Trucicielka

Trucicielka
4.33
Ocena 4.33 na 5 możliwych
Na podstawie 55 ocen kanapowiczów
Eric-Emmanuel Schmitt o namiętnościach. Książka Trucicielka i inne historie o...
Eric-Emmanuel Schmitt o namiętnościach. Książka Trucicielka i inne historie o namiętnościach to zbiór czterech wyjątkowych opowiadań bestsellerowego francuskiego autora. Schmitt porusza w nich kwestie poszukiwania miłości, nadziei, zwątpienia, ale tym razem wzbogaca je o coś nowego. O namiętność,...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788324016198
Wydawnictwo: Znak

Recenzje

Moja prywatna obsesja
„Trucicielka” przyciąga do siebie, roztaczając aurę sprzecznych emocji. Nie wiem dlaczego to wszystko, co w niej przeczytałam, zarówno mnie przeraża, jak i zachwyca, ale jeszcze żadna książka nie pochłonęła mnie tak swoim światem, jak te cztery opowiadania, które tak niewiarygodnie przedstawiają ...
Trucicielka
Trucicielka to najnowsze dzieło Érica-Emmanuela Schmitta, jednego z najpopularniejszych pisarzy francuskiego pochodzenia. Jest to zbiór czterech, pozornie różnych historii, które łączy jeden wspólny element. *** W pierwszym opowiadaniu, czyli tytułowej Trucicielce, poznajemy Marie Maurestier. Sie...
Napisz swoją opinię

Opinie

@calamitas
@calamitas 2012-05-30
Przeczytane (2012-05-30)
Schmitt wspaniale spełnia się w krótkich formach. Jakże rzadko pod tak niepozorną postacią, jaką jest opowiadanie, kryje się tyle treści, emocji i przeżyć. Któż potrafi pisać z taką głębią, zachowując przy tym lekkość pióra? Autor ma niezwykły dar kreowania postaci, które porywają czytelnika w swój świat i wiodą na zatracenie... Ja przepadłam bez reszty i mogę tylko gorąco polecić. Bo tak naprawdę żadne słowa nie są w stanie oddać magii tych opowieści. Należy spróbować i przekonać się na własnej skórze, czy Schmitt na was działa, czy nie.
@Agatka90
@Agatka90 2011-02-16
Przeczytane (2011-02-16)
"Trucicielka" to zbiór kilku opowiadań... Pierwsze opowiadanie (o tym samym tytule co książka) najbardziej przypadło mi do gustu, zgubiłam się w zeznaniach i cały czas pytałam siebie "zabiła czy nie zabiła?":P Poruszjące było opowiadanie "Powrót", które w zaskakuący sposób się kończy. Czytając ostatnią historię nudziłam się jak mops!! Książka nie jest zła. Doskonała na prezent, zwłaszcza dla fanów Schmitta:)
@agnesfunny
@agnesfunny 2012-03-31
Przeczytane (2012-03-28)
Kilka rzeczy w jednym. Dawno nie czytałam tyle emocji w jednej, dosłownie jednej książce. Stany emocjonalne bohaterów są jak dobre zajęcia z psychologii, które też odbiorcy pozwalają zatrzymać się na chwilę i pomyśleć nad naszymi własnymi emocjami i jakbyśmy my zareagowali w takich sytuacjach w jakich byli Ci bohaterzy
@kraken
@kraken 2012-03-27
Przeczytane (2012-03-27)
Krótko, zwięźle i na temat. Cenię sobie prostotę, więc co za tym idzie uwielbiam opowiadania. Te również przypadły mi do gusta. Akurat tytułowa "Trucicielka" najmniej mi się podobała, ale cała reszta tak mnie pochłonęła, że nie mogłam się od nich oderwać. Fascynujące i przerażające zarazem!
@anciaa
@anciaa 2011-05-22
Przeczytane (2011-05-22)
Pierwszą rzeczą, która zachwyca jest okładka. Bardzo mi się podoba, nie mogłam oderwać od niej wzroku. A w środku cztery piękne opowiadania. Krótkie historie, ukazujące ludzkie emocje. Cierpienie i miłość, dobro i zło, ludzkie przemiany i rozterki. Bardzo wartościowa książka.
@melomanka
@melomanka 2012-06-28
Przeczytane (2012-06-28)
Historie ciekawe, z dobrą fabułą, chociaż w dwie pierwsze się rozwijały, rozwijały... i nagle skończyły, bez zachwytu - moje własne odczucie. Trzecia za to bardzo interesująca, wciągająca... chyba najbardziej! Ostatnia też nie była zła. Daję 3 ; )
@Krasnoludek
@Krasnoludek 2013-01-21
Przeczytane (2013-01-21)
Zbiór czterech interesujących opowiadań, mówiących o systemie naszego myślenia, odczuć. Każde inne, posiadające własny klimat. Najbardziej do gustu przypadła mi historia pary prezydenckiej, najmniej tytułowej trucicielki.
@iusta
@iusta 2011-04-30
Przeczytane (2011-04-30)
cudowny zbiorek, bardzo poruszające opowiadania, dopracowane w każdym calu, tylko wydaje mi się, że niedobrze jest tak próbować połknąć wszystkie naraz, lepiej je sobie dawkować i każde przetrawić oddzielnie... polecam!:)
@secretelle
@secretelle 2012-08-19
Minimum objętości, maksimum treści - tyle chyba wystarczy do podsumowania „Trucicielki”. Bardzo chętnie sięgnę po inne dzieła tego francuskiego pisarza, bo jego styl i tematyka opowiadań absolutnie mnie oczarowały.
@martagieks
@martagieks 2011-04-07
Przeczytane (2011-04-07)
Mimo kilku kąśliwych opinii, postanowiłam zaufać renomie le Prix Goncourt i miałam rację. Bardzo dobra książka, zaskakująca, a pod względem językowym - perełka.
Trucicielka

Eric-Emmanuel Schmitt o namiętnościach.
Książka Trucicielka i inne historie o namiętnościach to zbiór czterech wyjątkowych opowiadań bestsellerowego francuskiego autora. Schmitt porusza w nich kwestie poszukiwania miłości, nadziei, zwątpienia, ale tym razem wzbogaca je o coś nowego. O namiętność, analizę naszych najskrytszych pragnień, emocji. Uczuć, które w jednej chwili mogą nas wyzwolić lub doprowadzić do zbrodni.
Jego bohaterowie nie są kryształowi. Często wzbudzają prawdziwy lęk. Pewna starsza kobieta podejrzewana jest o zamordowanie swych trzech mężów. Nikt nie zna prawdy i tylko jeden człowiek, będzie miał szansę ją usłyszeć. Zmieni ona jego życie, zabierając tak potrzebną jego duchowemu rozwojowi niewinność. W drugim opowiadaniu pewien marynarz dowiaduje się o śmierci córki. Nie wie tylko której. Przerażony uświadamia sobie, że nie wszystkie kocha równie mocno. Kolejne opisuje rywalizację dwóch młodych muzyków. Chęć wyrównania rachunków odkrywa mroczne kulisy życia ludzi, którzy mogli mieć wszystko, ale zmarnowali swój dar. Ostatnie opowiadanie opisuje wzruszającą miłość za kulisami pałacu prezydenckiego. W pustych ścianach wytwornej rezydencji toczy się dramat samotnej, umierającej kobiety.
W swoim najnowszym zbiorze opowiadań Schmitt odkrywa prawdziwą potęgę uczuć. Ich moc. Jego bohaterowie ukrywają zbrodnie, brak im cierpliwości, jedynie w sytuacji kryzysowej przypominają sobie o tym, co jest dla nich najważniejsze. Na ich przykładzie Schmitt uczy nas czegoś ważnego - że nigdy nie jest za późno na zmianę, nawet jeśli nie zawsze dane nam będzie szczęśliwe zakończenie.
Wyjątkowość książki Trucicielka i inne historie o namiętnościach doceniło jury prestiżowej nagrody literackiej - Le Prix Goncourt, w 2010 roku wyróżniając ją nagrodą Le Prix Goncourt de la Nouvelle.
Zbiór wzbogaca fragment prywatnego dziennika autora z okresu, kiedy pisał książkę. Dzieli się w nim swoimi uwagami na temat poruszanych w niej tematów, opisuje inspiracje i zdradza tajniki warsztatu. Dzięki tym zapiskom jeszcze lepiej poznajemy autora, i to nie tylko jako wyjątkowego pisarza, ale także jako niezwykle wnikliwego człowieka, filozofa.

Autorzy
Schmitt Eric-Emmanuel
Éric-Emmanuel Schmitt (ur. 28 marca 1960 w (Sainte-Foy-lès-Lyon) - francuski dramaturg, eseista i powieściopisarz, z wykształcenia filozof. Mieszka w Brukseli. Swoją pierwszą powieść napisał w wiek...
Inne książki:
Książka Ewangelia według Piłata
Książka Oskar i pani Róża
Książka Dziecko Noego
Książka Małe zbrodnie małżeńskie
Książka Opowieści o Niewidzialnym
Współtworzący tą stronę
puchar @Agatka90 @Agatka90 pierwsza opinia