Kolor róż

Krystyna Mirek
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Kolor róż
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy zauroczenie przeradza się w miłość...

Julianna to mądra i piękna panna za szlacheckiego rodu. Dominik również pochodzi z zamożnej rodziny, ale los wygnał go daleko od domu, do dworu ojca Julianny, gdzie najął się jako parobek. Tych dwoje – wbrew wszystkiemu – łączy coraz więcej.

Chętnych do ręki panienki Julianny nie brakuje, ale jej nie spieszy się do zamążpójścia. Wszyscy snują domysły, dlaczego tak jest. Coraz bardziej zniecierpliwiony zachowaniem córki i krążącymi plotkami ojciec Julianny postanawia wydać ją za mąż. Dziewczyna jednak nie marzy o małżeńskim życiu, pragnie pomagać ludziom, leczyć ich, tak jak robiła to jej babcia.

Najbardziej zawzięty konkurent do ręki Julianny posuwa się do desperackich kroków, ale coraz bardziej zainteresowany losem dziewczyny Dominik ratuje ją z opresji. Co zrobi chłopak, by obronić wystawiony na szwank honor Julianny? Czy zauroczenie przerodzi się w głębokie uczucie?

Saga dworska to opowieść o życiu w dziewiętnastowiecznym szlacheckim dworku, o uczuciu rodzącym się wbrew losowi, a także o przeszłości, która powraca w najbardziej nieoczekiwanych chwilach.

Inne czasy, stroje, obyczaje i wyzwania. Jednak marzenia o prawdziwej miłości wciąż takie same.

Wydanie 1 - Wyd. Zwierciadło
Data wydania: 2023-03-08
ISBN: 978-83-8132-344-4, 9788381323444
Wydawnictwo: Zwierciadło
Cykl: Saga dworska, tom 2
Kategoria: Romans historyczny
Stron: 304
dodana przez: Vernau

Autor

Krystyna Mirek Krystyna Mirek Pisarka, autorka książek obyczajowych, mama czwórki dzieci (trzech dorastających córek i jednego małego synka). Na swoim koncie ma ponad dwadzieścia powieści. Jest absolwentką polonistyki UJ w Krakowie. Przez wiele lat pracowała w szkole, obecnie p...

Pozostałe książki:

Złoty płatek śniegu Blizny przeszłości Niezwykła miłość Zielona Gwiazdka Nowy podarunek Miłość, kłamstwa i sekrety Świąteczny sekret Światło w Cichą Noc Cicha 5 Flowers Mazurskie lato Tam gdzie serce twoje Dawne tajemnice Pojedynek uczuć Kolor róż Szczęśliwy dom Tylko jeden wieczór Cienie zła Inni mają lepiej Kiedy Cię spotkałam Rodzinne sekrety Szczęście all inclusive Szczęście za horyzontem Tajemnica zamku Większy kawałek nieba Spełnione marzenia Słodkie życie Cena szczęścia Prawdziwa miłość Wszystkie kolory nieba Droga do marzeń Obca w świecie singli Zapach bzów Miłość z błękitnego nieba Miłość z jasnego nieba Na strunach światła Kwiatowy dwór Wyjdź za mnie, kochanie Francuska opowieść Niespodzianki losu Światło o poranku Dziewczyna z mojego nieba Światło gwiazd Pierwsza miłość Gdzie jest happy end? Dobrze, że jesteś Polowanie na motyle Prom do Kopenhagi Uwierz w szczęście Pisać. Rozmowy o książkach Zamiana
Wszystkie książki Krystyna Mirek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy szlachcianka jest "felerna"?

19.07.2023

Pamiętam jak na swoim weselu siedziałam z dwoma przyjaciółkami i jedna z nich zażartowała: „Jako jedyna z naszej trójki zdążyłaś wyjść za maż przed trzydziestką”. Było to o tyle zabawne, że równo tydzień po weselu miałam „zmienić kod” na trzy z przodu. O ile w obecnych czasach późne zamążpójście jest czymś normalnym, to nie tak dawno temu było wyj... Recenzja książki Kolor róż

Kolor róż

9.03.2023

Uwielbiam powieści historyczno-obyczajowe, szczególnie gdy mają one więcej niż jedną część. Przywiązuję się do bohaterów, ich świata i na jakiś czas pozwalam sobie żyć w ich realiach. Tym bardziej, z wielką przyjemnością sięgnęłam po drugi tom Sagi dworskiej. Tom pierwszy-Zapach bzów, ujął mnie przyjemnym, lekkim i bardzo swojskim klimatem życ... Recenzja książki Kolor róż

@Morella@Morella × 6

Kolor róż

5.03.2023

Pierwszy tomSagidworskiejzatytułowany "Zapach bzów" oczarował mnie swoim dziewiętnastowiecznym klimatem (za którym tak przepadam w książkach) oraz jej bohaterami. W przypadku "Zapachu róż" było podobnie. Jeśli nie znacie wcześniejszych losów postaci, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć przygodę od tej książki. Autorka ma wspaniałe pióro i pot... Recenzja książki Kolor róż

@iza.81@iza.81 × 4

Kolor róż

8.04.2023

Mimo że Juliannie przybywa lat, to dziewczynie nie spieszy się do małżeństwa. Ojciec przepuścił jej posag, wciąż wpada w nowe długi, ludzie plotkują za ich plecami, a przez to kandydatów do ręki Julianny jest coraz mniej. Dziewczyna ma jednak inne marzenie, mimo że ojciec usilnie chce wydać ją za mąż i znajduje nawet kandydata do tej roli. Odrzuco... Recenzja książki Kolor róż

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Spizarnia_ksiazek
2023-03-06
Przeczytane

Macie swój ulubiony kwiat?

"Zostanie starą panną. Najgorszy los i nie ma znaczenia, czy to w chłopskiej chacie, czy we dworze. Kobieta niczyja, ta której nikt nie wybrał, nie jest szanowana nigdzie."

Panienka na wydaniu, a szczególnie z dobrego domu nie ma łatwego życia. Obserwowana na każdym kroku, jest idealnym tematem do plotek i tanich sensacji. Chociaż chętnych do ręki Julianny nie brakuje, to dziewczyna odrzuca wszystkie zaloty, starając się zdobywać wiedzę, lecząc okolicznych mieszkańców. Zawsze chętna do pomocy, urzeka swoją dobrocią i delikatnością.
Dominik również wychował się w zamożnej rodzinie. Doświadczony okrutnie przez los, zatrudnienie znalazł jako parobek i ciężką pracą stara się zagłuszyć ból i tęsknotę. Ten dojmujący smutek i przygnębienie, coraz bardziej intrygują dziewczynę, która stara się odkryć skrywane tajemnice.
Oboje darzą się szacunkiem i sympatią.
Jak potoczą się ich losy?

Krystyna Mirek zabiera nas w czasy, gdzie wartość człowieka określa status społeczny, a pochodzenie ma ogromne znaczenie. Rewelacyjnie nakreślony obraz społeczeństwa, życia i mentalności minionej epoki.

Tutaj miłość dwojga ludzi ukazana jest w subtelny sposób. Wzajemny szacunek przemienia się w coraz większą fascynację i zaufanie. Julianna to niezwykła dziewczyna inteligentna, skromna i pełna pasji. Ma własne zdanie i mimo ogromnego szacunku dla rodziców stara się podążać własną ścieżką. Nie znając wcześniejszego tomu, zastan...

× 1 | link |
@coolturka104
2023-03-12
7 /10
Przeczytane

Krystyna Mirek powraca z kontynuacją "Sagi dworskiej". Jej główni bohaterowie to Julianna i Dominik, których poznałam w części pierwszej zatytułowanej "Zapach bzów".

Dominik to "ten drugi", młodszy syn dziedzica, którego zamordowano wraz z resztą rodziny za pomoc powstańcom. Chłopak zmuszony jest opuścić rodzinne strony i nigdy nie wracać.
Julianna uwielbia swoją prababcię, wyklętą przez rodzinę znachorkę i sama też marzy o tym, by nieść pomoc najbardziej potrzebującym.

Idylliczne okładki obiecują słodkie i błogie historie, najpewniej miłosne. Jakież było więc moje zdumienie, gdy w części pierwszej o miłości w ogóle nie było mowy, za to przyszło mi się zmierzyć z twardą i brutalną prawdą historyczną. Bardzo mi się to podobało i nie obyło się bez wielu wzruszających momentów. Jak wskazuje nazwa serii, czas i miejsce akcji to dziewiętnastowieczny szlachecki dwór i rzeczywiście dane nam jest się przyjrzeć życiu w nim niemalże od podszewki.

Cieszę się, że przed lekturą części drugiej pt. "Kolor róż", sięgnęłam po początek tej historii. W tym przypadku zachowanie kolejności wydaje mi się niezmiernie ważne, albowiem by w pełni zrozumieć bohaterów, należy ich najpierw dobrze poznać. Bardzo szybko stali się oni dziwnie bliscy memu sercu, więc bez zbędnej zwłoki pragnęłam dowiedzieć się, jak potoczyły się ich dalsze losy. Czy ich droga ku sobie będzie usłana różami? Oj tak, jeśli wziąć pod uwagę, że mają one kolce.

× 1 | link |
@mamazonakobieta
2023-03-15
9 /10
Przeczytane

Zarówno w życiu Julianny, jak i Dominika nadeszły wielkie zmiany.
Młoda kobieta, dzięki pomocy prababci, spłaca długi ojca. To miało sprawić, że nie będzie aż tak bardzo zmuszona do wyjścia za mąż. No cóż, życie pokazało, że nie będzie tak kolorów. Późna ciąża jej matki wiele zmienia, jeśli będzie syn, to nie ona zostanie spadkobiercą. Jej ojciec nadal chce ją wydać za mąż, tym bardziej że kandydat wcale się nie wycofuje, a później, może już nie znaleźć takiego dobrego kandydata. Zdanie Julianny nie jest brane pod uwagę, a ona zaczyna się zastanawiać nad zupełnie innym rozwiązaniem. Jaki?
Dominik pracuje jako parobek, jednak jego zachowanie jest zupełnie inne. Nie jest tak łatwo przystosować się do nowej rzeczywistości. Jego tajemnica jest zagrożona, tym bardziej, kiedy jego losy zaczynają się łączyć z Julianną, a jej kandydat na męża pragnie zemsty. Co takiego się stało? Czy jego pochodzenie zostanie odkryte? Co połączy Dominika i Juliannę? Jak potoczą się losy tej dwójki?

Tom pierwszy bardzo mi się podobał i cieszę się, że mogłam od razu sięgnąć po drugi. Nie wyobrażam sobie czekania, aż zostanie wydany. Jak wrażenia po przeczytaniu? Takie same jak poprzednio, czyli to była świetna pozycja, od której ciężko było się oderwać. Z ogromnym zainteresowaniem śledziłam losy Julianny i Dominika i nie będę ukrywać, że były momenty, w których autorka mnie zaskoczyła. Na przykład tym, że znalazłam wątek sensacyjny.

Bohaterowie trochę się zmienili, jednak...

| link |
@bookaholic.in.me
2023-03-05
8 /10

"Kolor róż" to drugi tom serii "Saga dworska". Aby dobrze poznać głównych bohaterów- Dominika i Juliannę, warto sięgnąć po poprzednią część "Zapach bzów", natomiast sposób w jaki pisze Autorka sprawia, że nawet nie znając przeszłych losów postaci, bez przeszkód zaangażujemy się w czytaną historię. Krystyna Mirek za pośrednictwem swego magicznego pióra i bezgranicznej wyobraźni zabiera czytelników aż do XIX wieku. W otoczeniu szlachty, parobków i jakże ważnych w tamtych czasach konwenansów, otrzymamy historię pełną emocji, tak daleką od współczesnych opowieści romantycznych. Książka jest napisana naprawdę pięknym językiem, dostosowanym do czasów, w których rozgrywa się akcja powieści. Przedstawiona w niej miłość nie jest łatwa, lecz pomimo dzielących nas od niej wieków, dysponuje taką samą, ogromną wręcz siłą, zupełnie jak dziś. Choć główni bohaterowie kradną czytelnicze serca, to również postaci poboczne są warte uwagi- zwłaszcza fenomenalnie wykreowana prababcia Julianny. Ponadto powieść można określić jako wciągającą, intrygującą, naprawdę dobrze napisaną i rozbudzającą naszą chęć na więcej. Znajdziemy w niej także piękne, dopasowane do treści rozdziałów grafiki, które stanowią jej idealne uzupełnienie. Polecam wszystkim miłośnikom porywających romansów historycznych.

| link |
IZ
@Izabelka
2024-05-28
10 /10
Przeczytane
@Klementynka
2024-02-26
9 /10
Przeczytane literatura polska XIX wiek powstania narodowe szlachta, arystokracja
DO
@czytnienta
2023-08-08
8 /10
Przeczytane
@asiaczytasia
2023-07-19
5 /10
@reniarenia
2023-07-06
5 /10
Przeczytane
@agawastag
2023-06-29
7 /10
Przeczytane
@Galene
2023-04-29
5 /10
Przeczytane Ebooki W poszukiwaniu dobrego romansu
@papierowa_ksiazka
2023-04-08
8 /10
Przeczytane
@wolinska_ilona
2023-03-30
8 /10
Przeczytane
@d.kus
2023-03-27
8 /10
OB
@obydwiezaczytane
2023-03-16
7 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

- Ja nie chcę dla ciebie źle - (...)
Czuła, że mówi szczerze. Tyle że czasem dobre chęci nie są wiele warte, jeśli ktoś nie rozumie, czym jest prawdziwe dobro drugiego człowieka.
Prozaiczna prawda nie jest nawet po części tak atrakcyjna jak soczysta plotka.
Przyszłość można zmienić, wystarczy podjąć inną decyzję.
Miłość trochę znieczula życiowe trudności.
Bywa, że po wielkich miłościach nawet ślad nie zostaje, a czasem uczucie się pojawia, gdzie nikt się nie spodziewał.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Zapach bzów
Zapach bzów
Krystyna Mirek
7.7/10
Czasami los wiedzie do miłości krętymi ścieżkami. Dominik jest młodszym synem zamożnego właściciel...
Kwiatowy dwór
Kwiatowy dwór
Krystyna Mirek
9/10
Gdy przeszłość powraca w najmniej oczekiwanych chwilach... Dominik Podhorski stracił naprawdę wiel...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl