Piekło pocztowe

autor: Terry Pratchett Piotr Cholewa (tłum.)
Piekło pocztowe
4.57
Ocena 4.57 na 5 możliwych
Na podstawie 28 ocen kanapowiczów
Moist von Lipwig to artysta oszustwa. A także hochsztapler i człowiek, który ...
Moist von Lipwig to artysta oszustwa. A także hochsztapler i człowiek, który musi dokonać życiowego wyboru: zostanie powieszony, albo postawi na nogi konające usługi pocztowe w Ankh-Morpork. To trudna decyzja. Musi dopilnować, by przesyłki docierały na miejsce, choćby na przeszkodzie stanął im de...
Pełny opis
Data wydania: 2008
ISBN: 9788376480428
Wydawnictwo: Prószyński Media

Recenzje

Niebo czytelnicze
Terry Pratchett ma w świecie literackim już swoje określone miejsce. Grono jego miłośników rokrocznie oczekuje nowatorskich pomysłów i literatury, której co chwilę towarzyszyć będą salwy śmiechu. Wydawać by się mogło, że żarty Terry'ego od wielu opowieści nie wnoszą nic nowego, a niektóre element...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Maynard
@Maynard 2013-04-25
Przeczytane (2013-04-25)
Klasyczny Pratchett powraca!! Po czytanych przeze mnie kilka lat temu: nieudanym "Potwornym regimencie" oraz totalnie beznadziejnych "Niewidocznych akademikach" odzyskałem wiarę w pióro Terry'ego i po trzyletniej przerwie powracam, steskniony do arcyinteligentnieśmiesznego multiwersum Świata Dysku. Dobrym posunięciem było tu wprowadzenie na scenę wydarzeń nowej postaci, genialnego oszusta-szubrawca Moista von Lipwiga (wymawiać przez "v"). W "PP" widać jak na dłoni, że świat Pratchetta rozrasta się niczym żywy organizm (zielona masa z mnóstwem macek o zapachu gumy balonowej), w trakcie rozwoju fabuły pojawiają się m.in.: sekarowcy, ekipa z dziennika "Puls", golemy, pan Slant i omniskop, czyli elementy nieobecne w początkowych powieściach autora. Ponadto, świetne jak zawsze, aluzje, tym razem do filatelistyki, internetu i hakerów oraz oszustw. Polecam!
@Pinkberry
@Pinkberry 2009-01-05
Przeczytane (2009-01-05)
To jest wg mnie jedna z lepszych części cyklu, ale może tylko lubię golemy... Ciekawa akcja, ciekawi nowi bohaterowie, bo mam wrażenie, że zmorą serii staje się eksploatowanie postaci (Rincewinda...) i powtarzanie o nich w kółko to samo. Tutaj znani pojawiają się tylko na 2 czy 3 planie i mimo że akcja toczy się w A-M, to opisywane są zupełnie nowe miejsca rządzące się własnymi prawami. Analogii z Gibsonem nie widzę, chyba że odczytamy to jako mariaż mechaniki z internetem, ale na tej zasadzie możemy tutaj zobaczyć kosiarza umysłów, ojca chrzestnego i Toma Cruise w ekranizacji Grishama.
@Womanek
@Womanek 2008-09-22
Przeczytane (2008-09-22)
Dla mnie "chłopcy z wież" to raczej świrnięci informatycy, zresztą niektórzy [bodajże ci z Dymiącego gnu] sami nazwali siebie "krakerami", ale o wspomnianym Gibsonie nie mam pojęcia, więc trudno mi to ocenić. Czytało się świetnie, jak zawsze. I jak zawsze warto było przeczytać. Ale przyznaję, że ostatnie zdania jakoś tak przystopowały mnie na moment. Jeśli ktoś przeczyta[ł], to pewnie będzie wiedział, co mam na myśli.
@Tymon
@Tymon 2013-10-10
Przeczytane (2013-10-10)
Rewelacja! Tak jak napisał Maynard, Świat Dysku ciągle ewoluuje co skutkuje nowymi wynalazkami wyrastającymi w panoramie Ankh-Morpork. Okazuje się również, że miasto nadal posiada ciekawych mieszkańców, których można zaprząc do ciężkiej pracy na stronach kolejnych książek, ku uciesze fanów Pratchetta. Polecam ;-)
@silverraven
@silverraven 2010-01-06
Przeczytane (2009-02-24)
Książka świetna, jak niemal wszystkie Pratchetta. Moist wraz z kuratorem sądowym - golemem są bohaterami wielu przekomicznych sytuacji, kolejny raz zachwyciła mnie również postać Patrycjusza oraz jego iście szatańskie intrygi.
@SYSTEM
@SYSTEM 2008-09-18
Przeczytane (2008-09-18)
Kolejny tom opowiesci ze swiata dysku. Kolejny dowod na klase autora.Dla mnie bardzo przyjemna lektura. Fragmenty o operatorach Wielkiego Pnia nieodparcie kojarza mi sie z klasykiem cyberpunka W. Gibsonem.
@crochet
@crochet 2009-03-25
Przeczytane (2009-03-25)
jak zwykle lektura przyjemna, jednak, moim zdaniem, nie może się równać z niektórymi poprzednimi częściami.
@cherie
@cherie 2011-01-25
Przeczytane (2011-01-01)
Uwielbiam Patrycjusza Vetinariego, więc uwielbiam też "Piekło Pocztowe". Znakomite!
@Ania.Kitty
@Ania.Kitty 2010-08-25
Przeczytane (2010-08-25)
Bardzo ciekawy główny bohater, ogólnie w porządku
Autorzy
Terry Pratchett
Data urodzenia: 28-04-1948 Miejsce urodzenia: Beaconsfield, Buckhinghamshire, Wielka Brytania Angielski pisarz. Autor prześmiewczych powieści fantasy dziejących się w Świecie Dysku. Debiutował jako...
Inne książki:
Książka Prawda
Książka Warstwy wszechświata
Książka Eryk
Książka Eryk
Książka Świat Dysku - Mappa będąca jedyną Wierną y zwykle Dokładną Mappą fantastycznego y magicznego świata Dysku : dzieło Terry'ego Pratchetta & Stephena Briggsa "De Chelonian Mobile"
Współtworzący tą stronę
puchar @SYSTEM @SYSTEM pierwsza opinia