Dziewczęta wygnane

Maria Paszyńska
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów
Dziewczęta wygnane
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów

Opis

Lato 1939 roku, Kresy. Elżbieta i Stefania, wchodzące w dorosłość bliźniaczki, spędzają beztroskie wakacje w dworku dziadków. Sielankową atmosferę przerywa warkot niemieckich samolotów. Wkrótce ze wschodu nadciąga kolejne zagrożenie: Armia Czerwona. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie. Dziewczęta nie przypuszczają nawet, co szykuje dla nich los i jaką cenę przyjdzie im zapłacić za każdy dzień życia. Pierwsza część trylogii „Owoc Granatu” to opowieść o miłości, rodzinie, wierności i odpowiedzialności, zawsze i pomimo wszystko. Oparta na faktach wstrząsająca historia wygnanych kobiet, których tułaczy szlak wiódł z Rzeczypospolitej przez Syberię aż na Bliski Wschód. Przeczytałam i zamarłam z zachwytu. Cóż to jest za historia! Ile w niej emocji! Porywająca opowieść o kresowych dziewczętach – zaczyna się niewinnie i lekko, by za moment wbić czytelnika w fotel i poruszyć go do głębi. Obok tej powieści nie można przejść obojętnie. Gorąco polecam! – Edyta Świętek, pisarka, autorka sagi „Spacer aleją Róż”
Data wydania: 2018-06-20
ISBN: 978-83-245-8310-2, 9788324583102
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Owoc granatu, tom 1
Stron: 352

Autor

Maria Paszyńska Maria Paszyńska
Urodzona 30 czerwca 1985 roku w Polsce
Maria Paszyńska z urodzenia Dolnoślązaczka, z wyboru rodziców, a później i własnego serca warszawianka. Absolwentka iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz prawa na Uczelni Łazarskiego. Jest przewodnikiem miejskim po W...

Pozostałe książki:

Dziewczęta wygnane Kraina snów Czas białych nocy Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Świat w płomieniach Dwa światła Powroty Cuda codzienności Rozdzieliła nas wojna Stalowe niebo Kochanka nazistów Wszystko dla Emilii Listy do Gestapo Skrawki nadziei Szkarłatna łuna Willa pod Zwariowaną Gwiazdą Cień sułtana Instytut piękności Za zasłoną chmur Córka gniewu Jeśli jutra nie będzie Krwawe morze Hańba Warszawski niebotyk Gonitwa chmur
Wszystkie książki Maria Paszyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piekło zesłania

WYBÓR REDAKCJI
3.01.2020

„ Dobro się szybko zapomina, o złu pamięć trwa i trwa „ W posłowiu Maria Paszyńska napisała: - „ Tułacze losy Polaków są jedną z trudniejszych kart naszej historii.„ Nie do wiary, że tak młoda osoba potrafi pisać w piękny i przekonujący sposób o niewyobrażalnym koszmarze zsyłki na Syberię. Przekazać czytelnikowi takie emocje, że czułam je w każd... Recenzja książki Dziewczęta wygnane

@gala26@gala26 × 14

Okrutne czasy

8.01.2020

Każdy w młodym wieku przeżywa swoje pierwsze zakochania, miłosne wzloty i upadki. Elżbieta i Stefania niczego nieświadome pokochały tego samego chłopca. Ich zwyczajny wyjazd na wakacje do dziadków na wieś, tym razem miał zupełnie inny wymiar. Siostry bliźniaczki, ale kompletnie od siebie różne. Jedyne co je łączy, to geny i wygląd. Charaktery m... Recenzja książki Dziewczęta wygnane

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anna30
2019-03-13
9 /10
Przeczytane

'' Dziewczęta wygnane'' - to pierwszy tom powieści z cyklu pt. '' Owoc granatu''. Autorką jest młoda pisarka Maria Paszyńska, która odkrywa przed czytelnikiem zatajane od niedawna karty historii dotyczące Kresów Rzeczypospolitej.

Akcja powieści rozpoczyna się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Autorka wprowadza nas w świat piętnastoletnich bliźniaczek: Stefanii i Elżbiety zwanej Halszką, które wraz z dwuletnim bratem Luckiem i rodzicami mieszkają w Borysławiu (ok. 100 km od Lwowa). Jest lato 1939 roku. Cała rodzina Łukowskich wakacje spędza u dziadków na wsi. Dziewczęta przeżywają pierwszą miłość. Plany o powrocie do miasta, do pracy i do szkoły krzyżuje wybuch wojny. Ojciec idzie walczyć z Niemcami.

Po kilku miesiącach do dworku dziadków wtargnęli Sowieci, by w bestialski sposób zabrać resztę rodziny Łukowskich. To był początek prawdziwego dramatu, któremu na imię: '' zsyłka na Syberię''.

Przytoczę cytat:

''... Syberia zmyła z ludzi indywidualność, uczyniła nieurodzajnymi i dzikimi na swój obraz i podobieństwo '' ...

Przejrzysty układ książki, ładny język opowieści, czytelna czcionka- wszystko to sprawia, że pomimo wstrząsających obrazów i wydarzeń opisanych w tej powieści, dobrze się ją czyta.

Książka zmusza do refleksji, mocna wzrusza.

Warto było sięgnąć po tę książkę, tym bardziej, że niedawno świętowaliśmy 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Książkę wydało Wydawnictwo Książnica. Ma...

× 4 | link |
@deana
2019-07-10
8 /10
Przeczytane

Letnie wieczory, pełne beztroski, młodzieńczych marzeń, pierwszych miłości i pierwszych zazdrości. Świat, który wydaje się trwać w swoim spokoju i niespiesznej codzienności. Świat, na który patrzy się jak na sen. Jak łatwo go zniszczyć, jak łatwo brutalnie wyrwać z niego człowieka? II wojna światowa nie pytała o pozwolenie gdy na zawsze wywróciła do góry nogami spokojne życie rodziny Łukowskich: ojciec został powołany do wojska, a rodzina, która miała być bezpieczna w wiejskim dworku została wysłana bydlęcym transportem na Syberię. Zaczął się koszmar przy którym letnie wieczory wydawały się odległym majakiem.

,,Owoc Granatu: Dziewczęta wygnane" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Marii Paszyńskiej. Spotkanie zachwycające i zachęcające do dalszego kontynuowania poznawania tułaczych losów bliźniaczek Elżbiety i Stefanii. Dziewczęta fizycznie bardzo podobne, psychicznie i mentalnie dzieli przepaść by następnie jeszcze bardziej rozdzieliły je wojenne doświadczenia. Elżbieta w najbardziej brutalny i bezwzględny sposób doświadcza całego zła jakim jest zsyłka na Sybir. Robi wszystko by w imię przysięgi złożonej ojcu, ochronić siostry. To na niej kumuluje się całe cierpienie i pełna świadomość okrucieństwa świata w jakim przyszło im się znaleźć. Stefania natomiast żyje pod płaszczykiem siostrzanej troski, zupełnie nie zdając sobie sprawy z ceny jaką przyszło płacić Elżbiecie. Uparcie pielęgnuje w sobie nieistotne i naiwne krzywdy, to siebie uważając za ofiarę. Kontrast ...

× 2 | link |
@zaczytany.lilak
2022-01-21
10 /10
Przeczytane

Kiedy przeczytałam opis książki stwierdziłam, że to jedna z wielu opowieści z historią w tle. Oj jak bardzo się myliłam. To pierwsza powieść, która tak bardzo pokrywa się z historią opowiadaną mi kiedyś przez moją babcię i dziadka mojego męża. Przy czytaniu miałam wrażenie, że to po części trochę Oni są bohaterami drugoplanowymi … Dziewczęta wygnane to historia o czasach wojny, o rodzinie, o miłości ale przede wszystkim historia o dwóch siostrach. Elżbieta kocha naturę, jest pracowita i zrobi wszystko dla rodziny. Stefania natomiast myśli tylko o wystawnych balach, rozrywkach i o tym, żeby wyglądać pięknie. Bliźniaczki tak podobne, a jednocześnie tak różne. W tak ciężkim dla Nich czasie każda radzi sobie inaczej. Elżbieta szybko dorasta i bierze odpowiedzialność za siostrę. Tylko Ona wie ile bólu przez to zaznała i jak bardzo się poświęciła. Stefania dalej zostaje dziewczyną, która uważa, że należy Jej się wszystko co najlepsze…Ta historia jest tak pełna różnych emocji, że po przeczytaniu Jej nie da się zasnąć spokojnie. Cały czas wyobraźnia podsuwa obrazy dwóch nastolatek, które z dnia na dzień znalazły się w innej rzeczywistości.

| link |
@gala26
2019-11-30
8 /10
Przeczytane Z historią w tle Obyczajowe Wypożyczone z biblioteki 2019


Maria Paszyńska na podstawie pamiętników zesłańców stworzyła przepiękną pełną emocji historię o trudnych relacjach naznaczonej cierpieniem, skomplikowanych więziach, nadziei przeplatającej się z rezygnacją. Opowieść o dramatycznej walce o przetrwanie ludzi, którzy przeżyli koniec świata. Głęboko przejmującą powieść o losie zesłanych na Syberię, który na zawsze odcisnął się piętnem na ich ciele i duszy. Pomimo, że przeżyli na zawsze zostali związani z państwem cieniów. Byli na dnie piekła. 

Szczerze polecam. 

| link |
@reniarenia
2020-11-21
8 /10
Przeczytane

Uwielbiam książki z historią w tle. Losy ludzi, których wojna wygnała z domu, do którego nie dane im potem wrócić. Powieść rewelacja, choć dla mnie za mało dialogów i wartkiej akcji. Warto przeczytać.

| link |
@justyna8166
2023-12-31
7 /10
Przeczytane
ZI
@zima3
2023-08-29
6 /10
Przeczytane
@jovi
2023-07-12
8 /10
Przeczytane E-booki Historyczne/wojenne/sagi rodzinne/westerny/historia alternatywna
@malgosia311
2023-03-26
4 /10
Przeczytane
KG
@kasik80
2023-01-13
8 /10
Przeczytane
KA
@wojcik.katarzyna44
2022-06-01
8 /10
Przeczytane
@m_opowiastka
2022-02-25
8 /10
Przeczytane
@gosia4don
@gosia4don
2021-08-14
10 /10
Przeczytane
@Remma
2022-03-03
9 /10
Przeczytane Rosja/ZSRR saga kresy
@Czytanna
2021-04-21
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Dobro się szybko zapomina, o złu pamięć trwa i trwa
Kto doświadczył piekielnych otchłani, na zawsze pozostaje naznaczony śmiercią
Dobro zapomina się szybko, o złu pamięć trwa i trwa.
Jesteś wybrana, a wybrańcy zawsze są napiętnowani. Są niewolnikami wyznaczonego losu. Muszą go udźwignąć albo znaleźć w sobie dość siły, by się poddać.
Rachunek krzywd nigdy się ludziom nie zgadza. Zawsze jest jakiś dług do spłacenia, nieważne, prawdziwy czy nie.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Kraina snów
Kraina snów
Maria Paszyńska
8.2/10
Druga część trylogii „Owoc granatu”. Oparta na faktach historia wygnanych dziewcząt – Elżbiety i Ste...
Świat w płomieniach
Świat w płomieniach
Maria Paszyńska
7.9/10
Iran, 1963 rok. Czterdziestoletnie Stefania i Elżbieta wiodą pozornie szczęśliwe życie u boku mężów....
Powroty
Powroty
Maria Paszyńska
8.3/10
Ostatni tom serii historycznej o Polkach, które II wojna światowa zawiodła z Syberii do Iranu. Hals...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl