Ślady

Jakub Małecki
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 42 ocen kanapowiczów
Ślady
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 42 ocen kanapowiczów

Opis

Wielobarwny i zaskakujący kalejdoskop ludzkich życiorysów.

Koniec świata za każdym razem wygląda inaczej. Jest pędzącą kulą, błyskiem szkła, odgłosem pukania do drzwi. Czasami nadchodzi w huku. Czasami cicho krąży wokół stołu.

Tadeusz ginie na wojnie, ale nie umiera cały. Pada na ziemię z rozerwaną głową, aby od tej pory trwać w życiach innych. Bożena, jego daleka krewna, zostaje światowej sławy modelką, nigdy jednak nie przestaje uciekać przed samą sobą. Ludwik, jej ojciec, co rano budzi się, nie wiedząc, kim jest, a jednak próbuje być kimś. Kolejne życiorysy przeplatają się coraz gęściej, tworząc niepokojącą mozaikę radości, tęsknot i lęków.

Wojna, miłość, szaleństwo i wspomnienia. Samotnicy, kochankowie i ofiary. Ludzie z wielkimi marzeniami i przeszłością, o której nieraz chcieliby zapomnieć. Ci, którzy żyją tylko w połowie, i ci, którzy chcą żyć wiele razy. A pośród nich coś, o czym żaden z nich nie ma pojęcia. Choć niektórzy przeczuwają.
Data wydania: 2016-09-28
ISBN: 978-83-7924-701-1, 9788379247011
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Stron: 304
dodana przez: herbatazimbirem
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jakub Małecki
Urodzony 25 czerwca 1982 roku w Polsce (Koło)
Polski tłumacz oraz pisarz zaliczany początkowo do nurtu fantastyki, obecnie piszący głównie literaturę obyczajową. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, tłumacz literatury z języka angielskiego. W marcu 2007 roku zadebiutował opowiadaniem Dł...

Pozostałe książki:

Horyzont Nikt nie idzie Rdza Święto ognia Saturnin Dygot Dżozef Ślady Sąsiednie kolory Zabójczy pocisk Historie podniebne Inne Światy W odbiciu Wojna starego człowieka Przemytnik cudu Wydech Legendy polskie Błędy Listy niezapomniane Czego dusza zapragnie Zakon smoka Fantastycznie nieobliczalni Nowe idzie Odwrotniak Szepty - charytatywna antologia na rzecz WOŚP Futbonomia Herosi Jedna chwila Zaksięgowani Korowód Mike Tyson. Moja prawda Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych Mój Che. Bardzo intymnie Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2010 Nagroda im. Janusza A. Zajdla 2012 Nowe życie Brudne wojny Gangster Squad. Pogromcy mafii Magazyn literacko-kryminalny Pocisk Nr 19/20 (Lipiec - Sierpień 2018) Ojciec. Opowiadania Piekielnie twarda sztuka Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (16) / kwiecień 2019 SQN charytatywnie: Wszyscy razem
Wszystkie książki Jakub Małecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Od narodzin aż do śmierci

20.05.2022

,,Ślady" Jakuba Małeckiego to druga książka autora, po którą sięgnęłam. Niezmiennie podziwiam warsztat autora, choć ta pozycja z pewnością nie będzie należała do grona moich ulubieńców. Przedstawia historię wielu osób, które coś ze sobą łączy. Czasem są to więzy rodzinne, miejsce zamieszkania, a czasem czas trwania akcji. Sam zamysł ukazania tak ... Recenzja książki Ślady

@aalexbook@aalexbook × 8

Kolejna podróż z Jakubem Małeckim

18.05.2020

„Ślady” Jakuba Małeckiego są historią wyjątkową. Nie jest to książka, z którą możesz iść na spacer, do parku czy zabrać ją w podróż pociągiem. Jest to zbiór życiorysów, w których należy zamieszkać. Znajdź sobie wygodne miejsce w pierwszym rzędzie i weź udział w życiu bohaterów. To jedyna rada jaką mogę dać potencjalnym czytelnikom. Wojna jest b... Recenzja książki Ślady

Ślady

5.03.2021

„Ślady” Jakuba Małeckiego to zbiór dziewiętnastu opowiadań, pozornie luźno ze sobą związanych, a w rzeczywistości stanowiących spójną całość. Małecki rozpoczyna i kończy książkę dwoma różnymi utworami noszącymi ten sam tytuł. Stanowią one swoistą klamrę i spinają przedstawione historie w całość. Choć każde z opowiadań może być czytane osobno i każ... Recenzja książki Ślady

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2022-04-25
5 /10
Przeczytane audiobook

Ślady to szkice życiorysów, anegdoty, zarysy fabuł, wprawki sklejone razem na gumę do żucia i trzymające się kupy na recepturce. Jak dla mnie to nie jest ani powieść, ani zbiór opowiadań, tylko takie sobie pisanie fejkowych ludzkich losów na zasadzie: maszyna losująca jest pusta, następuje zwolnienie blokady i jedziemy: wojna, gwałt, ruskie, niemce, rak, zdrada, wypadek - wylosuj sobie tragedię, potem z kapelusza wybierz imię bohatera i obdarz go tym losowo wybranym traumatycznym przeżyciem. Smutne to i szare jak Łeba w listopadzie. Rdza i Dygot przynajmniej miały fabuły, zmierzały z punktu A do B, za to Ślady czyta się jak odrzuty z tych powieści, niewykorzystane motywy, które autor nieopatrznie pokazał wydawcy, po czym obaj naprędce dorobili do tego jakąś fabułę. Nawet świetny warsztat Małeckiego tego nie ratuje, bo całość nijak czytelnika nie rusza - za dużo bohaterów, za dużo boleści.

× 23 | Komentarze (1) | link |
@Betsy59
2020-06-30
9 /10
Przeczytane 2020

Łał. To pierwsza książka Jakuba Małeckiego, którą przeczytałam i wiem już, dlaczego i książka i pisarz mają tak wysokie oceny. Poruszające, choć pozornie zwykłe ludzkie historie. O życiu i o śmierci. Przenikajace się z niezwykłą logiką. Napisane surowym stylem a jednak poetyckie.
Jakub Małecki to bardzo zdolny, niesamowicie wrażliwy i ambitny młody pisarz. A przy tym pracowity. Każde zdanie jest dopracowane, musi grać. I gra. W wywiadach mówił, ze pisze zwykle 600 stron a ostatecznie zostawia niecałe 300. Który ze współczesnych autorów tak robi? Zachwyty czytelników nie są przesadzone. To nie jest beletrystyka, to literatura piękna.

× 19 | Komentarze (2) | link |
@mikakeMonika
2020-05-16
10 /10
Przeczytane

Jakub Małecki znakomicie opisuje obserwowany świat. Zwyczajne życie. To, które toczy się cały czas wokół nas. Od urodzenia do śmierci. Wzbudza tkliwość, łza nieraz zakręci się w oku. Jest niesamowity. Wykorzystam słowa ze "Śladów" - większość życia spędzamy czekając, aż coś się wydarzy i nie dostrzegając, że coś wydarza się ciągle.

Dwie płaszczyzny zdarzeń... Mój... Żeby zrozumieć, trzeba przeczytać.

× 13 | Komentarze (1) | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-02-11
9 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Małecki Jakub

 '' Po raz pierwszy pomyślał, że to, co widział u Tałajów, to było umieranie. Nigdy go tamten obraz nie opuścił. Franek próbował wyrzucić go sobie z głowy piciem, bójkami, kobietami i Bogiem. Bez skutku.''

Drugą książką z którą zakończyłam miniony rok była książka Jakuba Małeckiego '' Ślady '' , książkę ową podrzucił mi jak kukułcze jajo kolega , z prośbą '' jakby się dało to przeczytaj ją do końca roku , bardzo Cię proszę ''. Spojrzałam na to co mi przyniósł i na kolejkę czekającą na przeczytanie i póki co , wzruszyłam ramionami , do końca roku było jeszcze sporo czasu . Autor znany mi był tylko ze słyszenia i czytania opinii o jego książkach . Opinii bardzo pozytywnych , wręcz wychwalająco - zachwalających . Oceny szły za opiniami , bardzo wysokie . To był główny powód przez który patrzyłam na '' Ślady '' z podejrzliwą miną . Często mam tak (znam to już z autopsji) że jak jakaś książka jest wychwalana , opiewana i nagradzana , to przeważnie w mojej ocenie i opinii nie jest to nic specjalnego . No więc ominąwszy '' Ślady '' na korzyść innych książek z kolejki razy kilka , w końcu się za nią zabrałam , koniec roku zaczął się zbliżać coraz większymi krokami . I wiecie co ? Przeczytałam niemal na jednym wdechu . Ta książka , to mój wyjątek potwierdzający regułę , że nawet jak wśród tych wychwalanych jest sporo niewiele wartych , to jednak trafiają się i perełki . '' Ślady '' to taka perełka , jaśniejąca wśród bylejakości . A ja wciąż się zastanawiam skąd u tak mło...

× 5 | Komentarze (2) | link |
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca

Nie miałem styczności, z twórczością tego pana, jednak wiele dobrego słyszałem, choćby o osławionym "Dygocie".A nie jest to pisarz debiutujący, co za niespodzianka dla mnie.Pisarz ten ma już w swoim dorobku 8 powieści i większość będę opiniował w późniejszym terminie.Pisarz, tłumacz, rzec by można człowiek-orkiestra.

A o czym są"Ślady"? Może o przemijaniu, albo pokrętnym losie który każdemu z nas wyznacza rolę w swoim planie i rzadko jest możliwość zmiany naszego przeznaczenia?Albo o prostym, na pozór życiu, w którym nagle pojawia się coś niezwykłego, co potrafi odmienić całą resztę naszej egzystencji.

Losy Tadeusza, który zginął ale jednak żyje, w każdej bliskiej osobie.Ich losy pozornie oderwane od siebie, splatają się ze sobą w coś trwalszego, a każda z tych postaci zostawia po sobie jakieś ślady, które wpływają na innych w niezwykły sposób.

Dziwna to książka i trudno określić ją w jakiś zrozumiały sposób.Jedno jest pewne, po przeczytaniu zapada w pamięć, a to od zawsze znamionuje naprawdę udane dzieło.Przynajmniej według moich kryteriów.Z tego miejsca polecam.

× 5 | link |
@jatymyoni
2020-06-10
7 /10
Przeczytane Audiobook L. polska

Jaki ślad po nas zostanie?
Trudno ją nazwać zbiorem opowiadań, gdyż wszystkie one są ze sobą powiązane. Jest jeden wspólny bohater wszystkich tych opowieści. Wszystkie jednak są bardzo smutne. Miałam wrażenie jakby życie bohaterów gdzieś płynęło obok, a oni rejestrowali fakty, jakby jak piasek przesypywało się między palcami. Każdy z nich jest samotną wyspą. Czy istnieje coś takiego jak radość, szczęście, przyjaźń, miłość? Czy sensem i celem życia jest wyłącznie śmierć?
Jest to bardzo dobra proza, ale dla mnie za dużo melancholii, determinizmu, samotności. Jeżeli ktoś lubi taką prozę, to polecam

× 5 | link |
@Antoniowka
2021-02-16
8 /10
Przeczytane

Prawie każda kolejna przeczytana przeze mnie książka Jakuba Małeckiego staje się moją ulubioną. Tak jest ze „Śladami”, które są chyba najsmutniejszą książką Autora.

Choć wszyscy wiemy, że zakończeniem każdego życia jest śmierć, niektórzy szukają wytchnienia i odskoczni w książkach, które kończą się przysłowiowym „i żyli długo i szczęśliwie”. Małecki nie podąża tym utartym szlakiem, dzięki czemu jest bardziej wiarygodny, a jego twórczość bardziej interesująca.

Książki Autora są dopracowane nie tylko jeśli chodzi o sam pomysł na fabułę i świetny język, ale także od strony wizualnej. Piękne okładki – ta ze „Śladów” podoba mi się najbardziej! W środku również poszczególne rozdziały są ładnie rozdzielone – w tym przypadku mamy mapy. Rzesz ta jest warta odnotowania, ponieważ zauważyłam (a w pracy przewija się przez moje ręce masa tytułów), że na rynku jest coraz więcej słabo wydanych książek (nie wnikając w wartość ich treści).

Dlatego książki Małeckiego pod każdym względem stanowią pozytywny wyjątek.
Warto przeczytać, bo choć książka jest smutna w wymowie, daje do myślenia nad ulotnością życia.

× 4 | link |
PA
@Park2Read
2021-07-11
8 /10

Mamy w "Śladach" J. Małeckiego dziewiętnaście historii życia różnych osób, które się w pewien sposób przeplatają, tworząc niebanalną całość. Życiorysy mniej lub bardziej niezwykłych ludzi, których łączą pozostawione po sobie tropy.
Te historie pełne są jakiegoś smutku, mroku, poszukiwania i gubienia - słów, wspomnień, gestów i imion…To rzecz o młodości i starości, o tęsknocie za tymi, którzy już odeszli, o strachu przed tym, co ma nadejść, o umieraniu ale przede wszystkim o życiu, którego nie wolno zmarnować.

W zasadzie trudno opisywać kolejno ów losy, każdy człowiek jest tutaj inny, każda ścieżka życia niepowtarzalna, jest kilka pięknych momentów, które grzeją serce przebijając się przez ponurość innych - i to są takie czynności życia codziennego, troska o kogoś, ciepłe słowo - być może to właśnie po nas kiedyś pozostanie? Nie wiem czy ktoś będzie wspominał nasze modne płaszcze, samochody czy prace magisterskie ale być może uśmiechnie się na wspomnienie wspólnej wycieczki i kubka ciepłej herbaty wypitej z termosu na szczycie? Może to co po nas zostanie to właśnie ten uścisk podarowany w czasach kłopotów, machnięcie ręką do dziadka czekającego w oknie czy ustąpienie w pociągu miejsca dla obładowanych starszych państwa…

Myślę, że te opowiadania każdy z nas odczyta inaczej, ja- powodowana niedawną śmiercią mojego taty- dotykam ich może jeszcze mocniej, jeszcze bardziej emocjonalnie. Dla mnie ta proza przepełnion...

| link |
@rainestrella95
2021-02-25
7 /10
Przeczytane buy

Czasami ludzie zachowują się w pewien sposób z konkretnego powodu i to wcale nie oznacza, ze zwariowali. To może mieć związek z tym, że w ich życiu wydarzyło się coś strasznego, i próbują sb z tym poradzić. Zaczęli zachowywać się inaczej niż dotychczas, niezrozumiale dla otoczenia, dziwnie. Być może jest to metoda na wypełnienie ziejącej w duszy pustki po stracie kogoś bliskiego ?

Wszystkie historie pozornie są jakby zupełnie odrębne, a w rzeczywistości mają wiele wspólnego, więcej niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić... Myślę, że autor książki próbuje nam przekazać, że nie powinniśmy oceniać ludzi jedynie na podstawie stereotypów, gdyż te często bywają mylne, a na świecie nic nie jest tak oczywiste jakim się wydaje...

| link |
@aleksandra.stemplewska
@aleksandra.stemplewska
2021-08-13
9 /10

Jakuba Małeckiego nie trzeba nikomu przedstawiać. To mistrz pióra, czego doskonałym przykładem jest książka pt.: "Ślady". To przeszywające na wskroś zbiory opowiadań o sprawach trudnych, bo z pewnością, śmierć do nich należy. Emocje są tu na każdym kroku. Atakują nas wzbudzając zachwyt, ale też przygnębienie i zadumę. Oferują moralnego kaca. Nie przechodźcie obok niej obojętnie. Czytajcie. Polecam.

| link |
@weronika_mazurek
2024-05-16
8 /10
Przeczytane
@karsob85
2024-04-22
8 /10
Przeczytane
@tombor
@tombor
2023-06-12
6 /10
Przeczytane
@aalexbook
2022-05-20
7 /10
Przeczytane
@tatiana
@tatiana
2022-04-14
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Ślady. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl