Księga ziół

Sándor Márai
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Książka Księga ziół
Książka Księga ziół
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

„Księga ziół” ukazała się po raz pierwszy w Budapeszcie w roku 1943 i jest obok „Żaru” (1942) najpopularniejszą na Węgrzech książką Sándora Máraiego. W ustępie otwierającym ten wielkiej urody i mądrości zbiorek przemyśleń, refleksji, wskazówek, prawd elementarnych, ale też paradoksów autor napisał: "...ta książka będzie taka, jak dawne zielniki, które prostymi przykładami pragnęły odpowiedzieć na pytanie, co trzeba robić, gdy kogoś boli serce albo gdy Bóg go opuścił". I jak w starych herbariach, gdzie banalny listek sąsiaduje często z efektownym kwiatem, pełnym egzotycznego piękna, tak tutaj znajdujemy obok myśli prostych, czasem nawet błahych - rozważania i sądy, których nie powstydziłby się najgłębszy filozoficzny umysł, i sformułowania godne najbardziej wyrobionych piór.
ISBN: 978-83-07-03163-7, 9788307031637
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Mała Proza
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Sándor Márai Sándor Márai
Urodzony w 1900 roku na Węgrzech (Koszyce)
Sándor Márai - wybitny węgierski prozaik i eseista. Od 1948 r. mieszkał i tworzył na emigracji - w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Znany polskiemu czytelnikowi m.in. jako autor Żaru, Księgi ziół, Wyznań patrycjusza, a przede wszystkim ja...

Książki Sándor Márai

Wszystkie książki Sándor Márai

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Księga ziół nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

EL
2007-10-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Umysł wyzwolony

zgadzam się z adekwatnym porównaniem dokonanym wcześniej przez cateye, że ta książka może być przyjacielem - omawia on uniwersalne wartości, które służą wszystkim ludziom jeśli tylko są zachowywane (a pewne proste nieraz czynności wykonywane regularnie).Jest to książka "prozdrowotna" w najlepszym rozumieniu tego słowa."Doskonała kompozycja myśli" zawarta jest także we wszystkich książkach Sandora Marai, którego bardzo polecam;(czytałem Żar, Ze wspomnień patrycjusza, Dzienniki, Ziemia!Ziemia! - jak to dostaniecie to napiszcie gdzie!).

{} | link |
@SYSTEM
2007-06-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Chcę przeczytać

Lapidarność tej książki, poruszane tematy ważne (przemijające piękno, istota pracy) i błahe (tarte jabłko i codzienne spacery) powodują, że staje się ona jak stary przyjaciel, którego niby znamy, a który potrafi zaskoczyć. Z opiniami, którego czasem się nie zgadzamy, a czasem jest tak jakbyśmy mówili jego ustami. Marai skłania do czytania książek do końca - poświęcania im uwagi, mimo znużenia czasem - i w tym przypadku okładki stanowią jakby ramę doskonałej kompozycji myśli.

{} | link |
@kropka2032
2020-07-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym Posiadam
@MgorzataM
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Y: 2015 i wcześniejsze eony Z: Uwolnione

Cytaty z książki

O nie! Książka Księga ziół. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe