Avatar @Johnson

@Johnson

121 obserwujących. 128 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj około godziny temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
121 obserwujących.
128 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj około godziny temu.

Blog

piątek, 15 lipca 2022

Audiobook, czy to czytanie oszukane?

Ten rok to dla mnie bez wątpienia rok audiobooków. Bez tego przerobiłbym może połowę z książek, nazwijmy to, połkniętych w 2022 r. Dużo pracuję, i coż, tak wychodzi, że czytanie w formie audiobooków ratuje moje czytelnictwo, czytelnicze statystyki ;-) . Mimo wszystko mam jakieś takie trochę poczucie jakbym oszukiwał z tym calym czytaniem książek. Że nie czytam (ebooki juz zaakceptowałem, mimo ze konserwa w mojej głowie krzyczy papierowa!!!111jedenjeden), a słucham. I czy to nie jest takie trochę oszustwo z tym słuchaniem? Czy to można w ogóle liczyć jako "przeczytana książka" ? Mam jakiś taki nienazwany sumienia wyrzut lekki z tym.

Tagi:
#audiobook
piątek, 1 kwietnia 2022

Takie znalazłem. Do orków.

W temacie wierszy, tak około wojennie znalazłem coś takiego. Autor NN.

 

piątek, 4 marca 2022

Wymowne.

Z którejś książkowej strony na fb zdjęte, dość takie... Przygnębiające.

 

sobota, 31 lipca 2021

Poeta pragnie szaty niebios

Zainspirowany wpisem @Chassefierre i tysiącem wpisów @LetMeRead podzielę się z Wami wierszem, ktory dla mnie zawsze był. Taki bardzo. I choć poezja i Ja to nie są bliskie światy, raz na sto lat coś takiego mi zapadnie w duszę. Poznałem go z filmu Equilibrium z 2002 roku.

Poeta pragnie szaty niebios
(He Wishes for the Clothes of Heaven)

William Butler Yeats

Gdybym miał niebios wyszywana szatę
Z nici złotego i srebrnego światła,
Ciemną i bladą, i błękitną szatę
Ze światła, mroku, półmroku, półświatła,
Rozpostarłbym ci tę szatę pod stopy,
Lecz biedny jestem: me skarby - w marzeniach;
Więc ci rzuciłem marzenia pod stopy;
Stąpaj ostrożnie, stąpasz po marzeniach.

Przełożył Leszek Engelking

wtorek, 11 maja 2021

Potrzebuję pomocy w książkowym poszukiwaniu

Pisałem tutaj, ale odzew mały to wbiję blogowo:
https://nakanapie.pl/grupy/ksiazki/temat/pomocy-hilfe-ajuto-wnimanije-uwaga#221899

Ludu Kanapy!
Potrzebuję książki na prezent, kolega chce kupić żonie, zapytał o poradę, a ja nie mam pojęcia jak mu pomóc więc pytam Was.
Otóż wymagania:
- autor nie może być brytolem
- autor powinien być amerykaninem
- książka nie może zawierać przemocy
- najlepiej obyczajówka
- prosta fabularnie, ogólnie prosta
- nie kryminał sensacja, romans. Koniecznie obyczajówka - ważne więc piszę o tym drugi raz.
- może być sprzedające się kioskowe dziełko do pociągu typu remigiush mrus.
- jeszcze raz, raczej prosta nie klasyczna, niewymagająca lektura - docelowy prezent będzie książką po angielsku.

Potrzebuję tego na wczoraj, wiem, że jesteście w pracy itd. ale to ważne, musicie rzucić wszystko i mi pomóc! :D Jest to poświęcenie, na które jestem gotów. A tak już poza żartem, nie wiem czy dobry wątek nie mogłem znaleźć innego, więc założyłem swój.
środa, 24 marca 2021

Odyn jest z nami!

Proszę Państwa! To jest absolutny czad! @Wiesia zrobiła wikinga, który teraz stoi na de mną i stanowczo niemalże krzyczy "Przeczytasz wreszcie Ostatnie Królestwo czy dalej będziesz nawalał w Valhallę na konsoli? Do książki!"

Maskota niesamowita, nie dość, że perfekcyjnie wykonana w każdym calu, to bardzo pomysłowa i po prostu kapitalna! @Wiesiu musisz zrobić z tego własną markę, jakoś instagramowo to promować, czy coś, bo to jest absolutny sztos!
Tagi:
#valhalla#viking#wojownik#fantasy#handmade
wtorek, 16 marca 2021

Naklejka - zastosowanie.

Znalazłem zastosowanie dla naklejki nakanapnej. Będę na strzelnicy i wszyscy będą widzieli nalepkę na magazynku :)


czwartek, 21 stycznia 2021

Nie czytaty nie pisaty.

No jakąś niemoc twórczo-czytelniczą mam czy coś. Czytać mi się chce nic. Od miesiąca mało co albo nic. Ani czytać ani pisać. Chęci odeszli. Dlaczego? Przesilenie czy mózg zmęczon? Czy po trzech latach intensywnej lektury mózg mówi halten Sie bitte? Gierki tylko albo seriale na Homoshitflixie. Dyyramat.
czwartek, 17 grudnia 2020

Świąteczna kanapa. Najs!

No no Kanapo! I'm impressed! Bardzo ładnie, bardzo dziękuję.czwartek, 22 października 2020

Pasja #2

To, że moją pasją nr 1 są książki, to już wiecie. Po artykule o procach w książkach itd. pewnie się domyślacie, co jest moją pasją nr 2. Niżej krótki materiał nt. mojej drużynki, w której zainteresowania około-militarne są szlifowane. Ja nie sklejałem filmu (dałbym zdecydowanie inną nutę), ale zabawny jest, można zobaczyć :) .

wtorek, 1 września 2020

Polemika z "Wojna w literaturze" z nakanapie.pl

Otóż popełniam blogowy pierwszy wpis, gdyż skłoniła mnie do tego @evy.kaczmarska popełniając artykuł nakanapny https://nakanapie.pl/a/wojna-w-literaturze na temat „Wojny w literaturze”. Kanapa przyzwyczaiła nas do tego, że będzie to raczej krótki artykuł, pomyślałem więc, że będzie to zasygnalizowanie tematu, jakieś zadzierzgnięcie zainteresowania wojennymi sprawami w literaturze – jakiś zacier do tego, żeby czytelnik nakanapnik poszukiwał, sprawdzał, dowiadywał się, w końcu – czytał.

Cytując autorkę artykułu:

„Tematyka wojenna nie jest zagadnieniem łatwym – wręcz przeciwnie. A czym dalej w las, im więcej czytamy literatury z nią związanej, zyskujemy większą świadomość w zagadnieniach wojennych i tym samym zdobywamy wiedzę historyczną.”
oraz
„Dziś chciałam porozmawiać z Wami właśnie o literaturze wojennej, a dokładnie o powieściach z wojnami w tle”
Warto zwrócić uwagę na użyte "wiedzę historyczną" oraz "wojny w tle".

Jakież było moje zdziwienie, jak pierwszą z pozycji wskazanych w zestawieniu (okraszonym szumnym wstępem o 15 tysiącach konfliktów zbrojnych od czasów sumeryjskich) pierwszym gwoździem w czoło jest niesławny Tatuażysta z Auschwitz. Na litość bogów! 15 tysięcy konfliktów zbrojnych, a numero uno jest książka o reputacji co najmniej dyskusyjnej, tak ze względu na ekhm.. fakty, jak i fabularne przedstawienie rzeczywistości obozowej. 15 tysięcy jednostek czasu na researchu nie spędziłem, za to po 15 sekundach na gglach mamy:

(Przepraszam za ostatnie źródło).

Idziemy dalej. Chłopiec w pasiastej piżamie to ceniona książka, i owszem, ale nie jest to powieść o wojnie per se. Akcja dzieje się w obozie koncentracyjnym, ale znowuż, nierealnie, jest fabularna obozowa rzeczywistość – też krytykowana przez wielu jako naciągana pod fabułę, aby się autorowi sklejało w całość zamysł książki. Następna jest kolejna książka wydawana z zapałem kolejnych dodatków do The Sims. Położna z Auschwitz. No na litość bogów, kolejna ckliwa bzdura nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście brandowana jako „… z Auschwitz”.

Autorko, zdradzę Ci sekret: WOJNA TO NIE TYLKO NIEMIECKIE OBOZY KONCENTRACYJNE.

Mamy dalej Dziewczyny z powstania – Czy w Polsce jakieś inne rzeczy do powiedzenia, niż (nieudolne jak widać w ocenach niniejszej książki) próby wałkowania jednego i tego samego tematu? Wojna w Polsce to Powstanie Warszawskie? Rly? Książka być może nie jest zła, ale w tym zestawieniu nie bardzo mnie przekonuje. No ale jak zaczęliśmy od Tatuażysty…

Złodziejki książek nawet nie skomentuję. Max Czornyj w zestawieniu książek o wojnie to wylew krwi do mózgu.

JEDYNA rzeczywiście cenna pozycja w tym zestawieniu to Jonathan Littell Łaskawe. Książka jest makabryczna jako studium psychiki żołnierza SS poprzez całą historię jego wspomnień. Bardzo trudna, wymagająca. To jest książka o wojnie.

Idąc jednak z pomocą książek o rzeczywistej tematyce wojennej spieszę z pomocą uzupełnić to niefortunne zestawienie (zakładając również książki fabularne z wojną w tle, jak pisała autorka):

Obozowo:

1. „Pięć lat kacetu” Stanisław Grzesiuk – bez cukierków, bez patosu. Cierpko, przykro, smutno, prawdziwie. Ludzie są ludźmi, niezależnie od narodowości. Potwory też.
2. „Więźniarski Szpital w KL Auschwitz” – ciężka lektura, relacja lekarza obozowego. Szpitala, w którym stosowano środki masowego zabijania.
3. „Nadzieja umiera ostatnia” Haliny Birenbaum – okrucieństwo tego, co jeden człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi. Robi wrażenie.

Powstanie:

1. „Warszawa 1944” Alexandry Richie – uwaga! Obiektywne spojrzenie na powstanie, nie kwestionuje bohaterstwa walczących, którego odmówić im nie sposób, ale przedstawia fakty historyczne, możliwości, wydarzenia. Książka zawiera wiele cennych informacji.

Inne oblicza wojny (15000 konfliktów etc.):

1. „Kondotierzy” Rafał Gan-Ganowicz – mało popularna autobiografia polskiego najemnika, który nie mogąc walczyć z komunistami w Polsce, dawał im nieźle popalić w krajach afrykańskich. Bardzo polecam! Niesamowita książka.
2. „Pluton Wyrzutków” Sean Parnell – piekło Afganistanu, niesamowita relacja z bezpośrednich działań wojennych, można powiedzieć z pierwszej ręki. Amerykanie, Afganistan. Warto uzupełnić swoją wiedzę na ten temat czerpiąc ją nie tylko z serii gier Call Of Duty.
3. „Król Szczurów” James Clavell – jak najbardziej fabularne, jak najbardziej fikcyjne. Ale ta rzeczywistość! Japoński obóz jeniecki z okresu (znów) II wojny światowej. Bardzo mocna i odbijająca się na pamięci lektura. Nie do zapomnienia.
4. „Akuszerka” Katja Kettu – wojna z perspektywy zwykłych ludzi, miłość, drugowojenna Finlandia. Niezwykle obrazowo pokazuje kawałki rzeczywistości, przetykane polityką i kolaboracją z nazistowskimi Niemcami.
5. „Jeszcze dzień życia” Ryszarda Kapuścińskiego – to jest dopiero inne oblicze wojny. Wojna domowa w Angoli, czas przed 1975 rokiem. Sposób narracji, przekazanie rzeczywistości, może „jakbym tam był” będzie nieco przesadzone, ale. Warto. Szczególnie w audio Pana Dorocińskiego.

Tyle ode mnie.

EDIT: Do "Tatuażysty" bardzo dobre opracowanie @MAD_ABOUT_YOU: https://nakanapie.pl/recenzje/tatuazysta-z-auschwitz-milosc-w-czasach-zarazy-czyl-tatuazysta-z-auschwitz
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl