W rozmowie z czasem. Tom III

Benedykt XVI
Książka W rozmowie z czasem. Tom III
Książka W rozmowie z czasem. Tom III
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Tom XIII, składający się z trzech części, przygotowali redaktorzy polskiej edycji Opera Omnia, p. prof. Marzena Górecka i ks. prof. Krzysztof Góźdź. W rozmowie z czasem to najpierw (cz. 1-2) cztery wielkie dialogi Josepha Ratzingera-Benedykta XVI z dwoma dziennikarzami, Vittorio Messorim i Peterem Seewaldem, przeprowadzone w latach 1984-2010. A następnie (cz. 3) wywiady z lat 1969-2004 jako odpowiedź na pytania teologiczne jakie stawiano Josephowi Ratzingerowi podczas pełnienia jego poszczególnych osobistych zadań od uniwersyteckiego profesora po pontyfikat Benedykta XVI. Nie są to zwykłe rozmowy, lecz głębokie rozważania dotyczące głównie wiary chrześcijańskiej w starciu z neopogaństwem naszych czasów i z coraz większym rozchwianiem cywilizacji euroatlantyckiej. „Dlatego tak pilną rzeczą – powie emerytowany papież Benedykt XVI – jest postawienie na nowo w centrum naszego myślenia pytania o Boga. Nie chodzi przy tym o Boga, który jakoś tam istnieje, ale o Boga, który nas zna, który do nas mówi i który nas obchodzi – i który także jest naszym Sędzią” (t. XIII/2, s. 800). Dlatego z cała stanowczością Ratzinger mówi o nadziei i ufności, którą daje dziś Kościół, sięgający do korzeni: „Kościół może jedynie prezentować to, co posiada i czym jest. [...] Ewangelia nie stała się pusta i Chrystus nie odszedł. Nie strategie tworzą nadzieję, ale to Chrystus nią jest. Trzeba przybliżyć się do Jego obecności, od niej wychodzić. To, co centralne, musi pozostać centralnym. Kościół popełnia błąd, jeśli być może połowicznie chce udowodnić, że także bez Orędzia Boga i Chrystusa, jako organizacja dobroczynna, nadal jest dobry i przydatny. [...] Musi stać się widoczne, że Bóg jest czymś, czego człowiek potrzebuje. Kościół musi odważnie i bez wstydu przyznawać się do swojej wiary, do tego, o czym wie, że jest zbawienne: że ma do czynienia z Bogiem i że Bóg nawiązuje z nami kontakt, i że może on pośredniczyć człowiekowi w spotkaniu z tym” (t. 13/3, s. 1026).  
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-8061-585-4, 9788380615854
Wydawnictwo: Wydawnictwo KUL
Cykl: Opera Omnia, tom 13
Seria: Opera Omnia
Kategoria: Religia i Teologia
Stron: 432
dodana przez: bookkeeper

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę W rozmowie z czasem. Tom III? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka W rozmowie z czasem. Tom III. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}