Grace i Grace

Margaret Atwood
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Grace i Grace
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

 Rok 1843 – Grace Marks zostaje skazana za współudział w brutalnym morderstwie swojego pracodawcy i jego gospodyni. Odsiadując wyrok dożywocia, twierdzi, iż całkowicie utraciła pamięć. Niektórzy uważają, że Grace jest niewinna angażują do pomocy dobrze się zapowiadającego specjalistę od chorób umysłowych. Mężczyzna wysłuchuje historii Grace, zbliżając ją coraz bardziej do dnia, którego ona nie pamięta. Jakie wspomnienia uda mu się odblokować? Czy Grace naprawdę zabiła?
 
 Margaret Atwood stworzyła – na podstawie prawdziwej historii jednej z najbardziej zagadkowych i najsłynniejszych kobiet XIX wieku – niezwykle urzekającą, wstrząsającą i niepokojącą opowieść o seksualności, okrucieństwie i tajemnicy.
 
 Na podstawie powieści powstał znakomity miniserial CBC i Netflix, w Polsce do obejrzenia na Netflix. 
Tytuł oryginalny: Alias Grace
Data wydania: 2017-10-26
ISBN: 978-83-8123-080-3, 9788381230803
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 576
dodana przez: Beata_
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Margaret Atwood Margaret Atwood
Urodzona 18 listopada 1939 roku w Kanadzie (Ottawa)
Margaret Eleanor „Peggy” Atwood - kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, aktywistka społeczna i ekologiczna. Zdobywczyni Nagrody Bookera w 2000, laureatka Nagrody Księcia Asturii w 2008, wymieniana wśród kandydatów do literackiej Nagrody ...

Pozostałe książki:

Ślepy zabójca Penelopiada Pani Wyrocznia Testamenty Opowieść podręcznej. Powieść graficzna
Wszystkie książki Margaret Atwood

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kim była Grace?

WYBÓR REDAKCJI
11.12.2020

Ta książka jest chyba lepiej udokumentowana niż niejedna pozycja naukowa. Margaret Atwood wyszukała chyba wszystkie dostępne materiały w bibliotekach, archiwach sądowych, nie pomijając pracy ukazującej się w XIX wieku pisząc książkę o kobiecie której osoba do dziś budzi emocje i pytania które zapewne na zawsze zostaną bez odpowiedzi. Grace Marks ... Recenzja książki Grace i Grace

@nika.mail@nika.mail × 12

Atwood niezwykła

13.11.2019

Po lekturze "Opowieści Podręcznej" bardzo bałam się sięgnąć po kolejną książkę autorki. Bałam się, że żadna z jej książek nie dorówna fenomenowi Podręcznej. Bałam się, że mogę się gorzko rozczarować. Jakże niepotrzebne były to obawy! Grace i Grace jest lekturą doskonałą. To opowieść na faktach, tocząca się w XIX wieku. W roku 1843 Grace zostaje sk... Recenzja książki Grace i Grace

@Nina@Nina × 6

A NA IMIĘ JEJ GRACE...

5.11.2019

Miał być to kolejny, upalny dzień lata. Wszystko zmieniło się za sprawą dwójki służących. W jednej z wiejskich posiadłości znaleziono szczątki uduszonej gospodyni domu Nancy Montgomey oraz jej kochanka, chlebodawcy Thomasa Kinneara. Nancy utrzymuje, że jest niewinna, zaś sprawcą zabójstw jest James McDermott. On z kolei utwierdzi, że to Grace była... Recenzja książki Grace i Grace

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-12-04
5 /10
Przeczytane przeczytane 2019 nie ta ulica, nie ta dziewczyna

Została mi polecona przez czytelniczą bratnią duszę, więc do lektury przystąpiłam z radością i wielkimi oczekiwaniami. Pierwsze sto kilkadziesiąt stron pochłonęłam, następne dziesiątki stron wywoływały moje zniecierpliwienie, znużenie a nawet poczucie straty czasu.

To jedna z tych nielicznych książek, po przeczytaniu której zostaję z pytaniem „i co z tego?”oraz z poczuciem, że lektura niczego mi nie dała, nie wniosła, nie poszerzyła, nie uprzyjemniła itp…

O „Grace i Grace” pisano, że jest to powieść historyczna o konsekwencjach morderstwa. Akcja dzieje się w Kandzie XIX wieku. Ale tej dziewiętnastowiecznej Kanady nie ma tu prawie wcale: akcja mogłaby toczyć się chyba w dowolnym miejscu, w którym żyli panowie i usługująca im biedota. Większość wydarzeń została przedstawiona czytelnikowi poprzez opowieść tytułowej Grace, która w rozmowach z młodym psychiatrą Simonem Jordanem wspomina swoje życie. Jej wspomnienia, jak każde wspomnienia, przefiltrowane są poprzez czas i nieznane czytelnikowi motywy, którymi się kierowała snując opowieść w taki, a nie inny sposób. Największym konkretem osadzającym opowieść Grace w czasie były zmiany w ubiorze damskim: początek akcji to krynoliny i czepki, koniec – turniury i kapelusze.

Nie wzruszyły, ani nie poruszyły mnie szeroko reprezentowane w powieści, nieszczęśliwe losy kobiet. Nie znalazłam wytłumaczenia dla wprowadzenia do książki fantazji i perypetii osobistych doktora Jordana, nie potrafię uzasadnić rozciągni...

× 12 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2022-06-26
8 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 👨 autor : Atwood Margaret

"Nie trzeba być komnatą, aby w nas straszyło. Lub nawiedzonym domem. Nie ma wnętrz straszniejszych niż mózgu korytarze kryjome. Ileż bezpieczniej o północy, ujrzeć upiora przed sobą, niż spojrzeć w twarz własnym, wewnętrznym pustkom i chłodom." - Emily Dickinson

Bardzo umiejętnie i niezwykle ciekawie zbeletryzowana, prawdziwa historia pewnej młodej dziewczyny. 16-letnia Grace Marks, oskarżona została o współudział w zabójstwie popełnionym na pewnym dżentelmenie i jego gospodyni. Miało to miejsce w lipcu roku 1843. Była to bardzo głośna i kontrowersyjna sprawa i długo nie schodziła ze szpalt gazet.

Do dziś nie wiadomo, co tam się naprawdę wydarzyło, mnóstwo niejasności nie zostało wyjaśnionych. Pani Atwood postarała się pokazać całą historię z różnych stron, samych oskarżonych, lekarzy oraz prawników. Wykonała kawał naprawdę dobrej pisarskiej roboty.

Czytało mi się znakomicie. Margaret Atwood, naprawdę potrafi opowiadać i zainteresować czytelnika. Mnie jeszcze nigdy nie zawiodła. 👌

× 12 | Komentarze (1) | link |
@jatymyoni
2020-05-04
5 /10
Przeczytane Audiobook Nagroda Bookera Bez zachwytu L. kanadyjska

Nie tego się spodziewałam po tej książce. Książka oparta na autentycznej historii kobiety, Grace Marks, która została skazana za morderstwo. Jednak nie przyznaje się do winy, zasłaniając się amnezją. Czy jest winna, a może szalona. Żeby rozwiać wątpliwości przybywa młody , dobrze zapowiadający się specjalista chorób umysłowych, Simon Jardan. Właśnie rozpoczyna się rozkwit tych nauk i zmienia się podejście do chorych umysłowo. Spodziewałam się ciekawej powieści psychologicznej. Niestety była to głównie opowieść z życia służących w Kanadzie. Postać Simona Jordana jest mdła i nijaka. Grace Marks jest tylko jakimś stopniem do osiągnięcia wymarzonych celów i sposobem przeżycia dzięki pieniądzom ofiarowanym za jej zbadanie. Bardziej jest zainteresowany sobą i swoimi kłopotami niż Grace Marks. Jest tylko tłem dla opowiadanej przez Grace historii jej życia. Jeszcze jedno mnie uderzyło w tej opowieści, język Grace. Grace jest młodą kobietą, która od dzieciństwa harowała od świtu do nocy. Matka nauczyła ją czytać i pisać, ale tylko tyle. Jak sama przyznaje bardzo rzadko chodziła do kościoła. Natomiast jej język jest tak poetycki, pełen metafor, cytatów z Pisma św., z bogactwem słownictwa, że dla mnie trąci to fałszem. Autorka wykreowała postać mającą nikłe źródła historyczne, a więc dającej miejsce na tezy głoszone przez nią. Interesujące było tylko przedstawienie społeczeństwa XIX- wiecznej Kanady.

Nic mnie nie zauroczyło w tej książce, a końcówka jak z roman...

× 5 | Komentarze (1) | link |
@ksiazkirabe
2019-11-20
7 /10
Przeczytane

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Margaret Atwood i zarazem bardzo udane. Książka ta jest wzorowana na prawdziwej historii i nakręcono o niej serial.

Powieść opowiada o Grace Marks, młodej kobiecie oskarżonej o współudział w morderstwie swojego chlebodawcy oraz jego gospodyni i zarazem kochanki, Nancy. Dziewczyna twierdzi, że nie pamięta tamtego zdarzenia, mimo to zostaje skazana na dożywocie... Akcja rozpoczyna się kiedy Grace przebywa od kilkunastu lat w więzieniu. Pewnego dnia odwiedza ją młody psychiatra, Simon Jordan. Doktor Jordan został zatrudniony przez komitet na rzecz uwolnienia dziewczyny i ma ją zbadać, aby dowieść jej niewinności... Czy mu się uda? Czy Grace mówi prawdę, czy manipuluje wszystkimi? Czy jest ofiarą, czy oszustką?

Książka jest wciągająca, tajemnicza, pełna niedomówień. Oprócz głównego wątku, a więc opowieści o młodej kobiecie oskarżonej o straszną zbrodnię, mamy obraz społeczeństwa XIX wiecznej Kanady i życia w tym okresie. Mimo dość dużej objętości, powieść ta się nie nudzi i czyta się ją bardzo szybko. Tajemnice i przeżycia Grace i innych bohaterów wciągają i zmuszają do przemyśleń.

× 2 | link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Margaret Atwood, to znana i ceniona pisarka, której największym osiągnięciem jest powieść "Opowieść podręcznej", nie tak dawno zaadaptowana na potrzeby serialu telewizyjnego. Kolejna powieść i kolejny serial na podstawie, mający swoją premierę na Netfliksie.

"Grace i Grace", to opowieść o pewnej kobiecie, która odsiaduje dożywotni wyrok, za zabójstwo swojego pracodawcy i jego gospodyni. Mimo, dożywotniego wyroku, kobieta ma szansę wyjścia na wolność. Grace twierdzi, że niczego nie pamięta ze zdarzeń, które doprowadziły do skazania jej. Ale może to tylko wymówka? Czy kobieta jest winna, czy też jest ofiarą systemu? Przekonajcie się sami.

Całkiem dobra powieść, jednak autorka po raz kolejny przedstawia kobiety jako nieszczęsne ofiary knowań rodu męskiego. Robi się to powoli nużące, przynajmniej dla mnie. Jeśli pominiemy ten aspekt dzieła, mamy całkiem interesującą biografię kobiety, która twierdzi, że jest niewinna. Również przedstawienie połowy XIX wieku wyszło całkiem interesująca. Pisarka wybija się na pewno ponad przeciętność, jeśli porównamy jej dokonania z innymi kobiecymi twórczyniami, dlatego warto się zaznajomić z jej twórczością.

× 1 | link |
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
7 /10
Przeczytane

Książka oparta na faktach. Autorka opisuje nam życie Grace, najpierw w Irlandii, następnie emigrację do Kanady oraz oskarżenie o współudział w podwójnym morderstwie. Czytając książkę nie mogłam określić czy rzeczywiście Grace jest winna, chora, podstępna i wyrachowana czy po prostu niewinna. Książka jest spójna, emocje są dozowane powoli i dokładnie. Jak dla mnie dobra powieść.
Do tej pory nie miałam styczności z twórczością tej pisarki, a książką zainteresowałam się, ponieważ na Netflixie był serial.

| link |
@magdalena.lesz
2022-07-26
7 /10
Przeczytane 2022 biblioteka Ozimek
HZ
2021-09-28
9 /10
Przeczytane
@nika.mail
2020-12-11
7 /10
Przeczytane
@mxkne
2020-09-08
9 /10
Przeczytane
KG
2020-08-12
8 /10
Przeczytane
@Krasnoludek
2020-07-22
8 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
6 /10
Przeczytane Alibro 2019-Książki
@19emilka93
2020-01-20
6 /10
Przeczytane
@Nina
2019-11-13
8 /10
Przeczytane 2018 E-book
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nie ma większego głupca od głupca wyedukowanego.”
× 2
#
“Gdyby sądzono nas za nasze myśli, wszyscy zostalibyśmy powieszeni.”
× 2
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl