Listy do Emilki

Andrzej Głowacki
5.2 /10
Ocena 5.2 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów
Listy do Emilki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.2 /10
Ocena 5.2 na 10 możliwych
Na podstawie 25 ocen kanapowiczów

Opis

Książka początkowo opowiada historię zakochania, a następnie wyjaśnia, dlaczego jesteśmy tacy, a nie inni, czym jest miłość, nienawiść, pożądanie, wiara w Boga, śmierć.

Główny bohater książki – dojrzały mężczyzna – jest zauroczony urodą dwudziestoletniej Emilki, która pomaga mamie sprzedawać owoce i warzywa na targu. Początkowo mężczyzna rzadko robi u kobiet zakupy. Jest powściągliwy i trochę stremowany. Dyskretnie obserwuje Emilkę, jak z podziwem obserwuje się małe dziecko, ptaszka, wiewiórkę. Dziewczyna jest nieśmiała i niewiele mówi. Za to między matką a mężczyzną szybko zawiązuje się serdeczna znajomość. Coraz częściej, a w końcu co targ, czyli trzy razy w tygodniu bohater odwiedza mamę i córkę. Przy okazji przynosi Emilce coś zdrowego na śniadanie, ciekawą książkę, wartościowy film dokumentalny. Ujmuje go dziewczyny uroda, skromność i nieśmiałość. Po dwóch latach odwiedzin, które zawsze przebiegają w serdecznej atmosferze, mężczyzna zakochuje się w dziewczynie. Niczego wielkiego się nie spodziewając, nic nie oczekując, pisze do niej ciepły list, w którym opisuje swoje emocje. Sądzi, że sprawi nim dziewczynie przyjemność. Zostaje jednak przez mamę nieprzyjaźnie potraktowany. Jest tym zaskoczony. Trudno mu zrozumieć, że po serdecznym, niewinnym liście z osoby, która do tej pory była wyjątkowo mile widziana, stał się wrogiem. Zaprzestaje odwiedzać kobiety. Zakłada konto na portalu społecznościowym, by trochę z Emilką porozmawiać. Chcę jej pokazać, że nie jest przestępcą, zboczeńcem, tylko normalnym człowiekiem…

Osoby, które jeszcze nie tak dawno cieszyły się z każdego spotkania, z powodu jednego serdecznego listu zaczęły się unikać. To dziwne, zaskakujące i smutne, jak czasami niewiele trzeba, by sympatia przerodziła się w antypatię, miłość zmieniła się w nienawiść, a przyjaciel stał się nieprzyjacielem. Szukanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak trudno jest zrozumieć zwyczajne, wszystkim znane emocje, a zarazem tak łatwo się do kogoś uprzedzić, było siłą napędową przy pisaniu tej książki.

Listy do Emilki opowiadają o pięknych, czasami mało znaczących ulotnych chwilach, a zarazem poruszają wiele ważnych problemów. Między innymi mówią o tym, że ludziom bardzo łatwo przychodzi ocenianie innych i czasami z uczciwego człowieka potrafią zrobić przestępcę.

W moich Listach jest trochę piękna i trochę dramatu. Takie właśnie najczęściej jest nasze życie.
Data wydania: 2020-11-19
ISBN: 978-83-956230-0-4, 9788395623004
Wydawnictwo: Andrzej Głowacki
Kategoria: Listy
Stron: 100
dodana przez: dominika.nawidelcu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Listy, które powinny były pozostać w szufladzie

WYBÓR REDAKCJI
5.04.2021

Oto historia uczucia (no, jakieś uczucie to było) dojrzałego mężczyzny do dwudziestoletniej dziewczyny – on jest od niej trzykrotnie starszy. Gdyby tylko tak było, zabrzmiałoby to może nawet intrygująco. Ale to nie do końca prawda. Przede wszystkim bowiem jest to historia mająca za bohatera samotnego, zaburzonego człowieka, który chciałaby kontrol... Recenzja książki Listy do Emilki

@OutLet@OutLet × 35

Listy do Emilki

WYBÓR REDAKCJI
22.01.2021

Na samym wstępie chciałabym podziękować autorowi za podarowanie egzemplarza jego książki do zrecenzowania, co czynię z wielką przyjemnością. Licząca sobie niewiele ponad sto stron książka pod tytułem "Listy do Emilki" to pozycja przeznaczona dla dojrzałego czytelnika. Nastoletni młody człowiek nie będzie w stanie w pełni pojąć całej historii w ni... Recenzja książki Listy do Emilki

@Ewelina_Czytalska@Ewelina_Czytalska × 9

Źródło kontemplacji

WYBÓR REDAKCJI
2.02.2021

Listy do Emilki to wyjątkowa, oryginalnie napisana książka. Sam tytuł, wskazujący na to, że duże znaczenie dla fabuły będą miały listy, zafascynował mnie i zaciekawił — sama uwielbiam je pisać! Od wielu lat jestem fanką korespondencji tradycyjnej i uważam, że ten zwyczaj warto kultywować. Słowa spisane na papierze cieszą i świadczą o tym, że nadaw... Recenzja książki Listy do Emilki

@book.lynn@book.lynn × 6

Spowiedź niebezpiecznego umysłu, czyli z pamiętnika stalkera.

11.03.2021

„Jedzie pociąg, złe wagony Do więzienia wiozą mnie Świat ma tylko cztery strony A w tym świecie nie ma mnie” Ale nie wyprzedzajmy faktów. Od początku. Disclaimer przedrecenzyjny: Długo się zastanawiałem czy opisywane wydarzenia faktycznie miały miejsce. Mam szczerą nadzieję, że to nie więcej niż licentia poetica. W przeciwnym razie ksią... Recenzja książki Listy do Emilki

@Johnson@Johnson × 47

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Sargento_Garcia
2021-03-15
1 /10
Przeczytane

E: 31.03.2021r. godz. 20:50

Zdecydowałem się podjąć wyzwanie i przeczytałem książkę Andrzeja Głowackiego „Listy do Emilki”. Jej ocena sprowadzę do stwierdzenia, że moje dzieci od najmłodszych lat uczone były jak bezpardonowo reagować i bronić się, oraz bezzwłocznie zgłaszać odpowiednim służbom takie zachowania i zaczepki ze strony obcych (bez względu na płeć), jakie w niej opisano.

× 32 | Komentarze (2) | link |
@listydoemilki
@listydoemilki
2020-12-29

Kilka słów na temat odbioru mojej książki

Pierwszą opinię na temat Listów usłyszałem od jednej z korektorek. Po ich przeczytaniu spontanicznie, na gorąco napisała: „Miał Pan rację, pisząc w pierwszym mailu, że napisał Pan piękną książkę – bo jest piękna”. Po zakończeniu korekty, przy jej odsyłaniu dodała: „Cóż za piękny i przyjemny literacki spacer! Czytało się jak Prousta ze szczyptą Nabokova. Było mi bardzo miło poznać kawałek tak smakowitej literatury. Cieszę się, że Pan do mnie napisał”.

Oczywiście nie ma książki, która by się wszystkim podobała. Moja zwykle nie podoba się osobom skłonnym do uprzedzeń, bardzo młodym, głęboko religijnym, a także miłośnikom lekkiej lektury i tatuaży :).

Pomimo odmienności opinii na prawie wszystkie patrzę z ciekawością i sympatią. Zdarzają się jednak opinie wypełnione po brzegi negatywnymi emocjami. Dla mnie, jako autora, jest to bardzo zastanawiające, ponieważ takie emocje nie mają nic wspólnego ze mną i z moimi odczuciami, które towarzyszyły mi przy pisaniu. Oczywiście są one ludzkie – wynikają z ludzkiej natury. Dlatego zawsze staram się zrozumieć autorów takich recenzji. Próbuję odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zareagowali tak, a nie inaczej, dlaczego w wielu opiniach przekręcane są fakty.

Czy osobę zakochaną, wysyłającą raz na jakiś czas serdeczny list można nazwać stalkerem? Moim zdaniem nie. Po pierwsze w wysyłaniu miłych listów nie widzę nic złego, po drugie, na portal...

× 14 | Komentarze (1) | link |
@DieLeseratte
2023-01-25
5 /10
Przeczytane
@mag-tur
2021-03-14
6 /10
Przeczytane

„Listy do Emilki” to jak sam tytuł wskazuje listy pisane przez dojrzałego mężczyznę do młodziutkiej dziewczyny, wchodzącej dopiero w dorosłe życie. Ów mężczyzna robiąc zakupy na targu zakochał się w młodej, dwudziestoletniej Emilii, która miała tam swoje stoisko.

W swoich listownych wypowiedziach pragnie przybliżyć jej nieco swoje otoczenie, punkt widzenia a przez to pokazać jakim jest człowiekiem, a także przekazać nieco swojej już wiedzy o życiu oraz otaczającym świecie. Bywając na targu obdarowywuje dziewczynę drobnymi upominkami ale takimi, które nie będą wprawiały ją w zażenowanie z powodu zbyt dużej wartości. Wszystkie poczynania mężczyzny podyktowane są miłosnym porywem serca oraz nieśmiałością. Niemniej jednak rodzina Emilki jak i sama adresatka listów całe uwielbienie nadawcy odbierają w sposób negatywny przez co stały bywalec targu staje się wrogiem publicznym numer jeden. Niestety nie tylko dla jej rodziny ale również innych sprzedawców targowiska.

Można rzec, że „Listy do Emilki” pisane są w dwóch wersjach; pierwsza z nich to wyznania miłosne, w kolejnych autor listów po prostu broni się w nich przed oszczerstwami rzuconymi w jego stronę.

Muszę przyznać, że będąc w wieku Emilki sama nie wiem jak bym zareagowała na zachowanie starszego mężczyzny wobec mnie. Czas uczy nas postrzegać rzeczywistość w innym świetle i to co dwadzieścia lat temu mogłoby mi się wydawać sprawą godną dla policji z perspektywy ...

× 4 | Komentarze (2) | link |
@Malwi
2021-04-04
4 /10
Przeczytane

Przepiękna książka wydana z ogromną dbałością o szczegóły. Twarda okładka, papier najlepszego gatunku i format odbiegający od standartowego.

Książka jest debiutem, ale autor nie poszedł na skróty i wybrał jedną z trudniejszych i niespotykanych form wypowiedzi, a mianowicie, list. To bardzo ryzykowny zabieg gdyż nie każdemu przypadnie do gustu, ale jak to mówią " kto nie ryzykuje ten nie pije szampana ".

Styl lekki, taki który nie męczy. Niestety po kilkunastu stronach odnosiłam wrażenie że już to czytałam a różnica jest w formie i budowie zdania.

Lektura opowiada o dojrzałym mężczyźnie który zakochuje się bez wzajemności w dużo młodszych od siebie dziewczynach. Choć autor usiłuje przekonać czytelnika że głównemu bohaterowi chodzi tylko o przyjaźń to z treści i zachowania trudno to wywnioskować. Jego namolność przybiera znamiona staltingu. Rozumiem że można pokochać osobę dużo od siebie młodszą ale walka o uczucia nie może przybrać formy natrętnej i pozbawionej szacunku. Jako kobiecie i matce trudno mi ocenić postępowanie tego mężczyzny pochlebnie.

Czytając tę lekturę odniosłam wrażenie że autor bardzo mocno utożsamia się z głównym bohaterem. Zarówno wiek jak i imię dają do myślenia. Dodatkowo dbałość o drobiazgi, własne wydawnictwo i wygląd o którym już wspomniałam na początku notki. Widać że Pan Andrzej traktuje tę książkę bardzo osobiście.

Dziękuję autorowi za udostępnienie mi tej książki i życzę sukcesu.

× 2 | link |
RA
@Raffa
2021-04-06
1 /10
Przeczytane
@OutLet
2021-04-05
3 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2021-03-25
1 /10
Przeczytane Literatura polska Zło, mrok, dno, gniot i masakra
@beata87
2021-03-24
7 /10
Przeczytane
@asach1
2021-03-20
6 /10
Przeczytane
JO
@Jolka
2021-03-12
8 /10
@Anna30
2021-03-12
10 /10
Przeczytane
@Johnson
2021-03-10
1 /10
Przeczytane 📚2021 Katastrofa literacka
@Tanashiri
2021-02-27
2 /10
Przeczytane Rozczarowanie Polscy autorzy
@malgosialegn
2021-02-20
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

...mając nieco odmienne cele i pragnienia, każdy z nas żyje w swoim własnym, trochę odmiennym od innych świecie.
Młodość rządzi się swoimi prawami i nie da się tego zmienić.
Emocje nigdy nie są złe, gdyż pojawiają się niezależnie od naszej woli. Złe bywają jedynie zachowania, ponieważ te w dużym stopniu od naszej woli zależą.
Tak naprawdę nieważne jest, jak długo trwa związek, lecz jak bardzo jest udany. Lepiej tworzyć przez krótszy czas szczęśliwy związek niż przez całe życie nieszczęśliwy
Szczerze mówiąc, wszystko, czego przez czas naszej znajomości pragnąłem, to być dla Pani dobrym i trochę się z Panią zaprzyjaźnić. Nie spodziewałem się, że komukolwiek może przeszkadzać to, że Panią lubię. Skoro jednak nawet pani odebrała to jako coś niemiłego, przepraszam, że się w Pani zakochałem
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl