Pieśń bogini Kali

Dan Simmons
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Pieśń bogini Kali
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Lata 70. XX wieku. Kalkuta. Miasto, które zdaje się nie kończyć. Tak samo, jak nie kończą się rozległe dzielnice biedoty toczone przez choroby i nieszczęścia ich mieszkańców. Kalkuta przytłacza i onieśmiela, odrzuca i przyciąga jednocześnie.

Robert Luczak, wysłannik amerykańskiego czasopisma literackiego, udaje się tam wraz z żoną i maleńką córeczką. Jego celem jest pozyskanie praw do publikacji najnowszego poematu jednego z największych indyjskich poetów. Szkopuł w tym, że poeta ów – Das – przepadł bez wieści kilka lat wcześniej i powszechnie uważany jest za zmarłego. Luczak wplątuje się w intrygę, którą zaplanowali czciciele potężnej patronki miasta, krwawej i okrutnej Kali… bogini bólu i zniszczenia, czasu i śmierci, bezlitosnej pani kosmicznego ładu. Luczak stanie oko w oko z tajemnicami, których poznanie sprowadzi najprawdziwszy horror na niego i jego rodzinę.

„Pieśń bogini Kali” to nagrodzona World Fantasy Award za rok 1986 debiutancka powieść Dana Simmonsa („Terror”, „Abominacja”, cykl „Hyperion”) w nowym tłumaczeniu Janusza Ochaba, wzbogacona ilustracjami Macieja Kamudy.

Tytuł oryginalny: Song of Kali
Data wydania: 2021-04-14
ISBN: 978-83-7731-382-4, 9788377313824
Wydawnictwo: Vesper
Kategoria: Horror
Stron: 292
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Dan Simmons Dan Simmons
Urodzony 4 kwietnia 1948 roku w USA (Peoria)
Amerykański pisarz science fiction. Laureat wielu nagród i wyróżnień (m.in. Nagrody Hugo i Nagrody Locusa w 1990 r. za powieść Hyperion). Stopnie naukowe zdobywał w Webash College – licencjat oraz na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis – stopień ma...

Pozostałe książki:

Triumf Endymiona Hyperion Upadek Hyperiona Endymion Terror
Wszystkie książki Dan Simmons

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

(...) Niektóre miejsca są tak złe, że nie powinni istnieć. Niektóre miasta są tak nikczemne, ...

10.01.2023

Dan Simmons należy do moich ulubionych pisarzy. Każda jego książka jest inna, każda z nich ma swój niepowtarzalny klimat i dotyczy zupełnie innego środowiska i problemu. W „Terrorze” razem z załogą statku odbywaliśmy wyprawę badawczą na morza Arktyki, aby odkryć możliwość opłynięcia Ameryki od północy. Autor genialnie łączy fikcję literacką z hist... Recenzja książki Pieśń bogini Kali

@jatymyoni@jatymyoni × 39

... obskurnie i przerażająco.

3.09.2022

Cóż, jeśli spojrzeć na moją domową bibliotekę, od dłuższego czasu można znaleźć w niej sześć książek Dana Simmonsa. Sześć i każda nieruszona, przy czym dwie ciągle w oryginalnej folii. Tak było do ubiegłego tygodnia. Skąd aż tyle książek zupełnie nieznanego mi w formie pisarza? Nie wiem, teorii mógłbym stworzyć mnóstwo – opinie, świetne okładki cz... Recenzja książki Pieśń bogini Kali

@MichalL@MichalL × 17

,,Kalkuto, ty suko''

19.07.2021

Biorąc zlecenie na zbadanie sprawy cudownego powrotu M.Dasa – zaginionego przed ośmiu laty indyjskiego poety – Robert Luczak nie mógł domyślać się, jak bardzo źle potoczą się sprawy. Albo może mógł? Może powinien posłuchać swojego przyjaciela, Abe'a Bronsteina, który mówił mu ,,nie jedź do Kalkuty''? Można gdybać, faktem jednak jest, że Robert... Recenzja książki Pieśń bogini Kali

Mroczna strona miasta

19.08.2023

Indie ubiegłego wieku. Wraz ze swoją egzotyką i kolorytem, z kastami i hinduizmem, z pięknem pod którym czai się bieda i występek, zawsze wywoływały u mnie niepokój zmieszany z zachwytem. To uczucie podobne do chodzenia ciemnymi uliczkami Nowego Jorku, samej, po zmroku, ale z dodatkiem przypraw w postaci upiornego upału i pory monsunowej. Tych Ind... Recenzja książki Pieśń bogini Kali

@harrow@harrow × 12

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2021-12-08
7 /10
Przeczytane HORROR

Dan Simmons pisze różne książki od fantastyki, sensacyjnych po horrory wiele razy przełamując gatunki literackie w jakich porusza się. Pieśń bogini Kali jest jednym z pierwszych jego utworów po jakie sięgnąłem i miałem na oku już dawno. Spodziewałem się po niej grozy, tła obyczajowego i klimatu, bo autor potrafi tworzyć klimatyczne historie grozy. Dlatego jak nadarzyła się okazja postanowiłem po nią sięgnąć.
Książka Pieśń bogini Kali jest historią podróży dziennikarza chcącego zdobyć rękopis i poznać utalentowanego poety, który jest znany. Jednak nie wszystko idzie jak potrzeba. Natrafia na zakazany kult i staje się świadkiem mrocznych wydarzeń. Autor świetnie obmalowuje obraz Kalkuty ukazując wiele kontrastów społeczeństwa. Od tych bogatych żyjących w luksusach i mających wszystko. Po biedotę, chęć przeżycia kolejnego dnia i spania na ulicy. Brud, ciężkie warunki bytowania i ogarniająca biedota jest na porządku dziennym. Wszystko toczone przez choroby i nieszczęścia ludzkie z jakimi spotykają się mieszkańcy miasta. Sporo miejsca poświęca autor na ukazaniu życia mieszkańców i smutnego obrazu kontrastów jakie niesie miasto. Dzielnicom biedoty i ubóstwa trawiącego ludzi. Widać tutaj świetne przygotowanie i doświadczenie zebrane w czasie pobytu w tym miejscu. Dlatego tło akcji jest takie prawdziwe i wywołujące wiele emocji w czasie czytania. Pobyt bohaterów powieści jest przedstawiony bardzo dobrze ze wszystkimi kłopotami i dylematami jakie mają. Pomału wraz z rozwojem ...

× 9 | link |
@czytanie.na.platanie
2021-06-01
8 /10
Przeczytane Posiadam Przeczytane 2021

"Niektóre miejsca są tak złe, że nie powinny istnieć"
Przemierzyłam Indie z plecakiem. Byłam w New Delhi, w Bombaju, do Kalkuty nie dotarłam. Po przeczytaniu przerażającej powieści Dana Simmonsa stwierdzam, że może i dobrze. Odnajduję jednak w niej klimat, którego sama w Indiach doświadczyłam, upału, prawie stuprocentowej wilgotności, wszechobecnego tłoku, brudu, hałasu i biedy. Autor wzbogaca obraz Kalkuty smrodem ścieków, odorem potu, wyczuwalną przemocą i rasizmem. Ale w zaułkach czai się coś więcej, coś mrocznego i zachłannego.
Robert Luczak, na zlecenie amerykańskiego wydawnictwa udaje się do Kalkuty wraz z żoną i maleńką córeczką, by uzyskać prawa do publikacji poematu słynnego i zaginionego przed laty indyjskiego poety. Przyjdzie mu się zmierzyć z wszystkim co Kalkuta ma do zaoferowania, również z hinduskimi demonami, które będą chciały zawładnąć jego duszą.
Każda kolejna strona tchnie mrokiem, klimatem wręcz psychodelicznym, przyprawiającym o ciarki. Chwilami trudno stwierdzić co dzieje się na jawie, a co jest wytworem wyobraźni głównego bohatera, czy efektem jakiś odurzających środków. Złowroga bogini Kali zdaje się wkradać w jego jaźń. Żąda ofiar i bluźnierczych rytuałów, a Kalkuta trzyma go i nie chce wypuścić ze swoich szponów. Indie z każdą kolejną godziną budzą w mężczyźnie coraz większy lęk i odrazę, jednak nie potrafi się od nich uwolnić.
Zakończenie zszokowało mnie bardzi...

| link |
@harrow
2023-08-19
8 /10
Przeczytane Moje!
@jatymyoni
2023-01-10
9 /10
Przeczytane 22 z mojej półki Fantastyka Fascynująca L. amerykańska Nagroda Hugo
@MichalL
2022-09-03
7 /10
Przeczytane Posiadam 2022
@Przemek
2022-01-07
7 /10
Przeczytane
@lordofthedreams9
2021-12-06
6 /10
Przeczytane 😱 groza, horror, thriller 📚 posiadam
@BagatElka
2021-12-29
3 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2021
@mrocznestrony
2021-08-15
7 /10
Przeczytane Posiadam
@Adam84
2021-08-14
7 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@Chassefierre
2021-07-18
6 /10
Przeczytane Fantastyka Literatura amerykańska
@moj.ksiazkowy.raj
2021-05-05
7 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2021-04-27
9 /10
Przeczytane
@emmeneea
2021-05-01
9 /10
Przeczytane Posiadam
@eR_
2019-12-19
5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Pieśń Kali jest z nami. Towarzyszy nam od bardzo długiego czasu. Jej chór nieustannie rośnie i rośnie, i rośnie. Ale można usłyszeć inne głosy. Można śpiewać inne pieśni.”
× 1
#
“Niektóre miejsca są tak złe, że nie powinny istnieć. Niektóre m i a s t a są tak nikczemne, że nie da się ich znieść. Kalkuta jest takim właśnie miejscem.”
× 1
#
“Wyglądało na to, że tylko cienka zapora w postaci elektrycznego światła dzieli wielkie miasta od całkowitego zdziczenia.”
× 1
#
“Zło! Nie ma takiej rzeczy. Zło nie istnieje. Nie istnieje gwałt. Jest tylko potęga. Władza. Potęga lub, jeśli pan woli, siła. Siła jest filarem, na którym opiera się wszechświat. Zapewnia ład....”
× 1
#
“Kiedy widziałem Abe’a po raz ostatni, stał z ręką wyciągniętą w moją stronę – być może chciał mi pomachać na pożegnanie, a być może był to jedynie gest zmęczonej rezygnacji.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl