Dom pisarzy w czasach zarazy

Tomasz Jastrun
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Dom pisarzy w czasach zarazy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Znany polski poeta i prozaik poprzez wspomnienia o dawnym domu snuje opowieść nie tylko osobistą, ale też literacką i historyczną.

Dom przy ulicy Iwickiej, w którym autor jako dziecko mieszkał po wojnie z rodzicami, a który zamieszkiwali lub odwiedzali też liczni pisarze, był świadkiem prywatnego życia, ale też przemian epoki stalinizmu. To także pretekst do opowiedzenia, jakie system wpłynął na działanie i decyzje znanych literatów. Książkę uzupełniają przeprowadzone przez laty przez Tomasza Jastruna wywiady z twórcami takimi jak Juliusz Żuławski, Ryszard Matuszewski, Jan Kott, Seweryn Pollak, Irena Szymańska czy Bronisława Przybosiowa.
Data wydania: 2020-09-02
ISBN: 978-83-8015-821-4, 9788380158214
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 448
dodana przez: Evita

Autor

Tomasz Jastrun Tomasz Jastrun
Urodzony 15 września 1950 roku w Polsce (Warszawa)
Tomasz Jastrun, pseud. Witold Charłamp, Smecz, Te Jot – polski poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki, autor książek dla dzieci, długoletni współpracownik paryskiej „Kultury”, a także dziennikarz radiowy. Syn poetów: Mieczysława Ja...

Pozostałe książki:

Arytmia i kwarantanna Gra wstępna rozpisana na 62 felietony 7 x miłość Dom pisarzy w czasach zarazy Czułym okiem Gorący lód : 29 poważnych i niepoważnych opowiadań o miłości niemiłości Kolonia karna. Sceny z życia małżeńskiego Opiłki i okruszki Rzeka podziemna Zakręceni Album rodzinny. Wiersze i fotografie Pikanterie. Opowiadania miłosne Wyszedł z siebie i nie wrócił Gorączka. Opowiadania wyuzdane Jakby nigdy nic Męskie pół świata Osobisty przewodnik po depresji Splot słoneczny Tylko czułość idzie do nieba 10 x miłość Czy pan nie widział rudego chłopca? Sny, które budzą Antek i przyjaciele Antoś i jeszcze ktoś Bilet do nieistnienia Miłość-niemiłość i inne wiersze Naprzeciw siebie Powitania i pożegnania Z ukosa Życie Anny Walentynowicz
Wszystkie książki Tomasz Jastrun

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Najgorsza zaraza

6.10.2020

Czy może być coś gorszego niż zniewolenie duszy? Takiej zarazy nie da się zwalczyć żadną szczepionką. Tomasz Jastrun, w „Domu pisarzy w czasach zarazy” od wydawnictwa Czarna Owca, zabiera nas w nostalgiczną podróż w jedno konkretne miejsce – na ulicę Iwicką 8a. Wchodzimy do monumentalnej kamienicy, dotykamy mocnych, drewnianych schodów, któr... Recenzja książki Dom pisarzy w czasach zarazy

@Zaneta@Zaneta × 4

W pułapce systemu

28.05.2021

Iwicka 8A, warszawska ulica, a przy niej budynek, rodzinny dom autora, w którym prócz jego rodziny zamieszkiwali inni znani pisarze w czasach powojennych, w czasach gdy jednego okupanta zastąpił drugi, gdy jeden system został wyparty drugim, system, który zniewolił, otumanił wielu na wiele lat. "Dom pisarzy w czasach zagłady" to fascynująca podró... Recenzja książki Dom pisarzy w czasach zarazy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Betsy59
2021-08-11
7 /10
Przeczytane 2021

Pierwszą część czytało się świetnie. O dzieciństwie Tomasza Jastruna w domu pisarzy, o uwikłaniu tych ostatnich w stalinizm, o dylematach moralnych jego ojca, znanego poety przytłoczonego propagandą. Takie były czasy: artyści musieli wybierać: czy być z partią i być wydawanym, wystawianym, grać role, mieć mieszkania, wyjazdy zagraniczne, talony na samochody, czy być przeciw i pisać do szuflady. Metody Jedynej Partii i jej Słusznej Ideologii znane i stosowane również dzisiaj… Wszystko to jest barwnie opisane, miejscami poetycko, bo autor przecież poetą jest i synem poetów. Swojego ojca, Mieczysława Jastruna przedstawia bardzo ciepło, matkę, Mieczysławę Buczkówną mniej, chyba nie miał z nią bliskich relacji. Mieszkańców Domu i ich znajomych, znanych i często wybitnych pisarzy przybliża jako zdolnych, ale pełnych dziwactw i śmieszności zwykłych ludzi.

W drugiej części autor, sam opozycjonista w latach 70-tych i 80-tych, stara się skłonić niektórych z mieszkańców Iwickiej do analizy ich postawy z lat stalinizmu. I tego nie mogłam czytać. Starzy już ludzie zasłaniają się niepamięcią, tłumaczą siebie i członków swojej rodziny. Żenujące.

Generalnie- bardzo ciekawa i wartościowa pozycja, pierwsza część świetna, natomiast drugą autor mógłby sobie darować.



× 20 | link |
@daka_portal
2022-02-06
9 /10
Przeczytane

Zupełnie utonęłam w tej książce. „Dom pisarzy w czasach zarazy. Iwicka 8A”, świetna lektura, naprawdę.

Na pewno ważny jest tu język i umiejętność opowiadania. Również podejście do tematu. Tomasz Jastrun opowiada o swoim dzieciństwie i przez ten pryzmat oglądamy historie i życiowe przypadki znanych pisarzy, osób znaczących wiele w historii polskiej literatury czy kultury. My znamy ich raczej tylko z lektur i z lekcji polskiego. Autor pokazuje ich od strony kuchni, czasem łazienki, w kapciach bardziej, niż w garniturze. Nie jest to książka nastawiona na plotkę. Choć przecież czasami wieje skandalem.

Ci wszyscy znani ludzie byli przede wszystkim tłem dla jego dorastania, odegrali jakąś rolę na kolejnych etapach życia. Jednocześnie książka opisuje, jak trudne było życie pisarzy czy intelektualistów w Polsce powojennej, w czasach stalinizmu, gdzie każda rozmowa z drugim człowiekiem mogła stanowić początek dylematu moralnego, gdzie wciąż trzeba było dokonywać wyborów stricte politycznych. Opisując codzienność życia w tym szczególnym domu, gdzie prawie każdy z mieszkańców chciał zaistnieć w życiu kulturalnym, tylko poprzez przytaczanie szczegółów tego bytowania, Autor dobitniej pokazuje jakość tych wszystkich ludzi. Nikogo nie usprawiedliwia ani nie oskarża, ale sam ten opis jest momentami wstrząsający i skłania do refleksji.

Wszystkim, których interesuje historia literatury, polskiej polecam tę książkę.

...

× 9 | Komentarze (1) | link |
@MLB
2021-07-04
9 /10
Przeczytane EbM

Długo jej nie zapomnę.
Tym razem nie chodzi o suwerena, a o elity intelektualne. Czytałam Miłosza, jeszcze z powielacza, sama przepisywałam na maszynie w stanie wojennym "Zniewolony umysł" - tam byli Alfa, Beta, Gamma i Delta - tu są żywi ludzie z imienia i nazwiska, ich życie codzienne, rodziny, układy, zależności, historia - też od "kuchni i sypialni".
Wielu z nich nie chce pamiętać, niewielka część pamięta, ale nie potrafi zanalizować, jak to było możliwe, jak do tego doszło, jak mogli być tak ślepi i spolegliwi. Wielu się obudziło i zrehabilitowało - na szczęście, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że mechanizm wciąż jest sprawny i działa.
Tomasz Jastrun napisał świetną książkę

× 6 | link |
@karolina92
2021-05-28
8 /10
Przeczytane
@Zaneta
2020-10-06
8 /10
Przeczytane 2020 WRZESIEŃ

Cytaty z książki

Następowało to progresywnie, stopniowo i miało swoje etapy. Byłem przecież kiedyś niegłupim, samodzielnie myślącym chłopakiem. Po wojnie na podstawie pewnych przesłanek doszedłem do wniosku, że trzeba stanąć po stronie nowej władzy, a kiedy tylko stanąłem, trzeba było zacząć iść i wtedy otwierały się kolejne pułapki. Ja jednak nadal szedłem, aż dotarłem tam, gdzie zabijano myślenie - (Ryszard Matuszewski)
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl