Ślubne kobierce

Danuta Bieńkowska
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Ślubne kobierce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

 "W ostatnich dniach stycznia 1645 roku zawitał u granic Mołdawii książę Janusz Radziwiłł, szczęśliwy narzeczony hospodarówny Marii. Jechał na wesele w asyście kilku tysięcy panów, urzędników książęcych, pokojowców i wojska. Zapewne chciał jak najświetniej zaprezentować się teściowi, o którego skarbach cuda w całej Europie opowiadano, ale dbał też o bezpieczeństwo własne i swej posażnej oblubienicy. Nie darmo przecie mówiono w Polsce, że hospodarstwo jest jak przepiórcze pole, ani chwili pewnej na nim nie masz.

Hospodar Lupu, którego nazwisko Wilk po polsku znaczy, władał już Mołdawią lat jedenaście, a więc dość długo jak na te niespokojne czasy, zwłaszcza że co roku musiał dostawać ze Stambułu pisemne potwierdzenie swej władzy od sułtana, co trzy zaś lata udawać się doń osobiście i wyjednywać dalszą dla siebie łaskę. To, że potrafił sprostać tureckim wymaganiom, upewniło wszystkich, iż skarbiec hospodara do Sezamu tylko można by porównać, skoro rokroczne haracze i frymarki wyczerpać go nie zdołały.

Lupu był Grekiem z pochodzenia, jego przodkowie wywodzili się z Epiru i wzbogacili na handlu z Turcją. Zanim kupił sobie od sułtana tron hospodarski, należał do dworzan poprzedniego władcy tej krainy, Barnowskiego, który tym się wsławił, że dobijał uchodzących spod Cecory polskich rycerzy. Panował zresztą krótko, niespełna trzy lata i to z dwoma nawrotami, a gdy przybył do Stambułu po zatwierdzenie swych hospodarskich uprawnień, został ścięty.

Nowy hospodar przybrał imię Bazylego na pamiątkę swego wielkiego poprzednika w Bizancjum, założyciela dynastii macedońskiej, który zreformował finanse cesarstwa, zmodernizował ustawodawstwo, popierał rozwój sztuk pięknych. Lupu chciał odegrać podobną rolę w Mołdawii, a nawet marzył o tym, by wstąpić na tron cesarzy bizantyńskich, jeśli szczęśliwym zbiegiem okoliczności uda się zorganizować krucjatę przeciw Turkom i pokonać odwiecznego wroga. Tymczasem chciał mieć synod w Jassach, przewodniczyć zgromadzeniu mołdawskich i ruskich dostojników cerkiewnych i wydawać polecenia obowiązujące poza granicami jego księstwa.

Lupu unikał dotąd wojen, umiejętnie administrował gospodarką kraju, ciągnął ogromne zyski ze sprzedaży futer, ryb, bydła, miodu i wosku. Znaczną część towarów posyłał do Gdańska, niemało do Moskwy, pozostawał też w stałych kontaktach handlowych z Wenecją i Turcją. W 1642 roku wydał był pierwszą córkę za syna dragomana beja weneckiego w Stambule, Ambrożego Grillo. Pertraktacje o rękę drugiej — Marii trwały ponad trzy lata, gdyż Lupu musiał na jej zamążpójście uzyskać zezwolenie sułtana, który zawsze sprzeciwiał się zbyt ścisłym powiązaniom hospodarów z polskimi panami. Kiedy wreszcie dzięki rozmaitym interwencjom i bogatym darom uzyskano zgodę Ibrahima, rozeszła się pogłoska, jakoby sam wielki książę moskiewski pragnął poślubić hospodarównę. Stąd nowa zwłoka, zapewne po myśli hospodara, który pilnie rozważał, jaki sojusz będzie dlań korzystniejszy: z Moskwą czy z Polską..." 
Data wydania: 1974
Wydawnictwo: Lubelskie
Stron: 204
dodana przez: 8dzientygodnia

Autor

Danuta Bieńkowska Danuta Bieńkowska
Urodzona 31 stycznia 1920 roku na Litwie (Wilno)
Polska pisarka, autorka utworów dla młodzieży, eseistka, tłumaczka literatury rumuńskiej. Gimnazjum ukończyła w Poznaniu i w 1937 wstąpiła na wydział lekarski Uniwersytetu Poznańskiego. W czasie wojny znalazła się w Rumunii gdzie ukończyła studia n...

Pozostałe książki:

Wielka gra O duchach opowieści prawdziwe Skowronek Chwila prawdy Chłopiec z gitarą Cygan Czy to jest kochanie? Dakowie Dynastia Sunderland-Beauclair Gdybyś mnie kochał Jedno małe kłamstwo Kawaler różanego krzyża Kwiaty od zaginionej Ludzie z Górki Milion możliwości Najdłuższa noc Pierwszy wiosenny dzień Potajemna wyprawa Siostra z wyboru Szczęście własne i cudze Trwaj chwilo! Złoty most Ślubne kobierce Atom i znachorzy Dach nad głową Daniel na Saharze Daniel w paszczy lwa Daniel wśród rycerzy okrągłego stołu Gwardia Archanioła Hollywood, piekło marzeń Książę Lekarz starej Warszawy Liczy się każdy dzień Literatura na świecie 1/1975 (45) Literatura na świecie nr 6/1984 (155) Lotem bliżej Manowce uczuć Michail Eminescu Michał Waleczny O królewnie, co słońca szukała Obrona wybrzeża 1629-1629 Opowieści z Wołoszy, Mołdawii i Siedmiogrodu Opowieści z paragrafem Piękna nieznajoma Rada nie od parady Rywalki Siedemnaście twarzy Bożydara Gwoździa Skok w nieskończoność Szlakiem orlich gniazd Upragniony telefon Wesprzyj się na mnie Wspomnienia z dzieciństwa Zwyciężyłam Świetny pomysł Życie bliźniego twego Żywe miasta Żywot szczęśliwy Sebastiana Klonowica
Wszystkie książki Danuta Bieńkowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ślubne kobierce? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Klementynka
2021-06-02
7 /10
Przeczytane literatura polska powieści historyczne

Cytaty z książki

O nie! Książka Ślubne kobierce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl