Dziedzictwo von Becków

Joanna Jax
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Dziedzictwo von Becków
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów

Opis

Pełna napięcia historia dwojga ludzi, których los zetknął ze sobą tuż przed wojną. Książka opowiada o zawiłych losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni niemal osiemdziesięciu lat, przenosząc czytelnika z przedwojennego Wolnego Miasta Gdańsk i pruskiej arystokratycznej posiadłości w Szlezwiku-Holsztynie do wojennego Krakowa i Olkusza, powojennego Berlina Wschodniego i Warszawy, następnie do prowansalskiej wsi i Paryża lat sześćdziesiątych, aż wreszcie do Polski po roku 1989. Barwnie kreśląc postacie i umiejętnie dawkując tajemnice, autorka stworzyła wzruszającą opowieść o wybaczaniu, miłości, trudnych wyborach i dylematach moralnych, nienawiści, żądzy zemsty, chciwości i skomplikowanych relacjach rodzinnych.
Data wydania: 2014-07-02
ISBN: 978-83-7835-323-2, 9788378353232
Wydawnictwo: Videograf
Cykl: Dziedzictwo von Becków, tom 1
Nagrody: Literacka Nagroda Warmii i Mazur (Zwycięzca)
Stron: 408

Autor

Joanna Jax Joanna Jax
Urodzona 26 listopada 1969 roku w Polsce (Olsztyn)
Joanna Jax, wł. Joanna Jakubczak - polska pisarka, specjalizuje się w powieściach historycznych. Mieszka w Olsztynie. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Przez lata pracowała w dużych korporacja finansowych, a od 2018 r. zrezygnowa...

Pozostałe książki:

Dziedzictwo von Becków Milczenie aniołów Białe róże z Petersburga Rzeka tęsknoty Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Otchłań nienawiści Dolina spokoju Głód Narodziny gniewu Nowe życie Syn zakonnicy Bezkres nadziei Morze kłamstwa Piętno von Becków Podróż do krainy umarłych Wojna Czas pokuty Rozdzieliła nas wojna Exodus Wojenna miłość Druga strony nocy Drugi brzeg Ziemia ludzi zapomnianych Krzyk zagubionych serc Śpiew bezimiennych dusz Córka fałszerza, tom 1 Długa droga do domu Miłość w prezencie Wiosenne przebudzenie Córka fałszerza, tom 2 Córka fałszerza, tom 3 Jesienne pożegnanie Trzy kobiety Nadzieja w spiżarni ukryta Powiew nadziei Smak wolności W pogoni za nazistą. Tom I Letnie przesilenie W pogoni za nazistą. Tom II Zabójczy pocisk. Dziedzictwo Bliski koniec Czas cudów, czyli opowieści pod jemiołą Zimowy sen Epilog 1920 Nadzieja nie umiera nigdy
Wszystkie książki Joanna Jax

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziedzictwo?

11.06.2023

"Dziedzictwo von Becków" autorstwa Joanny Jax to powieść historyczna pełna napięcia, która opowiada historię dwojga bohaterów, których losy splatają się tuż przed wybuchem wojny. Książka przenosi nas przez niemal osiemdziesiąt lat, ukazując różne epoki i miejsca, w których rozgrywają się dramatyczne wydarzenia. Głównymi bohaterami są polska naucz... Recenzja książki Dziedzictwo von Becków

@Malwi@Malwi × 23

Tania "telenowela"

23.02.2021

Usłyszałam i przeczytałam tak dużo pochwał pod adresem Joanny Jax, że sięgając po „Dziedzictwo von Becków” byłam niemal pewna udanej lektury. Srodze się niestety myliłam. Mam chyba bardzo spaczony gust, bo ciężko mi znaleźć jakieś znaczące plusy tej powieści. Dzieje się tu naprawdę dużo, duży jest też rozstrzał czasowy akcji (co samo w sobie nie ... Recenzja książki Dziedzictwo von Becków

Prawdziwa miłość istnieje

30.10.2014

"Nienawiść najbardziej niszczy nas samych. Powoduje, że przestajemy dostrzegać piękno wokół siebie". Możecie wierzyć w prawdziwą miłość, przekraczającą wszelkie bariery, bądź też nie zgadzać się z istnieniem takiego uczucia. Faktem jednak jest to, iż po motyw ten sięga wielu twórców, gdyż nic tak nie rozpala wyobraźni, jak prawdziwa, namiętna mił... Recenzja książki Dziedzictwo von Becków

Niesamowita pozycja

9.04.2015

Boże! Jak ja dawno nie czytałem tak niesamowitej sagi rodzinnej. "Dziedzictwo von Becków" nie dość, że pisane jest z wielkim rozmachem, zadowala nas realizmem i autentycznością. Autorka w niezwykle frapujący sposób zabiera nas w podróż w czasie, pozwalając nam na podglądanie miłosnych zawirowań wielu bohaterów na przełomie ponad osiemdziesięciu lat... Recenzja książki Dziedzictwo von Becków

× 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2022-06-12
Przeczytane

Bohaterów powieści poznajemy tuż przed wybuchem II wojny światowej. Maria jest nauczycielką, Werner oficerem niemieckim o ogromnych tradycjach rodzinnych. Gdańsk natomiast już przesiąknięty jest wydarzeniami, które nieuchronnie wieszczą nieszczęście.
Tych dwoje los styka, choć z góry wiadomo, że uczucie, które ich połączy skazane jest na stratę. Przeciwko staje przede wsztyskim rodzina Wernera, która ma już dla niego odpowiednią kandydatkę, o odpowiednich korzeniach.
Losy rodziny rozciągnięte są od czasów wojny po wspołczesność. Autroka dużo poświeca miejsca na okres okupacji, gdy Werner starał sie jednoczesnie zapomnieć o ukochanej oraz zabepieczyć jednocześnie los Marii oraz syna .
Doskonale opisane są postacie, ktorych wiele spotykano na ulicach, dla których liczyło się donoszenie na wszystkich, aby tylko osiągnąć korzyści. Dosadnie pokazana jest relacja rodzinna von Becków. Nie brakuje tu ogolnej niechęci do siebie, manipulanctwa matki czy bumelanctwa Petera.
W powieści jest także mnóstwo pozytywnych sytuacji, jak choćby poświecenie się Marii dla żydowskiej rodziny. Moc emocji, skomplikowanych więzów, a przede wszystkim miłości w każdej postaci.

× 6 | link |
@BagatElka
2019-11-13
3 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Emocje ,podczas czytania "Dziedzictwa von Becków" miałam takie same jak podczas czytania przepisu na placki ziemniaczane.
Znam składniki,znam kolejność wykonywanych czynności i efekt końcowy również nie jest zaskoczeniem.
Początek książki pani Jax to banalne romansidło.
Ona biedna,piękna i dumna.
On bogaty,błękitnokrwisty i przystojny tak,że wszystkie by go chciały ale on chciał oną. Dialogi tej parki niemal mnie wykończyły nerwowo a dalej wcale nie było lepiej.
Owszem,w "Dziedzictwie bon Becków" dzieje się dużo i to sporo za dużo.Miałam wrażenie,że autorka pozbierała pomysły od innych i upakowała je do tego,jednego tomu aby wyszło na bogato.Poniewiera bohaterami z wielkim upodobaniem,wystawia ich na ciągłe dramaty ale całość jest pisana jak szkolne wypracowanie.Poprawnie,z nadmierną ilością współczesnych zwrotów,płytko i drętwo.Częste kończenie rozdziałów przepowiadaniem kolejnych zdarzeń było kiepskim zabiegiem.Te wtrącenia,w postaci wieszczenia,powodowały,że trudno było przeżyć zaskoczenie podczas poznawania losów Marii i Wernera.
Wojenna miłość to temat bogaty i często wykorzystywany.
W przypadku "Dziedzictwa von Becków" został zamordowany.Zamiast smakowitej,pełnej emocji historii wyszedł pospolity romans z przeszkodami czyli zgodnie z moim porównaniem,płaski placek ziemniaczany.
Na kolejną potrawę ,z kuchni pani Jax nie mam ochoty.

| link |
@Deutschland91
2019-10-30
8 /10
Przeczytane

Po "Dziedzictwo Von Becków" sięgnęłam zaintrygowana opisem i opiniami innych czytelników. Nie zawiodłam się. Jest to poruszająca historia o pięknej,ale bardzo trudnej miłości,której na przeszkodzie stanęła wojna. Autorka pokazuje, że zawsze można się sprzeciwić złym poglądom, jeśli ma się chęć i odwagę. Historia pochłonęła mnie i z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów. Maria i Werner zdobyli moją sympatię, wszyscy bohaterowie zostali dobrze wykreowani tak, że miałam wrażenie, że ta historia jest prawdziwa a nie tylko wykreowana przez autorkę.
W powieści śledzi się losy Von Becków od czasów wojny po współczesne. Na kartkach książki przelewa się miłość,przyjaźń, cierpienie, nienawiść, manipulacja oraz żądza zemsty. Wszystkie możliwe relacje jakie panują między ludźmi. Udany debiut autorki, chętnie sięgnę po drugą część i po pozostałe jej powieści.
Na koniec drobny minus. Nie polubiłam Anastazji. Irytowało mnie jej zachowanie. Najpierw kocha potem jednak nie. Rozumiem, że wojna i ciężkie dzieciństwo odciskają ślady, ale ta bohaterka miała w sobie coś odpychającego.

| link |
@beata87
2019-11-17
10 /10

Świetna saga rodzinna – powieść o życiu, o niesamowitej miłości, silniejszej niż wojna, rozstania, śmierć i tajemnice.
Historia lubi się powtarzać. Mojry siedząc plączą losy bohaterów, rzucając między nich przeszkody społeczne, narodowe, ideologiczne, moralne. Jednak świat nie jest czarno-biały, a ludzie ciągle zmuszeni są dokonywać różnych wyborów, decydują co słuszne, moralne, dopuszczalne lub nie. To powieść o cierpieniu, o wybaczaniu, o trudnej miłości, o żalu, nienawiści, pragnieniu zemsty, chciwości – o wszelkich odcieniach życia. Przede wszystkim jednak o nadziei, o tym, że zawsze warto żyć, że zawsze jest jakieś jutro.
Doskonały debiut!

| link |
@Optymistica
@Optymistica
2019-01-15
8 /10
Przeczytane

Uwielbiam Joannę Jax i wykreowanych bohaterów! <3 ciągle chce się więcej! jednak tutaj za dużo spotkań było przypadkowych i zbyt dużo bohaterów z dawnych lat... Gubiłam się.

| link |
@Malwi
2023-06-11
7 /10
Przeczytane
@ainaz
2022-08-05
7 /10
Przeczytane
@Anna_Krasniewicz_Frys
2022-05-30
9 /10
Przeczytane
@zaczytany.lilak
2022-05-07
10 /10
Przeczytane
@m_opowiastka
2022-02-26
8 /10
Przeczytane
@zaglebiam_sie
@zaglebiam_sie
2021-10-20
9 /10
Przeczytane
@MalaMi_2
2021-10-23
8 /10
Przeczytane
@renata181075
@renata181075
2021-09-22
8 /10
Przeczytane
@ksiazkimojaperspektywa
2021-08-28
10 /10
Przeczytane
@Klementynka
2023-08-12
9 /10
Przeczytane literatura polska literatura piękna saga rodzinna
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Nienawiść najbardziej niszczy nas samych. Powoduje, że przestajemy dostrzegać piękno wokół siebie. Sprawia, że nie umiemy kochać, zatruwa naszą dumę, obsesyjnie myślimy o zemście.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Piętno von Becków
Piętno von Becków
Joanna Jax
8.3/10
Julia Kunis, prawnuczka Wernera von Becka, postanawia prześledzić dzieje rodu von Becków. W trakcie ...
© 2007 - 2023 nakanapie.pl