Lala

autor: Jacek Dehnel
Lala
4.47
Ocena 4.47 na 5 możliwych
Na podstawie 45 ocen kanapowiczów
Lala, pierwsza powieść znanego poety młodego pokolenia, Jacka Dehnela, zadziw...
Lala, pierwsza powieść znanego poety młodego pokolenia, Jacka Dehnela, zadziwia dojrzałością stylu. Autor przywraca do łask kulturę pięknego opowiadania. Historię babki narratora, tytułowej Lali, jej rodziny i przyjaciół splata się w powieści z historią Środkowo-Wschodniej Europy. XX wiek pokazan...
Pełny opis
Data wydania: 2008
ISBN: 9788374144636
Wydawnictwo: W.A.B.

Recenzje

Rodzinna historia
" Lala to książka gadana, a zatem książka o wielu sprawach. O miłości w rozmaitych odmianach, chorobie i odchodzeniu. O wielkich wojnach i japońskim szpiegu, piorunie kulistym i krowie w sałatkach. O małym dworku i zagubionym pierścionku z szafirem. Lecz nade wszystko o bliskości- o tym, jak obce...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Pyszcz
@Pyszcz 2008-08-16
Pan Jacek Dehnel, dał się już poznać polskiemu czytelnikowi jako poeta, na tym polu został doceniony ważną i prestiżową nagrodą Kościelskich. Tym razem jednak wystąpił w roli prozaika, za sprawą „Lali” swojego powieściowego debiutu, uznanego za wielce udany, stąd też nie dziwi fakt, że o książce jest głośno. Piotr Śliwiński na łamach Tygodnika Powszechnego zauważył istnienie procesu dehnelizacji, który zaczął dotykać wszystkich, rozprzestrzeniać się z prędkością stonki ziemniaczanej wśród większości krytyków. O co dokładnie chodzi? Mianowicie należy zginać się w pół przed Jaśnie Paniczem i podziwiać, podziwiać, dodatkowo można "cukać" ustami wyrażając uznanie. Ale czy taki środowiskowy serwilizm jest potrzebny? Można uznać czyjś talent, ale dlaczego zaraz czapkować i popierać postawę ‘wyższości’ i bycia ‘ponad’ przyjętą przez tego młodego człowieka? Tym bardziej, że jest ona na tyle dokuczliwa i manieryczna, że psuje książkę Pana Dehnela.
@bunia
@bunia 2010-11-01
Przeczytane (2010-11-01)
Piękne historie, poruszające, ciekawe, smutne i wesołe. Ich mnogość jednak sprawia, że gdybym miała teraz przytoczyć którąś z nich to byłoby mi ciężko. Dla mnie jest to książka, którą przeżywa się w momencie czytania, natomiast po skończeniu lektura nie pozostawia większego śladu w pamięci. Autor wykonał ogromna pracę, bo faktycznie gawęda wyszła całkiem nieźle jak na tak młodego pisarza, a wymaga nie lada warsztatu ze względu na specyfikę gatunku. Jedno tylko w książce mi się nie podobało - zakończenie, bo chciałam zapamiętać tytułową Lalę jako rewelacyjną gawędziarkę i barwną osobowość, będącą żywą księgą historii. A wyszło jak wyszło.
@Nightingale
@Nightingale 2012-08-17
"Lala" to książka, która wciąga bardzo zawiłą historią rodzinną. To powieść o miłości, przemijaniu a przede wszystkim o wspaniałej postaci babci- tytułowej Lali. To ona jest centrum tego małego mikroświata i to jej barwne opowieści porywają. Książka skrzy się od wielu anegdot, humorystycznych powiedzonek i ciekawych przygód. Polecam ją każdemu, kto lubi powieści rodzinne.
@inez.inez
@inez.inez 2010-07-22
Przeczytane (2010-01-01)
Jakbym siedziała w wygodnym fotelu, w kominku paliłby się ogień, a ja słuchałabym babcinej rodzinnej opowieści. Ciepła powieść, wywołująca uśmiech i łzy wzruszenia. Momentami irytowało tylko mnożenie dygresji, postaci- owszem dzięki temu autor uzyskał styl gawędy, ale we wszystkim powinien być umiar, by nie przedobrzyć.
@Nancy
@Nancy 2010-04-28
Przeczytane (2007-08-07)
Z początku miałam duży kłopot, żeby się w tym wszystkim połapać. Nie wiedziałam kto jest kim, ani o czym jest mowa, ale jak już udało mi się w tym odnaleźć, to książka bardzo mi się spodobała. Uważam, że jej wyjątkowy klimat dodaje całości uroku.
@Stayrude
@Stayrude 2011-07-14
Przeczytane (2011-07-14)
Uwielbiam tę książkę. Zachwyciła mnie od pierwszych zdań po sam koniec. Cieszę się, że mamy kogoś tak pięknie potrafiącego przenosić w odległe, nostalgiczne czasy jak Jacek Dehnel
@Elisabeta
@Elisabeta 2008-01-30
Przeczytane (2008-01-30)
Ta książka mnie zauroczyła. Jeszcze długo po jej przeczytaniu rozmyślałam o opowiedzianych w niej historiach.
@nie_wiemnie_wiem
@nie_wiemnie_wiem 2010-05-26
a ja jestem zaskoczona młodym wiekiem autora w momencie jej pisania.
@bluedress
@bluedress 2011-04-19
Przeczytane (2011-01-01)
Zabawna, wzruszająca, świetna powieść. Mnie urzekła.
TE
@teresa39 2009-01-24
Przeczytane (2009-01-24)
Zadziwia mnie ten autor swoją dojrzałością i fabułą.
Lala

Lala, pierwsza powieść znanego poety młodego pokolenia, Jacka Dehnela, zadziwia dojrzałością stylu. Autor przywraca do łask kulturę pięknego opowiadania. Historię babki narratora, tytułowej Lali, jej rodziny i przyjaciół splata się w powieści z historią Środkowo-Wschodniej Europy. XX wiek pokazany jest tutaj przez pryzmat losu kobiety niezwykłej, która dzięki inteligencji i urokowi osobistemu przeżyła względnie szczęśliwie to szalone i okrutne stulecie. Lala to seria kadrów z minionego świata, zwielokrotniona fotografia w sepii. Niezwykła więź między dorastającym wnukiem a kilkudziesięcioletnią babką wytycza tor tej opowieści, eleganckiej i czułej zarazem, pełnej scen niemalże epickich i rodzinnych sekretów, zarezerwowanych dla najbliższych. Aby ocalić jak najwięcej ze wspomnień Lali, narrator wiernie podąża śladem jej pamięci, nie dopowiada wiele i nie komentuje. Nieubłaganie staje się też świadkiem zniedołężnienia babki, jej powolnej śmierci ? snuta przez lata opowieść zaczyna się w końcu rwać, a świadomość Lali wraz z jej światem zapadają się w nicość. Dawno w Polsce nie było książki tak wysmakowanej i wstrząsającej zarazem. Jacek Dehnel (ur. 1980 w Gdańsku) ? poeta, tłumacz, prozaik, malarz. Ukończył kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat licznych konkursów poetyckich. Autor książek poetyckich Żywoty równoległe (2004) i Wyprawa na południe (2005), zbioru opowiadań Kolekcja (1999) oraz Rynek W Smyrnie (2007). Publikował m.in. w Studium, Toposie, Tytule, Kwartalniku Artystycznym. Tłumaczył m.in. wiersze Osipa Mandelsztama i Philipa Larkina. W 2005 otrzymał Nagrodę im. Kościelskich.

Autorzy
Jacek Dehnel
Ur. 1 maja 1980r. w Gdańsku. Poeta, prozaik, tłumacz i malarz. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat licznych konkursów poetyckic...
Inne książki:
Książka Rynek w Smyrnie
Książka Rynek w Smyrnie
Książka Rynek w Smyrnie
Książka Rynek w Smyrnie
Książka Lala
Współtworzący tą stronę
puchar
KE
@Kellhus pierwsza opinia