Dziewczynka, która widziała zbyt wiele

Małgorzata Warda
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 33 ocen kanapowiczów
Dziewczynka, która widziała zbyt wiele
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 33 ocen kanapowiczów

Opis

Ile można poświęcić dla ukochanej osoby? Aaron i Ania są dla siebie całym światem. Kiedy ich matka zaczyna chorować, trafiają pod opiekę ciotki. Jej dom, który dziewczynka pamięta jako niezwykle piękny, wypełniony sztuką i antycznymi meblami, staje się miejscem przemocy i dramatycznej walki. Kto ochroni rodzeństwo, gdy wszystkie granice zostaną przekroczone? Czy dziecięca wyobraźnia Ani pozwoli jej zapomnieć o wydarzeniach w zamkniętym pokoju? Czy Aaronowi uda się ochronić swoją siostrę?
Data wydania: 2012-02-09
ISBN: 978-83-7839-034-3, 9788378390343
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Mistrzynie Polskich Kryminałów
Kategoria: Literatura kobieca
Stron: 320
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Małgorzata Warda Małgorzata Warda
Urodzona 10 lutego 1978 roku w Polsce (Gdynia)
Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych. Pisanie obok rzeźby to jej druga pasja. Jest laureatką kilku konkursów literackich (w 1999 roku została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim o Gęsie Pióro, organizowanym przez miesięcznik literacki...

Pozostałe książki:

Dziewczyna z gór Ludzie potrafią latać Miłość z widokiem na morze PS I życzę Ci dużo miłości Teraz cię rozumiem, mamo!
Wszystkie książki Małgorzata Warda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historia o Ani, która widziała zbyt wiele i o Aronie, który przeżył zbyt wiele

14.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Zdążyłam się zorientować, że Małgorzata Warda w swoich powieściach porusza tematy trudne. Jej słowa mają moc i niosą niesamowity ładunek emocjonalny. Powieść „ Dziewczynka, która widziała zbyt wiele „mocno mną wstrząsnęła, bo autorka opowiada w niej o przemocy w stosunku do dzieci. Dzieciństwo stanowi jeden z najważniejszych okresów w życiu każ... {} Recenzja książki Dziewczynka, która widziała zbyt wiele

@gala26@gala26 {}× 16

"Dziewczynka, która widziała zbyt wiele"- Małgorzata Warda

25.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Małgorzata Warda zyskała moje uznanie już pierwszą powieścią, po jaką sięgnęłam, czyli "Dziewczynę z gór". Ta jedna książka wystarczyła bym bez wahania brała z biblioteki każdą Jej pozycję. Gdy w ręce wpadła mi "Dziewczynka, która widziała zbyt wiele", nie miałam żadnych wątpliwości, że czeka mnie bardzo ciekawa i wciągająca lektura. Lektura pełn... {} Recenzja książki Dziewczynka, która widziała zbyt wiele

"Dziewczynka, która widziała zbyt wiele" - Małgorzata Warda

10.05.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Z autorką książki - Małgorzatą Wardą - nie miałam do tej pory żadnej styczności. Pani Warda to iście artystyczna dusza. Jest pisarką, malarką, rzeźbiarką... absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest urodzoną gdańszczanką. Wspólnie z malarzem, Marcinem Kędzierskim, współtworzy artystyczną Grupę Miejską. Poza tym jest autorką kilku tekstów ... {} Recenzja książki Dziewczynka, która widziała zbyt wiele

@Amarisa@Amarisa {}× 2

"Dziewczynka, która widziała zbyt wiele" - Małgorzata Warda

23.12.2012

Moja ocena: Brak (Dlaczego? Odpowiedź niżej) Książkę skończyłam kilka dni temu, lecz ani wtedy, ani dziś, nie potrafię znaleźć właściwych słów, by opisać to, co czuję. Nadal, gdy myślę o historii Aarona i Ani, mam w głowie taką samą pustkę, jak zaraz po odłożeniu powieści na półkę. Po przeczytaniu dopiero zdaję sobie sprawę, jak wielką jest... {} Recenzja książki Dziewczynka, która widziała zbyt wiele

@beacia3993@beacia3993 {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2021-02-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Na początku pomyślałam ze zdziwieniem: po co ja to wzięłam do czytania? Przecież to młodzieżówka. By za chwilę stwierdzić, że to nie tylko młodzieżówka.
Książka bardzo dobra, bardzo ważna i bardzo mocna.
Również bardzo emocjonalna, ale to są inne emocje, niż te, z którymi przeważnie mam do czynienia przy czytaniu. To była inna książka. Przemoc. Depresja. Kłamstwo. Ile można znieść? Będąc dzieckiem, ale i będąc dorosłym. To tak jak w życiu, niektórym jakoś się wiedzie, spokojnie i bez uniesień, a u innych "zawsze coś".
Książka bardzo warta przeczytania i zastanowienia się. Grubego zastanowienia.

{}× 17 | link |
@Zuell_Zuell
2020-04-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Małgorzata Warda zawsze porusza trudne tematy. Tym razem dotyka przemocy fizycznej i seksualnej wobec dzieci. Dostajemy historię brata i siostry potwornie pokrzywdzonych przez dorosłych. Opuszczeni i osamotnieni w świecie złych ludzi, nie mogąc liczyć na czyjąkolwiek pomoc, żyją w mroku swojej traumy.

"Dziewczynka, która widziała zbyt wiele" jest książką niosącą wielki ładunek emocjonalny. Warda dostarcza nam emocji w wyrafinowanym stylu, dobrze wykorzystując swoje autorskie umiejętności. Spokojnie buduje klimat niedopowiedzenia i bardzo powoli wprowadza w sferę aspektów tragicznych. Na długo pozostajemy wśród domysłów i własnych wizji. Autorka umiejętnie stopniuje też drastyczną akcję, a potem ukazuje przeżycia i uczucia bohaterów w sposób bardzo sugestywny. Stara się przy tym uniknąć mielizn literackich. Uproszczone schematy fabularne ukrywa w skomplikowanej narracji, trochę prowokuje niezrozumiałymi postawami bohaterów. Niestety wprowadza też postaci łatwe do zaszufladkowania i wydarzenia łatwe do zinterpretowania, jakby nie chciała wymagać nadmiernego wysiłku intelektualnego.
Nic nie szkodzi! W książce Wardy najważniejsze są emocje. Potrafi je autorka wydobyć z najbardziej biernego czytelnika. Jesteśmy porażeni ogromem cierpienia krzywdzonych dzieci. Obserwujemy ból i przerażenie. Czujemy gniew i bezsilność. Rozczarowanie krótkowzrocznością dorosłych, którzy powinni zapewniać bezpieczeństwo.

Małgorzata Warda mówi głośno o rzeczach trudnych. A pi...

{}× 12 | link |
@Mollinka_90
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Polecam tę książkę dla osób z silną psychiką i dużą wytrzymałością na okrucieństwa dzisiejszego świata oraz na cierpienie dzieci, na które chyba nikt nie jest w stanie się całkowicie uodpornić.
Parafrazując tytuł jestem czytelnikiem, który przeczytał za dużo... Okazałam się zbyt wrażliwa i czytanie tej książki było dla mnie traumatycznym przejściem.
Z pozornego chaosu pierwszej części powieści, wyłania się portret skrzywdzonego rodzeństwa, lecz problemy w szkole czy brak akceptacji rówieśników, to tylko kropla w morzu cierpień, jakie Aaronowi i Ani zadaje własny dom, który powinien być schronieniem. Depresja matki, molestowanie, obojętność najbliższych na krzywdę - z tym nie można się pogodzić.
Chwilami, czytając byłam pełna obrzydzenia do opisywanych zdarzeń (nie ubliżając tym autorce, której warsztatowi nie można niczego zarzucić, gdyż stara się jak najbardziej zaciekawić czytelnika podjętą przez siebie problematyką). Ale właśnie warsztat autorki, to w jaki sposób z kolejnych sytuacji wynikają następne wydarzenia i relacje między bohaterami, sprawiało że choć miałam na to wielką ochotę, bo dłużej nie mogłam znieść ogromu niezawinionego cierpienia tej dwójki dzieci, nie porzuciłam czytania i wytrwałam do końca.
Reasumując, to smutna i przejmująca lektura dla czytelników o mocnych nerwach.

{}× 10 | link |
@Justyna_K
2019-11-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Warte polecenia Ebook/Legimi

Zachęcona lekturą książki "Miasto z lodu" sięgnęłam po kolejną powieść pani Wardy i niestety doznałam rozczarowania. Książka porusza ogromnie trudny, ciężki i przerażający problem, ale została napisana w taki sposób, że generalnie ta pozycja nie wywarła na mnie żadnych większych emocji. Najgorszym błędem okazała się poszarpana fabuła i brak wyraźniejszych oznaczeń co do chronologii zdarzeń. Bardzo to utrudniało swobodne czytanie. Poza tym kilka niby ważnych wątków zostało przez autorkę zignorowanych, a wyjaśnienie jakie nareszcie na sam koniec się pojawiło było byle jakie i dało wrażenie, że coś istotnego nam umknęło.
Pomimo tego polecam zapoznać się z tą książką, uzbroić się w odrobinę cierpliwości i przymknąć oko na niedoskonałości, ponieważ problem tu poruszony zasługuje na refleksję i na to by pamiętać, że niestety takich tragedii dzieje się dookoła nas tak wiele, a my mamy zwyczajnie oczy szeroko zamknięte na to, co ma miejsce czasami tuż przed naszym nosem. Warto o tym czytać, warto mówić choć serce krwawi a pięść się zaciska.

{}× 8 | link |
@Deutschland91
2019-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Jest to moja pierwsza przeczytana książka Małgorzaty Wardy i na pewno nie ostatnia. Przerażająca historia rodzeństwa,które mogło liczyć tylko na siebie. Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach, przeszłość i teraźniejszość. Autorka porusza tu tematy przemocy domowej i tej jeszcze bardziej mrocznej:seksualnej, poza tym przedstawia też problem funkcjonowania w szkole. Powieść jest wstrząsająca i trudno być obojętnym na to co się zastanie na jej kartkach, jednak było coś co mnie irytowało. Przeskoki między czasami, ale bardziej nieistotne szczegóły np. kiedy Ania wspomina o tym, że kupiła sobie hamburgera to jakoś ten szczegół mnie zbytnio nie zainteresował i nie wnosił wiele do fabuły.
Poruszyło mnie jednak to jak rodzeństwo było zagubione w szkole. Nierozumiane przez rówieśników, szczególnie Ania. Sama doznałam wiele nieprzyjemnych komentarzy w gimnazjum dlatego sytuacja bohaterki jest mi bardzo dobrze znana. Książka zapada w pamięć, mimo tych mankamentów i mogę ją polecić, chociaż nie jest to lekka i przyjemna lektura.

{}× 8 | link |
@ewfor
2013-06-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Po przeczytaniu kilku pierwszych stron pomyślałam sobie, że jest to coś w rodzaju „Kwiaty na poddaszu”, ale im bardziej wgłębiałam się w treść tym silniej zaciskała się pętla czytania, aż w pewnym momencie nie potrafiłam oderwać się od kartek tej liczącej 316 stron lektury. Książka napisana jest w dość specyficzny sposób, rozdziały stanowiące wspomnienia, coś jakby pamiętniki Ani czy Aarona, przeplatane są treścią z narratorem. Proste, a zarazem fachowe słownictwo dodaje fabule nutki grozy i mieszanych uczuć, zarówno tych pozytywnych jak miłość, przyjaźń, radość jak i tych negatywnych, czyli strachu, bólu, cierpienia czy tęsknoty. Spoglądając na okładkę książki nikt nie domyśli się, że w środku zawarte jest tyle cierpienia. Miła i w ciepłych kolorach przygotowana bardziej przypomina książkę dla nastolatek, spokojną opowieść o dziewczynce, tak jak o „Ani z Zielonego Wzgórza”. Jak bardzo jednak mylący potrafi być obraz, za którym ukryta jest wyjątkowa treść. Przeczytanie tej książki zajęło mi zaledwie kilka dni, tak mnie wciągnął wątek rodzeństwa. Polecam tę książkę czytelnikom o mocnych nerwach i odważnym podejściu do życia. Książka trzyma w napięciu, ale wyzwala również w czytelniku zwyczajne ludzkie uczucia, a bardzo realistycznie opisane sytuacje, miejsca czy sceny dodają jej czytelniczego kolorytu.

{}× 5 | link |
@Bujaczek
2012-02-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam ;)

Książka jest naprawdę dobra, zdarzenia są opisane bez zbytnich szczegółów, ale w taki sposób, że można się domyśleć tych szczegółów. Zakończenie zaś jest takie niedokończone co pozwala Czytelnikowi snuć domysły, samemu je skończyć. „Dziewczynka, która widziała zbyt wiele” trzyma w napięciu do ostatnich stron, prawie do końca nie wiadomo jaki będzie finał tej historii. Muszę jednak stwierdzić, że czuję mały niedosyt, brakuje mi zakończenia niektórych wątków... Polecam, naprawdę warto przeczytać.

{}× 4 | link |
@gala26
2019-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Wypożyczone z biblioteki Obyczajowe 2018 Literatura współczesna

Zdążyłam się zorientować, że Małgorzata Warda w swoich powieściach porusza tematy trudne. Jej słowa mają moc i niosą niesamowity ładunek emocjonalny. Powieść „ Dziewczynka, która widziała zbyt wiele „mocno mną wstrząsnęła, bo autorka opowiada w niej o przemocy w stosunku do dzieci. Podziwiam autorkę, że stworzyła tego rodzaju powieść kontrowersyjną i trudną, ale trzeba mówić o krzywdach, jakie czasem dzieci spotykają.
Polecam, powieść dla ludzi o mocnych nerwach, ja na pewno tak szybko nie zapomnę o Ani dziewczynce, która widziała zbyt wiele i o Aronie chłopcu, który przeżył zbyt wiele.

{}× 2 | link |
@tycia
2013-11-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Świetna książka, wszystkie Małgorzaty Wardy. Jak zwykle porusza trudny temat o którym chciało by się, aby nigdy żadne dziecko nie musiało wiedzieć.

{}× 2 | link |
@jotgol
2013-05-25
Przeczytane

Książka bardzo dobra. trzyma w napięciu do ostatnich stron, porusza trudne tematy takie jak przemoc, depresję i inne. Warto ją przeczytać.

{}× 1 | link |
@Martynka86
2013-06-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Książka poruszająca i warta przeczytania. Losy rodzeństwa przechodzącego przez rzeczy, przez które żadne dziecko przejść nie powinno.

{}× 1 | link |
@Marta22
2014-01-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

na moim blogu NIETYPOWE RECENZJE MARTY http://jarzebina22.blog.pl/ wpis-recenzja, nietypowa, tej i innych książek. Zapraszam.

{}× 1 | link |
@Wiejska_biblioteczka
2020-08-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Lenka
2020-04-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@nuttellacoco
2020-02-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczynka, która widziała zbyt wiele. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe