Księga ziół

Sándor Márai
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Księga ziół
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

„Księga ziół” ukazała się po raz pierwszy w Budapeszcie w roku 1943 i jest obok „Żaru” (1942) najpopularniejszą na Węgrzech książką Sándora Máraiego. W ustępie otwierającym ten wielkiej urody i mądrości zbiorek przemyśleń, refleksji, wskazówek, prawd elementarnych, ale też paradoksów autor napisał: "...ta książka będzie taka, jak dawne zielniki, które prostymi przykładami pragnęły odpowiedzieć na pytanie, co trzeba robić, gdy kogoś boli serce albo gdy Bóg go opuścił". I jak w starych herbariach, gdzie banalny listek sąsiaduje często z efektownym kwiatem, pełnym egzotycznego piękna, tak tutaj znajdujemy obok myśli prostych, czasem nawet błahych - rozważania i sądy, których nie powstydziłby się najgłębszy filozoficzny umysł, i sformułowania godne najbardziej wyrobionych piór.
ISBN: 978-83-07-03163-7, 9788307031637
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Mała Proza
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Sándor Márai Sándor Márai
Urodzony w 1900 roku na Węgrzech (Koszyce)
Sándor Márai - wybitny węgierski prozaik i eseista. Od 1948 r. mieszkał i tworzył na emigracji - w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Znany polskiemu czytelnikowi m.in. jako autor Żaru, Księgi ziół, Wyznań patrycjusza, a przede wszystkim ja...

Pozostałe książki:

Wyznania patrycjusza Dziennik Dziedzictwo Estery Dziennik 1943-1948 Żar
Wszystkie książki Sándor Márai

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Księga ziół nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2020-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2020

Zachwyca mnie pisarstwo Sándora Máraiego, cenię jego przemyślenia, ale chyba nie do końca trafiła do mnie „Księga ziół”. Przede wszystkim nie odpowiada mi forma przekazu. Chyba nie przepadam za wszelkiego rodzaju zbiorami aforyzmów, przemyśleń, sentencji. Lubię czytać je wplecione w jakiś wywód, ciąg myślowy, fabułę. Zdecydowanie wolę, gdy dana sentencja jest wynikiem rozważań, wątpliwości czy niepewności. Zbiór prawd zawężonych do kilkuzdaniowych pewników, w moim odczuciu w pewien sposób odczłowiecza i autora, i czytelnika. Z autora czyni kogoś w rodzaju nad-, a z czytelnika: pod-.

Lubię czytać książki od deski do deski w niezbyt wydłużonym przedziale czasowym. A „Księgi ziół” tak czytać się nie dało. To książka do rozłożonego w czasie smakowania pojedynczych rozdziałów.

Większość rad i sądów autora zawartych w „Księdze” urzekało mnie i fascynowało trafnością spostrzeżeń i wniosków oraz precyzją słowa, ale nie zabrakło w niej również takich, które okazały się dla mnie mniej trafione czy które uznałam wręcz za nieudane.

Niby była tu myśl i język Máraiego, ale dyskomfort towarzyszący mojemu obcowaniu z "Księgą" sprawił, że było to, jak dotąd, najmniej satysfakcjonujące mnie spotkanie z twórczością autora.

{}× 13 | link |
EL
2007-10-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Umysł wyzwolony

zgadzam się z adekwatnym porównaniem dokonanym wcześniej przez cateye, że ta książka może być przyjacielem - omawia on uniwersalne wartości, które służą wszystkim ludziom jeśli tylko są zachowywane (a pewne proste nieraz czynności wykonywane regularnie).Jest to książka "prozdrowotna" w najlepszym rozumieniu tego słowa."Doskonała kompozycja myśli" zawarta jest także we wszystkich książkach Sandora Marai, którego bardzo polecam;(czytałem Żar, Ze wspomnień patrycjusza, Dzienniki, Ziemia!Ziemia! - jak to dostaniecie to napiszcie gdzie!).

{} | link |
@SYSTEM
2007-06-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Chcę przeczytać

Lapidarność tej książki, poruszane tematy ważne (przemijające piękno, istota pracy) i błahe (tarte jabłko i codzienne spacery) powodują, że staje się ona jak stary przyjaciel, którego niby znamy, a który potrafi zaskoczyć. Z opiniami, którego czasem się nie zgadzamy, a czasem jest tak jakbyśmy mówili jego ustami. Marai skłania do czytania książek do końca - poświęcania im uwagi, mimo znużenia czasem - i w tym przypadku okładki stanowią jakby ramę doskonałej kompozycji myśli.

{} | link |
@przeczytawszy
2021-08-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@kropka2032
2020-07-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym Posiadam Trzeba do tego wrócić
@MgorzataM
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Y: 2015 i wcześniejsze eony Z: Uwolnione

Cytaty z książki

O nie! Książka Księga ziół. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl