Ostatnie życzenie

Ostatnie życzenie
4.72
Ocena 4.72 na 5 możliwych
Na podstawie 239 ocen kanapowiczów
SAPKOWSKI ZAWŁADNIE WASZĄ WYOBRAŹNIĄ! Później mówiono, że człowiek ów nadsze...
SAPKOWSKI ZAWŁADNIE WASZĄ WYOBRAŹNIĄ! Później mówiono, że człowiek ów nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Kiedy ściągnął płaszcz, okazało się, że na pasie za plecami ma miecz. Nie było w tym nic dziwnego, w Wyzimie prawie wszyscy chodz...
Pełny opis
Data wydania: 2011
ISBN: 9788375780284
Wydawnictwo: SuperNowa

Recenzje

Wybory...
Geralt nadal przebywa u driad. Jednak wie, że nie może tak po prostu zapomnieć o Ciri, która jest dla niego całym światem. Razem z Jaskrem i łuczniczką Milvą wyrusza do Nilfgaardu. Jednak plan brzmi tylko ładnie. Nic więcej... Jest niewykonalny i przyjaciele wiedźmina wiedzą o tym, ale on się nie...
Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc
Co może robić student podczas wykładu, który, delikatnie rzecz ujmując, nie za bardzo go interesuje? Myśleć o tym co zje na kolację? Malować długopisem jakieś abstrakcyjne obrazy na ostatniej kartce notesu? Nie wiem, ale wśród moich znajomych króluje czytanie. Pewnego razu któryś z moich kolegów,...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Bezout
@Bezout 2011-01-02
Przeczytane (2010-12-24)
No cóż... oto książka od której wszystko się zaczęło - szczególnie dla mnie, bowiem jest to pozycja od której rozpoczęła się moja przygoda z literaturą fantasy. Od tego czasu upłynęło jednak jakieś 10 lat i nadal uważam książkę za dzieło wnoszące powiew świeżości do polskiego i zarazem zagranicznego dorobku kulturowego. Sapkowski odziera rzeczywistość z cukierkowatego idealizmu, jednoznacznego podziału na dobro i zło, czym daje moim zdaniem prztyczka w nos światom wykreowanym np. przez Tolkiena. Już główna postać Geralta z Rivii jest pełna niejednoznaczności, a co dopiero mówić dziesiątki postaci i "potworów", które spotyka na swojej drodze. Na oklaski zasługuje także niespotykany dotąd rubaszny humor i kreacja świata - świata jakim on jest, a nie jakim winien być. Wszędzie bród, smród, kiła i mogiła. Wielmoża czasem zachowaniem i erudycją zdają się przypominać najgorsze męty społeczeństwa, zapominając o szlacheckim - tylko z nazwy - pochodzeniu. Autor delikatnie wplata także różnego rodzaju problemy na które czasem nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi i trzeba wybierać między złem, a mniejszym złem... Niestety z biegiem lat człowiek patrzy już na pewne rzeczy z perspektywy kilkudziesięciu lat doświadczeń i czasem jednak wydaje się, że pewne opowiadania (jak np. "Kraniec świata") nie dość że nie są zbyt interesująco przedstawione, to również poruszane w nich ważne problemy przedstawione są po macoszemu i zbyt płytko, co psuje odbiór i stawia pytanie czy "Ostatnie życzenie" rzeczywiście jest taką świetną pozycją. Może nie wybitną, ale zdecydowanie wartą przeczytania i to nie jeden raz. Pozycja obowiązkowa dla miłośników fantasy i osób uważających się chociaż w małym stopniu za Kanapowiczów ;)
@Maynard
@Maynard 2012-01-15
Przeczytane (2012-01-01)
Mija właśnie dziesięć lat (z duuużym hakiem) od mojego pierwszego spotkania z białowłosym wiedźminem. Z tej okazji postanowiłem, nie wiem już który raz, odświeżyć sobie opowiadania Mistrza, co niczym kamyk powodujący lawinę, pociągnie za sobą, zapewne, lekturę całej sagi. Opowiadania na przestrzeni dekady nie zmieniły się wcale. Nadal są WSPANIAŁE i JEDYNE w swoim rodzaju. Z drugiej strony, sam łapię się na tym, że czytając je wciąż od nowa, odnajduje w każdym z nich jakiś nowy, nie odkryty wcześniej element. Wiedźmin dojrzewa i ewoluuje razem ze mną i całym światem. Magia, kurczę, magia! Na koniec powiem, że sięgając po zbiorek wciąż w głowie dudnił mi głos rozsądku, który, szepcząc, pytał "po cholerę czytasz to setny raz?". Odpowiadałem mu wtedy "Może po to, że wciąż szukam w fantastyce ziarna prawdy?". Nie wiem, czy mylę się, czy wybieram mniejsze zło, ale jedno jest pewne:jeśli spłonęłyby wszystkie księgi świata, ja szukałbym opowieści o Wiedźminie choćby na krańcu świata. Gdybym już je odnalazł, moim ostatnim życzeniem byłby zakup książki, pozostawałaby tylko... kwestia ceny. Pozdrawiam wszystkich miłośników AS'a.
@Xie
@Xie 2010-09-20
Nie przeczytałam jeszcze w swoim życiu aż tylu książek, aby porównywać do nich "Ostatnie życzenie", ale jestem dogłębnie zauroczona tym dziełem. W głowie mi się nie mieści, że można mieć tak ogromny talent jak Andrzej Sapkowski. Niesamowite opisy walk i przewspaniale wykreowane postacie. Fajne jest też to, że autor nikogo ani niczego nie idealizuje. No i ta urokliwa bezpośredniość jeśli chodzi o język, bądź jednoznaczne zamiary niektórych bohaterów :P Jak najbardziej polecam =)
@Cropka
@Cropka 2011-03-26
Przeczytane (2015-01-01)
Kiedyś przyjaciółka mi pożyczyła, ale zniechęcona okładką i polskim autorem niechętnie się zabierałam do czytania. Po kilku stronach poległam. Teraz, po dwóch latach, zobaczyłam w księgarni w nowym, o wiele ładniejszym wydaniu, a to, że już nie mam uprzedzeń do polskich autorów, chętnie ja kupiłam. Zaraz po powrocie do domu zabrałam się do czytania. Od razu mnie wciągnęło i bardzo niechętnie sie odrywałam od niej. Na dzień dzisiejszy jedna z moich najulubieńszych książek ;)
@Ledina
@Ledina 2011-05-23
Przeczytane (2011-05-23)
Książkę poznałam dopiero po zagraniu w grę, no i wcześniej "Wiedźmin" interesował mnie jeszcze, bo leciała jego ekranizacja w telewizji, ale była ona tak beznadziejna, ze trudno powiedzieć, że zachęca. Książka, a przynajmniej pierwszy tom, po którym obecnie jestem, jest super. To taki zbiór opowiadań z różnego czasu przygód Geralta, gdzie nie wiadomo co się stanie. Kilka z nich zna się z filmu, ale prócz tego, kompletny zaskok. Polecam książkę oraz grę.
@jedras29
@jedras29 2012-04-24
Przeczytane (2012-04-24)
Ten zbiorek jest wspaniały - niesamowicie wciąga i idealnie wprowadza w świat wykreowany przez Sapkowskiego. Po przeczytaniu (prawie) całej sagi mogę stwierdzić, że opowiadania były lepszym rozwiązaniem od powieści - głównie dzięki temu, że nie posiadają nużących momentów i pozwalają skupić się na konkretnych elementach. Autor nie musiał myśleć nad spójną fabułą - jedno opowiadanie, jeden wątek. Ale za to jaki! Polecam!
@Aiwlys
@Aiwlys 2009-04-26
Przeczytane (2009-04-26)
Książka niesamowita, taka w sam raz na nasze czasy. I jeszcze język, którym jest pisana jest prosty i łatwydo zrozumienia. Krótkie opowiadania przemawiająwprost do serca, a cała saga wiedźmińska zostala przeczytana przez mojego kolegę z siedemrazy. Można się całością zachwycić, zwłaszcza, żeopowiastki są wzorowane na baśniach Andersena iinnych, ale odwrócone o 180 stopni.
@Demetria
@Demetria 2009-02-09
Przeczytane (2009-02-09)
Z początku byłam nieco zrażona do Wiedźmina, tym bardziej, że kolega cały czas mi o nim truł. W końcu jednak sama postanowiłam sięgnąć po książkę i przekonać się co w tym jest takiego zachwycającego... I nie żałuję. Moje nastawienie zmieniło się o 180 stopni. Ba, jestem pod ogromnym wrażeniem. Nie bez powodu Sapkowskiego nazwano królem polskiego fantasy. ;d
@Zmotywowany
@Zmotywowany 2013-01-25
Przeczytane (2013-01-25)
"Ostatnie życzenie" to pierwsza książka A. Sapkowskiego przeczytana przeze mnie. Niesamowity świat fantasy wciągnął mnie od pierwszej strony i z przyjemnością zagłębiałem się w lekturę. Do tej pory czytałem niewiele książek polskich autorów, ale ten zbiór opowiadań uświadomił mi, że artyści w naszym kraju również mają wielki talent pisarski.
@Colley
@Colley 2011-11-23
Przeczytane (2011-01-01)
Trochę uprzedzona do polskich autorów, nie do końca byłam przekonana do tej książki. Kilka osób mówiło mi też, że nie jest to lektura dla każdego. Ja jednak zbuntowałam się i przeczytałam wbrew pozorom bardzo szybko, bo przygody wiedźmina wciągają niezwykle. Od razu sięgam po kolejną część i polecam ;)
Ostatnie życzenie

SAPKOWSKI ZAWŁADNIE WASZĄ WYOBRAŹNIĄ!
Później mówiono, że człowiek ów nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał prawie zupełnie białe. Kiedy ściągnął płaszcz, okazało się, że na pasie za plecami ma miecz. Nie było w tym nic dziwnego, w Wyzimie prawie wszyscy chodzili z bronią, ale nikt nie nosił miecza na plecach niby łuku czy kołczana. Białowłosego przywiodło do miasta królewskie orędzie: trzy tysiące orenów nagrody za odczarowanie nękającej mieszkańców Wyzimy strzygi. Takie czasy nastały. Dawniej po lasach jeno wilki wyły, teraz namnożyło się wszelakiego paskudztwa ? gdzie spojrzysz, tam upiory, strzygi, bobołaki plugawe, bazyliszki, diaboły, żywiołaki, wiły i utopce. Tu nie wystarczą zwykłe czary ani osinowe kołki. Tu trzeba profesjonalisty. A przybysz z dalekiej Rivii takim profesjonalistą jest. To wiedźmin Geralt, mistrz miecza i magii, mutant zaprogramowany, by strzec na świecie moralnej i biologicznej równowagi.

ANDRZEJ SAPKOWSKI (ur. 1948) jest z wykształcenia ekonomistą i przez wiele lat pracował w handlu zagranicznym. Jako twórca fantasy debiutował w roku 1986 na łamach ?Fantastyki? opowiadaniem ?Wiedźmin?, które zapoczątkowało cykl opowieści o białowłosym pogromcy potworów, Geralcie z Rivii. Saga Sapkowskiego uznawana jest przez krytykę za literacki fenomen lat dziewięćdziesiątych; każdy z jej tomów zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów.
W roku 2002 ukazał się pierwszy tom trylogii husyckiej NARRENTURM, a później tomy kolejne: BOŻY BOJOWNICY i LUX PERPETUA.
Sapkowski jest laureatem licznych nagród, w tym Paszportu ?Polityki? i nagrody im. Janusza A. Zajdla (pięciokrotnie); w 2003 roku nominowano go do nagrody Nike. W roku 2009 jako pierwszy nieanglojęzyczny autor został uhonorowany David Gemmell Legend Award. Jego książki są wydawane w prawie wszystkich krajach europejskich i USA; szczególną popularnością cieszą się w Niemczech, Czechach, Rosji, Hiszpanii, na Litwie i na Ukrainie. Na motywach cyklu wiedźmińskiego powstały gry komputerowe WIEDŹMIN oraz WIEDŹMIN 2.
Oprócz cyklu wiedźmińskiego i trylogii husyckiej Sapkowski jest też autorem eseju z mikropowieścią ŚWIAT KRÓLA ARTURA. MALADIE oraz leksykonu literatury fantasy RĘKOPIS ZNALEZIONY W SMOCZEJ JASKINI. Opowiadania spoza cyklu zostały zebrane w tomie COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ SIĘ ZACZYNA. W 2005 roku jeden z najwybitniejszych polskich literaturoznawców i krytyków, prof. Stanisław Bereś, przeprowadził z Andrzejem Sapkowskim wywiad rzekę HISTORIA I FANTASTYKA, a w roku 2009 ukazała się ostatnia powieść twórcy ?Wiedźmina?, ŻMIJA.

Autorzy
Andrzej Sapkowski
Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Zdobył wykształcenie ekonomiczne. Jest żonaty. Ambasador Łodzi w walce o tytuł Eur...
Inne książki:
Książka Wiedźmin
Książka Krew elfów
Książka Chrzest ognia
Książka Historia i fantastyka
Książka Rękopis znaleziony w smoczej jaskini
Współtworzący tą stronę
puchar @neko @neko pierwsza opinia