Upadek Hyperiona

Dan Simmons
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów
Upadek Hyperiona
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów

Opis

Tajemnicze Grobowce Czasu otwierają się. W rękach Dzierzby, który się z nich wynurzył, może spoczywać los całego rodzaju ludzkiego. Wygnańcy przypuścili szturm na Hegemonię Człowieka. Stworzone przez nas Sztuczne Inteligencje obróciły się przeciwko nam w próbie zbudowania Najwyższego Intelektu: Boga. Boga Maszyn. Jego powstanie może oznaczać unicestwienie ludzkości. Za sprawą nieznanych sił losy Hegemonii, Wygnańców, SI i całego wszechświata splatają się wokół Dzierzby. Oto wspaniała wizja przyszłości, w której wysoko rozwinięta technika miesza się z pradawnymi religiami, odkrycia naukowe łączą się z ponadczasową tajemnicą, a niezrównana ekstaza płynnie przechodzi w obezwładniającą zgrozę.  
Tytuł oryginalny: The Fall Of Hyperion
Data wydania: 2015-11-04
ISBN: 978-83-7480-584-1, 9788374805841
Wydawnictwo: MAG
Cykle: Hyperion, tom 2, Hyperion Cantos, tom 2, Pieśni Hyperiona, tom 2
Serie: Wielkie Serie SF [Amber], Artefakty
Stron: 611
dodana przez: bookkeeper
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Dan Simmons Dan Simmons
Urodzony 4 kwietnia 1948 roku w USA (Peoria)
Amerykański pisarz science fiction. Laureat wielu nagród i wyróżnień (m.in. Nagrody Hugo i Nagrody Locusa w 1990 r. za powieść Hyperion). Stopnie naukowe zdobywał w Webash College – licencjat oraz na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis – stopień ma...

Pozostałe książki:

Triumf Endymiona Hyperion Endymion Letnia noc Terror
Wszystkie książki Dan Simmons

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Upadek Hyperiona? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2021-05-05
6 /10
Przeczytane fantastyka

Przeczytałem o tym cyklu minimum 2 tony samych achów i ochów. Muszę się jednak przyznać bez bicia że nie do końca rozumiem powody tych zachwytów. Jak dla mnie za dużo tu wszelkiego rodzaju sfer, płaszczyzn działania oraz dziwnych wzajemnych zależności.
Oby trzeci tom okazała się mniej pokręcony.

× 11 | link |
@Jack_
2022-01-15
7 /10
Przeczytane Simmons_Dan Zz_Lit_(Horror_SF_Fantasy)

Z uwagi iż byłem zachwycony pierwszym tomem cyklu Hyperion, postanowiłem jak najszybciej zmierzyć się z drugą częścią tej niezwykłej historii, aby poznać dalsze losy pielgrzymów.

Jak się okazało „UPADEK HYPERIONA” to zupełnie inna powieść, równie ciekawa, bowiem mamy tutaj do czynienia z głównym rozstrzygnięciem fabularnym, do którego wprowadził nas już wcześniej Dan Simmons w pierwszej części, a mianowicie staniemy w obliczu zbliżającej się nieuchronnej inwazji Intruzów, którzy zagrażają spójności Hegemonii Człowieka, oraz ludzkości.

„UPADEK HYPERIONA” rozpoczyna się w Grobowcach Czasu do których dotarli pielgrzymi by spotkać się z Chyżwarem, jeżeli jednak liczymy na ostateczne starcie pielgrzymów z tym potworem zrodzę się zawiedziemy, ponieważ Dan Simmons skupił się przede wszystkim na opisie Hegemonii i jej funkcjonowaniu.

Poznamy jak wygląda życie w Sieci, będziemy uczestnikami narad wojennych, bo w końcu Intruzi zaatakują kolejne planety , poznamy masę zależności, intryg oraz spisków na najwyższych szczeblach dowodzenia obroną, poznamy struktury władz Hegemonii, polityczne uwarunkowania, a wszystko dodatkowo będzie się splatać z losami pielgrzymów, co może przytłaczać, a nawet nudzić niektórych czytelników.

Ilość informacji które należy przyswoić jest tak ogromna, że można się w tym wszystkim pogubić. Dlatego trzeba z dużą uwagą i skupieniem podejść do tej powieści, aby zrozumieć wszystk...

× 5 | link |
@wojciechowska.am
2019-11-24
7 /10
Przeczytane Fantastyka

Jest maj, a ja "Upadek..." skończyłam czytać w lutym i w dalszym ciągu nie wiem, co mam sądzić o tej książce. Nie była zła, ale...

Pierwsza część była niesamowita - ogromny świat, techniczne rozwiązania podróży międzyplanetarnych, kondycja społeczeństwa Hegemonii itd. Natomiast druga część już taka nie była, być może dlatego, że wszystko, co miało mnie zaskoczyć i zaciekawić już zostało powiedziane. Co jest ważne, a co jest atutem całej historii, to konsekwencja w działaniach bohaterów, których poznaliśmy wcześniej,w części pierwszej. Niemniej jednak ukończenie tej pozycji było trochę męczące, a sama historia zaczęła się gmatwać - jak ja w swojej "recenzji". Muszę jej jednak oddać honor, bo nie była aż tak przewidywalna (fabuła), jak myślałam, ale z drugiej strony nie wiem, czy nie była również nazbyt "przekombinowana", że tak to ujmę. Przeczytałam ją chyba tylko ze względu na to, że lubię znać historię do końca.

× 2 | link |
@Meszuge
2020-08-01
3 /10
Przeczytane

Jednym z głównych bohaterów jest cybryd (co to jest cybryd?!) z odtworzoną tożsamością Johna Keatsa. Z bliżej nieznanego powodu – pewnie dlatego, że to kolejny cybryd Keatsa – występuje on zwykle jako Joseph Severn, przyjaciel czy sekretarz poety.
Niezwykle ważnym elementem tej historii są megasfery, metasfery, data sfery i sfery osobliwości – cokolwiek to wszystko znaczy.
A tak w ogóle, to chodzi prawdopodobnie o spisek komputerów przeciw ludziom.

Szkoda, że wydawca nie wpadł na to, że może warto byłoby jakoś zasygnalizować, że książka jest tylko częścią jakiejś tam większej całości – niestety, w moim wydaniu nie ma na ten temat ani słowa. Opowieść czytana bez znajomości wcześniejszych tomów jest umiarkowanie ciekawa, mało zrozumiała i dość ciężkawa – przynajmniej w kilku momentach.

× 2 | link |
@Palamedes
2009-08-10
Przeczytane Fantastyczności-różności

Chapeau bas! Naprawdę kawał dobrej fantastyki. Jest w niej wszystko to, co tygrysy lubią najbardziej: niezwykle rozbudowany i wiarygodny świat, pankosmiczna intryga i trzymające do ostatka napięcie. Na pewno sięgnę po kontynuację, czyli "Endymiona" i "Triumf Endymiona", chociaż to też pokaźne tomiszcza...

× 2 | link |
@hanzei
2020-09-10
10 /10
Przeczytane

Po rewelacyjnym pierwszym tomie od razu zabrałam się za "Upadek Hyperiona". Dan Simmons ie zawiódł mnie i tym razem.
W tej części poznajemy dalsze losy pielgrzymów, jednak z trochę innej perspektywy. Z powodu zerwanej łączności Meina Gladstone korzysta z pomocy M. Severna, który w snach widzi wydarzenia towarzyszące bohaterom na Hyperionie. Wojna zbliża się nieubłaganie i do końca nie wiadomo kto jest prawdziwym wrogiem.
Ten tom, tak samo jak poprzedni urzekł mnie rozbudowanym i dokładnie dopracowanym światem oraz ciekawymi bohaterami. Tym razem autor przedstawił nam historię bardziej od strony politycznej, dokładnie opisując funkcjonowanie Hegemonii.
"Upadek Hyperiona" to świetna i wciągająca książka, według mnie nawet lepsza od pierwszego tomu. Ta seria z pewnością zostanie jedną z moich ulubionych i na pewno nie raz do niej wrócę. Polecam fanom gatunku.

× 1 | link |
@margoz
2021-01-15
10 /10
Przeczytane

Krótko i na temat - rewelacyjna książka, którą zapamięta się na zawsze.

Kolejne wątki w "Hyperionie" - znakomitym pierwszym tomie serii mnożą wciąż następne pytania, natomiast "Upadek Hyperiona" daje nam wszystkie możliwe odpowiedzi. To i wiele, wiele więcej! Po prostu - czytajcie Hyperiona! To uniwersum jest potęgą. Tej serii nie da się nie pokochać, jeśli tylko zrobicie mały kroczek w ten okrutny i jakże magnetyczny świat - już po Was.

Jeśli lubicie fantastykę i jeszcze jakimś cudem tego nie czytaliście to właśnie jest ten czas aby naprawić swoje błędy i odpokutować winy. Bo Dzierzba nie wybacza.

Polecam, mocne 11/10! ;)

× 1 | link |
PZ
2022-03-20
8 /10
Przeczytane 2022

Po pierwszym "Hyperionie" byłem bardzo ostrożny z oceną. Przypadły mi do gustu klimat i oryginalne pomysły autora, ale akcja bywała nudna, a niektóre watki przesadnie rozwlekłe.

Ze szczęściem rzec jednak mogę, że "Upadek Hyperiona" to dwie klasy wyżej w stosunku do pierwszego tomu. Gdyby nie to, że jestem po (powtórnym) przeczytaniu pierwszego tomu "Gry o Tron" mógłbym z czystym sumieniem powiedzieć, że dawno nic mnie tak mocno nie wciągnęło.

Dzieje się bardzo dużo, wciąga jak diabli, magnetyzuje, przyciąga, zastanawia, zaskakuje i nie pozwala nam na zbyt długo opuścić tego jakże fascynującego świata, bo nawet kiedy w przerwie między rozdziałami czytelnik robi coś innego, wciąż jego cząstka pozostaje na Hyperionie.

Za wadę uważam dość niejasne zakończenie... niby wszystko wiemy, ale troszkę niedosytu jest, bo Chyżwar nadal jest niedostępną zagadką, grobowce czasu (otwarte czy zamknięte) wciąż rodzą więcej pytań niż dają odpowiedzi, intruzi wciąż wciąż nie wszystko nam o sobie powiedzieli... ale jednak - są dalsze tomy za które jak najszybciej się wezmę!

Wadą jest też nadmiar poezji... Wątek Keatsa i jego person w ogóle bym wywalił, mieszanie bajań XVIII-wiecznego poety do książki SF i robienie z nich istotnego elementu akcji nie przypadło mi do gustu, moim zdaniem nie jest to miejsce na takie rzeczy, zgrzyta i nie pasuje. Trzeba niestety się uodpornić, na pocieszenie powiem, iż ledwie prześlizgnięcie się wzrokiem nad długachnymi nieraz...

| link |
@lordofthedreams9
2021-12-09
8 /10
Przeczytane 🚀 dobre space opery 📚 posiadam Artefakty
@janusz.szewczyk
2021-11-21
10 /10
Przeczytane Sprzedane Safety
@mrocznestrony
2021-10-21
7 /10
Przeczytane Posiadam
@Smok1125
2021-08-05
2 /10
Przeczytane
@haudek
2021-03-18
8 /10
Przeczytane 2021-Książki Alibro Ain Ek2016
@miriady
2021-01-07
8 /10
Przeczytane
IL
2020-05-03
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Upadek Hyperiona. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Hyperion
Hyperion
Dan Simmons
8.6/10
W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmio...
Endymion
Endymion
Dan Simmons
8.2/10
Mija prawie trzysta lat od upadku Hegemonii. Większością planet rządzą Kościół katolicki i jego zbro...
Triumf Endymiona
Triumf Endymiona
Dan Simmons
7.7/10
Kontynuacja Hyperiona, Upadku Hyperiona, i Endymiona. Od upadku Hegemonii większością planet rządzi ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl