Avatar @mhennels

Margerytka

@mhennels
14 obserwujących. 28 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj około 22 godziny temu.
mvrgerytkv
Napisz wiadomość
Obserwuj
14 obserwujących.
28 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj około 22 godziny temu.
poniedziałek, 22 marca 2021

Orion

— Żałuję — zaczął, spoglądając teraz na nią z uśmiechem. — Że mamy czerwiec. Wiem, jest super przyjemnie ciepło, dosyć jasno, ale...
— Nie widać Oriona — odpowiedziała za niego. Domyśliła się do czego bije, bo wiedziała, że większość ludzi najbardziej lubi tę konstelację. Była duża i łatwa do zobaczenia.
— Myślisz, że tylko to umiem znaleźć na niebie? — zapytał, odwracając się do niej i widząc jej pobłażliwy uśmiech. — Co to, to nie moja droga. Znajdę ci Mars, znajdę Rigel i Syriusza, jak dobrze pójdzie obydwie Niedźwiedzice, Raka czy Byka. Nie jestem aż takim amatorem. A wiesz, co najbardziej lubię w astronomii?
— Pewnie historię — odparła, bo nic innego nie przyszło jej do głowy. Pojedynczy kosmyk opadł jej wzdłuż twarzy, więc Ksawier wyciągnął rękę i wsunął go z powrotem za ucho dziewczyny.
— Prawie. Chodziło mi o mity, legendy, ludowe podania. Szczególnie te dotyczące gwiazd.

Jedna konstelacja - tyle historii. Mowa oczywiście o Orionie, którego to nie alfa, a beta (Rigel; β Orionis) jest najjaśniejszą gwiazdą. Co do powstania tego gwiazdozbioru jest kilka mitów i legend, a każda równie niezwykła.

Starożytny lud, Chaldejczycy, nazywali te gwiazdy Tammuz, co było w mitologii sumeryjskiej imieniem boga pasterstwa i wegetacji roślin.
Egipcjanie definiowali je jako Sahu, duszę Ozyrysa, boga śmierci.
W mitologii greckiej Orion został zabity przez swoją ukochaną, Artemis, która umieściła go na niebie. Aborygenie z plemienia Yolngu z północy Australii uważają, że te trzy gwiazdy pod rząd, które tak mocno widać, są trzema rybakami, którzy pomimo zakazu w czasie głodu poszli łowić ryby, a żywioły sprawiły, że zostali ukarani i uniesieni do nieba wraz ze swoją łodzią.
W mitologii nordyckiej, Thor oderwał zamarznięty palec tułaczowi imieniem Orvandil i rzucił go w niebo.

I można by tak wymieniać dalej, odnosząc się do mitologii słowiańskiej, czy wierzeń chińskich, jeśli idzie o Pas Oriona.

Od stycznia codziennie wpatruję się w Oriona. W krzyż, który przechodzi przez środek, w Rigel, na dole. Na wiernego Syriusza na lewo. Miał zniknąć w lutym, a nadal widnieje na niebie. Dalej pozwala się podziwiać.
#astronomia#gwiazdy#orion
× 8
Komentarze
@Ive.Vivrebien
@Ive.Vivrebien · około 3 lata temu
Ależ to pięknie opisujesz <3 choć uwielbiam patrzeć w niebo, jestem tatalnym amatorem.
× 2
@mhennels
@mhennels · około 3 lata temu
Dziękuję c: Moja wiedza też jest amatorska, przez długi czas wybierałam astrofizykę nad patrzenie na niebo, bo nigdy nic nie umiałam znaleźć :D ale z czasem się nauczyłam.
@Chassefierre
@Chassefierre · około 3 lata temu
Mam dobre wieści! Czytałam gdzieś ostatnio, że Syriusz jednak nie zniknie w najbliższej przyszłości. :)
@mhennels
@mhennels · około 3 lata temu
Nawet nie wiedziałam, że ma znikać 😅
@Chassefierre
@Chassefierre · około 3 lata temu
Aaach... <robi zmieszaną minę> Udało mi się go pomylić z Betelgezą. To o Betelgezie myślałam - ona miała wybuchnąć i zniknąć z gwiazdozbioru Oriona, spekulowano na ten temat ze względu na niezrozumiały spadek jej jasności, że to może oznaczać, że szykuje się do zostania supernową.

Ale nie wybuchnie! Orion będzie jeszcze długo, długo kompletnym i łatwym w znalezieniu gwiazdozbiorem. :D
× 1
@mhennels
@mhennels · około 3 lata temu
Aaa, to wiele tłumaczy! Dobrze wiedzieć, że zostanie z nami :D
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl