Koniec świata i hard-boiled wonderland

Koniec świata i hard-boiled wonderland
4.3
Ocena 4.3 na 5 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów
Haruki Murakami postanowił zmierzyć się z gatunkiem science-fiction. Narrator...
Haruki Murakami postanowił zmierzyć się z gatunkiem science-fiction. Narrator i zarazem główny bohater książki jest ostatnią żyjącą ofiarą eksperymentu, który polegał na wszczepieniu do ludzkiego mózgu elektrody rozszyfrowującej zakodowane tajne informacje. Eksperyment spowodował, że bohater posi...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788374954112
Wydawnictwo: Muza

Recenzje

Całkiem niezłe anime.
Tytułem wstępu - nie jest to profesjonalna recenzja, a jedynie moja subiektywna opinia ;) Szkoda, że książka zaczyna się od bardzo nudnych opisów "jazdy windą", gdyż przez wrodzoną niecierpliwość mogłabym nie przeczytać do końca tak ciekawej i momentami fascynującej książki. Podeszłam do tej pozy...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Dark_Sister
@Dark_Sister 2009-12-10
Przeczytane (2007-07-28)
Ciężko skomentować taką książkę. Mogę jedynie napisać, że mimo pewnych dłużyzn (ale nieczęstych) , bardzo mi się podobała i nie mogłam się od niej oderwać nawet w miejscach publicznych;) Lubię książki, gdzie autor umiejętnie opisuje co robi bohater krok po kroku. Co prawda o wiele bardziej podobały mi się fragmenty Hard-Boiled. Koniec Świata czytałam z dużo mniejszym zainteresowaniem (gdyby to była osobna książka, w życiu bym jej nie skończyła), ale całość oceniam bardzo pozytywnie. Koniec świetny - zakończenie idealne - i takie jakie być powinno - bez zbędnego patosu i kombinowania na siłę. Co do fragmentu w podziemiach - trzymał poziom całej powieści, ale coś nie mogłam się wczuć w sytuację bohaterów ( może rzeczywiście wina przekładu) przez co wydawał mi się bardzo odrealniony i momentami nużący.
@polkahot
@polkahot 2009-01-23
myślę też,że wiele osób doszukać sie chce w tej historii na siłe czegoś, czego nie ma. technologia w Japonii bardzo szybko zaczęła sie rozwijać i wiele osób zadawało sobie pytanie jak bardzo zmieni sie świat i jak bardzo jemu ulegniemy. W latach 80tych powstało wiele książek podobnych do tej, gdzie pisarze przedstawiali swe obawy na temat przyszłego świata, w którym przeciętny człowiek będzie manipulowany i zamieniony w króliki doświadczalnego, aż stanie sie zimnym głazem, który nie żyje, lecz zwyczajnie bezcelowo egzystuje.
@Edhiel
@Edhiel 2010-10-17
Przeczytane (2010-10-17)
Ta książka bardzo mi się spodobała ( choć może nie tak bardzo jak " Norwegian Wood " ). Czyta się szybko i łatwo jak wszystkie książki Murakamiego . Fajny pomysł, żeby bohater żył w dwóch światach, mimo że momentami strasznie zagmatwane. Jak najbardziej polecam tę książkę ; oraz jeżeli spodobał się komuś pomysł dwóch światów to polecam również anime " Clannad " i " Clannad After Story " i film " The place promised in our early days " , gdzie bohaterowie również żyją w 2 światach które niebawem się skończą...
KE
@Kellhus 2007-08-24
Przeczytane (2007-08-24)
Tak, wiem o czym mniej więcej jest ta książka - o sercu, czy raczej jego braku. W domyśle: kto nie ma serca, ten nie czuje. Niemniej jednak przez ten zanik czucia emocjonalnego książka sprawia wrażenie zimnej i niedostępnej. Takie pisanie zamiast mnie przyciągać to mnie odstręcza. Nie ma nic ciekawego w tym co pisze Japończyk, bo takie przemyślenia, jakie on stara się przedstawić to nie są jakieś rewelacje.
@Haji
@Haji 2010-06-21
Przeczytane (2010-06-21)
Po wczesniejszej lekturze "Kafki nad morzem" i "Norwegian Wood", wspaniałych przecież książek, spodziewałem się prozy równie magicznej i przyciągającej. Niestety kolejna pozycja Murakamiego zanudziła mnie śmiertelnie. Być może to kwestia trochę odmiennego gatunku. Ciężko mi było dobrnąć do końca, właściwie bardziej siłą woli i przymusem udało mi się tą książkę ukończyć ;).
@Chikuma
@Chikuma 2011-04-10
Przeczytane (2011-04-10)
Wyjątkowo wciągająca. Zarówno hard-boiled jak i Koniec Świata wciągnęły mnie tak bardzo, jak jeszcze żadna książka. Czytałam lepsze książki Murakamiego, ale ta ma w sobie to "coś".
@Sirocco
@Sirocco 2009-04-12
Przeczytane (2009-04-12)
Pierwsza książka Murakamiego jaką przeczytałam. Miałam wtedy 15 lat i jeszcze nie bardzo wiedziałam o co chodzi, ale strasznie mi się spodobała. Mam do niej ogromny sentyment.
@Shimmering
@Shimmering 2010-06-07
Przeczytane (2007-07-28)
Tak jak nikt nie śpiewa bardziej przejmująco niż geje, tak nikt bardziej wiarygodnie nie pisze o samotności jak Murakami. Nawet jeżeli fabuła zakrawa na science fiction.
@MarKo
@MarKo 2012-08-17
Przeczytane (2012-08-14)
Mniej więcej w połowie ta historia zupełnie przestała mnie obchodzić... Pierwsze i zapewne ostatnie spotkanie z panem Murakamim zakończyło się porażką.
@JoeBlack
@JoeBlack 2007-08-23
Przeczytane (2007-08-23)
Ta książka nie przemówiła jakoś specjalnie do mnie. Długo trzeba było czekać na jakąś złotą myśli. Dostaje się to na końcu, ale warto czekać :)
Autorzy
Haruki Murakami
Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył Dramat Klasyczny na wydziale Literatury Uniwersytetu w Waseda. W latach 1974-1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował powieścią "Hear the ...
Inne książki:
Książka Kronika ptaka nakręcacza
Książka Przygoda z owcą
Książka Przygoda z owcą
Książka Przygoda z owcą
Książka Na południe od granicy, na zachód od słońca
Współtworzący tą stronę
puchar @JoeBlack @JoeBlack pierwsza opinia