Terror

Dan Simmons
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów
Terror
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 32 ocen kanapowiczów

Opis

Terror odtwarza przebieg tragicznej w skutkach wyprawy badawczej z maja 1845 roku. Dwa statki – HMS Erebus i HMS Terror – pod dowództwem doświadczonego żeglarza, sir Johna Franklina, wyruszyły ku północnym wybrzeżom Kanady, celem poszukiwania Przejścia Północno-Zachodniego. To ciąg przesmyków pomiędzy wyspami Archipelagu Arktycznego, gdzie od kilkuset już lat, kosztem wielu istnień ludzkich, szukano możliwości opłynięcia Ameryki Północnej, chcąc zaoszczędzić na odległości przemierzanej drogą morską pomiędzy wybrzeżami Atlantyku i Pacyfiku. Na statkach zgromadzono spore zapasy żywności, które w teorii miały wystarczyć na około pięć lat. Wyposażono je w silniki, konieczne do przebijania się przez lód, i zapas węgla. Wtedy, w maju 1845 roku, ostatni raz widziano je w Anglii… Nawet dziś nie wiadomo dokładnie, jakie były losy poszczególnych uczestników owej podróży. Jednak Dan Simmons wykorzystał dostępne informacje, relacje z kilku późniejszych wypraw poszukiwawczych, skrawki wiedzy od tubylczych plemion, domysły i fantastyczne plotki… i stworzył kunsztowną opowieść o ostatnim rejsie dwóch statków, HMS Erebusa i HMS Terroru, które utknęły w lodzie, co stało się początkiem końca tej ekspedycji.
Terror to pasjonująca powieść z elementami grozy, horroru i mitologii Inuitów, a jednak dająca się odczytać niczym szczegółowy dziennik pokładowy. Następujące po sobie tragiczne w skutkach wydarzenia poznajemy okiem nie tylko oficerów, szczególnie kapitana Croziera, ale również szarych członków załogi. Dan Simmons, zdobywca wielu nagród, między innymi Hugo Awards oraz w 1990 roku nagrody Locusa za powieść Hyperion, z literackim wyczuciem oraz niezwykłą pieczołowitością odtwarza przebieg jednej z najbardziej zagadkowych wypraw badawczych w całej znanej nam historii badań polarnych.
Wydanie książki, które Czytelnik ma przed sobą, zostało wzbogacone o posłowie dr. hab. Grzegorza Rachlewicza z UAM oraz bogatą ikonografię ilustrującą czasy podbojów polarnych XIX wieku.
Tytuł oryginalny: The Terror
Data wydania: 2022-04-13
ISBN: 978-83-7731-420-3, 9788377314203
Wydawnictwo: Vesper
Stron: 668
dodana przez: janusz.szewczyk
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Dan Simmons Dan Simmons
Urodzony 4 kwietnia 1948 roku w USA (Peoria)
Amerykański pisarz science fiction. Laureat wielu nagród i wyróżnień (m.in. Nagrody Hugo i Nagrody Locusa w 1990 r. za powieść Hyperion). Stopnie naukowe zdobywał w Webash College – licencjat oraz na Uniwersytecie Waszyngtona w St. Louis – stopień ma...

Pozostałe książki:

Triumf Endymiona Hyperion Upadek Hyperiona Endymion Letnia noc
Wszystkie książki Dan Simmons

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

HMS Erebus i HMS Terror na badawczej wyprawie, co tam znajdą ?

WYBÓR REDAKCJI
1.05.2021

'' Crozier wie, że dla komandora nie ma trudniejszej rzeczy niż porzucić własny okręt i że taka decyzja jest szczególnie trudna dla członków Królewskiej Marynarki Wojennej.'' '' Terror '' Dana Simmonsa, to prawdziwa literacka perełka, w towarzystwie, której weszłam w nowy 2019 rok. Zaczęłam ją czytać jeszcze przed świętami, a skończyłam już tego ... Recenzja książki Terror

Groza wielkiej bieli

WYBÓR REDAKCJI
30.10.2019

Jest rok 1845. Wyprawa pod dowództwem 59 letniego sir Johna Franklina, składająca się z dwóch okrętów o napędzie parowym: HMS Erbus oraz HMS Terror, wyrusza z ekspedycją mającą na celu przebycie Przejścia Północno - Zachodniego, jednak ani sir Franklin, ani nikt z jego załogi nie wie, że udają się na wyprawę, z której nie dane im będzie powrócić. ... Recenzja książki Terror

@Mackowy@Mackowy × 13

Największy strach i zło czyha w nas samych.

4.06.2020

Przebrnęłam przez lód, mróz i książkę. Może trud czytania wynikał z tego, że zakończenie jest znane i bardzo smutne, ale jednak nie byłam wstanie jej odłożyć. Fabuła książki została oparta na rzeczywistych wydarzeniach. Przez dziesięciolecia marynarze próbowali znaleźć drogę do opłynięcia Ameryki Północnej od północy i w ten sposób skrócić drogę m... Recenzja książki Terror

@jatymyoni@jatymyoni × 8

Terror

10.12.2009

Czytelnicy lubujący się w literaturze fantastyczno-naukowej nazwisko Dana Simmonsa znają przede wszystkim z dwóch kapitalnych, niezwykle oryginalnych cykli powieściowych – „Hyperion” oraz „Ilion”. Pierwszy z nich zaliczany jest do arcydzieł gatunku i nie bez przesady porównuje się go z „Diuną” Franka Herberta. Ogromną zaletą obu serii Si... Recenzja książki Terror

Moja opinia o książce

Opinie

@Jack_
2022-01-06
10 /10
Przeczytane Simmons_Dan Zz_Lit_(Horror_SF_Fantasy)

Po zachwycie, jaki towarzyszył mi po przeczytaniu Hyperiona i Upadku Hyperiona przyszedł czas na powieść „TERROR”, na którą długo polowałem w miejskiej bibliotece składając stosowną rezerwację, dziś już wiem, że warto było czekać, ponieważ to kawał dobrej literatury skierowanej do szerszego grona czytelników.

Ale od początku, do jakiego gatunku zaliczymy tę powieść? Otóż odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna, bowiem „TERROR” to swoiste połączenie powieści przygodowej, historycznej, horroru, thrillera, fantastyki, więc niemal każdy w tej książce powinien znaleźć coś dla siebie.

To, co mnie szczególnie przyciągnęło do powieści, to fakt, że Dan Simmons opisywaną historię oparł po części na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce 1845 roku. Tak, więc ekspedycja składająca się z dwóch statków HMS Erebus oraz HMS Terror pod dowództwem sir Johna Franklina wyruszyła w poszukiwaniu Przejścia Północno – Zachodniego przebiegającego przez zawiłe, kanadyjskie cieśniny ciągnące się między wyspami należącymi do Archipelagu Arktycznego. Ponieważ w dawnych czasach, klimat w Arktyce był chłodniejszy niż dziś przejście to było pokryte niemal przez cały rok lodem, jeśli się już otwierało to tylko na kilkanaście dni, więc sumą rzeczy wyprawa Franklina musiała być skazana na katastrofę. Z uwagi na fakt, iż tak naprawdę nigdy nie udało się w pełni poznać dokładnych przyczyn niepowodzenia tej misji, oczami wyobraźni uczestników ekspedycj...

× 7 | Komentarze (1) | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Beletrystyka_współczesna Posiadam E-book

Dan Simmons w "Terrorze" pokusił się o odtworzenie, owianej mgłą tajemniczości, brytyjskiej wyprawy arktycznej w poszukiwaniu morskiej drogi z Atlantyku na Pacyfik. Ramy historyczne powieści, to lata 40-te XIX wieku i kolejna wyprawa, tym razem statków Erebus i Terror, w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego.

Historia, w dużych fragmentach, opisana została bardzo wciągając. Fabuła stanowi jej najmocniejszą stronę (z wyjątkami). Jednak nie z tego zasłynął Simmons niemal dwie dekady wcześniej. To "Hyperion" był przepustką do popularności. Moja ocena tej powieści siłą rzeczy wynika z lektury wielkiej poprzedniczki.

Bardzo realistycznie i wiarygodnie odtworzył Simmons drogę do zatracenia obu załóg. Otrzymałem ciekawe zaplecze zaokrętowania na brytyjskie statki, jest dyskusja o biurokracji w Admiralicji i zaprowiantowaniu z ofertą zakupu puszek po cenie dumpingowej.

Simmons, w opisach detali budowy jednostek pływających i ich olinowania, dał popis dobrego warsztatu. Podróż przez ciemne pokłady statku, budzi skojarzenie z dantejskimi poziomami piekła. Sam główny bohater, komandor Crozier, odmalowany został ciekawie. Pewna tajemnica jego starokawalerstwa, katolickie fobie z dzieciństwa i zmaganie z angielską klasową segregacją, to dobre retrospekcje. Opis delirium alkoholowego to poruszający fragment. Tylko mogłoby być tego więcej.

Sam konflikt- 'dobrzy marynarze' i 'źli marynarze' został podany słabo. Szczególnie żądni zemsty i krw...

× 4 | link |
@Chassefierre
2019-11-20
8 /10
Przeczytane Horror! Literatura amerykańska

Są w książkach Simmonsa takie fragmenty w których autor za pomocą kilku akapitów kreuje wizję umierającego świata tak przejmującą, że nie sposób o niej zapomnieć przez długi czas.

Wydawało mi się, że po lekturze ,,Hyperiona'' nic mnie w tej materii już nie ruszy, że smutek i poczucie nieuchronnie nadciągającego, nieubłaganego końca świata, który znamy to doznanie jednorazowe. Że nie sposób odczuć tego samego ponownie, choć w nieco odmienny sposób.

Cóż. Myliłam się.

× 4 | link |
@zooba
2019-11-27
10 /10
Przeczytane Top 10 Fiction Thriller/sensacja/kryminał 2017 Z historią w tle

Siadam do napisania tej opinii z wielką przyjemnością. Autentycznie cieszę się, że będę mogła podzielić się z wami moim zachwytem. Nawet na tle wielu dobrych książek, które czytałam ostatnio „Terror” wypada wyjątkowo dobrze. W trakcie lektury byłam w stanie tego czytelniczego amoku, który już nieczęsto zdarza mi się przeżywać. Głową byłam w Arktyce, kradłam wszelkie możliwe chwile na choćby parę stron czytania. Posuwałam się do czynów nieetycznych, ale szczegóły przemilczę.

Co mnie tak zachwyciło? W skrócie „Terror” to zbeletryzowany zapis wyprawy brytyjskich statków dowodzonych przez sir Johna Franklina, której celem było wytyczenie morskiego szlaku wiodącego wzdłuż północnych krańców Ameryki Północnej, czyli tzw. Przejścia Północno-Zachodniego. Wyprawa zakończyła się fiaskiem, nie przeżył nikt z jej uczestników a oba statki – tytułowy Terror i Erebus - zaginęły. Odnaleziono je dopiero niedawno, jeden w 2016 roku! Słowem zero happy endu, to wiadomo od początku. Autor przedstawił losy wyprawy z wielką dbałością o szczegóły, umiejętnością stworzenia atmosfery strachu, beznadziejności, i przejmującego zimna. Dorzucił jeszcze wątek horrorowy, jednak dla mnie „Terror” bliższy był gatunkowo thrillerowi. O tym za chwilę.

Najpierw chciałabym zebrać składowe, które sprawiły, że lektura mnie dosłownie wessała.
- opisy życia na statku – zapomniałam napisać, że akcja dzieje się w połowie XIX wieku. Wyprawa jak na tamte czasy była świetnie przygotowana, załoga zaop...

× 3 | link |
@Anjanka
2021-05-02
9 /10
Przeczytane ✅Kryminał, sensacja, horror, thriller.

Uuuu... to było COŚ.
Tym razem Simmons się wykazał i stworzył rewelacyjne dzieło oparte na kanwie prawdziwych wydarzeń pomieszanych z fikcją literacką i wyszło mu to kapitalnie. Jestem pod ogromnym wrażeniem - do ostatniej strony czytałam z prędkością wiejącego na lodowcu wiatru. 😳

Nie jest to książka łatwa. Powiedziałabym, że nawet depresyjna i klaustrofobiczna. Od momentu uwięzienia statków, dalej jest już tylko gorzej - czyhające na każdym kroku lodowe piekło do spółki z czymś mitycznym, prastarym, czającym się w ciemnościach i nie mającym żadnej litości, głód, przenikliwe zimno, wiatr, śnieg... słowem - szanse na przeżycie niemalże zerowe.

Trudno mi tutaj wskazać jakieś minusy. Może tylko na początku chronologia wydarzeń może czytelnikowi trochę namieszać, ale w miarę posuwania się do przodu, wydarzenia stają się bardziej uporządkowane. Trudno też spamiętać i pokojarzyć z nazwiska wszystkich członków ekipy badawczej, no ale przy 129 osobach na pokładzie nie jest to raczej łatwe zadanie. Poza tymi mankamentami nie ma się do czego przyczepić. Simmons odwalił kawał dobrej roboty - moja psychika przeszła "terror" do ostatniej strony.

× 2 | link |
@mala_mi
2022-01-04
8 /10
Przeczytane 2020

Mroczna historia o tym, co mogło stać się z zaginioną wyprawą sir Johna Franklina mającą odkryć przejście północno-zachodnie przez podbiegunowe terytorium dzisiejszej Kanady.
Akcja rozwija się powoli, ale z każdą stroną wciąga coraz bardziej, mimo, że jest to raczej ponura opowieść. Przeciwstawienie europejskiego sposobu myślenia i zachowania twardej podbiegunowej naturze nawet bez udziału potworów z wierzeń Inuitów prowadzi do ciekawych i raczej smutnych spostrzeżeń dotyczących natury ludzkiej. Wprowadzenie jednak elementu mitologii dodaje tej historii dodatkowego smaczku. Wersja papierowa ma ponadto dodatek w postaci map i ilustracji z epoki oraz posłowia dr hab. Grzegorza Rachlewicza, które przedstawia kwestię odkrywania przejścia północno-zachodniego od strony historycznej, wraz z omówieniem odkryć mających na celu wyjaśnienie co stało się z zaginioną załogą.
Książka ma klimat ale zdecydowanie nie polecam jej na urlop. Nastój w jaki wprowadza absolutnie nie pasuje do słonecznej plaży.

× 2 | link |
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Dan Simmons, to jeden z najlepszych pisarzy fantastycznych opowieści, jakiego dane mi było czytać. W jego powieściach występuje wszystko to co lubię i mam taką zasadę, że każde jego dzieło kupuję, lub chociażby wypożyczam, bo wiem że dostanę znakomitą historię, pełną pełnokrwistych bohaterów i niebanalną opowieść. Wystarczy to wspomnieć chociażby o „Hyperionie”, a wymieniać można by długo. Często zdarza się tak, że jego powieści opisują jakieś realne wydarzenie, dopiero przedstawienie takie wydarzenia, tak jakby „od kuchni”, jawi się czytelnikowi jako nowość.

Nie inaczej jest w przypadku powieści „Terror”.

W 1845 roku-dwa statki-wyruszają na wyprawę, która być może doprowadzi do odkrycia Przejścia Północno Zachodniego, czyli przesmyków między wysepkami Arktyki. Wyprawą dowodzi sir John Franklin. Wyprawa ta miała za zadanie oszczędzić drogi-najprościej rzecz ujmując-bez opływania całej Ameryki Północnej. Potężne statki Erebus i Terror, zaopatrzone w nowoczesne, jak na tamte czasy silniki, zaopatrzone również w zapasy żywności, odzież, węgiel, czyli wszystko potrzebne do tego, aby wyprawa mogła trwać nawet 5 lat. Szmat czasu, w naprawdę ekstremalnie trudnych warunkach. Kiedy statki wypływały we wspomnianym przeze mnie roku, ostatni raz widziano je u wybrzeży Anglii. Potem ślad po nich zaginał. Autor, jak na znakomitego rzemieślnika przystało, posiłkując się dostępnymi informacjami, dodając swoje przemyślenia, korzystając z legend ludów eskimoskich stworzył opo...

× 1 | link |
@ryszpak
2019-12-01
10 /10
Przeczytane A.D. 2017 Horror Przygodowe i podróżnicze E-booki

Wspaniała książka. Chcesz poczuć przejmujące do szpiku kości zimno? Chcesz poczuć ciągłą atmosferę zagrożenia od czynników biotycznych i abiotycznych? Chcesz poznać ludzi, którzy dwoma okrętami wybrali się w połowie XIX wieku w ciemno między chłodne wody północy? Chcesz się dowiedzieć, jak radzili sobie lekarze podczas takich wypraw? Jak rozwiązywano sprawę wyżywienia? Przeczytaj. I wierz mi, nie pozostaniesz obojętny.

Polecam. Nie wiem, czy "gorąco" to odpowiednie słowo dla książki o North-West Passage... Bardzo polecam.
W lecie, gdy upały sięgną trzydziestu stopni, przeczytam ją jeszcze raz.

× 1 | link |
@nemesis
2022-06-27
4 /10
Przeczytane Fantastyka/Science Fiction
@lordofthedreams9
2022-04-16
9 /10
Przeczytane 🧭 eksploracja 😱 groza, horror, thriller 🧊 zimowe 📚 posiadam 🧊 Arktyka i Antarktyda 🌊 morskie opowieści
@Przemek
2022-01-07
9 /10
Przeczytane Posiadam
@mrocznestrony
2021-12-29
9 /10
Przeczytane --- Posiadam
JT
2021-12-05
8 /10
Przeczytane
@janusz.szewczyk
2021-11-21
9 /10
Przeczytane 2013 Posiadam Safety 2022
@Adam84
2021-09-01
7 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Terror. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl