Dziewczęta wygnane

Maria Paszyńska
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Dziewczęta wygnane
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

Lato 1939 roku, Kresy. Elżbieta i Stefania, wchodzące w dorosłość bliźniaczki, spędzają beztroskie wakacje w dworku dziadków. Sielankową atmosferę przerywa warkot niemieckich samolotów. Wkrótce ze wschodu nadciąga kolejne zagrożenie: Armia Czerwona. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie. Dziewczęta nie przypuszczają nawet, co szykuje dla nich los i jaką cenę przyjdzie im zapłacić za każdy dzień życia. Pierwsza część trylogii „Owoc Granatu” to opowieść o miłości, rodzinie, wierności i odpowiedzialności, zawsze i pomimo wszystko. Oparta na faktach wstrząsająca historia wygnanych kobiet, których tułaczy szlak wiódł z Rzeczypospolitej przez Syberię aż na Bliski Wschód. Przeczytałam i zamarłam z zachwytu. Cóż to jest za historia! Ile w niej emocji! Porywająca opowieść o kresowych dziewczętach – zaczyna się niewinnie i lekko, by za moment wbić czytelnika w fotel i poruszyć go do głębi. Obok tej powieści nie można przejść obojętnie. Gorąco polecam! – Edyta Świętek, pisarka, autorka sagi „Spacer aleją Róż”
Data wydania: 2018-06-20
ISBN: 978-83-245-8310-2, 9788324583102
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Owoc granatu, tom 1
Stron: 352

Autor

Maria Paszyńska Maria Paszyńska Maria Paszyńska z urodzenia Dolnoślązaczka, z wyboru rodziców, a później i własnego serca warszawianka. Absolwentka iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz prawa na Uczelni Łazarskiego. Jest przewodnikiem miejskim po W...

Pozostałe książki:

Kraina snów Świat w płomieniach Powroty Dwa światła Czas białych nocy
Wszystkie książki Maria Paszyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piekło zesłania

{} WYBÓR REDAKCJI
3.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„ Dobro się szybko zapomina, o złu pamięć trwa i trwa „ W posłowiu Maria Paszyńska napisała: - „ Tułacze losy Polaków są jedną z trudniejszych kart naszej historii.„ Nie do wiary, że tak młoda osoba potrafi pisać w piękny i przekonujący sposób o niewyobrażalnym koszmarze zsyłki na Syberię. Przekazać czytelnikowi takie emocje, że czułam je w każd... {} Recenzja książki Dziewczęta wygnane

@gala26@gala26 {}× 14

Okrutne czasy

8.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Każdy w młodym wieku przeżywa swoje pierwsze zakochania, miłosne wzloty i upadki. Elżbieta i Stefania niczego nieświadome pokochały tego samego chłopca. Ich zwyczajny wyjazd na wakacje do dziadków na wieś, tym razem miał zupełnie inny wymiar. Siostry bliźniaczki, ale kompletnie od siebie różne. Jedyne co je łączy, to geny i wygląd. Charaktery m... {} Recenzja książki Dziewczęta wygnane

@Gosia@Gosia {}

Moja opinia o książce

Opinie

@Anna30
2019-03-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

'' Dziewczęta wygnane'' - to pierwszy tom powieści z cyklu pt. '' Owoc granatu''. Autorką jest młoda pisarka Maria Paszyńska, która odkrywa przed czytelnikiem zatajane od niedawna karty historii dotyczące Kresów Rzeczypospolitej.

Akcja powieści rozpoczyna się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Autorka wprowadza nas w świat piętnastoletnich bliźniaczek: Stefanii i Elżbiety zwanej Halszką, które wraz z dwuletnim bratem Luckiem i rodzicami mieszkają w Borysławiu (ok. 100 km od Lwowa). Jest lato 1939 roku. Cała rodzina Łukowskich wakacje spędza u dziadków na wsi. Dziewczęta przeżywają pierwszą miłość. Plany o powrocie do miasta, do pracy i do szkoły krzyżuje wybuch wojny. Ojciec idzie walczyć z Niemcami.

Po kilku miesiącach do dworku dziadków wtargnęli Sowieci, by w bestialski sposób zabrać resztę rodziny Łukowskich. To był początek prawdziwego dramatu, któremu na imię: '' zsyłka na Syberię''.

Przytoczę cytat:

''... Syberia zmyła z ludzi indywidualność, uczyniła nieurodzajnymi i dzikimi na swój obraz i podobieństwo '' ...

Przejrzysty układ książki, ładny język opowieści, czytelna czcionka- wszystko to sprawia, że pomimo wstrząsających obrazów i wydarzeń opisanych w tej powieści, dobrze się ją czyta.

Książka zmusza do refleksji, mocna wzrusza.

Warto było sięgnąć po tę książkę, tym bardziej, że niedawno świętowaliśmy 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Książkę wydało Wydawnictwo Książnica. Ma...

{}× 3 | link |
@deana
2019-07-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Letnie wieczory, pełne beztroski, młodzieńczych marzeń, pierwszych miłości i pierwszych zazdrości. Świat, który wydaje się trwać w swoim spokoju i niespiesznej codzienności. Świat, na który patrzy się jak na sen. Jak łatwo go zniszczyć, jak łatwo brutalnie wyrwać z niego człowieka? II wojna światowa nie pytała o pozwolenie gdy na zawsze wywróciła do góry nogami spokojne życie rodziny Łukowskich: ojciec został powołany do wojska, a rodzina, która miała być bezpieczna w wiejskim dworku została wysłana bydlęcym transportem na Syberię. Zaczął się koszmar przy którym letnie wieczory wydawały się odległym majakiem.

,,Owoc Granatu: Dziewczęta wygnane" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marii Paszyńskiej. Spotkanie zachwycające i zachęcające do dalszego kontynuowania poznawania tułaczych losów bliźniaczek Elżbiety i Stefanii. Dziewczęta fizycznie bardzo podobne, psychicznie i mentalnie dzieli przepaść by następnie jeszcze bardziej rozdzieliły je wojenne doświadczenia. Elżbieta w najbardziej brutalny i bezwzględny sposób doświadcza całego zła jakim jest zsyłka na Sybir. Robi wszystko by w imię przysięgi złożonej ojcu, ochronić siostry. To na niej kumuluje się całe cierpienie i pełna świadomość okrucieństwa świata w jakim przyszło im się znaleźć. Stefania natomiast żyje pod płaszczykiem siostrzanej troski, zupełnie nie zdając sobie sprawy z ceny jaką przyszło płacić Elżbiecie. Uparcie pielęgnuje w sobie nieistotne i naiwne krzywdy, to siebie uważając za ofiarę. Kontrast ...

{}× 2 | link |
@gala26
2019-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Z historią w tle Obyczajowe Wypożyczone z biblioteki 2019


Maria Paszyńska na podstawie pamiętników zesłańców stworzyła przepiękną pełną emocji historię o trudnych relacjach naznaczonej cierpieniem, skomplikowanych więziach, nadziei przeplatającej się z rezygnacją. Opowieść o dramatycznej walce o przetrwanie ludzi, którzy przeżyli koniec świata. Głęboko przejmującą powieść o losie zesłanych na Syberię, który na zawsze odcisnął się piętnem na ich ciele i duszy. Pomimo, że przeżyli na zawsze zostali związani z państwem cieniów. Byli na dnie piekła. 

Szczerze polecam. 

{} | link |
@reniarenia
2020-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Uwielbiam książki z historią w tle. Losy ludzi, których wojna wygnała z domu, do którego nie dane im potem wrócić. Powieść rewelacja, choć dla mnie za mało dialogów i wartkiej akcji. Warto przeczytać.

{} | link |
@gosia4don
2021-08-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-04-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Morella
2021-04-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam
IZ
2021-03-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Busia1904
2021-02-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Przeczytane 2021
@welnianemarzenia
2021-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Mam na swojej półce
AK
2020-10-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
EC
2020-07-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2021-05-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
HA
2020-04-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
PO
2020-02-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Dobro się szybko zapomina, o złu pamięć trwa i trwa”
{}
#
“Kto doświadczył piekielnych otchłani, na zawsze pozostaje naznaczony śmiercią”
{}
#
“Dobro zapomina się szybko, o złu pamięć trwa i trwa.”
{}
#
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Kraina snów
Kraina snów
Maria Paszyńska
{}8.6/10
Druga część trylogii „Owoc granatu”. Oparta na faktach historia wygnanych dziewcząt – Elżbiety i Ste...
Świat w płomieniach
Świat w płomieniach
Maria Paszyńska
{}8/10
Iran, 1963 rok. Czterdziestoletnie Stefania i Elżbieta wiodą pozornie szczęśliwe życie u boku mężów....
Powroty
Powroty
Maria Paszyńska
{}8.6/10
Ostatni tom serii historycznej o Polkach, które II wojna światowa zawiodła z Syberii do Iranu. Hals...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl