W odbiciu

Jakub Małecki
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Książka W odbiciu
Książka W odbiciu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Jakub Małecki, jeden z najzdolniejszych młodych pisarzy, mistrzowsko łączy gatunki literackie, oferując brawurową mieszankę powieści obyczajowej, groteski i magicznego realizmu. Młode małżeństwo przeżywające kryzys, kobieta pogodzona ze śmiercią i pijak topiący w butelce swoją straszną przeszłość – niespodziewanie tracą życia, które znali. Na tle ludzkich losów czają się potwory: my sami, w odbiciu, widziani oczyma innych.
Jakub Małecki (ur. 1982). Debiutował w 2007 roku, jest autorem kilkunastu opowiadań drukowanych w prasie i antologiach. Opublikował cztery książki: Błędy (2008), Przemytnik cudu (2008), Zaksięgowani (2009) i Dżozef (2011). Był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009.
Data wydania: 2011-09-01
ISBN: 978-83-61187-17-2, 9788361187172
Wydawnictwo: Powergraph
Seria: Kontrapunkty
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 304

Autor

Jakub Małecki Jakub Małecki
Urodzony 25 czerwca 1982 roku w Polsce (Koło)
Polski tłumacz oraz pisarz zaliczany początkowo do nurtu fantastyki, obecnie piszący głównie literaturę obyczajową. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, tłumacz literatury z języka angielskiego. W marcu 2007 roku zadebiutował opowiadaniem Dł...

Książki Jakub Małecki

Wszystkie książki Jakub Małecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Każda historia ma wiele odbić"

18.05.2012

Jakub Małecki to jeden z najzdolniejszych pisarzy młodego pokolenia. Z zawodu ekonomista, debiutował w 2007 r. opowiadaniem "Dłonie" na łamach magazynu "Science Fiction, Fantasy i Horror". Jest autorem takich książek, jak "Błędy", "Przemytnik cudu", "Zaksięgowani" czy "Dżozef". Był nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. "W odbiciu... {} Recenzja książki W odbiciu

W odbiciu

9.11.2011
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Mało kiedy okładka jest adekwatna treści, w przypadku tej powieści grafika idealnie przedstawia świat zamknięty na papierowych stronach. Fabuła książki przypomina czarno biały film z przewagą czerni, a właściwie szarości, mazanej smugami zgaszonej bieli, zamglony, przygnębiający i okrutny. Karol i Natalia to młode małżeństwo, w którym od pewnego c... {} Recenzja książki W odbiciu

@Natula@Natula {}

Moja opinia o książce

Opinie

@Pani_Ka
2019-02-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

"Myślę sobie, że nawet jeśli każda historia ma wiele odbić, zawsze można wybrać to, w które się uwierzy." (str.299)
Dość nieśmiało sięga się na półkę "wstecz" jednego z ulubionych pisarzy. Trudno i z motywacją do pamiętania, że minęło 8 lat. Że pisarz, jak adept każdego innego zawodu dojrzewa, rozwija warsztat, doskonali się na własnych błędach. Uzbrojona w świadomość powyższych potencjalnych niedoskonałości sięgnęłam po "W Odbiciu". Dozuję sobie prozę Jakuba Małeckiego w momentach niespodziewanych, z nieco szaloną chronologią i nic. Proszę Państwa, nie mam na co utyskiwać, nie mam czego ganić. Mogę jedynie opowiedzieć, dlaczego znów uległam zachwytowi.

Mała ojczyzna, oddech zamknięty w czterech ścianach, wiosce nie większej niż kilkuminutowa jazda rowerem, ulicy, kilku przecznicach do przejechania dwoma zakrętami Słupi, czy wreszcie osiedlowe "pomieszczenie" Warszawy. To wszystko poletka, na których Jakub Małecki uprawia zadumę nad człowiekiem. Głownie nad jego słabościami, nad padaniem na kolana, gdy nie wystarcza już sił, nad proszeniem o pomoc tych, którzy sami owej pomocy oczekują. Świat, w którym straszne, nawet wiejące grozą jest tak realne, że płynie pomiędzy nami a kartkami niczym magia. Tak samo prawdziwe jak nieprawdziwe, tak samo ludzkie i spoza postrzegania. W "W odbiciu" - tak samo niewiarygodne jak oczywiste, tak samo pijane jak trzeźwe, tak samo sprawiedliwe w osądach zdrady i zaufania, jak w nich ułomne.

Ułożył nam autor opowieść w pary....

{}× 1 | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Ostatnimi czasy w moją czytelnicza rutynę wkradł się niejako maraton.Od jakiegoś czasu czytam powieści, zbiory opowiadań Jakuba Małeckiego.Od "Ślady" po "Zaksięgowani".Żadna nie pozostawiła mnie obojętnym.Tym chętniej sięgnąłem po kolejny tytuł w jego dorobku.Tym razem, jest to"W odbiciu".

Losy kilkorga ludzi, których życie, poczynania, mają bezpośredni wpływ na kolejne osoby.Każda z tych postaci, zmaga się z własnymi demonami, które są niejako odbiciem czynów innych osób.Kilkoro przyjaciół, wśród których niektórzy zbłądzili tak bardzo, że nie istnieje cień szansy, na to aby się odnaleźli.Oraz tacy którzy swoim życiem, uczynkami potrafią skłonić inną osobę do całkowitej zmiany postępowania.

Tajemnicze morderstwa, dziwne zachowania zwierząt i pewno mieszkanie, które być może ma wpływ na takie, a nie inne wypadki.Ale czy to aby na pewno realne zdarzenia?Być może to tylko majaki, jednej, bądź więcej osób.Nic tu nie jest pewne, a atmosfera zagrożenia, niepewności gęstnieje z kartki na kartkę...

No i co ja mam napisać "mądrego" o tej publikacji, aby było z sensem, a w dodatku odpowiadało prawdzie?Niesamowicie smutna i przygnębiająca lektura, to na pewno.Przynajmniej ja ją tak odebrałem.Pozornie oderwane od siebie wydarzenia, splatają się w całość.Poznajemy sytuacje, z perspektywy kilku osób, a to zawsze wygląda ciekawie.Jak różne osoby widza, praktycznie to samo, w zupełnie odmienny sposób.W odbiciu wszystko wydaje się odmienne, ale co jest prawdą?

{} | link |
@keskese87
2011-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Wymienię/Sprzedam

Największym plusem tej książki jest lekki, ale wyrafinowany styl autora, dlatego książkę czyta się wprost wybornie. Ciekawym zabiegiem było też wprowadzenie kilku naprzemiennych narratorów: przez większą część powieści przemawia do nas Karol, ale czasem oddaje on głos swojej żonie, Pielgrzymowi, pani Eugenii. Dzięki temu patrzymy na kolejne wydarzenia ich oczami i mamy szerszą perspektywę. Finał nie przynosi wszystkich odpowiedzi, zmusza do myślenia nad opisanymi sytuacjami: co było prawdą, co tylko wymysłem wyobraźni? Dokąd zmierza świat i dlaczego tyle w nim zła?

{} | link |
@Beksinska
2020-06-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@kirq78
2020-06-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2019-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
@enga
2013-02-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Z Kolejkowa
@Annette_Cinnamon
2012-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@Natula
2011-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “W odbiciu”- Jakub Małecki

Książka Rozpalmy słońce
Rozpalmy słońce José Mauro de Vasconcelos
{}8.3/10
Kontynuacja losów Zezé, bohatera Mojego drzewka pomarańczowe...
Książka Czarny statek
Czarny statek Sherko Fatah
{}8/10
Przekład z języka niemieckiego Elżbieta Kalinowska Kerim na ...
Książka Misjonarze z Dywanowa. Polski Szwejk na misji w Iraku. Część II. Jonasz
Misjonarze z Dywanowa. Pols... Władysław Zdanowicz
{}9/10
Po przeczytaniu "Misjonarzy..." byłem z lekka rozbawiony, tr...
Książka Fotoplastikon
Fotoplastikon Jacek Dehnel
{}7.5/10
Fotoplastikon, najnowsza książka Jacka Dehnela, to zbiór stu...
Książka Życie jak w Tochigi. Na japońskiej prowincji
Życie jak w Tochigi. Na jap... Anna Ikeda
{}7.8/10
Czy codzienność w ojczyźnie nowoczesności i wynalazku jest p...

Cytaty z książki

O nie! Książka W odbiciu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe