Dzieje Polski. 1572-1632 Imperium Rzeczypospolitej. Tom 5

Andrzej Nowak
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dzieje Polski. 1572-1632 Imperium Rzeczypospolitej. Tom 5
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Ten tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka wprowadza nas w czasy, które w rodzimej historiografii zwykło się nazywać epoką królów elekcyjnych. W opisywanym okresie – od 1572 do 1632 r. – Rzeczpospolita trzykrotnie zmierzyła się z bezkrólewiem. Mimo interwencji zagranicznych mocarstw udawało się każdorazowo wybrać króla zgodnie z wolą ogółu szlachty: Henryka Walezego, którego okres panowania jest marginalny w historii Polski, Stefana Batorego i wreszcie Zygmunta III Wazę. Przed nowymi władcami Rzeczypospolitej rysowały się trudne zadania. Wewnątrz kraju coraz potężniejsze stawały się rody magnackie, stanowiące realną siłę polityczną zwalczającą obóz królewski. Zewnętrznie najgroźniejsze były tendencje ekspansjonistyczne Moskwy oraz Szwecji.

Mimo tych wyzwań, a może właśnie w starciu z nimi, Rzeczpospolitą tego okresu należy określić mianem imperium, ale – jak podkreśla prof. Andrzej Nowak – jedynym takim w historii ludzkości. Imperium Rzeczypospolitej oparte było bowiem nie tylko na wielkości terytorialnej i silnej gospodarce, ale również na wolności, na dialogu władcy z obywatelami (nie z poddanymi), na szukaniu konsensusu. Areną tych starć były głównie odbywające się 3 – 4 razy w roku sejmiki oraz sejm. Wykuła się zupełnie unikatowa polska elita emanująca swą kulturą na całą Europę.

Również militarnie Rzeczpospolita kontynuuje okres swej świetności. To rozwój husarii, najgroźniejszej jednostki bojowej XVII wieku, która w całym ówcześnie świecie nie miała sobie równej. Błyskotliwe zwycięstwa np. Stefana Batorego pod Pskowem, hetmanów Jana Karola Chodkiewicza pod Kircholmem oraz Stanisława Żółkiewskiego pod Kłuszynem znaczyły szlak chwały Rzeczypospolitej. Z drugiej jednak strony coraz ciężej było uchwalić podatki na wojsko. W tym okresie pojawia się już bowiem opozycja w stylu totalnym, kontestująca wszelkie poczynania króla i dworu, choćby najkorzystniejsze dla Rzeczypospolitej.

Opozycja ta zaczyna dopuszczać się zdrady i wchodzić w alianse z obcymi mocarstwami. To był zalążek nieszczęścia, które niedługo spotka kraj w postaci potopu szwedzkiego i najazdów moskiewskich, a w dalszej perspektywie przerodzi się w targowicę. Autor w mistrzowski, literacki sposób przekonuje nas, że historia powinna być nauczycielką życia również w XXI wieku.

Tradycyjnie "Dzieje Polski" ukazują się w eksluzywnym wydaniu ze złoceniami, tłoczeniami oraz licznymi mapami i ilustracjami.

Data wydania: 2021-11-25
ISBN: 978-83-7553-328-6, 9788375533286
Wydawnictwo: Biały Kruk
Cykl: Dzieje Polski - Biały Kruk, tom 5
Kategoria: Historia Polski
Stron: 456
dodana przez: piotr_osowski

Autor

Andrzej Nowak Andrzej Nowak
Urodzony 12 listopada 1960 roku w Polsce (Kraków)
Andrzej Witold Nowak − polski historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN (kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej...

Pozostałe książki:

Czwarty K Tajemnica zielonego ducha Wyzwanie Szczeniaki Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród Kroniki idhunu Tydzień świętego mozołu. Opowiadania japońskie 1945–1975 Tyrania postępu 22 zadania służby bhp. Standardy działania Chluba i zguba. Antologia najnowszej publicystyki patriotycznej Dzieje Polski. 1572-1632 Imperium Rzeczypospolitej. Tom 5 Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski Dzieje Polski. Tom 3. 1340-1468 Królestwo zwycięskiego orła Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek John Paul II 1920-2005. Illustrated Biography (Jan Paweł II 1920-2005. Ilustrowana biografia) Klęska imperium zła. Rok 1920. Kronika życia i pontyfikatu - Karol Wojtyła-Jan Paweł II Ludzka miłość Medycyna druidów Między nieładem, a niewolą. Krótka historia myśli politycznej Pierwsza zdrada Zachodu Polska i Rosja Raj Wygaszanie Polski 1989-2015 Zmiana skóry Blaski i nędze życia w PRL Bolesny piątek Błogosławiony Jan Paweł II Kronika życia i pontyfikatu Czas walki z Bogiem Dumy i dumki z rusałki dniestrowej zaczerpnięte Dzieje Kresów Ekspektatywa_3 Warszawa jako struktura emergentna Filary niepodległości. Część 2 Historia i Polityka Historie politycznych tradycji. Piłsudski, Putin i inni History and Geopolitics: a Contest for Eastern Europe Intelektualna historia III RP. Rozmowy z lat 1990-2012 JAN PAWEŁ II BIOGRAFIA BŁOGOSŁAWIONEGO Ja, Najwyższy Jak rozbić rosyjskie imperium? Idee polskiej polityki wschodniej (1733-1921) Jak zdawać egzaminy Jan Paweł II : ilustrowana biografia Jan Paweł II Biografia Błogosławionego Jan Paweł II Kronika życia i pontyfikatu Jaskółki i kraby Koleżka Wilk Korespondencja z lat 1952–1975 Kościół na straży polskiej niepodległości Krzyż Polski Patriotyzm i męczeństwo tom 4 Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów... Kurupi i inne opowiadania Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921 Metamorfozy społeczne Tom 19 Modelowanie matematyczne i symulacje komputerowe w naukach społecznych Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę O historii nie dla idiotów Od Polski do post-polityki. Intelektualna historia zapaści Rzeczpospolitej Od imperium do imperium : spojrzenia na historię Europy Wschodniej Ofiary imperia i historycy Ojczyzna ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919-1920 Pamięć imperiów w Europie wschodniej. Teoretyczne konteksty i porównania Polska i Krzyż Polska i trzy Rosje Polska. Panoramy Powieść o Lisie Powrót "Imperium Zła" Powrót do Polski : szkice o patriotyzmie po "końcu historii" 1989-2005 Przedsiębiorczość społeczna Putin. Źródła imperialnej agresji Rosja, komunizm i świat. Wybór esejów Ryby Strachy i Lachy Ukrainky Uległość czy niepodległość Wieczór, gdy znów staliśmy się ludźmi Wielka Księga Historii Polski Wynalazek Morela Z przygód imć Pana Amadisa z Walii, jako też innych wiernych druhów jego Zmieniłaś się w młodą gołąbkę. Z pradawnej i nowszej poezji Synów Słońca Żeby cię lepiej zjeść Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy
Wszystkie książki Andrzej Nowak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dzieje Polski. 1572-1632 Imperium Rzeczypospolitej. Tom 5 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2023-08-19
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieje Polski. 1572-1632 Imperium Rzeczypospolitej. Tom 5. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród
Dzieje Polski. Tom 1. Skąd ...
Andrzej Nowak
9.5/10
Pierwszy tom pomnikowych Dziejów Polski, napisanych przez wybitnego historyka z Uniwersytetu Jagiell...
Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski
Dzieje Polski. Tom 2. Od ro...
Andrzej Nowak
9/10
Nota o książce: Drugi tom bestsellerowych "Dziejów Polski" pióra znakomitego historyka prof. Andrzej...
Dzieje Polski. Tom 3. 1340-1468 Królestwo zwycięskiego orła
Dzieje Polski. Tom 3. 1340-...
Andrzej Nowak
10/10
Kolejny tom wspaniałej historii Polski opowiedzianej piórem profesora Andrzeja Nowaka liczy 464 stro...
Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek
Dzieje Polski. Tom 4. Trudn...
Andrzej Nowak
9/10
Wreszcie jest z niecierpliwością oczekiwany przez tysiące Polaków kolejny tom wielkiego dzieła prof....
© 2007 - 2024 nakanapie.pl