Skradziony klejnot

Alek Rogoziński
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Skradziony klejnot
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Skradziony klejnot W dniu swoich osiemnastych urodzin hrabianka Julia Zasławska dowiaduje się, że musi opuścić ukochany Paryż i udać się do Polski, a tam dołączyć do grona dwórek królowej Marii Kazimiery zwanej przez poddanych Marysieńką. Kiedy dociera do „dzikiego kraju”, jak zwą jej nową ojczyznę Francuzi, szybko przekonuje się, że pod względem intryg, plotek i sekretów polski dwór królewski ani trochę nie ustępuje Wersalowi. Już pierwszego dnia pobytu Julii w pałacu w Wilanowie ktoś kradnie ulubioną kolię Marysieńki, a następnie w tajemniczych okolicznościach znikają kolejne damy dworu królowej. Wbrew własnej woli hrabianka zostaje wmieszania w sensacyjno-miłosną awanturę, w czasie której przekona się, że czasem i najbliżsi krewni nie są godni zaufania, król rządzi wszystkim poza własną małżonką, a młodzi polscy arystokraci mają o wiele lepsze maniery i podejście do płci pięknej od swoich kolegów znad Loary. A zwłaszcza jeden z nich, który kradnie serce Julii. Pytanie tylko, czy okaże się wart jej uczucia...

„Skradziony klejnot” to pierwsza odsłona rozgrywajacej się w XVII wieku na dworze Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery sagi obyczajowej Gorset i szpada pióra Alka Rogozińskiego, znanego dotychczas z bestsellerowych komedii kryminalnych.
Data wydania: 2022-02-02
ISBN: 978-83-66630-61-1, 9788366630611
Wydawnictwo: Lekkie
Cykl: Gorset i szpada, tom 1
Stron: 304
dodana przez: Jagrys

Autor

Alek Rogoziński Alek Rogoziński
Urodzony 20 stycznia 1973 roku w Polsce (Warszawa)
Z zawodu dziennikarz, z pasji kryminalista… to znaczy – twórca kryminałów. Przez lata związany z mediami. Karierę zaczynał w połowie lat 90. w kultowej już dzisiaj Rozgłośni Harcerskiej, potem pracował m.in. w Radiu Plus i warszawskim Radiu Kolor. O...

Pozostałe książki:

Jak Cię zabić, kochanie? Do trzech razy śmierć Pudełko z marzeniami Śmierć w blasku fleszy Teściowe muszą zniknąć
Wszystkie książki Alek Rogoziński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historia kołem się toczy

4.02.2022

"Na wszystko jest jakaś cena. Pytanie tylko, czy znajdzie się ktoś, kto gotów jest ją zapłacić". Alek Rogoziński nie po raz pierwszy zbacza z wytyczonej przez siebie komediowo-kryminalnej drogi, bo przecież jego książki pisane w duecie z polskimi pisarkami, udowodniły wszechstronność prozatorską autora. Jednak "Skradziony klejnot" to chyba ... Recenzja książki Skradziony klejnot

@awiola@awiola × 4

Moja opinia o książce

Opinie

ME
2022-03-06
8 /10
Przeczytane


Rodzinna historia z XVII wieku, którą pisarka Róża Krull dostała do przeczytana od swojego przyjaciela z młodości Karola.

Osiemnastoletnia hrabianka Julia Zasławska przerabia właśnie pierwszego w życiu kaca. Dowiaduje się również, że musi wyjechać z Paryża do Warszawy, gdzie ma odziedziczyć majątek po ciotce, hrabinie Baworowskiej. Zabiera ze sobą pokojówkę Camille a dołącza do nich jeszcze kuzyn Pierre Carlet, elegancik i bawidamek.
Próbę porwania młodej bohaterki spod karczmy udaremnił Janko Gniewkowski, herbu Cholewa, który od tej chwili towarzyszył im w podróży.lx
Różnice poglądów, sposobu bycia, ubioru, sprawiają podróżnym (szczególnie panom) sporo kłopotu (często są niebezpieczne, ale i zabawne).
Warszawa i rezydencja hrabiny zaskoczyły dziewczynę.

Miejscem akcji jest też w Villa Regia, gdzie rezyduje Maria Kazimiera. Do grona dwórek królowej dołącza piękna Julia. Pierwsze spotkanie z żoną Sobieskiego odbywa się w momencie wielkiej tragedii, zaginięcia talizmanu królowej.
A to jeszcze nie koniec nieszczęść...
Ciotka wymyśliła sobie bowiem wydać bratanicę dobrze za mąż.
A Julia ma zacięcie detektywistyczne.

Więcej nie zdradzę...


Fakty historyczne mieszają się tu z fikcją literacką. Prawda z plotkami i ciekawostkami (wielu z nich nie znałam).
Barwny język, jakim jest napisana ta opowieść to kolejna zaleta. Świetnie się bowiem czyta. Do tego dochodzi poczucie humoru autora. I mamy komplet do dob...

| link |
@nanettenika
2022-04-01
6 /10
Przeczytane

Po książki Alka Rogozińskiego sięgam w ciemno. Lubię jego lekki styl, ciekawe postacie i uszczypliwe komentarze na temat codzienności. Tym razem jednak autor cofa się w czasie, co ma znaczący wpływ na powieść. Akcja rozwija się dość powoli. Poznanie bohaterów, ich dziejów oraz dotarcie do Warszawy zajmuje połowę książki. Zaczęłam się wtedy niepokoić, gdzie się zatem zmieści ta obiecana akcja. (Była, choć mniej, niż się spodziewałam). Niewątpliwym plusem tej pozycji są bohaterowie. Oryginalni, barwni (w przypadku Pierra nawet bardzo). Drugi plus, to przygotowanie historyczne, nadaje całości autentyczności. Mamy tu nieco ironii i docinek, choć ze względów na czas akcji, nieco okrojonych "dobrym wychowaniem". Jako wstęp do serii, książka wypada całkiem nieźle, choć więcej w niej obyczaju, niż sensacji. Mam nadzieję, że następne tomy przyniosą mniej opisów, a więcej "szpady".

| link |
DO
2022-02-22
8 /10
Przeczytane

Świetna powieść. Dobrze wyważona, była i tragedia i komedia, a i ciekawostek nie zabrakło. Postacie barwne i wyraziste. Początek tej sagi udany, oby kolejny tom utrzymał fason.

| link |
IL
2022-05-15
6 /10
Przeczytane
KR
2022-04-17
7 /10
Przeczytane
@ornitorinco_czyta
2022-03-03
10 /10
Przeczytane
@awiola
2022-02-04
9 /10

Cytaty z książki

“Doskonale wiedziała, że nic nie jest na całe życie i nawet najbardziej zażyłe przyjaźnie mają czasem swój termin ważności.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl