Niezłe ziółko

Barbara Kosmowska
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Niezłe ziółko
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

Eryk, choć z Babcią Malutką spędził niewiele czasu, jest szczęśliwy, że starsza pani zatrzyma się na dłużej w jego domu. Nikt tak jak Babcia Malutka nie potrafi wysłuchać chłopca i opowiadać o dalekich podróżach. A co jeszcze ważniejsze ‒ nikt tak dobrze Eryka nie rozumie.

Nie zawsze jednak wszystko układa się tak, jak tego pragniemy. Kiedy świat Eryka nagle pustoszeje, to, co cieszyło najbardziej, staje się udręką, przed którą nie da się uciec nawet do domku na drzewie. Ale czy Eryk musi uciekać? Czy dar mądrości, jaki otrzymał w prezencie od babci, wystarczy, by odkryć swoją wartość, nowych przyjaciół i jasne strony dorastania?

To piękna historia o szukaniu i znalezieniu tego, co jest prawdziwym dziecięcym skarbem ‒ wiary w siebie i szacunku dla innych.

Data wydania: 2021-07-15
ISBN: 978-83-8208-013-1, 9788382080131
Wydawnictwo: Literatura
Seria: Z parasolem
Kategoria: Dla dzieci
Stron: 104
dodana przez: chudini0505
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Barbara Kosmowska Barbara Kosmowska
Urodzona 24 stycznia 1958 roku w Polsce (Bytów)
Barbara Kosmowska jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autorka książek dla dorosłych i młodszych czytelników. Laureatka pierwszej nagrody w konkursie na „Dzienn...

Pozostałe książki:

Teren prywatny Niebieski autobus Buba Dziewczynka z parku Pozłacana Rybka
Wszystkie książki Barbara Kosmowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Śmiertelnie ważna opowieść

WYBÓR REDAKCJI
30.10.2021

„Niezłe ziółko” Barbary Kosmowskiej to w mojej opinii obowiązkowa pozycja w domowej biblioteczce. Remedium na dziecięce pytania dotyczące śmierci. Udana próba oswajania tematu. Chociaż na okładce znajduje się rekomendacja dla wieku 6+ i młodsze dzieci zainteresują się tą opowieścią. Eryk to siedmioletni, niezwykle wrażliwy chłopiec. Trochę zako... Recenzja książki Niezłe ziółko

@ania_gt@ania_gt × 10

bardzo polecam

24.01.2020

Po pierwsze mam dziecko w odpowiednim wieku, żeby czytać tę książkę a po drugie lubię twórczość pani Kosmowskiej i trzymam rękę na pulsie, co nowego napisała :) Eryk ma 8 lat i dwie babcie: „Babcia Malutka jest mamą mamy i Eryk widział ją zaledwie kilka razy. Babcię Dużą, mamę taty, znał lepiej. Kiedy przyjeżdża, trzeba dokładnie wysprząta... Recenzja książki Niezłe ziółko

@jelonka11@jelonka11 × 4

“O wspomnienia trzeba dbać. Wtedy można przechować to, co było ważne albo piękne. Wspomnienia...

13.12.2020

W trakcie przygotowywania śniadania mam oświadcza Erykowi, że zamieszka z nimi Babcia Malutka. Chłopiec jest zachwycony, choć z Babcią Malutką nie spędzał wiele czasu ze względu na jej podróże po całym świecie, bardzo się cieszy, że starsza pani zatrzyma się na dłużej w jego domu. Ośmiolatek uwielbia spędzać czas z Babcią ze strony mamy. Dziecko u... Recenzja książki Niezłe ziółko

@viki_zm@viki_zm × 2

Znów być dzieckiem

28.02.2018

Kiedy sięgnęłam po „Niezłe ziółko” Barbary Kosmowskiej, świat który w nim stworzyła zaczarował mnie na dobre. To powieść z literatury dziecięcej, ale co z tego? Czy to, że mam ileś tam lat oznacza, że nie mogę już sięgać po bajki? Powiem szczerze, gdyby wszyscy dorośli od czasu do czasu sięgali po baśnie, bajki czy opowiadania dla dzieci, ten świat... Recenzja książki Niezłe ziółko

@Anuszka@Anuszka × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Nina
2021-07-18
8 /10
Przeczytane Audiobooki 2021

Wysłuchałam pięknej historii. Pięknej, dobrej i niezwykle ciepłej. To opowieść dla wszystkich: małych i dużych, chłopaków i dziewczyn, mężczyzn i kobiet. Rzecz o odnajdywaniu siebie, swojej wewnętrznej siły i odwagi.

Eryk uwielbia swoją babcię Malutką. Kocha jej opowieści o wielkim świecie, bo musicie wiedzieć, że babcia Malutka nie jest staruszką siedzącą w fotelu i dziergającą na szydełku. O nie! Babcia Malutka pomyka na swoim tęczowym motocyklu i przemierza świat, czerpiąc z życia pełnego garściami. Ale co najważniejsza, ona naprawdę potrafi słuchać i zawsze wie, co powiedzieć i jakiej rady udzielić. Wydobywa z ludzi cechy, których oni sami nie mają świadomości, że je posiadają.

Eryk jest przeszczęśliwy, kiedy mama oświadcza, że babcia zamieszka z nimi na stałe. Nie wszystko jednak będzie tak, jakby tego chciał. Babcia Malutka jest chora, jest jednak wciąż tą samą ukochaną osobą, dającą Erykowi poczucie bezpieczeństwa i zagrzewającą do walki ze swoimi lękami i słabościami.

Każdy z nas, będąc dzieckiem, powinien mieć przy sobie taką osobę. Może dzięki temu mniej byłoby zakompleksionych, zahukanych, bez wiary we własne możliwości nastolatków i dorosłych.

Barbara Kosmowska w sposób niezwykle subtelny, trafiający nie tylko do młodego czytelnika, ale również do nas, starszaków, opowiada nam o życiu i stracie. O tym, jak się z tą stratą zmierzyć, co zachować w pamięci, jak podążać swoją drogą, m...

× 19 | Komentarze (1) | link |
@beata87
2022-03-11
10 /10
Przeczytane Literatura dziecięca Literatura biblioterapeutyczna

"Co jest najważniejsze?
- Życie, Eryku - odpowiedziała babcia i uśmiechnęła się z zachwytem."
"Dla Babci Malutkiej był "młodym człowiekiem", co jak najbardziej zgadzało się z Eryka myśleniem o sobie."
Doskonała w każdym calu książka dla dzieci i dorosłych. Działanie biblioterapeutyczne gwarantowane. Porusza bardzo ważne ludzkie kwestie: relacje dzieci z dziadkami, opieka i kontakt ze zwierzętami, śmierć bliskiej osoby, żałoba i wartość życia.
"Będziesz mnie widział. I to nie raz. Ale nadejdzie taka chwila, że mnie nie zobaczysz. Jak Śnieżka, stracisz z oczu mamę, tatę, mnie... Każdy musi kiedyś zanurkować, żeby przekonać się, że sam potrafi pięknie pływać po życiu."
Wszystko uzupełniają przepiękne ilustracje Emilii Dziubak.
Piękna i wzruszająca książka, doskonała na prezent.

× 12 | link |
@ania_gt
2021-10-29
9 /10
Przeczytane Poczytaj mi Mamo/Tato :)

Piękna, mądra i ciepła opowieść. Pozwala oswoić dziecko z tematem śmierci. Pouczająca, ale nie przytłacza.

× 4 | link |
@viki_zm
2020-12-13
9 /10
Przeczytane Posiadam Książka papierowa Piękne ilustracje 2020

W trakcie przygotowywania śniadania mam oświadcza Erykowi, że zamieszka z nimi Babcia Malutka. Chłopiec jest zachwycony, choć z Babcią Malutką nie spędzał wiele czasu ze względu na jej podróże po całym świecie, bardzo się cieszy, że starsza pani zatrzyma się na dłużej w jego domu. Ośmiolatek uwielbia spędzać czas z Babcią ze strony mamy. Dziecko uwielbia słuchać opowieści starszej kobiety, która zwiedziła prawie wszystkie zakątki świata i zna nazwy wszystkich ziół. Babcia Malutka to skarbnica wiedzy, a dodatkowo jeździ na motorze. Chłopiec snuje plany na wspólnie spędzony czas, planuje wycieczkę do schroniska, w którym opiekuje się psami, chce pokazać babci swój szałas i domek na drzewie, a także wybrać się na wspólną wyprawę do lasu. Niestety szybko musi zweryfikować swoje marzenia, gdyż Babcia Malutka musi odpocząć. Eryk nie martwi się jednak tym, że wspólnie spędzony czas będzie musiał wyglądać trochę inaczej. Chętnie słucha mądrych opowieści Babci i w dziecięcy sposób bardzo dużo z nich wynosi. To właśnie dzięki starszej kobiecie chłopiec odkrywa smykałkę do zielarstwa, szybko uczy się nazw roślin, zakłada swój ogródek i odkrywa nową pasję. Eryk wraz z Babcią Malutką rozmawiają o wszystkim, kobieta podnosi samoocenę chłopca, pomaga mu uwierzyć w swoje możliwości i marzenia, a także snują razem plany na przyszłość chłopca. Pewnego dnia dom Eryka pustoszej, a Babcia Malutka odchodzi. Chłopiec bardzo tęskni za starszą kobietą, ale dzięki dziecięcej wyobraźni jeszcze prz...

× 1 | link |
@snaky_reads
2020-05-09
10 /10
Przeczytane

Coś wspaniałego, przepadłem podczas słuchania. Sama historia naprawdę piękna. Raczej skierowane do dzieci, które może sporo nauczyć. To moja druga książka tej autorki, natomiast lubię ją za poruszanie poważnych tematów, które przedstawia w kapitalny sposób. Tutaj znajdziecie problem śmierci i starości, a pobocznie także problem opuszczonych zwierząt i schroniska. Coś wspaniałego, polecam dla najmłodszych i nie tylko.

× 1 | link |
@aleksandra.stemplewska
2021-08-13
10 /10

Tytuł książki czasami bywa zwodniczy, sugerujący, że książka będzie o czymś innym niż w rzeczywistości. Podobnie jest w przypadku tego opowiadania, którego tytuł podpowiada, że będzie to historia o dziecku, które robi różne psikusy, bywa czasami niegrzeczne. Nic bardziej mylnego, książka pod tytułem „ Niezłe ziółko” opowiada o relacji Eryka ze swoją babcią, która podnosi jego samoocenę, pomaga uwierzyć we własne siły i w to, że warto o czymś marzyć i nie poddawać się. Jednocześnie Babcia Malutka zaszczepia w swoim wnuku zamiłowanie do uprawy ziół, uczy go, jak je rozpoznawać. Książka w przepiękny i mądry sposób pokazuje odejście ukochanej osoby, jednocześnie pokazując, jak dziecko radzi sobie z tym trudnym przeżyciem.

| link |
@Ada_Kinga_Ganska
2020-05-29
Przeczytane

Kolejna cudowna i przepiękna bajka dla dzieci. Polecam całym serduszkiem.

| link |
@antosiaczyta
2022-02-04
7 /10
Przeczytane NOWE
AU
2021-12-21
9 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2021-09-03
8 /10
Przeczytane X: Zwierza A: Posiadam Y: 2021
@Possi
2021-08-01
9 /10
Przeczytane 2021 audiobook
@maciejek7
2021-07-29
8 /10
Przeczytane dla dzieci pożyczona od znajomych
@dianabolechowska22
2021-05-01
6 /10
Przeczytane
@witwona
2020-11-28
7 /10
Przeczytane
@Jenny_89
2020-08-19
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“O wspomnienia trzeba dbać. Wtedy można przechować to, co było ważne albo piękne. Wspomnienia zatrzymują czas.”
× 1
#
“(..) musisz zaimponować sobie. Dopiero wtedy będziesz naprawdę szczęśliwy.”
× 1
#
“Co jest najważniejsze? - Życie, Eryku - odpowiedziała babcia i uśmiechnęła się z zachwytem. ”
#
“Będziesz mnie widział. I to nie raz. Ale nadejdzie taka chwila, że mnie nie zobaczysz. Jak Śnieżka, stracisz z oczu mamę, tatę, mnie... Każdy musi kiedyś zanurkować, żeby przekonać się, że sam...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl