Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

Bill Bass, Jon Jefferson
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów
Książka Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie
Książka Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 43 ocen kanapowiczów

Opis

Najbardziej niesamowita farma świata, miejsce, które zrewolucjonizowało współczesną kryminalistykę. Zapraszamy w leśne ostępy Tennessee. Na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki: zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. To słynna Trupia Farma, wyjątkowy projekt naukowy Billa Bassa, który bada, co dzieje się z ludzkimi ciałami po śmierci, gdy natura bierze sprawy w swoje ręce. Jak blisko trzeba być rozkładającego się ciała, żeby je poczuć? Gdzie ciało rozkłada się dłużej: w ciężarówce czy na tylnym siedzeniu samochodu? W jaki sposób ślady małych owadów przyczyniły się do wysłania na krzesło elektryczne pewnego „morderczego” staruszka? Bill Bass zabiera nas w przyprawiającą o ciarki na plecach podróż po zakątkach Trupiej Farmy, miejsca, które zrewolucjonizowało współczesną medycynę sądową. Nie tylko odkrywa przed nami fascynujące tajemnice ludzkich zwłok, ale też opowiada o swych najbardziej pasjonujących śledztwach. Książka dla miłośników seriali CSI: Kryminalnych zagadek oraz Kości. „Chyba jest ze mną coś nie tak, ale lektura tej książki naprawdę sprawiła mi dużą przyjemność”. Mary Roach ”William Bass wprowadza czytelników w hermetyczny świat kryminalistyki, w którym zmarli opowiadają swoje historie. Książka godna polecenia zarówno dla specjalistów, jak i laików!” Andrzej Czubak - antropolog sądowy, polski „detektyw kości”, rozwikłał m.in. zagadkę czaszki uważanej dotąd za należącą do Jana Kochanowskiego
Data wydania: 2012-03-05
ISBN: 978-83-240-1656-3, 9788324016563
Wydawnictwo: Znak
Seria: Trupia Farma
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 344
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sekrety skrywane przez ludzkie ciało

{} WYBÓR REDAKCJI
1.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na początek dwa, świetnie oddające treść książki cytaty; "Ciało się rozkłada; kości pozostają. Ciało zapomina i wybacza dawne urazy; kość może się zagoić,ale zawsze pamięta: upadek z dzieciństwa, bijatykę w barze,uderzenie rękojeścią pistoletu w skroń,ostrze wbite między żebra. Kości zatrzymują takie chwile, utrwalają je i pokazują każdemu,kto ma... {} Recenzja książki Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

Trupia farma

{} WYBÓR REDAKCJI
2.03.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Bill Bass - twórca Trupiej Farmy w swojej książce opowiada nie tylko o śmierci, ale i o życiu. Dotyka bolesnych tematów dotyczących ofiar, lecz również swojej sfery prywatnej. Dzięki temu daje się poznać nie tylko jako naukowiec, ale również jako zwyczajny człowiek, który jest dowodem na to, że pomimo codziennej styczności ze śmiercią nie można si... {} Recenzja książki Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

Czytanie z kości

28.11.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Możliwe, że zabrakło mi wizualizacji i szerszego spektrum omawianych przypadków. Możliwe tez, że to przez moje wybujałe oczekiwania siedzę teraz przed zamknięta już książką z wieloma pytaniami, a przede wszystkim mieszanymi odczuciami. Bill Bass opisuje swoje życie jako antropologa poszukującego odpowiedzi na pytania pieczołowicie skrywane prz... {} Recenzja książki Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

@Asamitt@Asamitt {}× 7

Historia o kościach

17.03.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Ta książka jest przeznaczona dla ludzi o mocnych nerwach. Niektóre opisy są drastyczne, a dla czytelników z silnie wykształconą wyobraźnią wręcz przerażające ale i fascynujące zarazem, gdyż co może być bardziej ciekawszego niż wiedza. Ja lubię dużo wiedzieć, a ta powieść pomogła mi zrozumieć jak ważną osobą w naszym otoczeniu jest antropolog sądow... {} Recenzja książki Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

@Bookmaniak@Bookmaniak {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@sandrajasona
2020-05-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Przeczytane w 2020 Reportaż, literatura faktu

Bill Bass to światowej sławy antropolog sądowy, a książka to na wpół autobiografia uczonego na wpół podręcznik napisany w sposób popularno-naukowy dla chcących poznać pracę badaczy kości. Niewątpliwie dla osób czytających kryminały pozycja obowiązkowa, niestety niewątpliwie, jako do przeczytania przed zaczęciem przygody z kryminałem sądowym. Zacznijmy od początku, autor podzielił książkę na rozdziały ze sprawami, które prowadził, przemycając w nich swoje rodzinne sprawy, małżeństwa, dzieci, karierę zawodową, uczenie studentów, sprawy kryminalne, w których brał udział, założenie Trupiej farmy. Wyszło coś na kształt samochwałki. Bassowi i jego uczniom dużo zawdzięczamy - dzięki temu dowiedziałam się, kto i kiedy i na jakich zasadach odkrył podczas ciężkiej pracy zagadnienia potrzebne, aby zbadać zwłoki.
Druga rzecz, którą przemycił autor to właśnie te badania i ich zasady. Wiek, płeć, wzrost, rasa – jak zbadać, czas zabójstwa – owady, miejsce zabójstwa. Te wszystkie badania tak bardzo potrzebne, aby po znalezieniu kości, odkryć, kim była, kiedy zginęła i jak zginęła dana osoba, aby wykryć zabójcę.
Czytając Becketta, oglądając namiętnie serial „Kości” subiektywnie się wynudziłam, jedyną wartością dodaną, którą i tak szybko zapomnę są nazwiska osób, które te metody odkryły i zaczęły stosować.
Tak, więc każdy inaczej książkę odbierze, nie żałuję, że przeczytałam, ale wyższej noty nie dam, tym bardziej, że bardzo mało było Trupiej farmy w Trupiej ...

{}× 17 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Medycyna sądowa/kryminalistyka

Wbrew pozorom "Trupia farma" nie jest książką poświęconą wyłącznie działalności Ośrodka Antropologii Sądowej stworzonemu przez Billa Bassa, czego ja się głównie po niej spodziewałam. Jest to raczej zbiór wspomnień spisanych przez jej założyciela, ale historie przez niego przytaczane są dość ciekawe i przedstawione z humorem, więc nie wieje nudą (no może troszeczkę, kiedy autor niektóre ze swoich wspomnień powtarza ciut za dużą ilość razy :)).
Bill Bass opisuje różne śledztwa, w których brał udział jako antropolog sądowy, badania w trakcie nich przeprowadzane i ich ograniczenia. Na podstawie problemów napotkanych w trakcie badań nad ofiarami przedstawia nam najpierw potrzebę powstania takiego ośrodka badań jakim jest Trupia Farma, a następnie drogę do jego stworzenia i późniejsze problemy z nim związane.

Oprócz tego oczywiście autor przemyca w swoich historiach sporo informacji na temat antropologii, entomologii i innych dziedzin nauki. Wydawało mi się, że szkielet i czaszkę człowieka znam "na wylot", a jednak antropologiczny punkt widzenia jest trochę inny niż znany mi z anatomii prawidłowej, więc dowiedziałam się kilku ciekawych informacji, szczególnie jeżeli chodzi o pochodzenie człowieka oceniane na podstawie czaszki.
Znalazłam w książce kilka stomatologicznych pomyłek, ale może jest to winą nieodpowiednich określeń użytych przez autora lub tłumacza.

Liczyłam na trochę więcej samych trupów w Trupiej Farmie i opisów badań tam przeprowadzanych, jedn...

{}× 4 | link |
AG
2014-04-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Médecine

Genialna książka dla tych, którym nie straszne są ciekawostki o rozkładzie ciał, robactwie i brutalnych zbrodniach. Lektura "Trupiej farmy" nie tylko wyjaśnia sekrety pracy antropologów i lekarzy sądowych, ale również przedstawia wiele biograficznych faktów dotyczących wielkiej sławy w tej dziedzinie, Billa Bassa, co jest ogromną zaletą.

{}× 1 | link |
@KatarzynaSzwedzka
2014-05-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadane

Czekałam na tę książkę i kiedy już ją dostałam, z przyjemnością się za nią zabrałam. Naprawdę ciekawa i choć mylnie myślałam, że będzie czymś w rodzaju kryminałów S. Becketta, polecam!

{}× 1 | link |
@jarka.trocka
2012-04-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Niesamowita, odrzucająca, ohydna i intrygująca! Mimo iż jestem wytrzymała na praktycznie wszystkie obrzydliwe opisy, te zamieszczone w niej musiałam sobie dawkować ;)

{}× 1 | link |
@darooo
2012-06-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Świetna książka popularnonaukowa. Temat kontrowersyjny ale opisany ze smakiem, więcej w recenzji :)

{} | link |
@magda.sobczak1
2020-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Mimisiak
2020-06-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Literatura faktu
@magdalenekubiak
2020-06-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@opisujeksiazki
2020-06-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@MichalL
2020-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam
AO
2020-04-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Bookmaniak
2020-03-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@oczytanakryminolog
2020-03-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Literatura popularnonaukowa Literatura faktu Kryminologia
MA
2020-01-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie”- Bill Bass

Książka Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków
Sztywniak. Osobliwe życie n... Mary Roach
{}8/10
"Zwłoki to nasi superbohaterowie: niestraszny im ogień, potr...
Książka Stulecie detektywów
Stulecie detektywów Jürgen Thorwald
{}8.8/10
Nowe wydanie kultowej książki o początkach nowoczesnej krymi...
Książka Cesarz wszech chorób. Biografia raka
Cesarz wszech chorób. Biogr... Siddhartha Mukherjee
{}7.6/10
Siddhartha Mukherjee opowiada historię raka, poczynając od p...
Książka Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych
Prowadzący umarłych. Opowie... Liao Yiwu
{}8.3/10
"Zbiór blisko trzydziestu wywiadów z przedstawicielami najni...
Książka Japoński wachlarz
Japoński wachlarz Joanna Bator
{}8.1/10
Jeden z cudownych i niespodziewanych kaprysów losu sprawił, ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{} #