Sinobrody

Kurt Vonnegut
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Sinobrody
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

Sinobrody jest fikcyjną aurobiografią amerykańskiego malarza, który w pewnym momencie swojego życia postanawia zerwać z malarstwem. Jego pasją staje się odtąd kolekcjonowanie dzieł sztuki. Dzięki dawnym przyjaźniom z wielkimi, a podówczas mało znanymi, malarzami wchodzi w posiadanie najwybitniejszych dzieł amerykańskiego ekspresjonizmu. Aż nagle w jego życiu zjawia się młoda i bogata wdowa. Za wszelką cenę próbuje ona odkryć sekret starego malarza, kryjący się w wielkim spichrzu na kartofle, do którego nikt nie ma dostępu. Wścibska wdowa powiela więc zadanie, jakie postawiły sobie ongiś żony Sinobrodego ze starej legendy, który zabijał je, bowiem łamały jego surowy zakaz zaglądania do tajemniczej komnaty. Za pozornie banalnym pytaniem, co kryje się w spichrzu malarza, jak zwykle u Vonneguta, kryją się podane w humorystycznym tonie, lecz wcale przez to nie mniej poważne pytania - by zacytować autora - o to, "kto właściwie odpowiada za stworzenie świata i o co w tym całym stworzeniu chodzi"...
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7298-346-6, 9788372983466
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Kurt Vonnegut Kurt Vonnegut
Urodzony 11 listopada 1922 roku w USA (Indianapolis)
Kurt Vonnegut - amerykański pisarz, eseista i artysta grafik, a także wykładowca literatury na Uniwersytecie Harvarda oraz na City College w Nowym Jorku. Pierwsze doświadczenia dziennikarskie zdobywał, pisując do szkolnej gazetki. W latach 1940–43 s...

Pozostałe książki:

Rzeźnia numer pięć Kocia kołyska Śniadanie mistrzów Syreny z Tytana Pianola Sinobrody Galapagos Slapstick, albo nigdy więcej samotności! Matka noc Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater Rysio Snajper Hokus-pokus Recydywista Trzęsienie czasu Witajcie w małpiarni Niech pana Bóg błogosławi, doktorze Kevorkian Tabakiera z Bagombo Losy gorsze od śmierci Niedziela palmowa Człowiek bez ojczyzny Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Popatrz na ptaszka W dniu urodzin Wandy June Zlituj się nad czytelnikiem Armagedon w retrospektywie Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Opowiadania wszystkie Gdy śmiertelnicy śpią Listy Słońce, księżyc, gwiazda Wampetery, foma i granfalony
Wszystkie książki Kurt Vonnegut

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie interesuj się, kobieto

28.02.2021

Przypomnijmy sobie o czym była baśń o Sinobrodym. Wielki Pan przywozi na zamek swoją świeżo poślubioną małżonkę i tak do niej mówi: - Słuchaj Marzena, to jest twój dom. Możesz korzystać ze wszystkich pokoi, poza tym na końcu korytarza. Co by się nie działo, nie otwierasz tych drzwi. Jasne? Żonka odpowiada: - Jasne, dziubeczku!. Zadowolona Marzenka... Recenzja książki Sinobrody

Krytycznym okiem Vonneguta

8.11.2020

Gdy biorę do rąk książkę Kurta Vonneguta wiem, że się nie zawiodę. Ironia, sarkazm i mnóstwo specyficznego humoru, który odwołuje się do intelektu. Kolejny tom Kurta Vonneguta opublikowany przez wydawnictwo ZYSK opowiada historię tajemniczego malarza, który stracił chęć do życia. Właściwie nawet nie wiadomo, czy Rabo Karabekian potrafi rysować... Recenzja książki Sinobrody

@Zaneta@Zaneta × 4

Żywot prawdziwego artysty

16.11.2020

Po Vonneguta sięgam w ciemno - niejednokrotnie o tym wspominałam. Tak dla zasady. Pokochałam go od pierwszej książki i to namiętne uczucie wciąż nie zgasło. No, a mam także szczerą nadzieję, że prędko nie zgaśnie, bo dobrą książkę zawsze miło jest przeczytać. Z Vonnegutem często nadaję na podobnych falach, co w ,,Sinobrodym" również dostrzegłam. T... Recenzja książki Sinobrody

@popkulturkaosobista@popkulturkaosobista × 3

Milczenie bywa złotem, ale są przypadki, kiedy warto otworzyć usta.

6.12.2020

Zapewne każdy z nas ma swoim otoczeniu kogoś, kto ma zawsze coś do powiedzenia; kogoś, kto sypie historiami z życia wziętymi jak z rękawa, gdzie w większość nie jesteśmy w stanie uwierzyć. Przesiąknięte mniej lub bardziej absurdalnymi zdarzeniami, zapełniają czas, dając nam również sporo do myślenia. I najczęściej odbiorcą tego też bywa ktoś, kto ... Recenzja książki Sinobrody

@Aleksandra_B@Aleksandra_B × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2022-07-18
8 /10
Przeczytane papier

To niesamowite jak długo udało mi się mijać z książkami Kurta Vonneguta. Oczywiście słyszałem o "Rzeźni numer 5" i ogólnie, że Amerykanin wielkim pisarzem był i... właśnie ta domniemana wielkość pisarza oraz moja wrodzona przekora odpychała mnie od jego twórczości.

Tymczasem Vonnegut ujął mnie lekkim stylem, suchymi żartami, ciekawymi przemyśleniami i piekielną erudycją. Zmyślona biografia fikcyjnego malarza - nieudacznika ekspresjonisty jest jest punktem wyjścia dla ciekawych dywagacji na temat sztuki, życia, wojny... wszystkiego, przy czym "Sinobrodego" czyta się niebywale lekko i przyjemnie, jeśli ktoś oczywiście gustuje w takim suchym humorze. Chyba się polubimy z panem pisarzem.

× 23 | link |
@Bookmaania
2020-11-02
7 /10
Przeczytane

Kolejna reedycja literatury pięknej z tysiąc dziewięćset osiemdziesięciosiódmego roku autora Kurta Vonnegut'a. Kolejny świetnie wyważony humor, refleksje, poruszane wrażliwe tematy łączące się z traumatycznymi doświadczeniami.

Sinobrody to fikcyjny amerykański malarz Rab Karabekian, z pochodzenia ormianin, a dokładniej spisana jego autobiografia. Wspomnienia i zapiski na przestrzeni dwóch płaszczyzn czasowych, w których dowiadujemy się, jak na przestrzeni lat wyglądało jego paradoksalne życie. Artysta, jak sam zawód wskazuje, wiąże się z lekkomyślnością i lekkością ducha. Tak też jest spisany przykład, ukazujący trudy w artystycznym świecie. Czy można coś kochać, aby później nienawidzieć i starać się zmieniać drogę, która jest Ci pisana? Albowiem można. I takim przykładem na to pytanie jest ta książka.

Psychologię i tematy na własne przemyślenia znajdziecie właśnie w dziełach Kurta Vonnegut'a.

Jest tak wiele książek, a tak mało czasu, dlatego cieszę się przeogromnie, że było mi pisane w końcu poznać pióro i czarny humor Vonnegut'a. Jest to kolejna lektura, z którą świetnie spędziłam czas.

× 10 | link |
@ladypasja
2020-11-17
8 /10

„Sinobrody” autorstwa Kurta Vonnegut od Wydawnictwa Zysk i S-ka to mocna książka, zmuszająca do refleksji i wzbudzająca w człowieku wstyd z powodu kondycji naszego człowieczeństwa.

To książka o ludzkiej destrukcji i „talencie” ludzkiego niszczenia. Człowiek tworzy, komponuje, kocha, ale również niszczy, dekomponuje i nienawidzi.

„Sinobrody" to tytuł – metafora. Kurt Vonnegut wykorzystuje skojarzenie ze straszną legendą o mężczyźnie, który mordował swoje żony, gdy zajrzały do pokoju, do którego zabronił im zaglądać.

Fikcyjna autobiografia malarza, który porzuca malarstwo i zaczyna kolekcjonować dzieła największych amerykańskich ekspresjonistów. Kiedy pojawia się w życiu malarza bogata wdowa, pragnąca odkryć sekret skryty w wielkim spichrzu na kartofle, pojawia się ryzyko, że historia żon Sinobrodego się powtórzy.

W książce pojawia się również wątek traumy związanej z wojną oraz kondycji człowieka, który wojnę przeżył, który był dobrym żołnierzem, który się sprawdził w tak okrutnej rzeczywistości.

Ta książka zmusza do szczerej odpowiedzi na pytania: czy potrafimy rozpoznać prawdziwe zagrożenie dla naszego istnienia? Czy potrafimy odnaleźć się we wspólnocie? Czy potrafimy się ochronić przed zagrożeniami naszej epoki, gdy poczucie niepewności i zagubienia, rozdarcia między różnymi wartościami, lub ich brak, staje się codziennym towarzyszem naszego życia?

Au...

× 3 | link |
CZ
@patrycjasprzedaz1
2021-07-06
6 /10

Pianola to kolejna antyutopia, którą przeczytałam w ostatnim czasie. Wcześniej nie przepadałam za tego typu gatunkiem, jednak po poprzednich lekturach zmieniłam zdanie i sięgnęłam po Pianole, która jest dość pokaźnych rozmiarów.

IG: Czytomanka

👉Pianola to antyutopia opowiadająca o USA po drugiej rewolucji przemysłowej i trzeciej wojnie światowej. Rozwój techniki sprawił, że maszyny zastąpiły ludzi, a na polach praktycznie w całości ludzie zostali zastąpieni przez maszyny. Paul, jeden z nielicznych osób dołącza do grupy buntowników, którzy chcą przywrócić dawne życie.

👉Mam mieszane uczucia co do książki, liczyłam na coś więcej. Dość mocno ją męczyłam, jest obszerna i momentami opisy mi się dłużyły. Całość wypada dobrze, jednak jak dla mnie bez szału. Przeczytałam kilka antyutopii i inne robiły na mnie dużo większe wrażenie. Na medal zasługuje wydanie książki, które jest absolutnie przepiękne!

❗Ocena: 6/10

Dziękuje @zysk_wydawnictwo za egzemplarz!

| link |
@Meszuge
2022-10-29
7 /10
Przeczytane
MG
@mgaz
2022-07-17
8 /10
Przeczytane
@asiaczytasia
2021-02-28
8 /10
Przeczytane
@Marta_Sztuka_3
2020-12-21
8 /10
Przeczytane
@popkulturkaosobista
@popkulturkaosobista
2020-11-16
8 /10
Przeczytane Posiadam
@Zaneta
2020-11-08
9 /10
Przeczytane 2020 LISTOPAD
@Aleksandra_B
@Aleksandra_B
2020-12-06
8 /10
Przeczytane Egzemplarz recenzencki Posiadam Polecam! Zrecenzowane Klub Recenzenta 2020
@Adam84
2020-01-01
6 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane
AL
@njante
2011-03-28
8 /10
@Johnson
2019-11-13
7 /10
Przeczytane Proza Życia
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Sinobrody. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl