Wilki

Adam Wajrak
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Wilki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Adam Wajrak, ulubiony dziennikarz przyrodnik Polaków, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, w swojej najnowszej książce opowiada o latach tropienia wilków i przyjaźni z tymi najbardziej fascynującymi drapieżnikami Europy. Adam Wajrak: Wiem, że wśród moich czytelników jest dużo ludzi młodych i bardzo młodych, przez co niezwykle wrażliwych. Mam do nich pewną prośbę. Gdyby ta książka była tylko o wilkach, nie zawracałbym wam głowy tym ostrzeżeniem, bo przecież doskonale wiecie, że przyroda potrafi być brutalna. Ta książka jest jednak również o tym, co ludzie robili i robią wilkom, jednemu z najbardziej prześladowanych dużych ssaków, jakie żyją na naszej planecie. Są to często rzeczy niezwykle okrutne i przerażające. Dlatego bardzo was proszę, porozmawiajcie z rodzicami, żeby tę książkę przejrzeli, zanim weźmiecie ją do ręki, albo przeczytali ją razem z wami.
Data wydania: 2015-10-22
ISBN: 978-83-268-2305-3, 9788326823053
Wydawnictwo: Agora
Stron: 272

Autor

Adam Wajrak Adam Wajrak
Urodzony 3 lipca 1972 roku w Polsce
polski działacz na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej

Pozostałe książki:

Wilki Lolek Kuna za kaloryferem Wszystkie kolory świata Nadzieja Nieumarły las Umarły las Zew padliny Na północ. Jak pokochałem Arktykę Detektyw Wróbel i złamane pióro Detektyw Wróbel i struty dziób Kontynenty nr 1/2012 Smak wolności To zwierzę mnie bierze Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie Europa. Opowieści podróżne Podlaskie - pamięć, tożsamość, rozwój Przewodnik prawdziwych tropicieli. Lato Przewodnik prawdziwych tropicieli. Wiosna Przewodnik prawdziwych tropicieli. Zima Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu Puszcza to mój dom Wielka Księga prawdziwych Tropicieli Zwierzaki Wajraka
Wszystkie książki Adam Wajrak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kto się boi bardziej - człowiek czy wilk?

WYBÓR REDAKCJI
10.09.2023

Czy nasz strach przed wilkami jest uzasadniony? Kto się boi bardziej - człowiek czy wilk? Co sprawia, że te zwierzęta wywołują w nas bardzo silne emocje? Dlaczego ludzie, którzy często spotykają wilki nie boją się ich, a pozostali mają ogromne obawy przed spotkaniem tych ssaków? Kiedy i kogo wilki mogą zaatakować? Dlaczego ludzie polują na wilki (... Recenzja książki Wilki

@paulina2701@paulina2701 × 13

Wilki to mądre zwierzęta.

14.11.2019

Uwielbiam książki przyrodnicze! Od zawsze i na zawsze! Szczególnie gdy autor ma lekkie pióro i ze swadą opisuje lata swoich obserwacji z Puszczy Białowieskiej. I jeszcze na dodatek piękne zdjęcia, chociaż niektóre raniące serce. Adam Wajrak jest zafascynowany wilkami. Sam przyznaje, że kiedyś się ich bał, ale po latach poznawania ich, ten strach m... Recenzja książki Wilki

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@paulina2701
2023-09-10
9 /10
Przeczytane W. Agora

Moje wrażenia?
Było interesująco, czasem zabawnie, a momentami także baaardzo smutno...

Czego się spodziewać?
Sporej porcji wiedzy z różnych obszarów okołobiologicznych, licznych fotografii, opisów przeżytych przygód, radości, ale także rozczarowań i poczucia bezradności...

Czy powinniśmy się bać wilków?
Na to pytanie nie odpowiem, a zamiast tego zachęcę Was do przeczytania wspomnianej książki ;)

× 5 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-20
8 /10
Przeczytane O kotach i innych bestyjkach Mam w domu 📚

"Wilk jest więc w naszej kulturze demonem, symbolem dzikości, nienasycenia, ciemności, krwiożerczości. Nawet jak się nad tym nie zastanawiamy, ten przekaz powoli do nas trafia i osadza się w najdalszych zakątkach mózgu".

Ja też boję się wilków, chociaż żadnego na żywo nie widziałam (poza tymi w ZOO). W trakcie swoich leśnych wycieczek spotykałam wiele dzikich zwierząt, ale najniebezpieczniejsza była chyba locha z młodymi (nigdy nie zapomnę tej chwili, akurat karmiła w jakimś zagłębieniu i gdy je w końcu zobaczyłam dzieliły nas centymetry, oczywiście natychmiast włączyłam cichy wsteczny, a w mojej głowie jak wielki neon świeciło "błagam, tylko nie zapiszcz" skierowanie do właśnie ucztujących, ślicznych, małych ryjkowatych pasiaczków :D). Wilka w naturze nie widziałam nigdy. Może i lepiej, bo pewnie zeszłabym na zawał ;)

Mimo strachu uważam je za piękne zwierzęta i czytanie tej książki było dla mnie wielką przyjemnością, poza kilkoma smutnymi momentami, najgorszym z nich chyba był widok zaplątanej we wnyki wilczycy.

"Sarenka ma mieszkać w lesie, w którym nie czyha na nią zły wilk, bo strzeże jej leśniczy z dubeltówką i całą masą innych narzędzi, żeby w razie czego złego wilka wykończyć. [...]Sarenka jeżeli ma zakończyć żywot, to tylko z ręki etycznego myśliwego, który następnie ją wypcha, ewentualnie odetnie jej główkę, którą następnie powiesi na ścianie w pałacyku. Tu będzie można ją bezpiecznie obejrzeć i pogłaskać".

Natura ma swoje prawa i...

× 3 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane 2018 Audiobooki Reportaże i literatura faktu

Jako osoba, która nie potrafiłaby odróżnić wilka od wilczura, a do niedawna nawet z tym drugim nie wsiadłaby do windy za żadne pieniądze świata, nie należałam z pozoru do grupy docelowych czytelników "Wilków" Wajraka. Przyznam też ze wstydem, że uważałam autora za nawiedzonego ekologa, a od fanatyków stronię w miarę możliwości. Ale czasami życie samo człowieka prowadzi i tak właśnie po skończeniu reportażu o szympansach z azylu Fauna wpadły mi w oko "Wilki".

Po lekturze, a w zasadzie po odsłuchaniu książki, przede wszystkim zmieniłam zdanie o autorze. Jego podejście do wilków jest wyważone, oparte o wiedzę i własne doświadczenia, i bardzo dalekie od fanatyzmu. Tytułowe zwierzęta przedstawione są w kilku aspektach - historycznym, społecznym i przede wszystkim biologicznym czy ekologicznym.

Duża część informacji o zwyczajach wilczych watah, o zachowaniach pojedynczych osobników, o ich cyklu życiowym była dla mnie nowością. Zadziwiający był na przykład fakt, że im mniejsza i słabsza jest wataha, tym bardziej nieprzewidywalne i groźne dla zwierząt gospodarskich są wilki. Podobnie ciekawe były informacje o różnicach w zachowaniu łosi miedzy Polską a Szwecją, wynikające z innych bodźców środowiska - intensywności polowań. Również informacje o historii wilków na terenach dzisiejszej Polski, Białorusi i w Skandynawii podane były w zajmujący sposób.

Drugim głównym wątkiem książki było opowiadanie o doświadczeniach autora z wilkami z Białowieskiego Parku Na...

× 2 | link |
EK
@EwaK.
2022-06-01
6 /10
Przeczytane

Rozczarowanie, mimo iż słucha się całkiem przyjemnie. Na pierwszy plan nie wysunął się wilk, a autor i jego praca dziennikarsko - przyrodnicza, której poświęcił życie. Dla mnie płytko, płasko, mniej o wilkach, a bardziej o wielokrotnych próbach spotkania autora z wilkami i podejrzenia ich życia. Kilka (kilkanaście) takich prób uwieńczonych zostało sukcesem, za który autor uznaje fakt, iż zwierzę podeszło na kilka sekund na kilkadziesiąt metrów i umknęło. Jestem może niesprawiedliwa, ale o wilkach jako zwierzętach nie dowiedziałam się właściwie niczego nowego, za to trochę o odbiorze gatunku przez ludzi, pracy badaczy tych zwierząt oraz dużo o dniu powszednim dziennikarza, którego ambicją i pasją jest poznać wilki, by potem je opisać.
Ot, takie sobie sympatyczne historyjki w sam raz do opowiadania młodzieży w ramach spotkania z ciekawym człowiekiem przy ognisku, gdzieś w puszczy, gdy wokół ciemność i nie wiadomo co się między drzewami czai. W takiej scenerii by się te opowiastki sprawdziły.

Oczekiwania miałam większe, ale to nie był całkiem zmarnowany czas. Książka warta przeczytania dla kilku wątków i epizodów, takich jak na przykład frapujące opisy kruków i innych drapieżnych ptaków korzystających z przerw w wilczych ucztach, czy o zagrożeniach ze strony kłusowników. Ponadto z lektury „Wilków” płyną dwa ważne przesłania: nie bójmy się wilków i chrońmy je jako gatunek.

Gdyby ktoś zapragnął głębszej wiedzy o wilczym gatunku i emocjonującej lektury, t...

× 2 | link |
@jatymyoni
2020-06-06
6 /10
Przeczytane Audiobook L. polska Przyjemne i lekkie Przyrodnicze Reportarz i dokument

Jeżeli ktoś interesował się życiem wilków, czytał cokolwiek lub oglądał filmy o nich nic nowego z tej książki się nie dowie. Jest to zbiór reportaży z przygód w Puszczy Białowieskiej z wilkami w tle. Interesujące jest przedstawienie, jak zmieniał się stosunek ludzi do wilków przez stulecia i w różnych częściach Europy. Ciekawe były też obserwacje kruków. Przyznaje, słuchało się tych opowieści przyjemnie, ale tylko przyjemnie. Może gdybym miała książkę zainteresowały by mnie zdjęcia, a tak odczuwam olbrzymi niedosyt.

× 2 | link |
@ziellona
2020-02-15
8 /10
Przeczytane 24| 12| 02| WCHWI TRN

Wspaniała książka ekologa, który nie jest ekoterrorystą. 
Książka dla wszystkich początkujących z wilkami. 
A nawet dla tych którzy na wilkach zęby zjedli - nic się nie dowiecie:) ale może przypomniecie sobie swoje początki w wilkoznastwie. Kiedy po raz pierwszy znaleźliście kłaczek wilczy, kupę bądź miejsce uczty - tak... Wajrak przypomina... TO SĄ DRAPIEŻNIKI. Tylko że nieprawdopodobnie inteligentne - i przede wszystkim o inteligencji tych zwierząt jest ta książka. 

× 2 | link |
@zetbasia27
2019-11-14
8 /10
Przeczytane

Świetna książka o wilkach zamieszkujących Puszczę Białowieską. Piękne zdjęcia. Jeśli ma być dla młodszego czytelnika, to do czytania razem z dzieckiem, bo o kłusownictwie trzeba będzie porozmawiać .

× 1 | link |
@spirit
2021-12-03
9 /10
Przeczytane

Nie ma to jak napisać sobie całą opinię pełną zachwytów, by jakimś jednym przyciskiem ją skasować... No to jeszcze raz, bo książka jest warta poświęcenia!

Wilki... Coś cudownego, nieokiełznanego i dzikiego...

Wielkie podziękowania za to, że Pan Wajrak zechciał podzielić się swoją pasją, doświadczeniem i być może otworzyć oczy wszystkim amatorom, którzy o dzikiej przyrodzie wiedzą tyle co wie się o życiu po śmierci.

Czytałam i jarałam się tak, jakbym sama brała udział w poznawaniu tych wszystkich nieufnych wilków, jakbym ja sama stawała z nimi oko w oko i gdyby to moja dłoń lądowała w ich morderczej paszczy... Zostałam wciągnięta w totalnie nieobliczalną przyrodę i przygodę, gdzie zacieranie się wzajemnego dystansu i całej nieufności między relacją "Człowiek-Wilk" daje poczucie wielkiej euforii i wprawia w dziwny stan podniecenia. Miałam tak przez całą książkę i cały czas mi mało :)

Książka nie jest jakąś przesłodzoną bajką o wilkach tylko życiową opowieścią pełną przede wszystkim zrozumienia do dzikiej natury i zwierząt. Wszystkie spontaniczne opisy czy zdjęcia zrobione przez autora bywają brutalne i przerażające, ale tak wygląda właśnie ta naturalność w naturze, całe odzwierciedlenie drapieżnego egzystowania watahy pięknych i inteligentnych bestii...

Piękna, przejmująca, nadzwyczajna... trzeba koniecznie nie przeczytać, ale przeżyć!

Dodatkowe przemyślenia:
1. Antonia jest pięknym psem i jak można było jej nie chc...

| link |
@mewaczyta
2023-11-15
7 /10
Przeczytane
@nemo
2022-10-27
10 /10
Przeczytane
@Ada_Kinga_Ganska
@Ada_Kinga_Ganska
2021-12-27
8 /10
Przeczytane
@ania_gt
2021-05-23
6 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-04-21
10 /10
Przeczytane
@kropka2032
@kropka2032
2020-07-30
7 /10
Przeczytane
@Tamaryszek
@Tamaryszek
2020-06-28
8 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka Zdobycze z antykwariatów Świat braci mniejszych
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Wilki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl