Dziwna Sally Diamond

Liz Nugent
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Dziwna Sally Diamond
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy umrę, wystaw mnie na śmietnik – rzucił. Będę martwy, więc co to za różnica. Ty na pewno będziesz wypłakiwać oczy – zaśmiał się. I ja też, bo oboje wiedzieliśmy, że nie będę.

Ja nigdy nie płaczę.

Gdy zgodnie ze słowami taty, zostawiłam jego ciało na śmietniku, wszyscy uznali, że to straszne i niezgodne z prawem. Skąd niby miałam to wiedzieć?

Teraz, gdy wszyscy już wiedzą, nie mam nawet chwili spokoju. Radiowóz na podjeździe, męczące przesłuchania i szepty za plecami. Mam wrażenie, że ktoś bez przerwy przygląda się temu, co robię.

Kilka dni po pogrzebie dostaję upiorną przesyłkę. Brudny pluszowy miś. Znam go z przeszłości.

Człowiek, który mi go wysłał, pozostaje w ukryciu. Wie jednak coś, czego nigdy mi nie powiedziano. Twierdzi, że zna moją potworną historię lepiej niż ktokolwiek.

Tylko czy mogę mu wierzyć?

Wydanie 1 Wyd. Znak
Tytuł oryginalny: Strange Sally Diamond
Data wydania: 2024-05-15
ISBN: 978-83-240-6837-1, 9788324068371
Wydawnictwo: Znak
Seria: Znak Crime
Kategoria: Sensacja Thriller
dodana przez: Vernau

Autor

Liz Nugent Liz Nugent
Urodzona w 1967 roku w Irlandii (Dublin)
Irlandzka pisarka i scenarzystka. Nagradzana autorka programów radiowych i telewizyjnych. Jej debiutancka powieść Upadek Olivera otrzymała Irish Book Award dla najlepszej powieści kryminalnej.

Pozostałe książki:

Nasze małe okrucieństwa Dziwna Sally Diamond Pod skórą Obsesja Lydii Upadek Olivera
Wszystkie książki Liz Nugent

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Fascynująca!

WYBÓR REDAKCJI
15.07.2024

Sally Diamond, główna bohaterka powieści, jest dziwna. Ma problem z odczytywaniem emocji u innych, z właściwą interpretacją ich zachowań, tonu wypowiedzi czy samej wypowiedzi. Sally rozumie dosłownie i sama też jest bezpośrednia. Sally czasem udaje głuchą, co jest jej na rękę. Żyje tylko z ojcem w pewnej izolacji od świata. Sally jest nieprzystoso... Recenzja książki Dziwna Sally Diamond

Czy Sally rzeczywiście jest dziwna?

27.05.2024

Każde wydarzenie ma na nas wpływ czy tego chcemy, czy nie. Niektóre wspomnienia pragnie się pielęgnować inne lepiej wyrzucić z głowy raz na zawsze. Jednak to właśnie te przykre i złe doświadczenia najczęściej uczą nas pokory, kształtują i uświadamiają, że niestety nie na wszystko mamy wpływ i nie zawsze jesteśmy decyzyjni. Wydarzenia z dzieciństwa... Recenzja książki Dziwna Sally Diamond

@jorja@jorja × 27

Historia Sally

16.05.2024

Na irlandzkiej prowincji, tam, gdzie nawet komary nie dolatują, a już na pewno "kawałek za kompletnym odludziem" mieszka Sally Diamond. Dziwna Sally Diamond... Ta dorosła kobieta o specyficznym usposobieniu wiedzie uporządkowane, schematyczne życie, które wali się w dniu śmierci jej ojca. Od tej chwili krok po kroku poznajemy dramatyczną, upokarza... Recenzja książki Dziwna Sally Diamond

@landrynkowa@landrynkowa × 21

Czy można odciąć się od przeszłości?

19.06.2024

Gdybyście wiedzieli, że wasze ponad czterdziestoletnie dziecko, wszystkie wypowiadane przez otoczenie słowa bierze dosłownie, to czy zdecydowalibyście się „rzucić” żartobliwie aby po śmierci wystawić was na śmietnik? No, ja raczej nie. Jednak tak się zachował Tom, niedługo przed swoją śmiercią, ojciec Sally. Cóż więc biedna miała robić? Udająca g... Recenzja książki Dziwna Sally Diamond

@mag-tur@mag-tur × 7

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2024-05-19
8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

To nie thriller tradycyjny, to wiwisekcja psychiki jednostek skomplikowanych oraz pogruchotanych. Rozwiązań tajemnic czytelnik jest w stanie domyślić się niemalże od razu, ale kreacja bohaterów, wniknięcie w ich umysły? To potrafi wywrzeć ogromne wrażenie. Jest to bowiem powieść, gdzie drobne elementy nie są pozostawione przypadkowi, emocje zostają nakreślone wyraźnie, zmiany w psychice postępują powoli. Czytelnik ma szansę zrozumieć bohaterów, wniknąć w ich głowy, co nie zawsze jest wygodne, bo centrum ich traum stanowi pedofil, który porywa i więzi dziewczynki. W opisie brak o tym informacji, temat ten kreowany jest jako tajemnicze źródło problemów bohaterów, ale nie wyobrażam sobie nie uprzedzić o tym potencjalnych czytelników. Liz Nugent skupia się na przemocy psychicznej, na traumie, jaka nie mija z upływem lat, ale wszystko kręci się wokół sprawy sprzed lat, sprawy, która nie dla każdego odeszła w przeszłość.

Sally po śmierci ojca postanawia samodzielnie go skremować. Nie zna prawa, nie zna norm moralnych, nie wie, że przyniesie jej to sławę i wydobędzie na światło dzienne dawną historię, która była przed nią ukrywania. A wraz z nią w jej życiu pojawią się tajemnice, źródła traum, wiele spraw do przepracowania. Pojawiają się osoby, które wprowadzą zmiany dobre oraz te, które informacjami jeszcze bardziej ją przytłoczą.

Liz Nugent to znakomita pisarka. Jeśli ktoś poszukuje wrażeń, zwrotów akcji, niespodziewanych ro...

× 5 | link |
@ogrod.ksiazek
2024-05-20
10 /10
Przeczytane

#dziwnasallydiamond to książka o jakiej marzyłam...

Sally to Sally i nie ma takiej drugiej. Ona sama i jej historia są niepowtarzalne.
Bohaterka jaką pokochałam od pierwszych stron. Ja uwielbiam w niej wszystko!!!

Sama książka to nie spacer po słonecznej plaży, to raczej jazda przez #labiryntduchów gdzie za każdym rogiem coś czeka i jesteśmy pewni, że to nie ciocia Lusia z ciastem własnego wypieku. My wiemy, że to coś będzie straszne, ale i tak jedziemy dalej.

Zaczyna się od śmierci ojca i jego pochówku... Jednak tylko Sally mogła wziąć pewne zdanie tak dosłownie i do tego się dostosować. Później następuje odsłona druga i wchodzą retrospekcje. Poznajemy biologiczną rodzinę naszej bohaterki i tu już jest grubo, choć w sumie to zbyt delikatne słowo, tu się zaczyna totalna demolka piłą mechaniczną, połączona z 🤔 jedyne co mi przychodzi do głowy to #ring (pamiętacie film?). Jednak w książce cokolwiek ma miejsce jest dziełem człowieka, żadne duchy, zmory czy czarownice. Tu mamy 🙄 przepraszam Panów 🤷 mężczyznę. Choć gdyby spojrzeć głębiej, to jednak siewcą zła była kobieta 🤔 ok, możecie Panowie odetchnąć.

Tym samym, gdy już wiecie, że nic nie wiecie, to dodam, że z książką siada się do kawy, ona sobie stygnie a nam niespodziewanie wybija na liczniku stron 100.
#liznugent napisała taką powieść, że ja muszę przeczytać wszystkie wcześniejsze spod jej pióra!!!

Reasumując, książka jest genialna! Zaje.ista! Fenomenalna! Tak świeża...

× 5 | link |
@kryminal_na_talerzu
2024-05-16
8 /10

Liz Nugent to irlandzka autorka thrillerów psychologicznych, w których zaburzenia w postrzeganiu świata są motywem przewodnim. “Dziwna Sally Diamond” to jej piąta powieść. I jest to powieść niezwykła. Przenosi nas do małej irlandzkiej wioski, w której żyje kobieta z zaburzeniami społecznymi, które na pierwszy rzut oka kojarzą się z autyzmem - nie lubi hałasów, nie patrzy na ludzi, twierdzi, że nie odczuwa emocji, szybko się denerwuje i trudno ją uspokoić. Ale przede wszystkim świat odbiera takim jakim jest, bez filtrów, całkowicie bezpośrednio. I ta bezpośredniość normalne społeczeństwo dziwi, szokuje, staje się powodem do wyszydzania, dyskryminacji. A to tylko początek historii… Dalej zgłębiamy się w coraz większą krzywdę, jaką człowiek może wyrządzić drugiemu, widzimy coraz więcej bólu i zachowań prawdziwie szokujących. To wszystko dzieje się w warstwie psychologicznej, bo nie ma tu rozlewu krwi czy brutalnych morderstw. Jest za to brutalnie realistycznie, są zaburzenia, które znamy, historie, o których słyszeliśmy z pewnością w telewizji. Historie przejmujące, budzące strach, lęk i totalny sprzeciw. Liz Nugent po raz kolejny udowodniła mi, że potrafi wkradać się w pokręcone umysły jak nikt inny, że swoimi historiami umie zmusić do wielu ciekawych refleksji - choćby na temat tego, jak bardzo sami koloryzujemy sobie świat, jak boli nas bezpośredniość. Niesamowita książka, poruszająca i szokująca do głębi. Gorąco polecam wszystkim, którzy szukają w thrillerach niebanalno...

× 4 | link |
@book_matula
2024-06-02
10 /10

Dzisiejsza recenzja dotyczy książki „Dziwna Sally Diamond” autorstwa Liz Nugent. Już kiedyś czytałam podobną i uwieźcie mi nie mogę sobie przypomnieć, która to, ale nie poddaje się i muszę sobie przypomnieć. Historia naszej bohaterki Sally daje do myślenia, ponieważ jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną (to nie spojler, bo wiadomo od początku co i jak) Cała jej historia odsłoniła we mnie to człowieczeństwo, które ocenia, krytykuje albo omija. Wstyd się przyznać, ale to prawda zresztą jak przeczytacie to sami ocenicie, czy mam rację. Nie ma ludzi idealnych, więc tyle na pocieszenie. Z opisu dowiecie się, że po śmierci ojca córka spaliła jego ciało i według Sally zrobiła to, co chciał tata, więc dlaczego każdy dziwi się temu?!
Nasza bohaterka jest nietuzinkową osobą, i to dosłownie. Mówi to, co myśli (często przyprawia tym kogoś o zawstydzenie lub nerwy) i ponosi tego konsekwencje, lecz tutaj trzeba przyznać, że szybko się uczy i chce być jedną z „normalnych” osób. Czym jest ta normalność? To, że robimy jak każdy oczekuje od nas to już można nazwać siebie normalnym? Mamy thriller, więc pytanie, co może być nie tak? Jak jeden szkaradny prezent, jaki dostała Sally może nakręcić machinę następujących zdarzeń? Oczywiście nie zdradzę co i jak, ale tutaj przyznam się, że byłam w szoku. Akcja nie jest iście z westernu, gdzie są pościgi, bijatyki itp. ale psychologiczne niepewne sytuacje, momenty, które już myślisz, że rozwiążą się w następnym rozdzia...

× 2 | link |
@coolturka104
2024-06-11
8 /10
Przeczytane

Ojciec Sally powtarzał, by po śmierci wyrzuciła go na śmietnik, a ona zawsze słuchała taty. Po fakcie kobieta jest bardzo zdumiona zamieszaniem, jakie to wywołało.

"Dziwna Sally Diamond" to już piąty thriller psychologiczny spod pióra Liz Nugent.

Sally ma czterdzieści dwa lata i jest niczym duże dziecko, do bólu szczera i dosłowna. Jej spojrzenie na świat jest niezwykle naiwne i proste, dzięki czemu często wywoływała uśmiech na mojej twarzy, jednak spełzł on w miarę zagłębiania się w przeszłość, która dała mi odpowiedź: co sprawiło, że Sally Diamond jest, jaka jest? Dziwna, nietypowa, nieprzystosowana społecznie. Gdy dowiesz się, czego doświadczyła, zrozumiesz, że po takich przejściach nie sposób pozostać normalnym.

"Żyjesz z potworem. Jak masz być normalny?"

"Dziwna Sally Diamond" to niezwykle poruszająca i bardzo oryginalna historia kobiety walczącej o normalność. Nikogo nie pozostawi obojętnym.

× 2 | link |
@mag-tur
2024-06-19
9 /10
Przeczytane

Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Momentami z zapartym tchem, bo wszystko co zostało w niej przedstawione tak naprawdę mogło wydarzyć się w rzeczywistości. I co więcej, ta książka może i jest dziwna ale dziwna jest także Sally, która na oczach czytelnika się zmienia. Jak ta transformacja przebiega możecie się dowiedzieć zapoznając się z pozycją, która uwierzcie mi pozostanie w Was na dłużej i poruszy Was do głębi.

× 2 | link |
@alenajpierwksiazka
2024-06-03
Przeczytane

Jakie cechy, według Was, ma genialna książka?

„Dziwna Sally Diamond” to książka, która zaczyna się intrygującym, choć kontrowersyjnym zdaniem: „Kiedy umrę, wystaw mnie na śmietnik – rzucił. Będę martwy, więc co to za różnica. Ty na pewno będziesz wypłakiwać oczy – zaśmiał się. I ja też, bo oboje wiedzieliśmy, że nie będę. Ja nigdy nie płaczę.”
Ten dość specyficzny, osobliwy początek stanowi preludium powieści, która wciąga i trzyma w napięcie właściwie przez całą narrację.
Sally Diamond, główna bohaterka, jest postacią, która na długo zapada w pamięć. Jej brak emocji, wynikający z trudnych doświadczeń życiowych, kontrastuje z wyraźnie odczuwaną przez czytelnika grozą i napięciem, które towarzyszą jej na każdym kroku. Gdy Sally spala zwłoki swojego ojca w przydomowej spalarni, wywołuje to lawinę wydarzeń, które zmieniają jej życie na zawsze. Sally nie jest świadoma, że jej działanie wywoła oburzenie społeczne. Myślenie schematyczne bohaterki wynikające z traumatycznego dzieciństwa spędzonego w izolacji, doprowadza ją do kilku problematycznych sytuacji.
Jednak prawdziwy dreszcz emocji przechodzi przez plecy, gdy Sally otrzymuje upiorną przesyłkę – brudnego pluszowego misia, znanego jej z wypartej przeszłości. To tajemnicze przypomnienie uruchamia spiralę intrygujących wydarzeń- siejąc zaciekawienie w czytelniku.
Autorka mistrzowsko buduje klimat niepokoju. W książce bardzo wyraźnie czuć ciężką, mroczną atmosferę. Opowieść Pani Nugent eksploruje kwe...

× 1 | link |
ZA
@zaczytaniania
2024-06-18
8 /10

Sally Diamond po śmierci ojca, zgodnie z jego wcześniejszą prośbą - wystawia jego ciało na śmietnik. Kobieta nieświadoma jest tego, że taki proceder nie umknie prawu, a przede wszystkim innym ludziom. Teraz cała uwaga, ku niezadowoleniu Sally skupiona jest właśnie na niej. Pewnego dnia dostaje ona tajemniczą przesyłkę — misia, którego kojarzy z przeszłości. Na jaw zaczynają wychodzić fakty z życia Sally, których ona sama nie pamięta. Jest jednak ktoś, kto zna prawdziwą historię dziewczynki, którą później zaczęto nazywać Dziwną Sally Diamond.

Uwielbiam książki nieoczywiste. Takie, które pod przykrywką jednego gatunku skrywają wielowymiarowość i trudno zamknąć je w jednoznaczne ramy. “Dziwna Sally Diamond” jest właśnie taką książką. Z jednej strony mocno stoi thrillerem psychologicznym, a z drugiej otwiera furtki obyczajówce. To historia, która rozkłada na czynniki pierwsze meandry ludzkiej psychiki, opierając się o trudną przeszłość naznaczoną licznymi traumami.

To powieść, której akcja prowadzona jest dwutorowo. Poznajemy losy tytułowej Sally na przemian z losami kogoś, kto ma z nią wiele wspólnego. Ten ktoś wie dużo. Wie bardzo dużo i sam dźwiga na plecach niemały bagaż doświadczeń. Od strony literackiej wątki prezentujące historie kilku osób łączą się ze sobą w naturalny i niewymuszony sposób, co tylko potęguje przyjemność poznawania tej lektury.

Autorka w sposób genialny wykreowała postać Sally, k...

× 1 | link |
@patrycja.lukaszyk
2024-06-17
8 /10

Gdy Sally spala na własną rękę zwłoki swego ojca, nie rozumie, skąd bierze się tak silna niechęć do niej w małej społeczności. Stopniowo na jaw wychodzą przerażające szczegóły z dzieciństwa, którego nie pamięta, a jednocześnie usiłuje się z nią skontaktować ktoś, kto wie więcej niż inni...

Niesamowita historia, którą poraża, przytłacza i wwierca się głęboko w umysł!

Sama postać Sally jest bardzo oryginalnie napisana. W wyniku jest traum z przeszłości jest to osoba na pograniczu spektrum autyzmu i niedostosowania społecznego. W toku fabuły śledzimy jej kolejne etapy składania w całość zarówno własnej, zapomnianej historii, jak i obecnego życia, po raz pierwszy w pełni samodzielnego. To wszystko miksowane jest z fragmentami związanymi z innym bohaterem, bardzo silnie powiązanym z Sally. Oboje w różny, ale podobnie silny sposób ukazują modele życia w trakcie i po niewyobrażalnych, zmieniających człowieka doświadczeniach.

Zdarzenia z przeszłości pod kątem zbrodniczego wymiaru, traum i koszmarnych, szaleńczych doświadczeń są szczególnie wstrząsające. Z pewnością zapamiętam na długo poszczególne sceny, opisane w sposób, który wzbudzi w każdym czytelniku emocje. To nie jest lekka opowieść, a jak na thriller przystało, wywołuje sporo dreszczy.

Tempo akcji i narracja są zmienne w ciekawy sposób. Adrenalina się podnosi w każdym powrocie do przeszłych wydarzeń, a teraźniejsze utrzymują spokojniejsze tempo, ukazując w szerokim stopniu proces terap...

× 1 | link |
@ilona_m2
2024-06-14
6 /10
Przeczytane

Początek tej książki z pewnością zasługuje na miano thrillera idealnego, który dość szybko ewoluuje w stronę dramatu psychologicznego. Początek szokuje - niejeden czytelnik zatrzyma się chwile nad kreacją aspołecznej bohaterki, dla której spalenie swojego ojca na śmietniku to żaden problem. Ale taka już chyba natura książek Liz Nuget, wstęp ma nas wbić w fotel, tylko co dalej? Osobiście zbyt szybko bohaterka przechodzi ewolucję, pęka skorupka społecznie niedopasowanej postaci, zbyt szybko przymiotnik "dziwna" traci tu na znaczeniu. Przebrnąwszy pierwsze 100 stron poczułam lekkie znużenie fabułą, gdzieś uleciało spodziewane napięcie i ciekawość śledzenia losów bohaterów. Dwie linie czasowe i dwóch narratorów to dobre rozwiązanie, jednak mimo tego autorce nie udało się utrzymać mojego zainteresowania na jednolitym poziomie. Początkowy szok dość szybko zastąpiło zmęczenie miałkimi dialogami, które zmniejszyłabym o co najmniej połowę. Choć na drodze do finału autorka postawiła przed czytelnikiem kilka kamieni milowych mających zaskoczyć, to przez całość przebrnęłam dość topornie. Dla lubujących się w wiwisekcjach psychologicznych i traumach będzie chyba najlepsza.

× 1 | link |
AG
@agnieszkawa1
2024-06-24
9 /10

"Kiedy umrę, wystaw mnie na śmietnik - rzucił. - Będę martwy, więc co to za różnica."

Ten cytat zadecydował o tym, że sięgnęłam po "Dziwną Sally Diamond". Podskórnie czułam, że to nie będzie byle jaka książka. I miałam rację. To historia ponad 40 letniej kobiety, której momentami bliżej do dziecka niż dorosłej osoby. Ale bardzo łatwo to wyjaśnia, jest po prostu nieprzystosowana do życia w społeczeństwie. Po śmierci ojca na jaw wychodzą rzeczy o których nie miała pojęcia. Bo jakim cudem nie pamięta co działo się z nią przed 7 rokiem życia? Coś by już pamiętała prawda? Co spotkało ją w dzieciństwie, że wyparła to ze świadomości?
Jednak kiedy Sally otrzymuje przesyłkę ze starym, brudnym misiem, nawet przez chwilę nie ma wątpliwości, że jest to jej miś. I jest związany z jej dzieciństwem.
"Dziwna Sally Diamond" to napięta i poruszająca historia obok której nie sposób przejść obojętnie. Już sam cytat, którym posłużyłam się na początku recenzji budzi ciekawość. Niesamowite jest wejść do głowy głównej bohaterki i spojrzeć na świat jej oczami. Podsumowując, książka bardzo mi się podobała i nie prędko o niej zapomnę.

× 1 | link |
@maitiri_books_2
2024-07-15
8 /10
Przeczytane
@pannajagiellonka
2024-06-01
8 /10
@WystukaneRecenzje
2024-05-22
8 /10
@burgundowezycie
2024-05-20
10 /10
Przeczytane thrillery 🔪
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziwna Sally Diamond. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl