Norwegian Wood

Norwegian Wood
4.28
Ocena 4.28 na 5 możliwych
Na podstawie 123 ocen kanapowiczów
"I once had a girl, or should I say, she once had me" "Norwegian Wood" (Lenno...
"I once had a girl, or should I say, she once had me" "Norwegian Wood" (Lennon/McCartney). With Norwegian Wood Murakami, best known as the author of off-kilter classics such as the Wind Up Bird Chronicle, A Wild Sheep Chase and Hard Boiled Wonderland, finally achieved widespread acclaim in his na...
Pełny opis
Data wydania: 2000
ISBN: 9780375704024
Wydawnictwo: Vintage Books

Recenzje

"Norwegian Wood" - Haruki Murakami
Haruki Murakami… Pisarz-objawienie, urodzony w Kioto w niespokojnych czasach autor wielu bestsellerowych powieści, o których wszyscy dookoła mówią i – rzecz jasna – którymi się zachwycają. Ale czy na pewno jest czym? Po książkę sięgnęłam przez zupełny przypadek, z czystej ciekawości i z polecenia...
Norwegian Wood - Haruki Murakami
„Norwegian Wood” to historia Toru Watanabe. Młody chłopak zakochuje się w dziewczynie przyjaciela, który w wieku siedemnastu lat popełnił samobójstwo. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ Naoko jest słaba psychicznie, nie radzi sobie ze swoimi wewnętrznymi demonami i wkrótce z t...
Napisz swoją opinię

Opinie

@JoeBlack
@JoeBlack 2007-08-23
Przeczytane (2007-08-23)
Długo opierałem się aby co kol wiek przeczytać spod pióra tego autora. Dlaczego? Tak już mam, że jak mi coś się podsuwa na każdym kroku, wszędzie reklamuje, każdy o tym mówi i trąbi na lewo i prawo, to mnie odrzuca. Kocham się w tym co jest każdemu nie znane i odtrącane. Takie wielkie komercyjne przedsięwzięcia po prostu mnie obrzydzają. Może to i głupie i naiwne, ale tak mam. Pomijam, że ta książka w naszym kraju pojawia się niemal 20 lat spóźniona. Dłużej nie mogłem się bronić. Trafiłem właśnie na tą, spodobał mi się tytuł.Olśnił mnie język tego człowieka, pisze genialnie z dozą tak wielkiego uczucia, że tak bardzo przeżywa się całość. Ma się doznanie wielkiej bliskości z bohaterami i wszystkim co dzieję się w książce. Historia banalna sama w sobie, jak pomyślałem na początku, jak tysiące. Ot zwykły chłopak, niezwykły zarazem w swej prostocie, w zwykłych zdarzeniach i wątkach. Cały czas zastawiałem się dlaczego coś tak oczywistego tak bardzo mnie zachwyca, że tak bardzo się z tym identyfikuje. Myśli Murakamiego są błyskotliwe w swojej prostocie, przeszywają niemal tą historię. Co jakieś sto stron podsycał on jakąś myślą całość, siedziałem, czytałem i nie wierzyłem. Nie wierzyłem co dzieje się z moją świadomością czytelniczą, dawno już nic tak mnie nie zachwyciło. Poruszające, dialogi, pełne życia rozmowy wydają się najzwyczajniej prawdziwe. Litery opisujące muzykę, niemal “grają” w tle. Dawno nie miałem w rękach książki która tak bardzo poruszyła moje serce, niekiedy nawet wzruszyła czy rozbawiła. Mimo, że kultura inna, świat inny zdałem sobie sprawie jakie to wszystko jest mi bliskie. Całą książkę nie mogłem odnaleźć w niej siebie, dopiero na koniec. Przepiękne zamienienie zwykłości w niezwykłość, prostego człowieka w bohatera, chłopca w mężczyznę. O miłości i wzruszeniach, o kobietach i męskim sercu. Wielka doza sentymentalnej historii o smutku i tęsknocie. Metamorfoza miłości uczuć, odczuwaniu i postrzeganiu świata. Sprawy z którymi spotykamy się na co dzień, my albo nasi przyjaciele. Oczywiście nie dosłownie. Postawione zagadnienie, czyli o tym czym jest miłość i co dla niej robimy, zostało wypełnione w całości. Serce, które podzielone na dwie części wybiera zrozumienie. Zastanawia mnie jak odbierają to wszystko starsi ludzie, czy jest ona dla każdego i czy będzie ponad czasowa.Odkąd wchłonąłem tą książkę wiedziałem już, że przeczytam więcej tego autora. Leży już kolejna, ale boje się zaczynać aby nie przegapić swoich egzaminów :DKsiążki są już właściwie zapomniane przez nasze społeczeństwo. Z moich znajomych czynnie czyta tyle osób, że mogę policzyć je na palcach jednej ręki. Zastanawiałem się jak wielkim problem to jest. Kiedy jednak wszedłem do księgarni i zobaczyłem, że jedna powieść Murakamiego kosztuje około 45 złotych pomyślałem, że to jest chore.PS. Pan Aleksander Kaczorowski redaktor Polityki napisał bardzo ciekawą recenzję. Chciałem tylko dodać, że ja akurat jestem w wieku bohaterów.
@suavemente
@suavemente 2011-04-25
Przeczytane (2011-04-25)
Książka dobra, aczkolwiek rozczarowałam się. Do tej pory przeczytałam Murakami tylko Hard-Boiled i tamta książka przygotowałam mnie na coś bardziej, hm, oderwanego od rzeczywistości. Temat chorób psychicznych i samobójstw nie porywa mnie na co dzień, ale tutaj było to przedstawione w dość oryginalnym świetle. Jedyne, co kuło w oczy to bierna postawa głównego bohatera. Co życie rzuciło mu pod nogi, to on się do tego dostosowywał. Nawet te jego wielkie miłości stały się jakoby bez jego udziału. Nie miał nad niczym kontroli, własnego zdania, był jakby popychany wiatrem i przyjmował to ze spokojem, pokorą. Otoczony silnymi kobietami (nawet Naoko nazwałabym silną) dawał się prowadzić, jak chciały. Przez to książka nabiera takiego niezwykle spokojnego i refleksyjnego charakteru. Mimo wszystko mam nadzieję, że inne książki autora są bardziej podobne do Hard-Boiled niż do Norwegian Wood.
@Edhiel
@Edhiel 2010-10-02
Przeczytane (2010-10-02)
Jest to dość specyficzna książka, która nakłania do wielu przemyśleń i mocno zapada w pamięci. Mimo wielkiej tragedii autor potrafi doskonale wpleść zabawne teksty wypowiadane przez Midori czy Reiko Jest to moje drugie spotkanie z tym autorem i oceniam je bardzo, ale to bardzo pozytywnie. W tej książce występuje inny sposób narracji niż w pierwszej jaką przeczytałem. Nie jestem specjalnie zdziwiony, że ta książka przyniosła Panu Murakamiemu taką popularność . Świetnie przedstawiona rzeczywistość. Teraz pozostaje mi czekać do grudnia, gdyż słyszałem, że powstanie film oparty na książce. Jak najbardziej polecam.
@chani
@chani 2008-09-08
Przeczytane (2008-09-08)
Przez dłuższy czas nie mogłam "zmusić się" do tego, żeby przeczytać jakąkolwiek książkę autora, którego wpychano mi wszędzie drzwiami i oknami. I co? Okazuje się, że książka Murakamiego, którą wybrałam sobie do przeczytania jako pierwszą - po tytule, bardzo mi się spodobała. Nie jest to Sołżenicyn, ani Sienkiewicz po których mniej więcej wiadomo czego się spodziewać. Nie oczekiwałam niczego. Dostałam zgrabną opowieść, która przeczytała się gładko i przyjemnie. Czy coś po niej zostanie na dłużej - czas pokaże. Ale przeczytać było warto.
@Iness
@Iness 2009-06-17
Przeczytane (2009-06-17)
Niesamowita, pełna emocji, przyprawia o dreszcze, chce się ją czytać i czytać...jak się skończy to można zacząć od nowa. Czytając "Norwegian Wood" człowiek wtapia się w tą książkę...staje się jej częścią...ona wnika w duszę...trudna uzasadnić czemu...może język tak charakterystyczny dla Murakamiego jest na tyle dobry, że potrafi najprostsze odczucia, emocje, sytuacje opisać w tak ekscytujący sposób. Dla mnie wyśmienita lektura...godna polecenia...warto mieć na półce by sięgnąć po nią drugi raz...:)
@Soshy
@Soshy 2013-08-20
Przeczytane (2013-08-18)
Książka nie powala, nie oczarowuje, a jednak pozostawia ślad. Opowieść snuje się powoli, niespiesznie i nie bez przyczyny pojawia się w niej echo Czarodziejskiej Góry Tomasza Manna, która przychodzi na myśl dużo wcześniej niż ją autor przywołuje w książce - podobnie "powolny", czasem nieco ciężkawy, nostalgiczny klimat. Książka nie o miłości, a właśnie o jej braku i samotności w wielkim świecie pełnym ludzi.
@nituszka
@nituszka 2010-05-30
Przeczytane (2007-08-07)
kolejna książka tego autora, którą przyjęłam z fascynacją. czytałam powoli - specjalnie. bo jak dla mnie zniknęłaby w kilka godzin, a tego nie chciałam. więc rozciągnęłam ją w czasie, udało mi się przeczytać ją w tydzień. czytając ją w tramwaju aż się zawstydziłam, bo akurat gdy byłam przy tych bardziej pikantnych fragmentach, stało nade mną kilka osób i zaglądało mi przez ramię, ciekawe uczucie...
@bunia
@bunia 2011-03-10
Przeczytane (2011-03-10)
Nie podobała mi się. Nudna historia opowiedziana w nudny sposób, którą czytałam przez "jedyne" 2 tygodnie (tylko z sympatii dla autora) w oczekiwaniu na... no właśnie nie wiem co, bo już od samego początku, nie było w niej magii, jakiejś iskry, atmosfery czegoś wyjątkowego. Banalna, bez polotu, aż dziw bierze, że ta książka wyszła spod pióra Murakamiego.
SY
@Pekkato 2008-04-02
Przeczytane (2008-04-02)
Książka mnie oczarowała - w dużej mierze za sprawą języka Murakamiego, który wprost uwielbiam, ale też za sprawą akcji i bohaterów, sczególnie Reiko. I chociaż generalnie nie lubię, gdy autorzy uśmiercają zbyt wiele postaci, przy tej książce smuciło mi się bardzo miło, że tak powiem, i wracałam już do niej kilkukrotnie. Polecam.
@Haji
@Haji 2010-05-29
Przeczytane (2010-05-29)
Naprawdę świetna książka. Wciągnęła mnie na wiele, wiele godzin. Powieść przede wszystkim o dojrzewaniu, nie tylko do dorosłości. To także proza o osamotnieniu, prześladującym fatum, problemach międzyludzkiej komunikacji, erotycznej fascynacji, muzyce i kilku innych sprawach bliskich każdemu czytelnikowi. Warto przeczytać!
Norwegian Wood

"I once had a girl, or should I say, she once had me" "Norwegian Wood" (Lennon/McCartney). With Norwegian Wood Murakami, best known as the author of off-kilter classics such as the Wind Up Bird Chronicle, A Wild Sheep Chase and Hard Boiled Wonderland, finally achieved widespread acclaim in his native Japan. The novel sold upwards of 4 million copies and forced the author to retreat to Europe, fearful of the expectations accompanying his new-found cult status. The novel is atypical for Murakami: seemingly autobiographical, in the tradition of many Japanese "I" novels, Norwegian Wood is a simple coming of age tale set, primarily, in 1969/70, the time of Murakami's own university years. The political upheavals and student strikes of the period form the backdrop of the novel but the focus here is the young Watanabe's love affairs and the pain (and pleasure) of growing up with all its attendant losses, (self-)obsessions and crises. The novel is split into two volumes and beautifully presented here in a "gold" box containing both the green book and the red book. Young Japanese fans became so obsessed with the work that they would dress entirely in one or other colour denoting which volume they most identified with. And the novel is hugely affecting, reading like a cross between Plath's Bell Jar and Vizinczey's In Praise of Older Women, if less complex and ultimately less satisfying than Murakami's other, more allegorical, work. He captures the huge expectation of youth, and of this particular time in history, for the future and for the place of love in it. He also saturates the work with sadness, an emotion that can cripple a novel but which here underscores the poignancy of the work's rather thin subject matter

Autorzy
Haruki Murakami
Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył Dramat Klasyczny na wydziale Literatury Uniwersytetu w Waseda. W latach 1974-1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował powieścią "Hear the ...
Inne książki:
Książka Koniec świata i hard-boiled wonderland
Książka Kronika ptaka nakręcacza
Książka Przygoda z owcą
Książka Przygoda z owcą
Książka Przygoda z owcą
Współtworzący tą stronę
puchar @JoeBlack @JoeBlack pierwsza opinia