Sprawa Hoffmanowej

Katarzyna Zyskowska
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Sprawa Hoffmanowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

Góry strzegą tajemnic lepiej niż ludzie. „Co stało się pod Lodową Przełęczą?” „Tajemnicza śmierć trzech osób!” „Dwie noce przy zwłokach” – takimi nagłówkami wita zakopiańskich turystów sierpniowy poranek 1933 roku. Kilka dni wcześniej w góry wyrusza prokurator Hoffman z dwunastoletnim synem i żoną – byłą gwiazdą warszawskich kabaretów, budzącą pożądanie i zazdrość przepiękną Mirą. Do Zakopanego wraca tylko ona, a na Lodowej Przełęczy ratownicy znajdują ciała jej męża, pasierba i młodego mężczyzny. Opinia publiczna nie ma wątpliwości – Hoffmanowa jest winna. Ona sama jest w szoku, niczego nie pamięta, nie potrafi się bronić. Jaką straszną tajemnicę kryją góry, a jaką sama Mira? Co się stało podczas wyprawy? Dlaczego Hoffmanowa nie zeszła po pomoc i spędziła przy zwłokach dwie noce? Przedwojenne Zakopane, tajemnica z przeszłości i historia wstrząsająca bardziej niż słynna sprawa Gorgonowej. Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.  
Data wydania: 2019-04-03
ISBN: 978-83-240-4822-9, 9788324048229
Wydawnictwo: Znak
Stron: 416
dodana przez: Mirko

Autor

Katarzyna Zyskowska Katarzyna Zyskowska Jestem szczęśliwą posiadaczką: jednego małżonka, jednego dziecka, dwóch dyplomów, które nigdy mi się do niczego nie przydały, trzech siwych włosów, czterech wydanych książek i mnóstwa pomysłów na kolejne. Katarzyna Zyskowska-Ignaciak @Link Urodziła...

Pozostałe książki:

Ucieczka znad rozlewiska Upalne lato Marianny Historia złych uczynków Niebieskie migdały Szklane ptaki
Wszystkie książki Katarzyna Zyskowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kiedy czegoś zabranie

WYBÓR REDAKCJI
14.07.2020

Mira Hoffmann wraz z niedawno poślubionym mężem i pasierbem wybiera się latem do Zakopanego. Zatrzymują się w willi u Adama Bolda i jego żony, którzy od lat oferują w sezonie wynajem pokoi dla ludzi z wyższych sfer. Mamy rok 1933 więc bohema ma się świetnie, Zakopane uważane jest za serce wydarzeń artystycznych, zjeżdżają się tutaj ludzie sztuki z... Recenzja książki Sprawa Hoffmanowej

@anatola@anatola × 5

Na górskim szlaku

26.12.2020

Klimatyczna, tajemnicza, wciągająca. Taka jest ostatnia powieść Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak która szerszemu gronu odbiorców dała się poznać jako autorka głośnej (i świetnej) książki "Historia złych uczynków". "Sprawa Hoffmanowej" to oparta na prawdziwej historii, do dziś owianej tajemnicą, rodzinny Kaszniców. Podczas górskiej wędrówki na jednym... Recenzja książki Sprawa Hoffmanowej

@nika.mail@nika.mail × 6

W górach można stracić życie...

9.12.2019

O książce Katarzyny Zyskowskiej słyszałam już jakiś czas temu, ale różnie zobowiązania nie pozwoliły mi wcześniej sięgnąć po tę powieść. Po ,,Historii złych uczynków'' byłam przekonana, że w sferze językowej nie spotka mnie rozczarowanie. A co z fabułą? O tym przekonacie się poniżej. Państwo Hoffman wraz z synem wybrali się w góry, gdzie doszło... Recenzja książki Sprawa Hoffmanowej

MAJSTERSZTYK

31.10.2019

Majstersztyk! Sprawa Hoffmanowej nie schodziła z czołówek gazet w latach trzydziestych, za sprawą Pani Katarzyny głośno stało się o niej i teraz. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, urozmaicona wyobraźnią autorki i ogromem pracy włożonej w powstanie tej książki. Za to wielki szacunek i podziw. Pani Katarzyna udowodniła, że wie jak pisać, ... Recenzja książki Sprawa Hoffmanowej

@Nina@Nina × 4

Moja opinia o książce

Opinie

@Betsy59
2021-01-24
8 /10
Przeczytane 2021

Nie spodziewałam się tak poważnej książki. Myślałam, że będzie to kolejny kryminał retro a okazało się, że jest to ciężki dramat psychologiczny. Ale bardzo emocjonujący i wciągający. Nie czytałam dotąd żadnej książki Katarzyny Zyskowskiej i byłam pozytywnie zaskoczona dojrzałością jej stylu, umiejętnością budowania nastroju i wglądu w psychikę kobiety po ciężkiej traumie. Prawdziwie opisane są również realia międzywojennej Polski. Dialogi i słownictwo lekko stylizowane na przedwojenne, lecz bez przesady z archaizmami. Nastrój mroczny i hipnotyzujący. Czytało mi się świetnie.

× 24 | Komentarze (1) | link |
@mikakeMonika
2020-07-14
8 /10
Przeczytane

Wspaniale, plastycznie ukazany obraz przedwojennej Polski, nastroje zabawowego Zakopanego, ale i Warszawy, łącznie z opisami osób i ich zachowaniem. Wspaniale opisana sprawa psychiki głównej bohaterki i freudowska metoda psychoanalizy. Ale również sposób opieki nad ludźmi chorymi psychicznie w tamtych czasach…

Książka napisana w sposób szkatułkowy niesamowicie zaciekawia i nie pozwala od siebie odpocząć.

× 19 | link |
@sandrajasona
2020-04-25
10 /10
Przeczytane Przeczytane w 2020


Hoffmanowa wraz z rodziną wyrusza w góry, tam dołącza się do niej dwójka młodych ludzi. Po trzech dniach wyczerpana wraca informując, że w górach zostawiła cztery trupy, jedynie ona przeżyła.
Historia oparta na faktach, które wydarzyły się w okresie międzywojennym. Zyskowska zawarła je w książce nie próbując nawet rozwikłać zagadki, bo, w jaki sposób? Napisała rewelacyjną powieść na bazie tamtych wydarzeń. Mamy, więc niewyjaśnioną historię, losy głównej podejrzanej, i otoczkę, w której wstępujemy w świat tamtejszy, mroźne góry i specyfikę umysłu Miry. Mamy tak naprawdę kilka narracji, ludzi żyjących tam realnie, tego co się działo w górach, relacji Miry i jej pobytu w szpitalu, a tu dwie wersje jej umysłu i niby realizmu – narracja jest genialna, taką uwielbiam, trzeba nieźle się nagłowić, aby umieć oddzielić, co jest realne, co w umyśle, a co może w umyśle, ale realne. Zagmatwane – o tak, cudowne – o tak.
Zakończenie – no cóż nie mogło być inne, rozporządzenie Hitlera było jasne. Na uwagę zasługuje też ukazanie psychozy, procesu, podejrzeń, a potem sceny w szpitalu psychiatrycznym, ukazanie traktowania chorych, bezsilność, zniechęcenie i zaskoczenie. Całość to trącanie uczuć czytelnika, mobilizacja zmysłów, zastanawianie się, co jest prawdą a wymysłem Hoffmanowej.

× 17 | Komentarze (2) | link |
@Antoniowka
2021-02-06
8 /10
Przeczytane

„Góry wciąż strzegą wielu swych tajemnic”*.

Katarzyna Zyskowska postanowiła wziąć na warsztat jedną z takich zagadek. Na początku sierpnia 1925 roku w Dolinie Jaworowej śmierć poniosło trzech mężczyzn, a jako jedyna ocalała idąca z nimi kobieta, Waleria Kasznica.

Autorka, inspirująca się tymi prawdziwymi wydarzeniami, stworzyła powieść mroczną i intrygującą. Uważam, że kreacja Miry Hoffmanowej to majstersztyk. Pogłębiony portret psychologiczny, narracja mieszająca wspomnienia kobiety z rzeczywistością (powieściową) – wszystko to zmusza czytelnika do głębszego zastanowienia się.

Dodatkowym atutem „Sprawy Hoffmanowej” jest tło 20-lecia międzywojennego, opisanie ówczesnego klimatu Zakopanego. Osobiście bardzo lubię powieści, w których występują prawdziwe postaci historyczne. Tu mamy między innymi Witkacego, który choć pojawia się tylko epizodycznie, jednak nadaje smaczku całości. Autorka umiejętnie miesza dwie płaszczyzny czasowe – Zakopane z 1933 roku (to w tym czasie umieszczona jest akcja feralnej wyprawy w Tatry) oraz schyłku lat 30., kiedy to Mira przebywa na oddziale psychiatrycznym.

Zawiedzie się ten, kto w „Sprawie Hoffmanowej” chce widzieć kryminał. Oczywiście, mamy tu zagadkę śmierci, jednak punkt ciężkości spoczywa na postaci Miry, zawiłościach jej psychiki.

Wielkie brawa należą się też SIW Znak za oprawę graficzną książki. Stylizowana na starą okładka, a także inny wygląd stron, na których umieszczone są „wycinki z ga...

× 5 | link |
@Sargento_Garcia
2019-11-01
8 /10
Przeczytane

Doskonale przemyślany, zaplanowany i przedstawiony kryminał retro, zainspirowany prawdziwym zdarzeniem mającym miejsce w Tatrach w roku 1925.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, akcja jest wartka i obfituje w ciekawe zwroty kierunku oraz nagłe skoki napięcia. Język bohaterów, ich sposób bycia i zachowania sprawiają, że czytelnik dosłownie przenosi się w czasie do lat 20-tych ubiegłego wieku i uczestniczy w toczących się wydarzeniach.

Gorąco polecam!

× 5 | Komentarze (1) | link |
@katala
2019-11-18
8 /10
Przeczytane Zwykłe ludzkie życie Trup się ściele 2019

Dawno nie czytałam tak dobrej polskiej książki. Fakt, do polskiej twórczości podchodzę z dużą ostrożnością, nie ukrywam też, że głównie do kobiecej, ale minął już czas, kiedy odmawiałam lektury z powodu narodowości autora. Po lekturze Sprawy Hoffmanowej mogę powiedzieć, że gdyby książki były takie jak rzeczona, nie trzeba byłoby mnie namawiać, sama prosiłabym o propozycję.
Historia opowiedziana przez Katarzynę Zyskowską oparta jest na wydarzeniach do jakich doszło latem 1925 r. w Tatrach kiedy to rodzina Kaszniców wybrała się na wycieczkę, która doprowadziła do śmierci dwóch mężczyzn i jednego chłopca. Kasznicowa przeżyła. Tak jak Hoffmanowa. A może powinno być odwrotnie.
Zyskowska w fantastyczny sposób wpisuje się ze swoją historią, ze swoją próbą wytłumaczenia niewytłumaczonych do tej pory wydarzeń, w prawdziwą historię. Nadaje całej opowieści dodatkowego wymiaru. Utrzymując tło czasowe, wprowadza przeszłość we wspomnieniach chorej kobiety i przedstawionych z dystansu opowieściach o wydarzeniach w Zakopanym. Szaleństwo jakie opanowało miasto, jego towarzyski światek po przyjeździe Hoffmanów, stanowi doskonałe tło, ale jest też bardzo wyraźnym bohaterem sceny dramatu.
Sceny szpitalne są przerażające. Oddają szaleństwo, niepewność, rozdwojenie, samozniszczenie. Każdym słowem dopełniają historię. Sprawiają, że nasze podejrzenia sprawdzają się i jedynie utwierdzają nas w przekonaniu, że nie mogło być inaczej. Prawda?
Znakomity język, umiejętność utrzymania czyt...

× 3 | link |
@ladymakbet33
2021-04-30
8 /10
Przeczytane
@Bibliotecznie
2021-07-27
7 /10
Przeczytane

Nie znając kompletnie pióra Katarzyny Zyskowskiej, sięgnęłam po jedną z jej powieści pt. "Sprawa Hoffmanowej". Nie wiedziałam, czego się spodziewać. W pierwszej chwili wydawało mi się, że będzie to kryminał w stylu retro, jednak szybko okazało się, że to zupełnie nie ten gatunek. Jest to historia fikcyjna, jednak inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego roku, kiedy to w Tatrach Wysokich tragicznie zmarły trzy osoby. Okoliczności ich śmierci wciąż nie są jasne.

Główną bohaterką powieści jest Mira May, gwiazda stołecznych kabaretów, aktorka i tancerka, a w rzeczywistości dziewczyna z niewielkiej wioski, która wyruszyła na podbój wielkiego świata i udało jej się osiągnąć sukces, choć był on okupiony wysoką ceną. U szczytu kariery Mira wyszła za mąż za prokuratora Hoffmana, zatem musiała zrezygnować z dotychczasowego życia w świetle jupiterów. Stała się przykładną żoną i macochą dla synka prokuratora. Kiedy zdecydowali się we trójkę wybrać na urlop do Zakopanego, nikt z nich nie przypuszczał, że będzie to pobyt, który całkowicie zmieni ich życie. Kiedy pewnego dnia wyruszają w góry, dołącza do nich tajemniczy mężczyzna. Razem wędrują trudnym szlakiem, kiedy nagle załamuje się pogoda i warunki stają się niezwykle trudne. Mimo pomocy znajomego doświadczonego taternika, tylko Mira wróci z tej wędrówki żywa. Co stało się z pozostałymi członkami eskapady? Czy żona prokuratora w jakikolwiek sposób przyczyniła się do śmierci...

| link |
@mala_mi
2022-01-04
7 /10
Przeczytane 2020

Na początek o tym co mi nie pasuje. Zachowanie głównej bohaterki w czasie tragedii w górach. Ja wiem, że człowiek w sytuacjach ekstremalnych działa czasami zupełnie nielogicznie ale działania Miry są tak dalece bezsensowne, że zupełnie do mnie nie przemawiają. To samo dzieje się w czasie pogrzebu. Jeden z uczestników komentuje, że to niezła komedia i trudno się z nim nie zgodzić. No i ostatni minus za Witkacego. Ja wiem, że Zakopane w latach międzywojnia nie było dużą miejscowością i podobno wszyscy się znali, ale wciskanie znanego pisarza skandalisty pasuje tu jak pięść do nosa. A wkładanie mu do dialogów tekstów z jego utworów jest trochę sztuczne.
Ale i tak uważam, że to świetna książka, bardzo mocna w przekazie. Ostatni zwrot ukazujący powiązania między bohaterami był tak zaskakujący, że nie mogłam się oderwać od lektury. Na ogromny plus zaliczyć autorce należy także przedstawienie Polski lat trzydziestych. To wbrew powszechnej opinii nie były czasy mlekiem i miodem płynące. Nie było wtedy łatwo wywalczyć sobie prawo do lepszego życia, zwłaszcza dziewczynie z prowincji z nie do końca jasną przeszłością.
To na pewno nie jest książka, którą się przeczyta i zapomni. A może być też inspiracją do bliższego zaznajomienia się z historią Polski a zwłaszcza Podhala, które kryje w sobie niejedną tajemnicę.

| link |
@trabska
2022-08-18
4 /10
Przeczytane
@varius92
2022-04-12
7 /10
Przeczytane
@nikaa7
2021-10-17
8 /10
Przeczytane 2021 Literatura - Polska Ebook Literatura piękna
@Zuell_Zuell
2021-03-02
7 /10
Przeczytane
@Evita
2021-01-25
7 /10
Przeczytane
@nika.mail
2020-12-26
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Przyjęcie zakopianiny w nadmiarze często kończy się rozstrojem i niestrawnością, gdy kto delikatniejszej konstrukcji. Tu blichtr i Bizancjum, ale po prawdzie wszystko nędza i guano. Może się c...”
× 1
#
“- Po co pan to robi? - zapytała, upijając łyk. - Po co chodzę w góry? - Tak. - Podobno ludzi dzieli się na tych, którym nie trzeba miłości do gór tłumaczyć, i tych, którym się tego wytłumaczyć...”
× 2
#
“Z kim w góry wychodzisz, z tym wrócić winieneś w doliny.”
× 2
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl