konkretnie mi się w nim podobało?

No cóż... wszystko? Uwielbiam praktycznie każdy aspekt tej historii: od na maksa wciągającej i oryginalnej fabuły, poprzez świetnie wykreowanych bohaterów (włączając w to AI), aż po emocje, których totalnie się nie spodziewałam po tego typu książce. Wiecie, to jednak pełne akcji sci-fi, a jednak znalazło się tu miejsce na całe mnóstwo przeróżnych emocji. Dodatkowo uwielbiam całym sercem Spensę, główna bohaterkę, która dołącza do grona moich ukochanych postaci kobiecych. Jest pyskata, nie daje sobie w kaszę dmuchać i jak szalona walczy o prawdę oraz o swoje marzenia.

Niesamowite jest także pióro autora, a co za tym idzie, brawa należą się również tłumaczowi. Nigdy bym nie pomyślała, że powietrzne walki myśliwców z przedstawicielami obcych cywilizacji mogą być tak świetne, a tu proszę.

Jeśli macie ochotę na doskonałe młodzieżowe sci-fi, koniecznie sięgnijcie po tę serię. Nie będziecie żałować ani przez sekundę!

| link |
M.
2022-06-27
7 /10
Przeczytane
@Adam84
2021-11-06
8 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@NataliaTw
2021-10-30
10 /10
Przeczytane
@asiaczytasia
2021-10-16
8 /10
@popkulturkaosobista
2021-09-26
6 /10
Przeczytane Posiadam
@Czytaczka.a
2021-08-19
10 /10
Przeczytane 2021 Perełki Ulubione
@ruficzek
2021-07-09
8 /10
Przeczytane
@Suzbook.e
2021-02-02
8 /10
Przeczytane
KA
2020-11-10
6 /10
Przeczytane Audio 2020
@alinaz5
2020-07-13
8 /10
Przeczytane
@Kitsune
2020-06-16
8 /10
Przeczytane
@Radosna
2020-04-19
7 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Śmierć jest sprawiedliwa. Wszystkich nas traktuje tak samo.”
× 1
#
“Ludzie potrzebują opowieści, dziecko. One dają nam nadzieję i ta nadzieja jest rzeczywista.”
× 1
#
“— Zawsze uważałam — odrzekła — że tchórz to ktoś, kto bardziej przejmuje się tym, co o nim mówią, niż tym, co jest słuszne. Nie jest się odważnym dlatego, że ludzie tak twierdzą. Chodzi o to, ...”
× 1
#
“Tylko pamiętaj, Spensa. Musisz wybrać, kim chcesz być. Spuścizna, wspomnienia mogą być przydatne. Jednak nie możemy pozwolić, żeby nas określały. Jeśli dziedzictwo staje się zamkniętą skrzynią...”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Wśród gwiazd
Wśród gwiazd
Brandon Sanderson
8.1/10
"Brandon Sanderson jest po prostu wspaniałym pisarzem. Kropka". Patrick Rothfuss, autor bestseller...
ReDawn
ReDawn
Janci Patterson, Brandon Sanderson
From #1 bestselling author Brandon Sanderson and Janci Patterson comes the second of three Skyward s...
Cytoniczka
Cytoniczka
Brandon Sanderson
Trzeci tom porywającego cyklu o dziewczynie, która w miejscu odleglejszym niż gwiazdy usiłuje urato...
Evershore
Evershore
Janci Patterson, Brandon Sanderson
From #1 bestselling author Brandon Sanderson and Janci Patterson comes the final of three Skyward se...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl