Kraina snów

Maria Paszyńska
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów
Kraina snów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów

Opis

Druga część trylogii „Owoc granatu”. Oparta na faktach historia wygnanych dziewcząt – Elżbiety i Stefanii, których tułaczy szlak wiódł z Rzeczypospolitej przez Syberię aż po Iran. Tysiące Polek cudem uszło z syberyjskiego piekła. Podążając za Armią Andersa, chore, wycieńczone i zrozpaczone docierają do Iranu. Nieznana kraina okazuje się rajem na ziemi. W oparach orientalnych przypraw, promieniach słońca i cieple perskiej gościnności próbują na nowo poskładać roztrzaskane wojną i zesłaniem serca. Czy Elżbiecie i Stefanii także uda się odnaleźć szczęście? Czy na perskiej ziemi odnajdą spokój? Czy demony przeszłości nie pozwolą o sobie zapomnieć? Opowieść o potędze wierności, o miłości, która niszczy i buduje jednocześnie, o człowieczeństwie nie znającym podziałów religijnych czy narodowych, o drodze do szczęścia, nierzadko wiodącej po cierniach. Przeczytałam i zamarłam z zachwytu. Cóż to jest za historia! Ile w niej emocji! Porywająca opowieść o kresowych dziewczętach – zaczyna się niewinnie i lekko, by za moment wbić czytelnika w fotel i poruszyć go do głębi. Obok tej powieści nie można przejść obojętnie. Gorąco polecam!– Edyta Świętek, pisarka, autorka sagi „Spacer Aleją Róż”
Data wydania: 2018-10-03
ISBN: 978-83-245-8338-6, 9788324583386
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Owoc granatu, tom 2
Stron: 353

Autor

Maria Paszyńska Maria Paszyńska Maria Paszyńska z urodzenia Dolnoślązaczka, z wyboru rodziców, a później i własnego serca warszawianka. Absolwentka iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz prawa na Uczelni Łazarskiego. Jest przewodnikiem miejskim po W...

Pozostałe książki:

Dziewczęta wygnane Świat w płomieniach Powroty Dwa światła Czas białych nocy
Wszystkie książki Maria Paszyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie da się piekła zastąpić rajem

3.01.2020

„Jesteś wybrana, a wybrańcy zawsze są napiętnowani. Są niewolnikami wyznaczonego losu. Muszą go udźwignąć albo zaleźć w sobie dość siły, by się poddać „ Pierwszy tom serii „ Owoc granatu” „ Dziewczęta wygnane „, wstrząsnął mną do głębi. Dramatyczne losy bliźniaczek Elżbiety i Stefanii zesłanych na Syberię wciąż jeszcze tkwią w mojej pamięci. Za... Recenzja książki Kraina snów

@gala26@gala26 × 12

Moja opinia o książce

Opinie

@Anna30
2019-03-25
10 /10
Przeczytane

'' Kraina snów'' jest drugim tomem powieści z cyklu pt. '' Owoc granatu''. Autorka przedstawia dalsze losy dziewcząt zesłanych na Syberię.

Bliźniaczki Stefania i Elżbieta, po ogłoszeniu amnestii dla Polaków w sierpniu 1941 roku, uciekły z syberyjskiego obozu pracy. Cudem dotarły do Iranu. Syberia zabrała im mamę i braciszka. Stefania, choć sobie chyba z tego nie zdawała do końca sprawę, przeżyła dzięki Elżbiecie.

Z pierwszego tomu powieści dowiadujemy się, że bliźniaczki miały różne charaktery. Stefania była delikatna niczym lalka porcelanowa, skupiała swoją uwagę na wyglądzie, jej pasją była gra na skrzypcach. Elżbieta natomiast nie stroniła od pracy, lubiła las, konie, chętnie pomagała w gospodarstwie dziadków.

Relacje między siostrami nie układały się najlepiej. Los tak chciał, że obie nastolatki zakochały się w przystojnym studencie medycyny- i to jeszcze bardziej je poróżniło. Nawet te dramatyczne lata pobytu na Syberii nie zdołały zbliżyć do siebie sióstr.

Elżbieta, jako ta silniejsza, od samego początku sowieckiej niewoli opiekowała się matką i rodzeństwem. Siły dodawała jej obietnica dana ojcu. Wtedy nie przypuszczała, ile ryzykownych decyzji będzie musiała podejmować, jaki koszmar będzie musiała przeżywać, żeby chronić rodzinę. Gdy na świecie zostały, tylko ze Stefanią była gotowa do najgorszych poświęceń, nawet wbrew zasadom moralnym.

'' Krainę snów'' przeczytałam, prawie się od niej nie odrywając. Byłam ciekawa czy los w...

× 4 | link |
@gala26
2019-11-30
8 /10
Przeczytane Z historią w tle Wypożyczone z biblioteki 2019 Obyczajowe


Maria Paszyńska pokazała w swojej powieści mniej znaną kartę polskiej historii. Tworząc fikcyjną historię sióstr Łukowskich, opowiada o tym, że Polacy, którzy byli zesłani na Syberię a potem trafili na Bliski Wschód, otrzymali pomoc i wsparcie od tamtejszych mieszkańców. Poznałam świat muzułmański, zupełnie inny od tego, jaki dotąd sobie wyobrażałam. Zapewne za przyczyną obrazów, jakie przekazują współczesne media. Wspaniale było poznać rejony, których nie znam. Autorka w cudowny sposób i niezwykle sugestywnie pokazała zwyczaje, piękno i bogactwo kulturowe Iranu, kraju mało znanego dla nas Europejczyków. Nasuwa się wniosek, że Maria Paszyńska musi doskonale znać Iran, dlatego osadziła tam akcję swojej powieści. Bardzo sugestywnie opisała tamtejsze zwyczaje, miejsca oraz regionalne potrawy, dzięki czemu powieść dla mnie jest niezwykła i wartościowa. Jest to opowieść nie tylko o tragicznej miłości, trudnych relacjach rodzinnych, niełatwych wyborach i próbie budowania życia i szczęścia na nowo, ale także opowieść o kulturze, religii i kuchni tamtej części świata. Polecam gorąco to historia, którą warto poznać.

| link |
@zaczytany.lilak
2022-03-08
10 /10
Przeczytane

Elżbieta i Stefania docierają do Iranu. Nie potrafią jednak żyć razem na tej obcej ziemi. Stefania chce żyć pełnią życia. Elżbieta nie może uporać się z demonami przeszłości. Każda z osobna próbuje układać swój świat na nowo na irańskiej ziemi. Uczą się kultury Iranu, poznają lokalne zwyczaje, zawierają przyjaźnie, leczą rany. Los jednak płata im figla i mimo, że nie chcą o sobie nic wiedzieć, życie cały czas krzyżuje ich losy… Czytając tę powieść nie mogę zrozumieć jak siostry mogą być sobie tak obce. Przecież powinny być dla siebie największym oparciem, a nie wrogiem. Tym bardziej po tak strasznych przeżyciach.

| link |
@reniarenia
2020-11-21
9 /10
Przeczytane

Super książka. Mało tylko szczegółów z życia i dialogów, a trochę za dużo opisów perskiego jedzenia i zwyczajów. Dlatego dałam 9 nie 10😉

| link |
KG
2023-01-20
8 /10
Przeczytane
KA
2022-08-23
8 /10
Przeczytane
@m_opowiastka
2022-02-25
8 /10
Przeczytane
@gosia4don
2021-11-17
10 /10
Przeczytane
@z_glowawksiazkach
2021-06-05
7 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-04-19
7 /10
Przeczytane
@Morella
2021-03-18
7 /10
Przeczytane Posiadam
@welnianemarzenia
2021-01-13
10 /10
Przeczytane Mam na swojej półce
@aklein89
2020-10-28
10 /10
Przeczytane
EC
2020-07-09
10 /10
Przeczytane
HA
2020-04-30
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Jesteś wybrana, a wybrańcy zawsze są napiętnowani. Są niewolnikami wyznaczonego losu. Muszą go udźwignąć albo zaleźć w sobie dość siły, by się poddać”
#
“Pamięć to najokrutniejsza pokuta”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dziewczęta wygnane
Dziewczęta wygnane
Maria Paszyńska
8.5/10
Lato 1939 roku, Kresy. Elżbieta i Stefania, wchodzące w dorosłość bliźniaczki, spędzają beztroskie w...
Świat w płomieniach
Świat w płomieniach
Maria Paszyńska
8.2/10
Iran, 1963 rok. Czterdziestoletnie Stefania i Elżbieta wiodą pozornie szczęśliwe życie u boku mężów....
Powroty
Powroty
Maria Paszyńska
8.8/10
Ostatni tom serii historycznej o Polkach, które II wojna światowa zawiodła z Syberii do Iranu. Hals...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl