Kafka nad morzem

Kafka nad morzem
4.43
Ocena 4.43 na 5 możliwych
Na podstawie 74 ocen kanapowiczów
Piętnastoletni Kafka ucieka z domu przed klątwą ojca na daleką wyspę Shikoku....
Piętnastoletni Kafka ucieka z domu przed klątwą ojca na daleką wyspę Shikoku. Niezależnie od niego podąża tam autostopem pan Nakata, staruszek analfabeta umiejący rozmawiać z kotami oraz młody kierowca z końskim ogonem lubiący hawajskie koszule. Ojciec Kafki zostaje zamordowany i wszystkich trzec...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788374950961
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.

Recenzje

KAFKA NAD MORZEM - Haruki Murakami
Nigdy jakoś specjalnie nie ciągnęło mnie do japońskich klimatów i gdyby ktoś mi kiedyś powiedział, że będę czytać literaturę japońską to bym nie uwierzyła. Na dodatek byłam przekonana, że Murakami pisze głównie dla mężczyzn i sądziłam, iż nie będę potrafiła się odnaleźć w tym gatunku i świecie. T...
Kafka nad morzem
Mając nadzieję na ucieczkę przed klątwą ojca, piętnastoletni Kafka Tamura ucieka z domu i trafia na wyspę Shikoku. Swój czas spędza głównie w prywatnej bibliotece wyróżniającej się bardzo rodzinną atmosferą, jednak będzie miał również okazję nawiązać kilka cennych znajomości. Ale czym jest owa kl...
Napisz swoją opinię

Opinie

@hotaru
@hotaru 2007-10-01
Przeczytane (2007-10-01)
Proszę, jaka merytoryczna dyskusja. Mam nadzieję, że więcej takich NaKanapie będzie. Właśnie ta Wasza wymiana komentarzy skłoniła mnie do tego, żeby sięgnąć po "Kafkę nad morzem" i nie żałuję wydanych pieniędzy. Pierwsza cudowna książka, po którą sięgnąłem dzięki temu wortalowi.Sam Murakami mówi, że jego książka jest jak zagadka, której rozwiązanie znajduje się w innych zagadkach. To dość trafny opis tej pozycji. Bogactwo symbolizmu jest nie do przecenienia. Autor czerpie z Japońskich wierzeń, z Shintoizmu, Buddyzmu i Chrześcijaństwa. Odwołuje się do muzyki, tej popularnej i tej poważnej. Nawet starożytna grecka mitologia jest tu konieczna do chociaż połowicznego zrozumienia i docenienia przekazu. Doszukałem się nawet pewnych punktów wspólnych z anime "Shin Seiki Evangelion". Klątwa Edypa, wycofanie się z Hadesu nie obracając się za siebie, przejście przez wodę, deszcz ryb i pijawek, koty, picie krwi, seks, wreszcie Johnny Walker i pułkownik Sanders - pod tymi względami "Kafka" kojarzy się trochę z "Amerykańskimi bogami" Gaimana. Jest jednak pewna istotna różnica, bo kiedy Gaiman odwoływał się do kultury Zachodu, tak tutaj wszystko zawieszone jest w dalekowschodnim klimacie.Nie pamiętam kiedy ostatnio celowo czytałem wolniej, aby rozkoszować się lekturą - zwykle pochłaniam książki. Tą się delektowałem. Otoczyła mnie jak mgiełka. Mam nadzieję, że po skończeniu lektury ten klimat zostanie ze mną na dłużej.
@Edhiel
@Edhiel 2014-05-31
Przeczytane (2014-05-31)
Cóż tu dużo mówić, książka magiczna, zaskakująca i co najważniejsze ciekawa! Murakami jak zwykle pokazał swój kunszt. Powieść porusza wiele problemów życiowych i bohaterów którzy starają się z nimi poradzić. Bardzo dobrym pomysłem było przedstawienie dwóch bohaterów,których wątki się łączą - pierwszym jest 15-letni Kafka ( fajne jest to że głównym bohaterem jest młoda osoba, z czym nie spotkałem się w poprzednich dziełach autora ), który stara się uniknąć klątwy rzuconej przed własnego ojca; drugim z bohaterów jest Pan Nakata - staruszek który w dzieciństwie uległ pewnemu wypadkowi, które zmieniło jego życie. Inni bohaterowie również przedstawieni zostali w ciekawy i intrygujący sposób ich losy świetnie łączą się z losami innych. Uważam, że wprowadzenie elementów fantastycznych do powieści sprawiły, że stała się ona jeszcze bardziej magiczna nie zmieniając przy tym całej koncepcji książki. Czyta się ją jak książkę obyczajową a nie jak fantastykę. Fantasy jest w niej naturalnym elementem który po prostu jest - sprawia jedynie że całość staje się bardziej atrakcyjne dla odbiorcy.
@Lalaith
@Lalaith 2011-01-07
Przeczytane (2011-01-06)
Pierwsze zetknięcie z Murakamim zakończyło się niestety niepowodzeniem. Przeciągnięta, acz niewciągająca fabuła (męczyłam się nieziemsko), część postaci wyjątkowo irytująca i często na siłę kreowana na interesujących, zakończenie, które na pewno nie zapadnię głeboko w pamięć, żadnego zaskoczenia, żadnego "klik". Płaszczyzna metafizyczna nie zachwyciła (ciekawością), język pełen ozdóbek. Zazwyczaj pozytywnie odbieram pokręcone, owiane realizmem magicznym książki, ale ta wyjątkowo mnie rozczarowała. Odniosłam wrażenie (subiektywne), że autor zastosował działanie: pokręcona fabuła + metafizyczne wątki + soft porno +znane nazwisko = pewny sukces (w końcu pomyślą, że jak nie wiadomo o co chodzi, to musi być to arcydzieło). Następnym razem dwa razy się zastanowię, nim sięgnę po książki pana Harukiego, choć wierzę, że inne trzymają poziom ;) Tej nigdy w życiu nie polecę (zwłaszcza jeśli zaczyna się przygodę z H.M.). szkoda.
@ida
@ida 2007-08-24
Joe: piszesz o sprawności językowej, o pięknych słowach i frazach Murakamiego. I to jest fakt - pisze bardzo sprawnie, słowami, rytmem, układem się delektowałam. Ale pisanie po to, żeby pokazać jak ładnie się pisze jest właśnie - sztuką dla sztuki.Tak, jak pisałam: uważam, że tworzy niepotrzebne słowne serpentyny i girlandy, tylko po to, żeby były. Np przygoda z owcą jest w moim odbiorze wariacją na temat "na ile sposobów można opisać ludzką samotność". Tą samą wartość mógłby przekazać, skracając książki o połowę. I w tym bardzo kojarzy mi się z Ceolho właśnie.Obaj piszą książki na zasadzie: weźmy prosty przekaz i opiszmy go wieloma, wieloma słowy, których ilości nic nie tłumaczy.Offtopic: komentujemy książkę/pisarza/dyskutujemy o problemie. Argumenty i uwagi ad persona są w bardzo złym guście.
@trsten
@trsten 2010-10-07
Przeczytane (2007-08-07)
Najdziwniejsza książka Murakamiego jaką czytałem. Najdziwniejsza znaczy jedna z ciekawszych jakie ostatnio czytałem. Bardzo interesująca pod względem akcji i bohaterów (ekscentrycznych, tajemniczych, fantastycznych, takich jak np. pułkownik Sanders - brodaty staruszek z loga KFC, który "załatwia" jednemu z bohaterów prostytutkę) w niej występujących, rozbudowanych wątków. Mimo, iż po zakończeniu czytania miałem wrażenia, że niektóre zdarzenia, które wystąpiły w powieści nie zostały wyjaśnione, to polecam tą książkę nie tylko wielbicielom Pana Harukiego, ale wszystkim lubiącym nieco fantastyczne i pokręcone opowieści (choć nie polecałbym tej pozycji jako rozpoczynającej przygodę z tym pisarzem).
@witwona
@witwona 2009-08-21
Przeczytane (2009-08-21)
Książka Murakamiego nie drażniła mnie „złotymi myślami” (w przeciwieństwie do „Pielgrzyma„ Coelho, tak nachalnie moralizującego). Jeśli się w niej pojawiały, wynikały z treści, z akcji. Nawet chwilami ich trywialność lub oczywistość była pożądana. Może ze względu na bohatera – piętnastolatka? Może przez połączenie tak bardzo kontrastowych postaci i zdarzeń? Zresztą nie szukałam w powieści głębokiej filozofii, ale delektowałam się zabawą z niewiadomym, symboliką, nastrojem, zagadkami bez rozwiązań, lub z wieloma odpowiedziami. Sięgnęłam po tego autora, nic o nim nie wiedząc, ale wcale się nie rozczarowałam.
@EmilyStrange
@EmilyStrange 2014-10-14
Przeczytane (2014-10-14)
Ciężko jednoznacznie powiedzieć o czym są książki Murakamiego, podejrzewam, że to ten autor, którego powieści dla każdego znaczą co innego i opowiadają o czymś innym. Moim zdaniem Kafka nad morzem to powieść o poznawaniu samego siebie, odnajdywaniu własnej tożsamości i próbie kierowania własnym życiem... i chyba też o tym, że trzeba pamiętać iż życie, które mamy "w snach" czasami splata się z tym realnym i nie zawsze okazuje się lepszym. Każdy ma coś w życiu ważnego do zrobienia i nie powinien zagłuszać swojego wewnętrznego głosu. Trzeba mieć czas by zabrać się za tę książkę, ale warto.
KE
@Kellhus 2007-08-24
Przeczytane (2007-08-24)
Tak myślałem, że zaraz pójdzie tekst o ignorancji i kiepskich gustach plebsu, za jaki chyba nas uważasz. Ja osobiście uważam się za człowieka dość inteligentnego i nie będącego obarczonym pospolitym gustem ale w "Kafce nad morzem" nie widzę absolutnie nic, co by mnie zaintrygowało, poruszyło czy zaskoczyło. Być może brak mi oczytania żeby wysupłać wszystkie nawiązania do literatury ale być może też książka ta jest skierowana do pewnej specyficznej grupy odbiorców, powiedziałbym: bardziej wrażliwych.
@Haji
@Haji 2010-05-19
Przeczytane (2010-05-19)
Znakomita książka. Przypominała mi chwilami klimat powieści Carrolla. Moim zdaniem najmocniejszym atutem tej prozy jest jej wielowątkowość, symbolika i enigmatyczność dające możliwość szerokiej interpretacji. W powieści kilkakrotnie jeden z bohaterów mówi o "labiryncie" w znaczeniu symbolicznym. Myślę, że właśnie to jest kluczem w szukaniu ukrytych sensów tej książki, po której trzeba się poruszać właśnie jak po zagadkowej konstrukcji, wyposażonej w wiele korytarzów i pokoi.
AL
@aletheia 2010-06-20
Murakami przełamuje codzienność, zmienia perspektywę, sprawia że to, co nierealne staje się oczywistością (bo przecież koty mówią!). Pozwala w sposób absolutnie naturalny wniknąć w "inny" świat, przechadzać się po nim. Odpłynąć . Cudownie jest być prowadzonym za rękę przez labirynt jego wyobraźni...
Kafka nad morzem

Piętnastoletni Kafka ucieka z domu przed klątwą ojca na daleką wyspę Shikoku. Niezależnie od niego podąża tam autostopem pan Nakata, staruszek analfabeta umiejący rozmawiać z kotami oraz młody kierowca z końskim ogonem lubiący hawajskie koszule. Ojciec Kafki zostaje zamordowany i wszystkich trzech poszukuje policja. Po spotkaniach z zakochaną w operach Pucciniego kotką Mimi, Johnniem Walkerem i innymi fantastycznymi postaciami bohaterowie trafiają w końcu do tajemniczej prywatnej biblioteki, w której czas się zatrzymał. Nocami odwiedza ją duch młodziutkiej dziewczyny w niebieskiej sukience… Po ukazaniu się jej w Stanach Zjednoczonych, w zeszłym roku w "The Times” Tobias Hill pisał: "W Kafce nad morzem interesujące jest to, że jako opowieść o uciekaniu, stanowi ukrytą autobiografię. Bestsellerowe Norwegian Wood było sensacją w ojczyźnie pisarza, sprzedało się prawie w 4 milionach egzemplarzy: fani ubierali się na zielono albo na czerwono, by nawiązać do pierwszego, bądź drugiego tomu (przyp. wydawcy: w Japonii powieść ukazała się w dwóch tomach), w zależności od tego, która z okładek bardziej im się podobała. W odpowiedzi Murakami wycofał się do Europy, a potem do małego miasteczka w Stanach Zjednoczonych. Uciekł też w wymiarze rodzinnym: pochodził z tradycyjnej japońskiej rodziny, jego ojciec był buddyjskim duchownym, a Haruki pisze w bardziej amerykańskim stylu niż wielu amerykańskich pisarzy”.

Autorzy
Haruki Murakami
Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył Dramat Klasyczny na wydziale Literatury Uniwersytetu w Waseda. W latach 1974-1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował powieścią "Hear the ...
Inne książki:
Książka Koniec świata i hard-boiled wonderland
Książka Kronika ptaka nakręcacza
Książka Przygoda z owcą
Książka Przygoda z owcą
Książka Przygoda z owcą
Współtworzący tą stronę
puchar @radziecki @radziecki pierwsza opinia