Rytmatysta

Brandon Sanderson
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów
Rytmatysta
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów

Opis

Joel ponad wszystko pragnie zostać Rytmatystą. Rytmatyści, wybierani przez Mistrza w tajemniczej ceremonii przyjęcia, mają moc nadawania życia dwuwymiarowym rysunkom zwanym kredowcami. Są też jedyną obroną ludzkości przed dzikimi kredowcami – bezlitosnymi istotami, które pozostawiają za sobą zmasakrowane trupy. Dzikie kredowce niemal opanowały terytorium Nebrasku, a teraz zagrażają całym Amerykańskim Wyspom.
Jako syn zwyczajnego wytwórcy kredy z Akademii Armedius Joel może się jedynie przyglądać, jak młodzi Rytmatyści uczą się magicznej sztuki, dla której on poświęciłby wszystko. Uczniowie zaczynają znikać – są porywani ze swoich domów, a pozostają po nich jedynie plamy krwi.
Joel zostaje pomocnikiem profesora, którego zadaniem jest zbadanie zabójstw młodych adeptów magii i wkrótce wraz z przyjaciółką Melody trafia na ślad zaskakujących odkryć, które na zawsze zmienią Rytmatykę.
Tytuł oryginalny: The Rithmatist
Data wydania: 2019-02-27
ISBN: 978-83-7480-838-5, 9788374808385
Wydawnictwo: MAG
Stron: 320
dodana przez: Almaranth

Autor

Brandon Sanderson Brandon Sanderson
Urodzony 19 grudnia 1975 roku w USA (Lincoln)
Amerykański pisarz fantastyki i powieści przygodowych dla młodzieży, wykładowca twórczego pisania. Dwukrotny laureat nagrody Hugo. W 1994 roku rozpoczął studia na kierunku biochemii na Uniwersytecie Brighama Younga w Provo w stanie Utah. W latach 1...

Pozostałe książki:

Słowa światłości Elantris Droga Królów Z mgły zrodzony Studnia wstąpienia
Wszystkie książki Brandon Sanderson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Brandon Sanderson, Rytmatysta, recenzja

27.12.2020

Brandon Sanderson w swej książce zabiera czytelników do oryginalnego baśniowego świata, w którym naturalną rzeczą jest magia – nazywana tam rytmatyką – oraz odwieczna walka dobra ze złem, która rozgrywa się na wyspie Nebrask. Głównymi bohaterami dzieła są nastoletni Joel i jego rówieśniczka Melody. Oboje uczą się w Akademii Armedius, gdzie przygot... Recenzja książki Rytmatysta

Hogwart rysowany kredą

22.05.2020

Brandon Sanderson, by nie wpaść w pisarską monotonię, dzieli swoją książki na dwa obozy. Z jeden strony tworzy epickie, monumentalne i rasowe hard fantasy z uniwersum Cosmere, z drugiej sięga po literaturę młodzieżową z pogranicza fantasy i SF. W swoich pomysłach wybiera znane motywy, jednak za każdym oferuje w nich coś świeżego, sprawiając, że je... Recenzja książki Rytmatysta

Rytmatysta

6.08.2019

Pamiętacie taką bajkę jak "Zaczarowany Ołówek"? Któż nie chciałby go mieć? Ołówek, którym posługiwał się główny bohater bajki, miał niespotykaną właściwość - wszystko, co zostało nim narysowane, natychmiast ożywało. A gdyby tak ołówek zamienić na magiczną kredę i zamiast obrazów tworzyć żywe, czasem bardzo niebezpieczne kredowce? Zaintrygowani? Za... Recenzja książki Rytmatysta

A miało być tak pięknie.

28.03.2022

Znacie to uczucie, kiedy wszyscy czymś się ekscytują, więc i Wy podchodzicie do tej rzeczy z podobną ekscytacją, by po chwili okazało się, że jesteście rozczarowani? To moje dotychczasowe przygody z Sandersonem. Tyle dobrego słyszałam o autorze, że liczyłam na ucztę literacką za każdym razem, kiedy sięgam po jego książkę... A Rytmatysta zawiódł c... Recenzja książki Rytmatysta

Moja opinia o książce

Opinie

@piratksiazkowy
2020-10-05
8 /10
Przeczytane

To była moja pierwsza książka Sandersona i muszę przyznać, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

Stworzony przez autora świat jest odległy, ale jednocześnie bliski - jest tak opisany, że nie mamy wrażenia, że nie mogłaby to być rzeczywistość. Główni bohaterowie po prostu dają się lubić, po trochu będąc literackimi archetypami postaci, a historia wciąga i nie pozwala się oderwać. Podczas niej towarzyszymy Joelowi w ciekawej przygodzie i po trochu w podróży do odkrycia siebie.

Ciekawym dodatkiem są ilustracje różnych form obrony na zakończenie każdego rozdziału, dzięki czemu łatwiej jest sobie je wyobrażać.

Czekam na kolejną część i z pewnością chętnie sięgnę również po inne książki tego autora.

× 3 | link |
@fantastyka.na.luzie
2020-02-04
8 /10
Przeczytane Serie; MUSZĘ MIEĆ :D Posiadam Fantastyka 2019

Nie mam zielonego pojęcia, jak to robi Sanderson, ale jego każda książka jest tak wyjątkowa, a świat tak niezwykły, że aż prawdziwy namacalny. Czytając tę książkę od razu poczułam się częścią tego świata.

Co prawda to jest książka młodzieżowa i w głównym bohaterze jest ta dziecięca naiwność, ale cóż z tego, jak fabuła jest niezwykle ciekawa?!

To pierwsza część tomu, w której poznajemy nowy rodzaj magii - rytmatykę. Czyli mówiąc jak najprościej, ożywianie/nadawanie właściwości rysunkom kredowym. Ten rodzaj magii w świecie Joela, głównego bohatera, jest jak zwyczajna dziedzina nauki, oparta na wyliczeniach, geometrii.
Joel jest tym zafascynowany, ale nie jest Rytmatystą i jego rysunki nie robią niczego. Jednak nawet to go nie zniechęca i pragnie zgłębiać wiedzę w tej dziedzinie. Robi co może, żeby wkradać się na lekcje, na które w tak naprawdę nie powinien mieć wstępu.

Tymczasem zaczynają znikać uczniowie Rytmatyści. Chcąc rozwiązać tę zagadkę, dyrektor akademii powołuje jednego z profesorów oraz Joela, który ma mu pomagać. Okazuje się, że to zmieni sposób postrzegania Rytmatyki.

Przyznam szczerze, zakończenie było bardzo dobre. Śledziłam z zapartym tchem te wszystkie wydarzenia i żałowałam, że to się skończyło. Bo chociaż jedna bitwa się skończyła, inna dalej trwa.

Sanderson to niezwykle dokładny autor, więc jego książka obfituje w rysunki przedstawiające schematy obron stosowanych przez Rytmatystów. Świat, główni bohaterowie i...

× 1 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
6 /10
Przeczytane 2019 Posiadam

Brandon Sanderson przyzwyczaił już chyba swoich czytelników do wymyślania nowych systemów działania magii w wymyślonych światach, które opisuje w swoich książkach fantasy. "Rytmatysta" jest kolejnym przykładem pomysłowości autora, ale równocześnie łatwo w tej książce dostrzec schematy skopiowane z poprzednich utworów. Głównym bohaterem jest młody chłopak imieniem Joel, dość przypadkowo uczący się w elitarnej szkole kształcącej zarówno lokalnych magów, zwanych dla niepoznaki Rytmatystami, jak i dzieci nieposiadające talentu do rytmatyki. Umiejscowienie akcji w szkole magii naprawdę trudno uznać za oryginalny pomysł a i główny bohater posiada wszelkie typowe cechy potteropodobnych młodzieńców, nieustraszenie walczących o dobro, równość, prawdę i inne zazwyczaj smętne wartości pozytywne pozostawiane w fabułach młodzieżowych powieści fantasy przez niekontrolowane przypływy weny ich autorek i autorów. Schemat cudownego dziecka, dokonującego w błyskawicznym tempie odkryć, których nieszczęsne okoliczne autorytety rytmatyki nie zdołały dokonać przez wiele dziesięcioleci badań, stanowi typowy przykład pójścia przez autora na łatwiznę i niedbałości o choćby pozory sensu. We prawie wszystkich swoich książkach Sanderson na początku opisuje spójne i przemyślane systemy działania magii, w których, w miarę rozwoju fabuł, robi kolejne dziury i dobudówki, zaprzeczające sensowności uprzednio opisanych reguł lub zmieniające je nie do poznania. Dokładnie tak jest i tym razem. Joel dokonuje odkry...

| link |
M.
2022-05-08
7 /10
Przeczytane
@sun
2022-04-21
10 /10
Przeczytane
@mori
2022-03-27
5 /10
Przeczytane
@miriady
2022-02-07
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022
@Aleksandra_99
2022-01-29
10 /10
Przeczytane
@ruficzek
2021-12-31
8 /10
Przeczytane
@SFsince2018
2020-12-27
7 /10
@Adam84
2020-09-11
6 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
JO
2020-05-04
8 /10
Przeczytane
@RuBrykaPopkulturalna
2020-03-28
9 /10
Przeczytane 2019 Zrecenzowane 2019 Zrecenzowane RuBrykaPopkulturalna Young Adult Brandon Sanderson Fantasy
@cofbooks
2019-12-10
10 /10
Przeczytane
@ejwa1960
2019-11-07
7 /10
Przeczytane 2019 ebook/legimi/audiobook Fantastyka i sci-fi
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Rytmatysta. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl