Hyperion

Dan Simmons
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 77 ocen kanapowiczów
Hyperion
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 77 ocen kanapowiczów

Opis

W obliczu zbliżającej się nieuchronnie międzygalaktycznej wojny na planetę Hyperion przybywa siedmioro pielgrzymów: Kapłan, Żołnierz, Uczony, Poeta, Kapitan, Detektyw i Konsul. Mają za zadanie dotrzeć do mitycznych grobowców, by znaleźć w nich budzącą grozę istotę. Zna ona być może metodę, która pozwoli zapobiec zagładzie całej ludzkości. Każdy z pielgrzymów może przedstawić jej swoją prośbę, lecz wysłuchany zostanie tylko jeden. Pozostali będą musieli zginąć.  
Data wydania: 2015-09-01
ISBN: 978-83-7480-557-5, 9788374805575
Wydawnictwo: MAG
Cykle: Hyperion, tom 1, Pieśni Hyperiona, tom 1, Hyperion Cantos, tom 1
Serie: Artefakty, Mistrzowie SF
Nagrody: Nagroda Sfinks (Zwycięzca)
Stron: 624
dodana przez: Mirko
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Dan Simmons Dan Simmons
Urodzony 4 kwietnia 1948 roku w USA (Peoria)
Amerykański pisarz science fiction. Laureat wielu nagród i wyróżnień (m.in. Nagrody Hugo i Nagrody Locusa w 1990 r. za powieść Hyperion). Stopnie naukowe zdobywał w Webash College – licencjat oraz na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis – stopień ma...

Pozostałe książki:

Hyperion Upadek Hyperiona Terror Endymion Triumf Endymiona Letnia noc Abominacja Pieśń bogini Kali Zimowe nawiedzenie Olimp Ilion Trupia otucha Drood Dzieci nocy Wydrążony człowiek / Muza ognia Ostrze Darwina Eden w ogniu Fazy grawitacji Kierunek 3001 Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2012 Wydrążony człowiek Czarne góry Dalekie horyzonty Elm Haven Pieśni Umierającej Ziemi Piąty kier Fabryka Kanciarzy Hard As Nails Hard Freeze Hardcase Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć The Endymion Omnibus The Hyperion Omnibus
Wszystkie książki Dan Simmons

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Siedmiu wspaniałych?

WYBÓR REDAKCJI
10.06.2022

Jedna z najlepszych powieści, bez względu na gatunek, jaką przeczytałam. Powieść należy do gatunku fantastyki naukowej i autor genialnie zachował balans między fantastyką a nauką. Z jednej strony dostajemy fascynujące rozważania między innymi na temat czasu, sztucznej inteligencji, z drugiej strony dynamiczna akcja i świetnie wykreowane postacie. ... Recenzja książki Hyperion

@jatymyoni@jatymyoni × 38

Mroczna wizja przyszłości

WYBÓR REDAKCJI
11.09.2020

Pomimo wielu pozytywnych opinii na temat “Hyperiona” zaczynając go miałam mieszane uczucia, bo nigdy nie gustowałam w tematyce science fiction i jest to moje pierwsze poważne spotkanie z tym gatunkiem. Nie wiedziałam czy się w nim odnajdę, dlatego wahałam się czy zacząć tak długą książkę, jednak się udało i pierwszy tom skończyłam w dość krótkim c... Recenzja książki Hyperion

@hanzei@hanzei × 7

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2023-09-13
9 /10
Przeczytane ebook

Dukaj w wersji light.

Ciężko napisać coś odkrywczego o Hyperionie. Już wcześniej wiedziałem, że Dan Simmons to wirtuoz pióra a ta powieść "zaledwie" utwierdziła mnie w przekonaniu, no i mimo trzydziestu pięciu lat od wydania, Hyperion jest świeży, jakby wczoraj napisany, cudownie mi się go czytało.

Podział na osobne historie, z których każda napisana jest w innym klimacie, jakby przez innego pisarza, to genialny w swojej prostocie pomysł na wprowadzenie czytelnika do gigantycznego świata, jednocześnie go nie opisując, zaś same historie bohaterów wciągają, są wielowymiarowe i nieoczywiste, zresztą podejrzewam, że tak gdzieś z połowy ukrytych tropów i nawiązań kulturowych nie zauważyłem. Wspominałem już, że Simmons to wirtuoz? Nic tylko czytać.

× 23 | Komentarze (1) | link |
@Renax
2023-05-24
8 /10
Przeczytane Fantastyka

Postanowiłam sięgnąć do tej serii nawet nie ze względu na pochwały @Jatymyoni, która pisała mi, że to genialna seria, ale dlatego, że skoro książka po 20 latach wciąż jest bardzo czytana, a na platformach sprzedażowych ma swoją cenę, to pomyślałam, że zerknę.
Żeby genialna, to nie powiem, bo nie uważam fantastyki za genialny gatunek, a raczej bazujący na kliszach, ale na pewno świetnie napisany. Spodobała mi się świetnie poprowadzona konstrukcja szkatułkowa. Reszta chyba na bazie 'Władcy pierścieni', ale wszystko napisane po Simmonsowemu i z pomysłem.
Przeczytam całość, ale z przerwami na inne powieści.

× 17 | Komentarze (1) | link |
@Sargento_Garcia
2021-05-02
7 /10
Przeczytane fantastyka

Bazując na przeczytanych recenzjach spodziewałem się po tej książce znacznie więcej.
Może kolejny tom będzie bardziej poukładany?

× 11 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2021-06-02
7 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

''Przede wszystkim rozumiem teraz potrzebę wiary - czystej, ślepej, nic sobie nie robiącej z rozumnych argumentów - gdyż wiem, że tylko ona pozwala przetrwać w nieskończonym, dzikim oceanie wszechświata, rządzonym nieczułymi prawami i całkowicie obojętnym na los małych, myślących istotek, które go zamieszkują.''

Znajomość z pisarzem Danem Simmonsem rozpoczęłam od sławnej już i zekranizowanej pozycji o tytule '' Terror '',zachwycona byłam tą powieścią i na fali owego zachwytu, rzutem na taśmę postanowiłam przeczytać coś jeszcze tegoż autora. Wybór padł na książkę '' Hyperion ''. Wydany w Polsce po raz pierwszy w roku 1994 i wydany kolejny raz w Polsce w tym samym roku co ''Terror''. Mimo że '' Hyperion '' jest dużo starszy od ''Terroru'', już w nim uwidacznia się niesamowity pisarski kunszt jego autora. Dan Simmons rewelacyjnie potrafi operować słowem, bezbłędnie i bezkolizyjnie, płynnie wręcz, przechodzi z jednej opowieści w drugą. Bo trzeba wam wiedzieć, że '' Hyperion '' to powieść szkatułkowa.

Mamy więc siedmioro pielgrzymów i małą dziewczynkę, którzy spotykają się w jednym transmiterze, zmierzającym w kierunku Hyperiona, planety na której umiejscowione są Grobowce Czasu, by tam odnaleźć straszną pradawną istotę, której przedstawią swoje prośby. Mimo że podróże między planetami zrzeszonymi pod rządami Hegemonii odbywają się szybko, jednak nie błyskawicznie. Aby jakoś spędzić ten czas podróżny, każdy z siedmiorga osób ma opowiedzieć swoją historię. A ...

× 5 | link |
@Basiek04
@Basiek04
2020-04-11
7 /10
Przeczytane 2020

Główne wydarzenia - wojna z Wygnańcami czy ostatnia pielgrzymka - są jak najbardziej ciekawe i fajnie się je czytało. Szkoda tylko, że przerywają je opowiadania bohaterów. Niektóre z nich czytało mi się bardzo źle i miałam ochotę książkę odłożyć na dobre.
Plus: postać Poety (bardzo wyrazista, charakterystyczna, której trudno nie polubić pomimo pijaństwa i przekleństw) oraz Żołnierza (idealnie mój typ bohatera). Reszta też ok.
Na dziś nie wiem, czy sięgnę po kolejny tom.

× 4 | link |
@hotaru
@hotaru
2008-05-17
5 /10
Przeczytane Hugo Awards Locus Awards Posiadane

Długo polowałem na tą książkę. W szczecińskich Empikach czy Kolporterach jest praktycznie nie do dostania, na Merlinie i Empik.com trzeba czekać tygodniami. Cieszyłem się jak małe dziecko, kiedy w końcu mogłem wyłożyć ciężko zarobione pieniądze i zabrać przepięknie wydaną książeczkę do domu. A potem zacząłem czytać.I niestety idylla się skończyła. Nie wiem, czy to z powodu moich zbyt wygórowanych wymagań, ale kiedy znajomi polecają mi coś na równi z "Diuną", to oczekuję czegoś równie dobrego. Slogany w stylu "klasyka science fiction", czy nagroda Hugo, powinny o czymś świadczyć. Po przeczytaniu tej książki nie jestem nawet w stanie stwierdzić, czy to jest równie jak "Diuna" dobre, a chociaż na usta cisną się słowa krytyki, to przecież nie wypada krytykować książki przeczytanej do połowy. Tak, do połowy, bo chociaż stronic więcej już nie ma, to fabuła urywa się w najbardziej interesującym momencie - brnąłem przez przydługawe i miejscami nudne retrospekcje właśnie po to, by wynagrodził mi to wspaniały finał, a tutaj go po prostu zabrakło!Cóż, poczekam aż MAG wyda "Upadek Hyperiona" i wtedy zapewne kupię i dokończę, ale pan Simmons musi teraz wysmażyć coś naprawdę wybitnego, aby zatrzeć negatywne wrażenia jakie zaliczyłem w trakcie czytania części pierwszej.

× 3 | link |
@wojciechowska.am
@wojciechowska.am
2019-11-24
9 /10
Przeczytane Fantastyka

Z literaturą sci-fi to jest tak, że za każdym razem kiedy po nią sięgam, mam problem z przystosowaniem się do świata przedstawionego, do słownictwa opisującego statki kosmiczne, urządzenia czy maszyny. Nie inaczej było w przypadku „Hyperiona” Dana Simmonsa – przyswojenie świata przedstawionego przyszło gdzieś w ¾ książki – jednak od pierwszych stron tej powieści, nie mogłam się od niej oderwać.

W ultra skrócie: akcja rozgrywa się w dalekiej (a może niedalekiej?) przyszłości, w kosmosie zamieszkanym przez ludzi będących pod jurysdykcją Hegemonii. W obliczu wojny z Intruzami, rzekomymi barbarzyńskimi obcymi podróżującymi w nadprzestrzeni, Hegemonia wysyła siedmioosobową pielgrzymkę na planetę Hyperion, miejsce kultu tajemniczego Chyżwara. Wybór uczestników nie jest przypadkowy – każdego z nich, bezpośrednio, pośrednio, dosłownie lub mniej dosłownie, łączy z Hyperionem jakaś więź.

Jak już słusznie zauważono, powieść Simmonsa jest powieścią szkatułkową, podobnie jak ”Opowieści kanterberyjskie”: mamy pielgrzymkę do miejsca kultu, grupę pielgrzymów wymieniającą się swoimi historiami, a nawet ukryty konkurs na najlepszą historię – z tą jedną różnicą, że wynik konkursu będzie bardziej makabryczny, niż w „Opowieściach..” o czym uczestnicy pielgrzymki zdają się doskonale wiedzieć. Ponadto, autor „Hyperiona” dość odważnie wplótł w powieść wątki poetyckie, tworząc jedną z postaci na wzór angielskiego poety, Johna Keatsa. „Hyperion” nawiązuje do poematu Keatsa o tym s...

× 2 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
6 /10
Przeczytane 2018 Science-fiction Posiadam

"Hyperion" to kultowa powieść SF. Dotychczas moje bliskie spotkania z takimi pozycjami kończyły się rozczarowaniem. Teraz znów było "chciałabym ale boję się", że znów zaliczę porażkę i zmarnuję mnóstwo czasu na przereklamowane coś.
Na szczęście obyło się bez frustracji ale zachwycić się nie zachwyciłam.

Powieść, której akcja dzieje się po roku 2700, po czasach hidżry (?), w bliżej nieokreślonej galaktycznej cywilizacji wywodzącej się z ludzkiej, opowiada o losach sześciu uczestników pielgrzymki do stwora zwanego Dzierzbą (sprawdziłam, to taki ptaszek, za nic nie rozumiem etymologii tego imienia nadanego nożycorękiemu potworowi). Sens tej pielgrzymki do końca książki wydawał mi się niejasny - mieli uratować świat, ale jak, dlaczego i co tam robił Dzierzba, nie wiem. Losy każdego z pielgrzymów pokazują jakiś fragment świata stworzonego przez autora i uchylają rąbków tajemnicy. Poszczególne historie są bardzo odmienne, jedne wciągające i poruszające (Księdza, Naukowca i Konsula), inne mdłe i nużące (Pułkownika i przede wszystkim Poety). A najgorsze jest to, że w momencie zakończenia książki pielgrzymi dopiero dotarli do celu swojej podróży na planecie Hyperion a z Dzierzbą jeszcze się nie spotkali. Dan Simmons popełnił moim zdaniem grzech nieumiarkowania w pisaniu, nie jestem skłonna mu tego wybaczyć w tym przypadku.
Podsumowując, plusami "Hyperiona" są trzy opowieści i samo uniwersum, bardzo zróżnicowane, pełne detali, dopracowane i przemyślane. Minusem jest s...

× 2 | link |
@Anjanka
2021-05-02
6 /10
Przeczytane ✅Fantasy, sci- fi

Powiem szczerze, że miałam zagwozdkę, jak ocenić tę lekturę. Absolutnie nie jest to zła pozycja, wręcz przeciwnie - jest bardzo dobra, Simmons dopieścił ją tak kapitalnie, że prawie mnie powalił swoją wyobraźnią. I pewnie dałabym kolejną 10 gdyby nie jeden szkopuł - nie potrafię odnaleźć się w gatunku sci- fi i teraz nie wiem, czy ciągnąć to dalej, czy dać sobie spokój.
Chyba muszę to przemyśleć 😜

× 2 | link |
@Cocophilia
@Cocophilia
2010-12-02
10 /10
Przeczytane

Wyświechtane slogany porównujące książkę do „Diuny” skutecznie obrzydzają lekturę i dopiero po dokładniejszym zapoznaniu się z bardziej istotnymi informacjami na okładce (które uderzyły w najwrażliwsze struny mojego czytelniczego gustu) oraz zasięgając opinii innych, można spokojnie przełknąć pierwszą gorycz i zabrać się do lektury z w miarę obojętnym nastawieniem. Mimo to, „Hyperion” okazał się dla mnie zaskoczeniem. Konstrukcja opasłego tomu przeraziła mnie do szczętu, ale skokowość treści okazała się jednym z wielu asów z rękawa. Pojedyncze opowiadania okazują liniowość – pozornie oderwane od siebie elementy zgrabnie łączą się w całość, przy czym istotne informacje są precyzyjnie dozowane. Każda historia jest jedyna w swoim rodzaju (choć jedne podobały mi się bardziej – inne mniej), katalizuje grad pytań na postawione przed czytelnikiem dylematy dotyczące kwestii nurtujących zawsze albo akurat w teraźniejszym czasie lub w przyszłości, gryzie tematy z ciekawej perspektywy - niby realia niemal zupełnie inne, problemy te same. Opowieści uderzają w różne tony, przedstawiają odmienne punkty widzenia, środowiska, jak i również gatunki – gdzieś tam przeplata się proza podróżnicza, kryminalna, sentymentalna, obyczajowa, cyberpunk ... Jednak ze wspólnym elementem, który wprowadza napięcie, a czasem przypala aurę do temperatur horroru. Zagadkowość czynnika – persony wprowadzającej grozę, wzbudza skrajną fascynację z powodu fantastyczności i otoczki mityczności jak gdyby nie pasując...

× 1 | link |
@Nightingale
@Nightingale
2012-05-13
8 /10

Książka science fiction opowiadająca o losach pielgrzymów zmierzających do Grobowców Czasu, w których zamieszkuje Chyżwar (pan bólu i cierpienia, mściciel i zbawiciel). Każdy z pielgrzymów, w nadziei na odnalezienie odpowiedzi na pytanie dlaczego został wybrany, opowiada swoją historię.Losy każdej z postaci są bardzo ciekawe i w zaskakujący sposób łączą się z Chyżwarem, jednak do końca nie pada odpowiedź co czeka pielgrzymów po dotarciu na miejsce. ( Na 100% sięgnę po kolejny tom, aby się tego dowiedzieć). Autor jest prawdziwym erudytą nawiązującym do licznych utworów literackich. Pozycja godna polecenia wszystkim fanom science fiction i osobą, które lubią dobrze i ciekawie napisane utwory.

× 1 | link |
@ultramaryna
@ultramaryna
2010-01-27
10 /10
Przeczytane Z mojej półki

Wcale mi nie przeszkadzało, że książka kończy się tam, gdzie się kończy. Zresztą byłam na to przygotowana. I nie twierdzę też, że był to akurat najciekawszy moment, bo "Hyperion" zachwycał od początku do końca. Wszystkie opowieści były niesamowite i fascynujące. Ponad sześćset stron świetnego SF.

× 1 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Posiadam Beletrystyka_współczesna

Niewiele brakuje do ideału. Polecam egzystencjalistom.

× 1 | link |
@Bella17
@Bella17
2013-11-16
Przeczytane

Fantastyczne historie pielgrzymów. Polecam.

× 1 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-19
9 /10
Przeczytane

Co za historia! Co za książka!

Mam wielką satysfakcję, że przeczytałam „Hyperiona”, a jeszcze większą, że tak mnie wciągnęła i zauroczyła, mimo iż to SF. To moje czwarte podejście do „space opera", poprzednie były absolutnie nieudane. W dotychczasowych próbach wiało dla mnie nudą, otoczenie było monotonne, a książki nafaszerowane niezrozumiałymi słowami, strukturami, pojęciami, gubiłam się i traciłam orientację w tym, co czytam. Za mało mam wiedzy, wyobraźni? A może trafiałam na marne pozycje, które raz na zawsze mnie zniechęciły? Nawet „Gwiezdne wojny” to nie moja bajka.

I nagle pojawił się „Hyperion” i zaparło mi dech. Czytało się świetnie, zanurzyłam się w kosmicznym świecie, wczuwałam w dolę-niedolę i emocje bohaterów, ich los nie był mi obojętny. Podobało mi się wszystko. Monumentalność i rozmach powieści. Brawurowa wyobraźnia autora, wykreowany przez niego świat , w który zostałam dosłownie wessana oraz oszałamiający postęp technologiczny. Nie sądziłam, że ten świat będzie w stanie mnie wciągnąć. Mimo iż mroczny i pesymistyczny, ale fascynujący. Świat komlogów (czy to nie są aby nasze dzisiejsze smartfony?), transponderów, androidów, klonów, sztucznej inteligencji, zakrzywienia czasu, domów umiejscowionych równocześnie na kilku planetach, snów kriogenicznych, staroświeckich latających dywanów, a nawet świat poezji.

Podobał mi się pomysł na fabułę: bardzo odległa przyszłość, świat urządzony zupełnie inaczej, ludzkości grozi zagłada, jest j...

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

..każda koncepcja boskości, która wyżej stawia posłuszeństwo niż konieczność przyzwoitego traktowania każdej niewinnej ludzkiej istoty, musi być z gruntu zła.
Przeprowadzili bardzo dokładne badania, z których wynika jednoznacznie, że ludzkość stała się całkowicie bezużyteczna.
Na początku było Słowo. Potem pojawił się pieprzony edytor tekstu. Potem procesor myślowy. A potem nastąpił koniec literatury.
Nurzałem się w religijności i alkoholu, żeby ostatecznie stwierdzić, że w tym drugim znacznie łatwiej znajduję pocieszenie.
- Wypuściliśmy tylko sześćdziesiąt tysięcy egzemplarzy, więc straty nie są zbyt wielkie.
- Mówiłaś, że planujecie siedemdziesiąt milionów - przypomniałem jej.
- Tak, ale zmieniliśmy zdanie po zasięgnięciu opinii naszej SI.
Odniosłem wrażenie, że fotel zapada się pode mną.
- Nawet Sztuczna Inteligencja uznała "Pieśni" za szmirę?
- Sztuczna Inteligencja uznała "Pieśni" za arcydzieło - odparła Tyrena. - Dzięki temu wiedzieliśmy już na pewno, że to będzie całkowita klapa.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Upadek Hyperiona
Upadek Hyperiona
Dan Simmons
8.3/10
Tajemnicze Grobowce Czasu otwierają się. W rękach Dzierzby, który się z nich wynurzył, może spoczywa...
Endymion
Endymion
Dan Simmons
8.1/10
Mija prawie trzysta lat od upadku Hegemonii. Większością planet rządzą Kościół katolicki i jego zbro...
Triumf Endymiona
Triumf Endymiona
Dan Simmons
7.8/10
Kontynuacja Hyperiona, Upadku Hyperiona, i Endymiona. Od upadku Hegemonii większością planet rządzi ...
© 2007 - 2023 nakanapie.pl