Quo Vadis

Henryk Sienkiewicz
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 302 ocen kanapowiczów
Quo Vadis
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.0 /10
Ocena 8.0 na 10 możliwych
Na podstawie 302 ocen kanapowiczów

Opis

Nie da się prosto odpowiedzieć na pytanie, czym jest „Quo vadis”. Dla niektórych jest przede wszystkim historią miłości dwojga ludzi. Jedni dostrzegą w niej epicką panoramę starożytnego Rzymu. Drudzy powieść o szaleństwie człowieka, która wpływa na losu wielu. Dla jeszcze innych będzie obrazem szerzenia się chrześcijaństwa. Jedno jest pewne: „Quo vadis” trzeba poznać. Przetłumaczona na sześćdziesiąt języków, wielokrotnie adaptowana na deskach teatrów, kilkakrotnie ekranizowana, teraz we wspaniałej interpretacji Wiktora Zborowskiego.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-949437-5-2, 9788394943752
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Aleksandria
dodana przez: Liv_2
Mamy 58 innych wydań tej książki

Autor

Henryk Sienkiewicz Henryk Sienkiewicz
Urodzony 5 maja 1846 roku w Polsce (Wola Okrzejska)
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całok...

Pozostałe książki:

Quo vadis Latarnik Krzyżacy W pustyni i w puszczy Potop 3 tomy
Wszystkie książki Henryk Sienkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„Świat stoi na oszustwie, a życie jest złudzeniem"

31.07.2022

„Quo Vadis" Sienkiewicza to książka, którą przez długi czas nie potrafiłam przeczytać. Jest to powieść trudna w odbiorze za trudna jak na lekturę Szkoły Podstawowej, lepiej sprawdziłaby się do omawiania w szkole średniej, wszystkim uczniom dla których książka ta stała się zmorą, polecam do niej wrócić za kilka lat. Akcja rozgrywa się w starożytnym... Recenzja książki Quo Vadis

A ty, dokąd zmierzasz?

24.03.2021

A ty, dokąd zmierzasz? - recenzja książki Qvo vadis. Książka do autorstwa Henryka Sienkiewicza jest numerem jeden kananonie w szkolnych lektur ( mówimy tutaj o szkole podstawowej). Jako książka obszerna, nie jest faworytem czytanym przez dzisiejszą młodzież. Mimo wszystko jest bardzo ceniona, szczególnie przez koneserów czytelnictwa. Sienkiewic... Recenzja książki Qvo vadis. Cz. 1

Quo vadis

12.05.2014

"Quo vadis", z łacińskiego dokąd idziesz, to jedna z popularniejszych powieści historycznych wybitnego powieściopisarza, nowelisty i publicysty, kryjącego się często pod pseudonimem Litwos, zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Henryka Sienkiewicza. Książka przetłumaczona została na ponad 50 języków, doczekała się również niejednej ekrani... Recenzja książki Quo Vadis

EM
@emik84
× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-05-19
5 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Mam w domu 📚

A ja się przyczepię, bo dlaczego nie.

Większość negatywnych opinii na temat "Quo vadis" opiera się na tym, że trudno przez tę książkę przebrnąć, ze świecą szukać jakichkolwiek krytycznych uwag dotyczących samej fabuły. Zgadzam się, że pierwsza część książki jest rozwleczona i nudna, ale gdy wybuchnie ogień... wtedy zaczyna się prawdziwa jatka.

Zepsuty heretycki Rzym i przedstawiony w kontraście do niego świat krystalicznie czystych i dobrych Chrześcijan. Prawdziwe ideały, nadstawiają drugi policzek, za złe dobrem odpłacają, giną z radością w imię swojej wiary. Taka nieskazitelność wydawała mi się pociągająca kiedy miałam lat piętnaście, teraz już nie wierzę w ideały, tym bardziej religijne. Ludzie nie są biało-czarni, a dopiero spektrum szarości jest dla mnie naturalne i szczere.

Wróćmy jednak do prześladowania pierwszych Chrześcijan. Nie mam zamiaru zaprzeczać, że takie rzeczy mogły się dziać. Rzymianie brutalnie karali za wyznawanie "wschodniego zabobonu" - krwawe szczegóły w książce. To ja teraz wsadzę kij w mrowisko - a co z przymusową chrystianizacją? Wierzenia słowiańskie też zostały uznane za zabobony i wypleniane - jak mniemam - nie tylko słowem, ale i czynem (ze skutkiem wątpliwym, sam Sienkiewicz w Trylogii dawał do zrozumienia, że ludzie czcili Jezusa, ale również wierzyli w dawne obrzędy). Egzekucje chrześcijan były z lubością oglądane przez Rzymian jak widowisko, a lata później palenie czarownic na ...

× 16 | Komentarze (2) | link |
@Jack_
2022-01-26
8 /10
Przeczytane Sienkiewicz_Henryk Zz_Lit_(Klasyka)

„QUO VADIS” to jedna z najlepszych polskich powieści, więc nie może dziwić, że Henryk Sienkiewicz w roku 1905 otrzymał za nią literacką nagrodę Nobla, stając się popularnych pisarzem na świecie. Tytuł powieści pochodzi od zapytania słynnego pierwszego apostoła Chrystusa, św. Piotra, które brzmiało „Quo Vadis, Domine?”, Jest to powieść historyczna, której głównymi bohaterami są Winicjusz, który jest patrycjuszem rzymskim oraz Ligia, która jest chrześcijanką pochodząca z barbarzyńskiego plemienia Ligów.

Wątek miłosny tej pary, niesie za sobą liczne zwroty akcji i ma istotny wpływ na ukształtowanie się charakterów i poglądów tych postaci, pokazuje nam, że gdy uczucie jest bardzo silne, człowiek potrafi diametralnie się zmienić by walczyć o swoją miłość. W powieści jesteśmy ponadto świadkami ciekawie nakreślonego wątku religijnego dotyczącego rozwijania się chrześcijaństwa i prześladowania wyznawców tej religii, mamy również wątek stricte obyczajowy dotyczący codziennego życia Rzymian, wszystkie te aspekty składają się na bardzo ciekawą i wielowątkową fabułę.

Powieść czyta się z prawdziwą przyjemnością, wprawdzie są momenty gdzie język stosowany przez autora, utrudnia nieco zrozumienie treści, ale nie ma to wpływu na ogólny odbiór i ocenę książki, trzeba po prostu do tego przywyknąć, ponieważ Sienkiewicz zastosował pewne archaizmy, jakie miały miejsce w starożytności, aby w pełni oddać klimat i atmosferę tamtego okresu, stąd stylizowan...

× 7 | link |
@jatymyoni
2021-01-05
9 /10
Przeczytane Moje lektury L. polska Nagroda Literacka Nobla Nie jeden raz

Na szczęście nie była to moja lektura szkolna. Czytałam ją parę razy, jako przerywnik, gdy musiałam się uczyć do egzaminów.

× 5 | Komentarze (2) | link |
@krysztyna
2022-02-15
7 /10
Przeczytane

Zawsze uważałam Sienkiewicza za grafomana i nie mogłam ścierpieć jego przegadanych "Krzyżaków". Jednak przyszedł taki dzień, kiedy musiałam przeczytać "Quo vadis" i wtedy dopiero zrozumiałam, że jednak tego autora można troszeczkę polubić.
Możliwe, że to dzięki osadzeniu akcji powieści w czasach starożytnego Rzymu, ale muszę przyznać, że to bardzo dobra książka. Język wreszcie nie jest za bardzo stylizowany, zatem nie miałam trudności z szybkim czytaniem i rozumieniem. Akcja toczy się dość wartko, dzięki czemu "Quo vadis" nie jest nudne.
Podsumowując, uważam, że to jedyna powieść Sienkiewicza warta przeczytania.

× 1 | link |
@Raven_44
2011-02-07
8 /10
Przeczytane

Na początku nie mogłam przebrnąć. Marudziłam i wciąż powtarzałam, że jej nie przeczytam. Ale potem szło już łatwo i szybko. Powieść ku mojemu zdumieniu całkiem mi się podobała, chociaż momentami była potwornie nudna, no i jako taka jest toporna, nie ma co ukrywać. Mimo wszystko muszę powiedzieć, że nie lubię Sienkiewicza. Jednak zachwytu chrześcijaństwem nie podzielam. Jak powiedział Petroniusz: "To nie dla mnie!"

× 1 | link |
@BorryS
2007-09-13
8 /10
Przeczytane

Poczatek troche ciężko było mi przejść, bo zdawało mi się to takie proste i przewidywalne, a czasem lekko naiwne (zwłaszcza tempo w jakim nawrócił się Winicjusz). Ale od pożaru Rzymu akcja nabrała konkretnego tempa.Warto było przeczytać. Książka dała mi sporo do myślenia. Polecam wszystkim....a co do Nobla, to Sienkiewicz nie dostał go za 'Quo vadis' a za całokształt

× 1 | link |
@Winogradow
2008-10-30
8 /10
Przeczytane

Przeczytałem Quo Vadis dopiero mając 21 latFascynują mnie w tym dziele postacie Nerona, Tygelina i Petroniusza. Romans Winicjusza z Ligią jest zbyt rozwinięty, przesłodzony i nieciekawy. Również jego nawrócenie jest grubymi nićmi szyte.. Ale polecam tą książke za postacie które wymieniłem! Są po prostu cudowne :)

× 1 | link |
MI
2011-04-09
8 /10
Przeczytane

Obawiałam się, gdy pierwszy raz po nią sięgałam, że historia będzie długa, nudna, pozbawiona jakiś ciekawych wątków. Okazała się jednak dość interesująca, choć momentami niestety troszkę nuda. Wątek Ligi i Winicjusza bardzo mi się podobał. Wśród książek Sienkiewicza, wg mnie, ta jest najlepsza :)

× 1 | link |
@Landeroska
2012-07-31
10 /10
Przeczytane

to jest arcydzieło! ta książka pobija wszystkie inne dotąd przeczytane! nie spodziewałam się aż takiej treści. I co najważniejsze ta książka pomogła mi inaczej patrzeć na religię i zachowanie chrześcijan w dawnych czasach i obecnie... Bohaterowie otrzymali indywidualne i niepowtarzalne cechy osobowości, nawet ci niehistoryczni. a najbardziej urzekła mnie postać Petroniusza! Pomimo tego że nie przyjął chrześcijaństwa to i tak pozostał moją ulubioną postacią. Kiedy popelnił samobójstwo nie mogłam już tej książki skończyć... to jest cos pięknego i uważam że każdy powinien tę książkę przeczytać!

| link |
CO
2011-11-22
Przeczytane

Zawsze uważałam, że powieści historyczne H. Sienkiewicza nigdy mnie nie porwą, zafascynują (za dużo opisów itp.), a jednak. Miłość przedstawiana tam była tak szczera i oddana, że czyta się z przyjemnością (nie to co w "Krzyżakach" - naciąganie). I zakończenie - wreszcie miłość przetrwała i trud nie poszedł na marne. Mimo braku pociągu do stylu H. Sienkiewicza, czytałam z wielkim przejęciem i nadzieją, że skończy się szczęśliwie. Książka budzi we mnie pozytywne wspomnienia i polecam każdemu, szczególnie tym, którzy mówiąc Sienkiewicz, mają na myśli nuda.

| link |
@LadyEssex
2015-05-23
Przeczytane

Nie jest to typ literatury w której się lubuję i nie chodzi tu o kwestie merytoryczne czy wartości ogółu, tylko kwestie moich własnych odczuć. Powieść jest na swój sposób piękna (przerysowana, acz piękna), bardzo wartościowa, ale nie moim klimacie. Uwielbiam w niej jednak postać Petroniusza, genialny, niepowtarzalny bohater i chyba najciekawszy "przypadek" w całej książce! Co do Sienkiewicza, to Quo Vadis niestety został w moim przypadku pokonany przez Potop.

| link |
@imaginativeness
2009-05-17
Przeczytane

Jak na razie jedyna książka H.Sienkiewicza , która mi się podobała. Po przeczytaniu nędznych "Krzyżaków" jestem raczej negatywnie nastawiona do jego książek i na pewno z przyjemnością nie sięgnę po następną , no chyba , że będę musiała.Ale ogólnie Quo Vadis było ciekawe. Początek może się trudno czytało , ale potem książka wkręciła. Wątek miłosny fajnie rozwinięty i przemiana Winicjusza mi się podobała.Jedyna z książek H.Sienkiewicza jaką mogę polecić.

| link |
@wzbook
2021-02-15
Przeczytane

Jest to książka, która uczniowie szkół podstawowych uznają za trudną, lecz jest warto ją przeczytać, ponieważ opisuje ciekawą historię i pozwala bardziej wtajemniczyć się w świat literatury w tamtym czasie. Lubię tę książkę bardziej niż "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, ponieważ bardziej podoba mi się główny wątek między bohaterami. To, że jest świetna fabuła i piękne wyjaśnienie.

| link |
@Qavtan
2011-08-15
3 /10
Chcę przeczytać

Ja zabierałem się jak do klasyki polskiej literatury. Pozycja z serii 'musisz przeczytać', bo to przecież kanon. Ale zupełnie mi się to nie podoba, fantazje na temat chrześcijan lub tego co dziś ciężko sobie wyobrazić patrząc na współczesnych ludzi. Także telenowela Winicjusza i Ligii przeplatana wysławianiem niepojętego Chrystusa, a prawdziwego przez to, że niemożliwego. Porażka.

| link |
@tilia
2008-08-28
10 /10
Przeczytane

Czytałam w szkole podstawowej, ale powieść pamięta się całe życie. Niedawno kupiłam w jęz. włoskim dla mojego Pana. Powieść zaskoczyła go, bo mimo, ze jest znawcą historii starozytnej, nie słyszał o Sienkiewiczu i jego książce. A przecież w kościółku na rozstaju dróg do katakumb w Rzymie, stoi popiersie Sienkiewicza

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Świat stoi na oszustwie, a życie jest złudzeniem.”
× 1
#
“Szczęście jest zawsze tam, gdzie je człowiek widzi...”
× 2
#
“Świat stoi na oszustwie, a życie jest złudzeniem.”
× 1
#
“Żyłem jak chciałem i umrę jak mi się podoba.”
× 1
#
“Choćby świat i życie były jak najgorsze, jedno w nich zostanie wieczne dobro - młodość. ”
× 2
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl