Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

Bill Bass, Jon Jefferson
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 62 ocen kanapowiczów
Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 62 ocen kanapowiczów

Opis

Najbardziej niesamowita farma świata, miejsce, które zrewolucjonizowało współczesną kryminalistykę. Zapraszamy w leśne ostępy Tennessee. Na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki: zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. To słynna Trupia Farma, wyjątkowy projekt naukowy Billa Bassa, który bada, co dzieje się z ludzkimi ciałami po śmierci, gdy natura bierze sprawy w swoje ręce. Jak blisko trzeba być rozkładającego się ciała, żeby je poczuć? Gdzie ciało rozkłada się dłużej: w ciężarówce czy na tylnym siedzeniu samochodu? W jaki sposób ślady małych owadów przyczyniły się do wysłania na krzesło elektryczne pewnego „morderczego” staruszka? Bill Bass zabiera nas w przyprawiającą o ciarki na plecach podróż po zakątkach Trupiej Farmy, miejsca, które zrewolucjonizowało współczesną medycynę sądową. Nie tylko odkrywa przed nami fascynujące tajemnice ludzkich zwłok, ale też opowiada o swych najbardziej pasjonujących śledztwach. Książka dla miłośników seriali CSI: Kryminalnych zagadek oraz Kości. „Chyba jest ze mną coś nie tak, ale lektura tej książki naprawdę sprawiła mi dużą przyjemność”. Mary Roach ”William Bass wprowadza czytelników w hermetyczny świat kryminalistyki, w którym zmarli opowiadają swoje historie. Książka godna polecenia zarówno dla specjalistów, jak i laików!” Andrzej Czubak - antropolog sądowy, polski „detektyw kości”, rozwikłał m.in. zagadkę czaszki uważanej dotąd za należącą do Jana Kochanowskiego
Data wydania: 2012-03-05
ISBN: 978-83-240-1656-3, 9788324016563
Wydawnictwo: Znak
Seria: Trupia Farma
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 344
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Bill Bass Bill Bass - światowej sławy antropolog sądowy, legendarny założyciel Ośrodka Antropologii Sądowej Uniwerystetu Tennessee, znanego lepiej jako Trupia Farma. Razem z Jonem Jeffersonem, dziennikarzem i filmowcem dokumentalistą, napisał dwie książki o s...

Pozostałe książki:

Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie Trupia Farma. Nowe śledztwa Kości zdrady Kości z Awinionu Złodziej kości Flesh and Bone
Wszystkie książki Bill Bass

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sekrety skrywane przez ludzkie ciało

WYBÓR REDAKCJI
1.11.2019

Na początek dwa, świetnie oddające treść książki cytaty; "Ciało się rozkłada; kości pozostają. Ciało zapomina i wybacza dawne urazy; kość może się zagoić,ale zawsze pamięta: upadek z dzieciństwa, bijatykę w barze,uderzenie rękojeścią pistoletu w skroń,ostrze wbite między żebra. Kości zatrzymują takie chwile, utrwalają je i pokazują każdemu,kto ma... Recenzja książki Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

@Ewelina_Czytalska@Ewelina_Czytalska × 7

Trupia farma

WYBÓR REDAKCJI
2.03.2020

Bill Bass - twórca Trupiej Farmy w swojej książce opowiada nie tylko o śmierci, ale i o życiu. Dotyka bolesnych tematów dotyczących ofiar, lecz również swojej sfery prywatnej. Dzięki temu daje się poznać nie tylko jako naukowiec, ale również jako zwyczajny człowiek, który jest dowodem na to, że pomimo codziennej styczności ze śmiercią nie można si... Recenzja książki Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

@oczytanakryminolog@oczytanakryminolog × 6

Przypadki detektywa kości

24.08.2023

Połączenie biografii lub autobiografii Billa Bassa, pomysłodawcy i założyciela Trupiej Farmy, z popularno-naukową (proporcje 80:20) historią narodzin i rozwoju współczesnej antropologii sądowej. Trupa Farma utworzona została w Tennessee (USA) w roku 1981 i od tego czasu, jako projekt uniwersytecki, nieustannie się rozwija. Przedmiotem badań są ... Recenzja książki Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

@Meszuge@Meszuge × 17

Czytanie z kości

28.11.2019

Możliwe, że zabrakło mi wizualizacji i szerszego spektrum omawianych przypadków. Możliwe tez, że to przez moje wybujałe oczekiwania siedzę teraz przed zamknięta już książką z wieloma pytaniami, a przede wszystkim mieszanymi odczuciami. Bill Bass opisuje swoje życie jako antropologa poszukującego odpowiedzi na pytania pieczołowicie skrywane prz... Recenzja książki Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

@Asamitt@Asamitt × 8

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@sandrajasona
@sandrajasona
2020-05-13
5 /10
Przeczytane Przeczytane w 2020 Reportaż, literatura faktu

Bill Bass to światowej sławy antropolog sądowy, a książka to na wpół autobiografia uczonego na wpół podręcznik napisany w sposób popularno-naukowy dla chcących poznać pracę badaczy kości. Niewątpliwie dla osób czytających kryminały pozycja obowiązkowa, niestety niewątpliwie, jako do przeczytania przed zaczęciem przygody z kryminałem sądowym. Zacznijmy od początku, autor podzielił książkę na rozdziały ze sprawami, które prowadził, przemycając w nich swoje rodzinne sprawy, małżeństwa, dzieci, karierę zawodową, uczenie studentów, sprawy kryminalne, w których brał udział, założenie Trupiej farmy. Wyszło coś na kształt samochwałki. Bassowi i jego uczniom dużo zawdzięczamy - dzięki temu dowiedziałam się, kto i kiedy i na jakich zasadach odkrył podczas ciężkiej pracy zagadnienia potrzebne, aby zbadać zwłoki.
Druga rzecz, którą przemycił autor to właśnie te badania i ich zasady. Wiek, płeć, wzrost, rasa – jak zbadać, czas zabójstwa – owady, miejsce zabójstwa. Te wszystkie badania tak bardzo potrzebne, aby po znalezieniu kości, odkryć, kim była, kiedy zginęła i jak zginęła dana osoba, aby wykryć zabójcę.
Czytając Becketta, oglądając namiętnie serial „Kości” subiektywnie się wynudziłam, jedyną wartością dodaną, którą i tak szybko zapomnę są nazwiska osób, które te metody odkryły i zaczęły stosować.
Tak, więc każdy inaczej książkę odbierze, nie żałuję, że przeczytałam, ale wyższej noty nie dam, tym bardziej, że bardzo mało było Trupiej farmy w Trupiej ...

× 17 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-22
8 /10
Przeczytane Medycyna sądowa/kryminalistyka Mam w domu 📚

Wbrew pozorom "Trupia farma" nie jest książką poświęconą wyłącznie działalności Ośrodka Antropologii Sądowej stworzonemu przez Billa Bassa, czego ja się głównie po niej spodziewałam. Jest to raczej zbiór wspomnień spisanych przez jej założyciela, ale historie przez niego przytaczane są dość ciekawe i przedstawione z humorem, więc nie wieje nudą (no może troszeczkę, kiedy autor niektóre ze swoich wspomnień powtarza ciut za dużą ilość razy :)).
Bill Bass opisuje różne śledztwa, w których brał udział jako antropolog sądowy, badania w trakcie nich przeprowadzane i ich ograniczenia. Na podstawie problemów napotkanych w trakcie badań nad ofiarami przedstawia nam najpierw potrzebę powstania takiego ośrodka badań jakim jest Trupia Farma, a następnie drogę do jego stworzenia i późniejsze problemy z nim związane.

Oprócz tego oczywiście autor przemyca w swoich historiach sporo informacji na temat antropologii, entomologii i innych dziedzin nauki. Wydawało mi się, że szkielet i czaszkę człowieka znam "na wylot", a jednak antropologiczny punkt widzenia jest trochę inny niż znany mi z anatomii prawidłowej, więc dowiedziałam się kilku ciekawych informacji, szczególnie jeżeli chodzi o pochodzenie człowieka oceniane na podstawie czaszki.
Znalazłam w książce kilka stomatologicznych pomyłek, ale może jest to winą nieodpowiednich określeń użytych przez autora lub tłumacza.

Liczyłam na trochę więcej samych trupów w Trupiej Farmie i opisów badań tam przeprowadzanych, jedn...

× 5 | link |
@trabska
2022-08-08
4 /10
Przeczytane

Trochę mnie rozczarowała. Spodziewałam się ciekawych opisów spraw, projektu jakim jest Trupia Farma. Dostałam.. trochę pamiętnik lub biografię, opisy wydarzeń z życia prywatnego Bassa które w niewielkim stopniu (o ile w ogóle) wpływają na jego karierę. Może to tylko ja, ale odczułam, że sprawy które on rozwiązuje i to jak je przedstawia w książce są tylko tłem, do tego aby opowiedzieć historie swojego życia. Irytowały mnie dodatkowo ciągle powtórzenia które nam serwuje w swoich opowieściach, praktycznie każdy krok opisuje tak jakby kilka stron wcześniej tego nie zrobił (dzięki nim można czytać rozdziały nie dbając o kolejność).

× 1 | link |
AG
@Castiel
2014-04-29
10 /10
Przeczytane Médecine

Genialna książka dla tych, którym nie straszne są ciekawostki o rozkładzie ciał, robactwie i brutalnych zbrodniach. Lektura "Trupiej farmy" nie tylko wyjaśnia sekrety pracy antropologów i lekarzy sądowych, ale również przedstawia wiele biograficznych faktów dotyczących wielkiej sławy w tej dziedzinie, Billa Bassa, co jest ogromną zaletą.

× 1 | link |
@KatarzynaSzwedzka
@KatarzynaSzwedzka
2014-05-03
10 /10
Przeczytane Posiadane

Czekałam na tę książkę i kiedy już ją dostałam, z przyjemnością się za nią zabrałam. Naprawdę ciekawa i choć mylnie myślałam, że będzie czymś w rodzaju kryminałów S. Becketta, polecam!

× 1 | link |
@jarka.trocka
@jarka.trocka
2012-04-30
10 /10
Przeczytane

Niesamowita, odrzucająca, ohydna i intrygująca! Mimo iż jestem wytrzymała na praktycznie wszystkie obrzydliwe opisy, te zamieszczone w niej musiałam sobie dawkować ;)

× 1 | link |
@Ferante
2020-09-29
7 /10
Przeczytane

59/2020
"Trupia Farma" trochę u mnie przeczekała. Jak wiecie najczęściej sięgam po poradniki i literaturę faktu. Naukowcy wielokrotnie wykorzystywali badania Trupiej Farmy do rozwiązywania kryminalnych zagadek. Książki Billa Bass wielokrotnie były takimi "poradnikami". Literatura faktu to gatunek, po który sięgam z przyjemnością. Lubię dowiadywać się i uczyć nowych rzeczy. Po pierwszym rozdziale pomyślałam... "Eee, a miało być tak pięknie". Po przetrwaniu tego rozdziału było już tylko lepiej i historie w niej zawarte naprawdę są interesujące. Podziwiam ludzi, którzy nie idą przetartymi szlakami, a tworzą coś nowego. Dla dobra nauki. Właśnie z tego powodu powstała Trupia Farma, która naprawdę istnieje! To tam wielokrotnie wystawia się zwłoki na działanie warunków atmosferycznych, aby zobaczyć jak postępuje proces rozkładu. To właśnie Bill Bass wielokrotnie był wzywany do zwłok, fragmentów kości aby odnaleźć prawdę i zidentyfikować umarłych. Czy spalone kości mogą odpowiedzieć na pytanie kim była ofiara? A może mordercy wiedzą jak dokonać zbrodni doskonałej? Wiele procesów zostało rozstrzygniętych dzięki wzorom matematycznym i schematom stworzonym przez twórcę farmy i jego studentów. To oni podchodzą do zwłok zadaniowo. Zależy im na tym, aby stanąć na czele dobra ofiary. Wielokrotnie rozczłonkowują, wygotowują tkanki aby dojść do sedna. A zaczęło się od gotowania kości na kuchence w domu... Książkę zdecydowanie polecam. Na mnie czeka jeszcze druga część i z przyjemnośc...

| link |
@milosnikksiazkowy
@milosnikksiazkowy
2020-10-21
Przeczytane

Może to dziwne ale zastanawialiście się kiedyś co się dzieje z naszym ciałem po śmierci? A może jesteście zdania że lepiej spalić ciało i uniknąć tego co dzieje się później? No bo pomimo tego że śmierć jest używana jako koniec życia, to w ciele wciąż "kwitnie" życie, nie prawda? Może nasze serce przestaje bić i przepływ krwi zostaje zatrzymany, który przenosi tlen do wszystkich narządów i tkanek ale... a zreszta wydaje mi się że autor książki "Trupia Farma", Bill Bass czy też William Marvin Bass jest w stanie więcej wytłumaczyć niż ja wymyślić.

Bill Bass jako jedyny wydaje mi się napisał książkę na tyle niesmaczną że momentami musiałam odłożyć książkę i zaczerpnąć świeżego powietrza. Sekrety tego legendarnego laboratorium sądowego gdzie to zmarli opowiadają swoje historie poznałam już jakiś czas temu i nadal gdzieś z tylu głowy mam urywki które czasami nie dają człowiekowi trzeźwo myśleć.

Jak dla mnie jest to naprawdę ciekawa książka i nie ma w niej chwili na nudę czy monotonność. Mogłabym ją polecić każdej jednej osobie bo wydaje mi się że każdy powinien sobie zdawać sprawę w jaki sposób jego ciało zostaje poddane procesom biologicznym.

| link |
@Iwona_Nocon
2023-08-07
8 /10
Przeczytane

Trupia farma to książka, którą chciałam od dawna przeczytać. Niestety cały czas odkładałam to w czasie, aż w końcu się zmobilizowałam. Było warto.
Trupia farma to intrygujące miejsce, które służy do badania ludzkich ciał po śmierci. Bill Bass postanowił uchylić rąbka tajemnicy i opowiedzieć o swoich pasjonujących śledztwach, dzięki którym udawało się ustalić tożsamość ofiary i złapać mordercę. Bill dzieli się również swoim życiem prywatnym, którego fragmenty są dobrym pretekstem do opowiedzenia jakiejś ciekawej sprawy, bądź są jej doskonałym zakończeniem.
Jako fanka kryminałów bardzo dobrze spędziłam czas na czytaniu tej książki. Wielu rzeczy mogłam się dowiedzieć, poniekąd uzupełnić swoją wiedzę i uzyskać odpowiedzi na pytania, które być może nigdy nie przyszłyby mi do głowy, a okazują się być bardzo interesujące. Ode mnie 8/10.

| link |
@darooo
@darooo
2012-06-26
10 /10
Przeczytane

Świetna książka popularnonaukowa. Temat kontrowersyjny ale opisany ze smakiem, więcej w recenzji :)

| link |
JT
@jan.t.w-cki
2024-04-27
8 /10
Przeczytane
@Meszuge
2023-08-24
7 /10
Przeczytane
@wiedzma0902
@wiedzma0902
2023-01-10
5 /10
Przeczytane
@mishi22
@mishi22
2022-05-07
9 /10
Przeczytane
@aalexbook
2022-03-14
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Bóg wcale nie stworzył nas na swoje podobieństwo: moze to my stworzyliśmy Boga na nasze podobieństwo.
W pracy otaczało mnie mnóstwo ludzi. Większość z nich co prawda nie żyła, ale ich obecność i tak dodawała mi otuchy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl