Cuda codzienności

Maria Paszyńska
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Cuda codzienności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca opowieść o miłości, nadziei, walce o marzenia, a nade wszystko o sile rodziny.

W wigilijną noc 1863 roku w lubelskiej wsi przychodzi na świat chłopiec o niezwykłych niebieskich oczach. Jego los wydaje się przesądzony - będzie jednym z milionów chłopów w nieistniejącej na mapie Rzeczpospolitej. Lecz w sercu dorastającego Macieja rodzi się marzenie - chciałby sam napisać historię swojego życia…

Czas przemija, jedna wojna przechodzi w drugą, państwa znikają i pojawiają się na mapach. Szalejące w Europie wichry historii nie omijają ani małej wioski, ani wielkiego miasta, o którym skrycie śni Maciej. W tym niespokojnym świecie jedynym, czego może uchwycić się człowiek, jest dłoń drugiego człowieka, a prawdziwym cudem codzienności pozostaje niezmiennie rodzina.

Data wydania: 2021-10-27
ISBN: 978-83-245-8484-0, 9788324584840
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Cuda codzienności, tom 1
Stron: 336

Autor

Maria Paszyńska Maria Paszyńska
Urodzona 30 czerwca 1985 roku w Polsce
Maria Paszyńska z urodzenia Dolnoślązaczka, z wyboru rodziców, a później i własnego serca warszawianka. Absolwentka iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz prawa na Uczelni Łazarskiego. Jest przewodnikiem miejskim po W...

Pozostałe książki:

Dziewczęta wygnane Kraina snów Czas białych nocy Dwa światła Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Świat w płomieniach Powroty Cuda codzienności Rozdzieliła nas wojna Kochanka nazistów Wszystko dla Emilii Listy do Gestapo Stalowe niebo Dziewczyny ze Słowaka Jeśli jutra nie będzie Skrawki nadziei Szkarłatna łuna Cień sułtana Willa pod Zwariowaną Gwiazdą Hańba Córka gniewu Instytut piękności Krwawe morze Za zasłoną chmur Warszawski niebotyk Gonitwa chmur Niechciane dziedzictwo Taniec mieczy
Wszystkie książki Maria Paszyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W rodzinie siła

WYBÓR REDAKCJI
19.11.2021

„Ludzie szybko zapominają o tym, co było, gnani odwiecznym instynktem życia, pomimo wszystko i na przekór wszystkiemu”. My współcześni, zabiegani, niemający na nic czasu. Nie doceniamy tego co mamy, nie widzimy wszelkiego dobra, które mamy na co dzień. Nawet magia Świąt Bożego Narodzenia nam spowszedniała. Psują ją nam skutecznie media emitujące a... Recenzja książki Cuda codzienności

@gala26@gala26 × 26

Cuda codzienności

20.11.2023

„ Tak to pamięć ludzka zaciera granice między prawdą a kłamstwem; tym co się wydarzyło, i tym, co nigdy miejsca nie miało.” (str.91) Bardzo podobają mi się książki Autorki. Ta też trafiła w mój gust. Jest to pierwsza część historii rodziny Ciszaków, rozgrywająca się w latach 1863-1918. Akcja umiejscowiona została na wsi na Lubelszczyźnie i w Wa... Recenzja książki Cuda codzienności

@asach1@asach1 × 11

"Cuda codzienności"

17.11.2021

„Pamięć ludzka zaciera granice między prawdą a kłamstwem; tym, co się wydarzyło i tym, co nigdy miejsca nie miało.” Wigilia 1863 roku niewielka wioska na Lubelszczyźnie pod zaborem rosyjskim, rodzina Ciszaków. Na świat przychodzi nieprzeciętnej urody chłopiec, niestety jego matka umiera przy porodzie, osierocając dwoje starszych dzieci i jego. Oj... Recenzja książki Cuda codzienności

Czy wierzycie w cuda?

30.12.2021

Maria Paszyńska jest znaną i cenioną pisarką. Jej powieści urzekły rzesze czytelniczek. Ja podchodziłam do jej twórczości z pewną rezerwą, bo wątki historyczne trochę mnie zniechęcają. Jednak jak się okazało, moje obawy były całkowicie bezpodstawne. „Cuda codzienności” to wyjątkowa powieść, która daje początek nowej serii. Właśnie takiej histor... Recenzja książki Cuda codzienności

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Nina
2021-11-28
9 /10
Przeczytane 2021 E-book

Muszę to głośno wykrzyczeć! Mamo, jak ta kobieta potrafi pisać! Jeśli nie mieliście jeszcze okazji poznać twórczości Marii Paszyńskiej, gorąco Was do tego zachęcam.
„Cuda codzienności” to cudowna i bardzo poruszająca opowieść o miłości, o trudach codzienności, o rodzinie, o walce o marzenia i o sile człowieka.

Rodzinę Ciszaków poznajemy w roku 1863, kiedy to na świat przychodzi ich niezwykłej urody syn Maciej. Wyróżnia się na tle swoich rówieśników nie tylko urodą, ale również tym, że ma marzenia, że wyobraźnią sięga wyżej niż jego rówieśnicy i dorośli mieszkańcy małej wioski na Lubelszczyźnie. Ma dobre życie, wypełnione miłością i zrozumieniem, ale wciąż pragnie czegoś więcej, wciąż na coś czeka. I my też czekamy razem z nim, śledząc jego życie na tle kolejnych Wigilii, aż do roku 1918.
Wraz z Maciejem i jego rodziną stajemy się świadkami historycznych wydarzeń, bierzemy w nich czynny udział, coraz bardziej utwierdzając się w przekonaniu, że nasza siła tkwi w rodzinie.

Maria Paszyńska to autorka niezwykła. Nie tylko włada piękną polszczyzną, ale potrafi ująć w słowa uczucia, zapachy, smaki. Dostarcza czytelnikowi wielu wzruszeń, ale prze...

× 24 | Komentarze (1) | link |
@po.czytanaa
@po.czytanaa
2021-11-23
9 /10

W końcu znalazłam powieść świąteczną idealną dla mnie! Taką, w której miłość ma ogromne znaczenie, ale nie tylko na niej opiera się akcja. Taką, w której jest miejsce na wszystkie kolory życia, również te szare i smutne. Napisaną ciekawym stylem. Na początku musiałam wczytać się w tą opowieść, by dać się porwać biegowi zdarzeń. Autorka wykonała niesamowitą robotę, bo napisać książkę osadzoną u schyłku XIX wieku, nadając jej całe tło historyczne i odwzorowując panujące wtedy zwyczaje nie jest przecież łatwo. A to tutaj udało się znakomicie!!

Każde kolejne Święta odmierzają upływający czas. Życie na wsi płynie swoim rytmem wyznaczane pracą i porami roku. Maciej nie boi się marzyć, w swojej głowie sięgając wielkich miast. Z żoną przeprowadza się do Warszawy, która w oczach chłopów wydaje się czymś nieosiągalnym. Tam wszystko jest inne, piękniejsze, lepsze. Wszystko oprócz Wigilii, która niezmiennie pozostaje taka sama. Tylko ludzie przy stole z biegiem lat się zmieniają…

To przepiękna saga rodzinna wypełniona ciepłem mimo chłodu zimy; nadzieją, mimo trudnych czasów; miłością, niekoniecznie tą, która pozwala nam rosnąć i atmosferą Świąt, obchodzonych dawno, dawno temu.

Ta książka przeniesie nas do innego świata i panującej wtedy codzienności.

Rozpoczynająca się w 1863 roku historia zadziwi całą gamą odmienności, wierzeń, obrzędów i rytuałów, gdzie każdy przeżywa swoje własne małe cuda.

...

× 2 | link |
@ksiazka_w_pigulce
@ksiazka_w_pigulce
2021-11-29
7 /10
Przeczytane

Książek z klimatem świątecznym unikam jak ognia. Nie przekonuje mnie wykreowana atmosfera świąt Bożego Narodzenia w literaturze, zatem z wielką dozą sceptycyzmu podchodzę do wszelkich tego typu zabiegów autorów. Z równie sporą niepewnością sięgnęłam po może wielu już znaną, mnie dopiero odkrytą polską autorkę Marię Paszyńską. Pierwsze spotkanie z jej twórczością, zatem biała kartka względem doświadczeń i uczuć, jakie serwuje moja imienniczka.

"Cuda codzienności" to książka napisana w bardzo specyficznym, zaskakującym stylu jak na współczesne czasy. Styl narracji i dobór słów można tłumaczyć czasoprzestrzenią, w jakiej autorka pragnęła umieścić wydarzenia; schyłek XIX i początek XX wieku. W powietrzu czuć nadchodzące zmiany, jakie niesie ze sobą przyszłość, a klimat podlubelskiej wsi, kolejno Warszawy w przededniu pierwszej wojny światowej ukazuje skrajności trapiące ówczesnych mieszkańców terenów polskich. Nie dajmy się zwieść jednak tym, iż jest to książka skupiona na historii. Problem w tym, iż nie mogę jednoznacznie powiedzieć, o czym jest, na czym w pierwszej kolejności należy się skoncentrować, gdyż liczni bohaterowie jeden po drugim pojawiają się ze swoimi troskami. Trudno wręcz zrozumieć, kto ma grać pierwsze skrzypce. I tego właśnie zabrakło mi w tej historii - utożsamienia się z jedną konkretną postacią, która nadawałaby rytm idealnie jak na tamte czasy dobranemu językowi, obyczajom, tradycjom. Wspólny mianownikiem szeregu wydarzeń nawiedzających rzeczo...

× 1 | link |
@KsiazkowoCzyta
2022-01-03
7 /10
Przeczytane

Jesienią ubiegłego roku ukazała się najnowsza powieść Marii Paszyńskiej „Cuda codzienności”. Opowiedziana została w niej historia Macieja Ciszaka, którego matka zmarła tuż po porodzie, a ojciec zaginął. Maleńkim chłopcem o błękitnych oczach zajął się miejscowy kowal wraz ze swoją żoną.

Mimo, iż podlubelska wioska jest domem Macieja, a powierzone mu zajęcia wykonuje on z ogromną sumiennością i oddaniem to właściwie od najmłodszych lat tęskni za czymś więcej i upatruje swej przyszłości w Warszawie. Czy uda się spełnić te marzenia? Jaką drogą powiedzie go los? Tego dowiecie się czytając tę książkę.

Autorka jak ma to w swoim pisarskim zwyczaju ukazała czytelnikom również tło historyczne, w którym osadzona została jej opowieść - od roku 1863, aż po początek XX wieku. Rozpiętość czasu akcji stanowi swoiste zderzenie wsi u schyłku XIX wieku z Warszawą z początków wieku XX. Nie to jest jednak najważniejsze w tej powieści.

Pierwsze skrzypce grają tu z pewnością relacje rodzinne i ogólnie międzyludzkie, a także przywiązanie człowieka do tradycji, której bardzo różne formy towarzyszą czytelnikowi przez całą książkę.

Jest to opowieść o marzeniach, których spełnienie wymaga często wielu wyrzeczeń i poświęceń. O wartości i sile rodziny, która dla bohaterów od zawsze stanowi solidny fundament, chociaż jak się okazuje nie zawsze stanowią o niej stricte więzy krwi.

Jeśli chcecie przeczytać klimatyczną historię nasyconą świątecznym klimatem, al...

| link |
@beata.karbownik
2021-12-26
7 /10
Przeczytane

Zaintrygował mnie tytuł i okładka tej książki.
Opis przebiegłam wzrokiem pobieżnie i zdecydowałam się na kupno tej książki.
I nie żałuję ,to był naprawdę dobry wybór.

Akcja książki zaczyna się w grudniu 1863 roku na Lubelszczyźnie a kończy się w grudniu 1918 roku w Warszawie.

Nie ma tu porywającej akcji , ale mimo to lektura tej książki była tak wciągająca że ciężko się było oderwać od czytania .
Jak to było dawniej w jakie przesądy ludzie wierzyli ?
Jak się dawniej żyło na wsi ,jak ludzie sobie radzili .
Niesamowita opowieść o ludzkiej miłości ,zaufaniu ,nadziei o walce o swoje marzenia .
Piękna opowieść o rodzinie .
To jest właśnie jedna z tych książek gdy czytając ,z jednej strony chce się kontynuować a z drugiej strony przeciąga się czytanie żeby zostać z bohaterami książki ja najdłużej .


Z chęcią sięgnę po kolejne książki Pani Marii

| link |
@zetbasia27
2022-05-29
7 /10
Przeczytane

Opowieść o sile rodziny, miłości, o marzeniach i ich spełnianiu. A w tle wydarzenia przełomu wieków XIX i XX . Obraz biednej lubelskiej wsi i Warszawy, w której życie też nie jest łatwe.
Czyta się szybko i przyjemnie 🙂

| link |
@asach1
2023-11-20
7 /10
Przeczytane
@justyna8166
2023-11-05
7 /10
Przeczytane
@polokokta
2023-08-09
5 /10
Przeczytane 2023
@MalaMi_2
2023-01-11
8 /10
Przeczytane
PO
@POZIOMKA
2022-04-14
7 /10
Przeczytane
@m.lesz
2022-03-25
7 /10
Przeczytane 2022 Maria Paszyńska biblioteka Ligota T.
@anettaros.74
2021-12-30
9 /10
Przeczytane
@kama.1979
2021-12-10
8 /10
Przeczytane
@monica
2022-07-05
7 /10
Przeczytane Przeczytać koniecznie
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Cuda codzienności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Skrawki nadziei
Skrawki nadziei
Maria Paszyńska
8.3/10
Dalsze losy rodziny Ciszaków, kontynuacja "Cudów codzienności" Ciszakowie wiodą spokojne życie w w...