Ślepy zabójca

Margaret Atwood
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Ślepy zabójca
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

"Dziesięć dni po zakończeniu wojny moja siostra Laura, prowadząc samochód, wypadła z mostu", wspomina Iris. Ta starsza siostra Laury Chases, która w wieku osiemnastu lat poślubiła bogatego i wpływowego przedsiębiorcę, jest teraz osiemdziesięciodwuletnią, zubożałą staruszką dożywającą swoich dni w Port Ticonderoga, miasteczku, które przed pierwszą wojną światową było zdominowane przez jej rodzinę. Iris spogląda teraz wstecz, wspominając wydarzenia towarzyszące przedwczesnej śmierci Laury. Opublikowanie powieści "Ślepy zabójca" sprawiło, iż to właśnie ona zdobyła sławę, a Iris, jak sama twierdzi, żyje odtąd w cieniu siostry. Książka niezwykle odważnie jak na owe czasy opisywała ryzykowne erotyczne eskapady młodej kobiety z dobrego domu zadającej się z prześladowanym działaczem lewicy. Kochankowie spotykali się w obskurnych pokojach hotelowych i tanich kafejkach. Okazuje się, że istniejącego naprawdę agitatora Alexa Thomasa ukrywały przed policją i kochały obie siostry, on zaś pozostał na zawsze ich romantycznym ideałem…
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-7150-970-4, 9788371509704
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Seria: Kameleon
Stron: 622
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Margaret Atwood Margaret Atwood
Urodzona 18 listopada 1939 roku w Kanadzie (Ottawa)
Margaret Eleanor „Peggy” Atwood - kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, aktywistka społeczna i ekologiczna. Zdobywczyni Nagrody Bookera w 2000, laureatka Nagrody Księcia Asturii w 2008, wymieniana wśród kandydatów do literackiej Nagrody ...

Pozostałe książki:

Opowieść Podręcznej Testamenty Grace i Grace Pani Wyrocznia Penelopiada Ślepy zabójca Rok potopu Kobieta do zjedzenia Kocie oko Oryks i Derkacz Moralny nieład Kamienne posłanie Zbójecka narzeczona Czarci pomiot Wynurzenie Serce umiera ostatnie Mistrzowie opowieści o miłości Namiot Maddaddam Morderstwo w ciemności Życie przed mężczyzną Dobre kości Okaleczenie ciała Wiersze przychodzą późno Dzikość życia Dług Palące pytania Wysoko wśród drzew Negotiating with the Dead O pisaniu Ruchome cele. Eseje umyślne z lat 1982-2004 DANCING GIRLS Mistrzowie opowieści. O kobiecie Wdowi las
Wszystkie książki Margaret Atwood

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Każdy ma swoje tajemnice...

WYBÓR REDAKCJI
27.01.2020

'' Życie każdego to wysypisko śmieci (...) Kiedy człowiek posprząta po zmarłym widzi w jak niewielu zielonych torbach na odpadki sam się zmieści gdy przyjdzie jego kolej '' ''Ślepy zabójca '' to książka która otrzymała Bookera i była nominowana do pro feministycznej nagrody o nazwie '' Women's Prize for Fiction ''. Napisana została przez kanadyjs... Recenzja książki Ślepy zabójca

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2023-01-25
7 /10
Przeczytane 100 Time Mam w domu 📚

Jak mogłam być taką ignorantką, myśli. Tak głupią, tak niewidzącą, tak oddaną nieostrożności. Ale bez takiej ignorancji, takiej niedbałości, jak moglibyśmy żyć? Gdybyśmy wiedzieli, co się zdarzy, gdybyśmy wiedzieli wszystko, co będzie dalej, gdybyśmy z góry znali konsekwencje własnych czynów – bylibyśmy przeklęci”.

Dziesięć dni po zakończeniu wojny moja siostra Laura zjechała samochodem z mostu – tak rozpoczyna swoją opowieść Iris Griffen. Co skłoniło młodziutką pisarkę do tak dramatycznego kroku? Wszystkiego dowiemy się w swoim czasie. Najpierw Iris opowie nam, niespiesznie, o swoim długim i raczej zwyczajnym życiu. Mimo to jej historia oplata jak bluszcz, powoli, ale skutecznie.

Jest to już któraś przeczytana przeze mnie książka Margaret Atwood, ale nadal po zakończeniu lektury mam mieszane uczucia. Z jednej strony zastanawiam się, co ja właśnie przeczytałam, ale z drugiej myślę sobie – hej, to było dobre!

Szczęście to ogród otoczony szkłem: nie ma wejścia ani wyjścia.
W raju nie ma opowieści, bo nie ma podróży. To strata, żal, cierpienie
i tęsknota popychają opowieść po jej pokrętnych ścieżkach
”.

× 18 | link |
@jatymyoni
2020-06-14
5 /10
Przeczytane Nagroda Bookera Bez zachwytu L. kanadyjska

Powieść szkatułkowa., trzy wątki przeplatające się ze sobą. Głównym wątkiem jest życie codzienne i wspomnienia, które Irys spisuje dla nieznanej jej wnuczki .
Zaczyna się intrygująco, Ona i on spotykają się potajemnie, łączy ich romans. Kim są? To jest jeden wątek, który się przewija , ich spotkania. On snuje opowieść fantasy na planecie Zykron i na innych planetach, to jest drugi wątek tej powieści. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie sistra Irys, Laura, po dwóch latach w też w niewyjaśnionych okolicznościach znajdują ciało męża Irys, po latach ginie jej córka, a jej wnuczka gdzieś ucieka. Jaki z tymi wydarzeniami ma związek szwagierka Irys, pani Griffen Prior i pojawiająca się postać Alexa Thomasa. Po pewnym czasie wiemy już, kim jest ślepy zabójca, ale co jego łączy z pozostałymi? Rozszyfrowanie tych zagadek i powiązań trzymało mnie przy czytaniu tej książki. Wspomnienia Irys opisujące kryzys lat 30 w małym miasteczku kanadyjskim, gdzie tracili swe zakłady przedsiębiorcy, a pracownicy pracę. Opis smętnego i pustego życia sióstr Chase był dal mnie mało pociągający. Miałam wrażenie, jakby życie Laury i Irys toczyło się gdzieś obok , a one były w innym wymiarze. W opisie książki mowa jest o nieprzeciętnej egzystencji Irys. Gdzie ta nieprzeciętność, skoro ich najlepszą rozrywką było chodzenie ulicami i oglądanie wystaw sklepowych Na końcu powieści znalazłam odpowiedzi dość intrygujące na wszystkie moje początkowe pytania, chociaż przyznaję się miejscami...

× 9 | link |
@Renax
2020-07-04
8 /10
Przeczytane Literatura obca

Pisarka oscyluje pomiędzy głęboką prozą psychologiczną a tanim wyciskaczem łez. Tutaj, mamy historię Iris i jej siostry Laury. Po tym jak ojciec dziewczynek zaczyna mieć kłopoty finansowe w swojej fabryce guzików, co grozi bezrobociem dla połowy miasteczka - mamy lata 30-te, panują rozruchy i komunistyczne agitacje, niczym z filmu Chaplina 'Modern times' - pomysłem rozwiązującym kłopoty wydaje się ożenienie starszej córki Iris z połowę od niej starszym milionerem Richardem. Opowieść o życiu i tym jak to czuła Iris przeplata się ze wzmiankami z pracy i dziwną, wewnętrzną narracją Ślepego Zabójcy, znawcy starożytności i zabójcy kobiet.
Książka jest długa, historia Iris przebiega od początku XX wieku, przez kryzys lat 30-tych, następnie wspomina dojście Hitlera do władzy w Europie, wojnę w Hiszpanii, II Wojnę Światową. Wspomnienia snuje Iris z perspektywy domu starców, w latach 90-tych, tuż przez śmiercią.

Wspominałam o tym, że Atwood oscyluje pomiędzy hitem a kitem. O ile w 'Kobiecie do zjedzenia' było tak pomiędzy, to tutaj mamy zdecydowanie hit. Jest to bardzo głęboka powieść o psychice kobiet. A jak wiadomo trudno nam jest nawet zrozumieć nas same, a co dopiero kogoś innego. Wspaniałe były opisy jej reakcji po pierwszych dniach małżeństwa, doskonale subtelne i wnikliwe opisy kłopotów i pożycia z siostrą Richarda, z samym Richardem, na przyjęciach, ale i w sypialni. Wnikliwie potraktowała również autorka analizę relacji między siostrami - rywalizację i opiek...

× 7 | link |
@flatreads
2020-12-15
6 /10
Przeczytane

Myślałam, że po wymagających koncentracyjnie 𝘍𝘢𝘭𝘢𝘤𝘩, 𝘚́𝘭𝘦𝘱𝘺 𝘻𝘢𝘣𝘰́𝘫𝘤𝘢 będzie idealnym wytchnieniem. A tymczasem... chyba żadnej z książek Margaret Atwood nie czytało mi się dotychczas tak ciężko.

Iris, będąca główną bohaterką, nieustannie tkwiła w roli ofiary. Jej bierność i neutralność w stosunku do wszystkiego pozbawiał ją jakiejkolwiek decyzyjności. Miałam wrażenie, że wszystko, co się jej wydarza, dzieje się bez jej udziału. Jakby wcale nikt nie oczekiwał jej reakcji, odpowiedzi, a zwłaszcza stosunku emocjonalnego. Bohaterka tło. Nośnik zdarzeń. Za to jej siostra, Laura, była bardzo "jakaś". Fascynująca, bo inna. Kontrowersyjny umysł. Zadawała za dużo trudnych pytań. Po domniemanej samobójczej śmierci i wydaniu literackiego debiutu została otoczona nagłą glorią i uznaniem.

Dużo pewnie zawiniła objętość. Sześćset parę stron to dość sporo, a ja rzadko kiedy sięgam po takie kobylnice. Dla Margaret zwykłam robić wszelkiego rodzaju wyjątki, więc na początku mnie to nie zniechęciło. I nie zniechęcałoby mnie dalej, gdybym czuła się naprawdę wciągnięta w historię (jak to zwykle z Atwood u mnie bywa). Ale nie tym razem. Ciekawiło mnie co dalej, ale narracja była zbyt chaotyczna. I to wcale nie chodzi o jej rozczłonkowanie na w sumie aż cztery różne równoległe światy (licząc artykuły z gazet). Bo znam Margaret i wiem, że gdy opisuje flashbacki, umie je wspaniale wpleść w fabułę (np. w 𝘒𝘰𝘤𝘪𝘮 𝘰𝘬𝘶). Tutaj mi się to trochę rozkleiło, no.

Nie jest tak, że ...

× 1 | link |
@Pinkberry
@Pinkberry
2008-03-26
10 /10
Przeczytane

Chyba najlepsza książka Atwood - wielowymiarowa postać głównej bohaterki, doskonale wypracowany styl i akcja tak niejasna, jak gdyby wszystko zdarzyło się naprawdę :)

| link |
@Klosterkeller
2023-11-26
7 /10
Przeczytane
@dvdevil_2
2022-05-23
6 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2022-04-15
9 /10
Przeczytane Y: 2022 A: Posiadam N: Man Booker Prize
@Lela
@Lela
2021-04-17
9 /10
Przeczytane
@atram_78
@atram_78
2020-02-03
9 /10
Przeczytane 2005 🏠 Posiadam 🏠
@Siostra_Kopciuszka
2020-01-27
9 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 👨 autor : Atwood Margaret
@e-ela55
@e-ela55
2020-01-21
6 /10
Przeczytane F/audiobook
@Betsy59
2019-11-18
7 /10
Przeczytane
@Klaudia_Smyk
@Klaudia_Smyk
2019-11-04
6 /10
Przeczytane
@paprotka
@paprotka
2017-01-22
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

'' Nie ma to jak garść brudów, żeby wypromować literaturę ''
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl