Jaga

Katarzyna Berenika Miszczuk
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 92 ocen kanapowiczów
Jaga
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 92 ocen kanapowiczów

Opis

Prequel bestsellerowej serii „Kwiat paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Choć historia Gosławy Brzózki i przystojnego Mieszka dobiegła końca, losy niektórych postaci „Szeptuchy” pozostały wciąż do końca niepoznane. „Jaga” to opowieść o brawurowych przygodach jednej z najbardziej lubianych bohaterek cyklu. Co działo się ze słynną Babą Jagą, zanim drogi jej i Gosi się spotkały?
Data wydania: 2019-05-15
ISBN: 978-83-280-6633-5, 9788328066335
Wydawnictwo: W.A.B.
Cykl: Kwiat paproci, tom 0.1
Stron: 352
dodana przez: books.of.shadow
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Berenika Miszczuk
Urodzona 2 września 1988 roku w Polsce (Warszawa)
Katarzyna Berenika Miszczuk (wł. Katarzyna Zając) – pisarka, scenarzystka, lekarka, współzałożycielka Wydawnictwa Mięta, a także wiecznie zabiegana mama. Pierwszą powieść pt. Wilk napisała w wieku piętnastu lat. Książka ukazała się trzy lata później...

Pozostałe książki:

Szeptucha Ja, diablica Noc Kupały Jaga Żerca Ja, anielica Przesilenie Ja cię kocham, a ty miau Wilk Niegrzeczne święta Ja, Potępiona Druga szansa Gniewa Obsesja Tajemnica domu w Bielinach Wilczyca Paranoja Ja, ocalona Wigilijne opowieści Tajemnica Dąbrówki Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie Mszczuj Gorąca gwiazdka Nawia. Szamanki, szeptuchy, demony Pustułka Zabójczy Pocisk. Polska krew. Tajemnica ognia Silna Gorące sekrety Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna Gwiezdny wojownik. Tom 1. Działko, szlafrok i księżniczka Porozmawiajmy o pierwszej miłości Nowy Sekretnik Szeptuchy Opowiadania nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2020
Wszystkie książki Katarzyna Berenika Miszczuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Poznajcie Jagę

WYBÓR REDAKCJI
13.11.2019

Seria „Kwiat paproci” Katarzyny Bereniki Miszczuk jest moim zdecydowanym faworytem, jeśli chodzi o literaturę polską. Każdy tom dostarczył mi niesamowitej rozrywki, również „Jaga”. Pewnego dnia w Bielinach pojawia się nowa szeptucha. To, co widzi na miejscu, napawa ją niemałą obawą. Na dodatek młoda dziewczyna nie jest traktowana zbyt serio pr... Recenzja książki Jaga

Jaga

WYBÓR REDAKCJI
2.06.2020

Jakieś 3-4 lata temu miałam okazję przeczytać Szeptuchę, czyli pierwszy tom serii Kwiat paproci. Wówczas książka nie wzbudziła we mnie zbyt ciepłych uczuć, a szczególnie główna bohaterka, która mi nie podpasowała. Tak minęło kilka lat, a ja nadal nie zabrałam się za kolejne tomy. Jednak w wyrazie buntu przeciwko samej sobie, sięgnęłam po Jagę, c... Recenzja książki Jaga

Młoda szeptucha i jej walka z demonami

27.05.2019

Matko! Jakie to było dobre! Zakochałam się w Jarogniewie od samego początku - nie tylko dlatego, że ma 150 cm wzrostu jak ja 😁 Przepadłam w Bielinach! W tych wszystkich obrzędach i całej tej magii okalajacej wieś. Jestem zachwycona wszystkimi postaciami i ich historią. A jest ich mnóstwo! Cała masa. I za każdą z tych postaci kryją się fantastyczne... Recenzja książki Jaga

AJ
@Ajunadesign
× 4

"Jaga"- Katarzyna Berenika Miszczuk

16.01.2020

Są takie serie, które nigdy nie powinny się skończyć. Serie, za którymi czytelnik tęskni. Taki właśnie jest cykl "Kwiat paproci" Katarzyny Bereniki Miszczuk. Cykl, który urzeka swoją tajemniczością, magią i nieziemską atmosferą. Cykl, w którym przygody głównej bohaterki, Gosławy Brzózki, wywołują uśmiech na twarzy, dzięki czemu tak przy... Recenzja książki Jaga

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@klaudia.nogajczyk
2020-05-21
7 /10
Przeczytane Seria Audiobooki

Na wszystkich bogów! Dlaczego to już koniec?

"Jaga" to tak naprawdę dodatek do serii o "Szeptusze", która pomimo wad skradła serce bardzo wielu czytelników w całej Polsce. Jest to część otwierająca tak naprawdę sagę, ponieważ zawarte są w niej dzieje Jarogniewy za jej młodych lat. Inni bohaterowie, lecz ten sam klimat, nawet Gosławy było bardzo niewiele. Zdecydowanie jako słuchaczka opowieści wypada lepiej niż postać główna, ale na wszystkich bogów, dlaczego autorka tak bardzo chciała zapełnić lukę po rzeczonej młodej Szeptusze, kształtując młodą Jagę jako jej wersję 2.0. Gdyby były spokrewnione to miałoby to jakiś sens, ale w tłumaczenie, że młode kobiety tak się zachowują po prostu nie uwierzę, nie i koniec!
To czego jeszcze mi zabrakło to motywu swaćby Jagi oraz Mszczuja.
Moim zdaniem jest to na tyle ważne wydarzenie, że w dodatku być powinno.
Poza tym książka mnie zachwyciła. Byłam pod wrażeniem zaradności Jarogniewy, jej niestrudzenia w dochodzeniu do prawdy oraz "dbanie o rodzinną spuściznę" po babce Radomile. Wraz z Jagą będziemy uczestniczyć także w Nocy Kupały, poznamy losy jej najbliższej rodziny, a także pretendentów do jej ręki, oraz creme de la creme całej opowieści, czyli sam bóg Swarożyc, który nie raz pomoże Szeptusze "wywinąć się od niechlubnej śmierci".

Podsumowując: Ulubiona bohaterka serii, ukochane przeze mnie świętokrzyskie tereny, przygody pełne demonów, no i oczywiście bóg Swarożyc to niekwestionowany przepis na sukce...

× 7 | link |
@Nina
2019-10-31
7 /10
Przeczytane E-book 2019

Jak ja się stęskniłam za Bielinami, za moimi Szeptuchami, demonami i innymi nie z tej ziemi stworzeniami 😁 Jak ja się cieszę, że Szanowna Autorka też nie mogła wytrzymać bez tej zgrai i postanowiła powrócić do sagi. Tym razem poznajemy losy Jagi, i powiem Wam coś, aniołkiem to ona nie była 😂 Wydaje mi się, że Gosia to jej do pięt nie dorasta.
Jaga to cudowna odskocznia od dnia codziennego, to najlepsza lektura, jaką mogłam rozpocząć mój urlop. Leciutka, z przymróżeniam oka, z przemycanymi tu i ówdzie ludowymi mądrościami, podana ze smakiem i przyprawiona dużą dawką poczucia humoru.
Ja to przyjmuję z otwartymi ramionami i czekam na więcej.

× 4 | link |
@beata87
2019-11-17
10 /10
Z mitologią słowiańską

Najlepsza część cyklu Kwiat paproci. Jaga jest pełnokrwistą kobietą, pełną zapału, odwagi i żaru życia. Powieść opisuje pierwsze miesiące jej życia i pracy w Bielinach. Mimo braku praktyki jest świetną szeptuchą, a z pomocą Swarożyca, radzi sobie z najtrudniejszymi sprawami. A ma z czym się borykać, bo dziwnie dużo we wsi nadprzyrodzonych istot, a i ludzie niezbyt życzliwi.
O ile Gosława, we wcześniej przeczytanych tomach, irytowała mnie często, to Jagę uwielbiam.
Książka napisana świetnie, potoczyście, ładnym językiem. Obrazuje wiele słowiańskich wierzeń, obrzędów i zwyczajów. Rewelacyjna powieść na gorące letnie popołudnie.
Mam szczerą nadzieję na dalszy ciąg historii o Babie Jadze.

× 3 | link |
@posredniczkaa
@posredniczkaa
2019-06-13
9 /10

Jaga” to porywająca opowieść o losach najbardziej lubianej postaci z serii Kwiat paproci. Niezmiennie bawi i zachwyca, a po przeczytaniu ma się ochotę na wiele, wiele więcej i mam nadzieję, że autorka będzie kontynuowała opisywanie młodości Jarogniewy, ponieważ jej historia wciąga równie mocno, jak opowieść o Gosi. Szczególnie polecam fanom cyklu, a jeżeli jeszcze nie mieliście okazji sięgnąć po „Szeptuchę” to teraz jest idealna okazja.

× 3 | link |
@Bibliotecznie
2019-05-12
8 /10
Przeczytane

Chociaż K. B. Miszczuk twierdziła swego czasu, że nie powstanie kolejny tom serii Kwiat paproci, po cichu miałam jednak nadzieję na to, że zmieni zdanie. Jak widać, tak się stało, a do rąk wszystkich zainteresowanych czytelników już wkrótce, bo 15 maja, trafi piąty tom cyklu. Jego główną bohaterką jest, znana fanom serii z poprzednich części, Jarogniewa.

Jarogniewa obejmuje stanowisko szeptuchy w Bielinach po śmierci babci Radomiły. Kiedy przybywa do odziedziczonej po staruszce chatki, ze zgrozą odkrywa, że domek został ona doszczętnie splądrowany. Nie wiadomo przez kogo, ale z pewnością był to ktoś, kto nie bał się gniewu szeptuchy i rzucenia ewentualnego uroku. Młoda Jaga nie ma doświadczenia, wciąż niewiele umie, gdyż nie zdążyła poznać wszystkich tajników tego zawodu. Chociaż posiada zeszyt, który dostała od babci, nie potrafi jeszcze zbyt wiele. W dodatku złodziej ogołocił bezcenny kredens babki, pełen wykonanych przez nią leków. Jaga została z niczym... Do tego po jej przybyciu na terenie wsi pojawiło się podejrzenie dużo upirów, które wyraźnie na kogoś dybią. Mieszkańcy wioski zaś niespecjalnie spieszą się do odwiedzania nowej szeptuchy. Nie ufają jej i wolą jeździć dalej, do znanej im Mirosławy, która przyjmuje pacjentów w Hucie Nowej. W sumie nie ma im się co dziwić, skoro Jaga dopiero skończyła studia, ubiera się we współczesne ciuchy i ani trochę nie mówi gwarą. Co z niej za szeptucha? ;-)
Jak dziewczyna przekona do siebie mieszkańców Bielin? Które u...

× 2 | link |
@czerwonakaja
@czerwonakaja
2021-06-23
5 /10
Przeczytane

Oj długo się ta książka wyczekała, ale czytając cały cykl "Kwiat paproci" tak od trzeciej części z każdym kolejnym tomem mój pierwszy zachwyt i zapał topniał.
Przyznać się muszę, że po tę książkę sięgnęłam tylko dlatego, że szukałam czegoś niewymagającego skupienia się do słuchania w trakcie pracy i stwierdziłam, że to doskonała okazja, by nadrobić zaległości.

Spodziewałam się innej historii, a ta do złudzenia przypominała tę Małgosi.
Odnoszę wrażenie, że gdyby podmienić imiona i kilka wydarzeń, to mogłaby się stać taką pigułką cyklu "Kwiat paproci".

Plusem jest niewątpliwie demonologia słowiańska, która tutaj jest bardzo obszernie przedstawiona, a która ostatnio wzbudza moje zainteresowanie i tylko dlatego nie żałuję, że ją wysłuchałam. Opisy pojawiających się co rusz upiorów i stworów, a także słowiańskich rytuałów i świąt były super.
Pozostałe wątki niestety były zbyt banalne, dialogi trochę żenujące i zdecydowanie zabrakło dobrze rozbudowanego wątku Jagi i Mszczuja, a i wątki ze Swarożycem mogły by być bardziej ogniste.
Jak dla mnie za mało iskrzyło.

Ale na plus jest też to, że udało się od czasu do czasu roześmiać.

× 2 | link |
@ziellona
2020-02-15
4 /10
Przeczytane __Chce przeczytac __All_IN_One_

 Czekałyśmy z siostrą na Jagę, z wypiekami na twarzy. Co prawda Baba Jaga miała ponoć lekarstwo na pękające naczynka krwionośne, ale my go nie znamy. Niestety - Jagę oceniam dość nisko - powtórka z Szeptuchy (genialnej notabene). 
 Szeptucha była napisana z biglem, jajem i zaczarowała mnie kompletnie.
 Jaga - mdła i nijaka - rozczarowała.

Oczywiście, że spodziewałam się czegoś innego, a nie odgrzewania tematów, które raz już zrobiły furorę. Miło się czyta, nie powiem. Ale jakoś tak... nijako. I nie jest to, jak w przypadku Przesilenia (ostatniej części kwiatu Paproci) zakończenie zostawiające potencjalną furtkę. Do pisania kolejnych części lub dla wyobraźni czytelników. Tu są otwarte całe wrota.

 Ogólnie - do Jagi nie wrócę, choć z przyjemnością (ale już bez ekscytacji) przeczytam kolejne części. Bo to że się pojawią, to akurat pewne jak w banku.
 Natomiast do serii Kwiatu Paproci (szczególnie 3 pierwszych części) powrócę z pewnością. 

× 1 | link |
@kachna.janisz
2020-04-30
10 /10
Przeczytane

Jak niesamowicie jest poczuć znów ten słowiański dreszczyk emocji :)
Uwielbiam lekki styl autorki, niesamowicie ważna była dla mnie seria Kwiat Paproci, podkreślałam to już wielokrotnie jak ukształtowała moje czytelnicze nawyki od nowa i jak pozwoliła mi się otworzyć na nowe i inne gatunki literacki, zakochać się w książkach na nowo :)
Jagę oceniam wysoko z racji sentymentu, jednak akcja nie jest już tak wartka, wydarzenia nie są tak zaskakujące, pozostawia tez mocny niedosyt, spodziewałam się odpowiedzi na wiele pytań zawartych w Kwiecie paproci, jednak ich nie otrzymałam.
Mam nadzieję, że powstanie kolejna część i autorka dokończy w niej historię Jarogniewy, każdy z Nas pozna historię małżeństwa z Mszczujem i zaspokoi swoją ciekawość.

Tymczasem,
Katarzyna

× 1 | link |
@helena610
@helena610
2020-05-04
9 /10
Przeczytane

Powrót do Bielin w świetnej wersji! Historia młodej Jarogniewy jest niezwykle żywiołowa, a i sama bohaterka mimo pewnej nieświadomości i nieporadności wydaje się całkiem dobrze wiedzieć jaka osiągnąć przynajmniej niektóre swoje cele... I robi to bardzo energicznie! :)

× 1 | link |
@ania_gt
2020-08-01
8 /10
Przeczytane Słowiańskie klimaty

To część przedstawiające losy Jarogniewy, zanim została Babą Jagą i mentorką Gosi. Dowiemy się co łączyło ją z żercą i dlaczego przestrzegała Gosię przed Swarożycem.

× 1 | link |
@Amarisa
2020-03-19
7 /10
Przeczytane

Moje wrażenia z lektury znajdziecie - jak zawsze - na moim blogu :) Zapraszam:
https://magicznyswiatksiazki.pl/jaga-katarzyna-berenika-miszczuk/

× 1 | link |
KA
@Kama_19
2021-04-05
7 /10
Przeczytane

Czytanie serii zaczęłam oczywiście od "Szeptuchy". Teraz skończyłam „Jagę”, czyli trochę wróciłam do początków, a na mojej półeczce pozostała jeszcze ostatnia część „Przesilenie”. Myślę jednak, że ta część troszkę poczeka, gdyż muszę złapać oddech i zrobić sobie odskocznię.
Jaga, a raczej Jarogniewa osiedliła się w Bielinach po śmierci swojej babci, która również była szeptuchą. Chatka w której zamieszkała ledwo się trzymała, tak jak jej interes. Miejscowi wprawdzie wcześniej korzystali z porad szeptuchy, jednak zapłata następowała w naturze. Do młodej Jagi przychodzi mało kto po poradę, a o wiele częściej zaglądają demony i bogowie. Opiekunem Jarogniewy staje się sam bóg ognia - Swarożyc, którego znamy z poprzednich części o Gosławie. Wsparcia udziela je również miejscowy żerca - młody Mszczuj, jakże odmienny od tego którego znałam z poprzednich części.

Opowieść o Jadze coś w sobie ma i czyta się ją dobrze. Autorka skupiła się na jednym wycinku z życiorysu szeptuchy. Opisane jest jej życie bezpośrednio po przyjeździe do Bielin. Brakuje mi trochę rozwinięcia tematu, gdyż wiadomo, że Jaga wyszła za mąż za Mszczuja, urodziła syna, później rozstała się z mężem, lecz te wątki w ogóle i w żadnym szczególe nie zostały nawet rozpoczęte. Z tej też przyczyny mam jeden wielki niedosyt.
Muszę jednak przyznać, że młoda Jaga miała charakter, osobowość i doskonale wiedziała czego chce. Fajnie było ją poznać, więc książkę najzwyczajniej polecam.

| link |
@szarlotka321
2021-09-20
9 /10
Przeczytane 2019 K: polskie

Jak dla mnie jest to najlepsza część uniwersum. Jaga jest świetną bohaterką - stanowczą, samodzielną, z poczuciem humoru, wiedzącą czego chce i pewną swojej kobiecości. A w ogóle, jak nie kochać postaci, która zaczęła karierę szeptuchy od nałożenia klątwy na połowę wioski, rozkopania kilku grobów albo ukatrupieniu wapierza którego przy pierwszym spotkaniu zmusiła do pomocy przy czarnej robocie?
Już nie dziwię się skąd znany czytelnikom "Szeptuchy" arsenał w piwnicy. Bo podczas spotkań z nadprzyrodzonymi istotami Jaga nie ma tyle oporów co Gosia by przejść do bezpośrednich działań. Szuka oczywiście pokojowych rozwiązań, ale gdy te okazują się niemożliwe potrafi wziąć sprawy we własne ręce. I nie potrzebuje do tego pomocy męskiego ramienia - chociaż co prawda boskim nie pogardzi.
Tak, drugą istotną postacią w tej książce jest Swarożyc! I robi się nam z tego duet marzenie. Ich kolejne spotkania czyta się świetnie. Z czasem we wszystko wplącze się jeszcze Miszczuj, który jest nawet bardziej nieogarnięty niż na starość (z Jagą strasznie nie pasują do siebie charakterami a jednak jakimś cudem ma się ochotę im kibicować)
Książka skończyła się w taki sposób, że może doczekamy się kiedyś dalszych przygód szeptuchy. Bardzo na to liczę :)

| link |
@reniarenia
2020-11-23
6 /10
Przeczytane

Uwielbiam twórczość Miszczuk, po serii Kwiatu Paproci, Jaga niestety nie zachwyciła mnie. Za dużo dla mnie tych wściekłych demonów słowiańskich, choć rozumiem, że na tym oparta jest fabuła powieści. Plus natomiast za opisanie Baby Jagi jako kobiety, która przeżywa wzloty i upadki, jak każda z nas.

| link |
@mala_mi
2022-01-04
6 /10
Przeczytane 2020

Jak już się człowiek przekona do stylu narracji autorki to nawet przyjemnie się to czyta. Takie "Ranczo" w świecie alternatywnym, gdzie Polska nie przyjęła chrześcijaństwa. Sam pomysł bardzo fajny. Ciekawa jestem rozwinięcia, choć widzę, że idzie to bardziej w stronę obyczajówki, niż fantastyki.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Zabiłam człowieka. Tak na śmierć.
Bukiet w dłoniach mężczyzny to zły omen, bo zwykle oznacza, że chce albo za coś przeprosić, albo o coś poprosić.
-Swarożycu...powiedz mi coś.
-Co tylko chcesz.
Przewróciłam oczami. Niby bóg, a bajerował jak chłopak z remizy.
-Kapcie w kształcie różowych jednorożców są nieakceptowalne- skrytykowała Baba Jaga. Gosława zerknęła na swoje stopy. (...)
-Poza tym jednorożce nie istnieją. Nie było patriotycznych kapci? Z jakimś ludowym ornamentem?
-No niestety, wersji gnijącego utopca nie produkują.
Nie trzeba wierzyć w demona, żeby go spotkać.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Gniewa
Gniewa
Katarzyna Berenika Miszczuk
7.6/10
Wszystkie kłopoty Jagi zaczynają się od… nudy. Spokojna praca i lekko monotonny żywot szeptuchy ko...
Szeptucha
Szeptucha
Katarzyna Berenika Miszczuk
7.5/10
Porywająca, świetnie napisana powieść, w której XXI-wieczną Polską nadal rządzą Piastowie, a wiar...
Noc Kupały
Noc Kupały
Katarzyna Berenika Miszczuk
7.9/10
Zazdrość, zdrada i kwiat paproci. Czy młoda szeptucha ocali miłość do Mieszka? Wiecie, jak to jest....
Żerca
Żerca
Katarzyna Berenika Miszczuk
7.8/10
Solidna dawka humoru, słowiańskich wierzeń i babskiej przyjaźni! Kolejny - i nie ostatni - tom b...
Sekretnik Szeptuchy. Co każda Słowianka wiedzieć powinna
Sekretnik Szeptuchy. Co każ...
Katarzyna Berenika Miszczuk
6.6/10
Gratka dla fanek cyku „Kwiat paproci”! Oto niespodzianka dla fanek cyklu „Kwiat paproci”, sekretnik ...
Przesilenie
Przesilenie
Katarzyna Berenika Miszczuk
7.9/10
Najbardziej wyczekiwana książka tej wiosny – Przesilenie, czyli ostatnia część bestsellerowego cy...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl