Wymazani z pamięci

Piotr Borlik
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Wymazani z pamięci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Gdańska policja otrzymuje zgłoszenie o grupie błąkających się po ulicy dzieci w identycznych ubraniach. Okazuje się, że wszystkie były od dawna poszukiwane, ale poza tym nic ich nie łączy – są w różnym wieku, zaginęły w różnym czasie, w różnych miejscach i w różnych okolicznościach, które wciąż pozostają dla policji nierozwiązaną zagadką. Dzieci zgodnie twierdzą, że od czasu porwania nic nie pamiętają. Początkowa euforia rodziców powoli zmienia się w podejrzliwość i nieufność wobec odzyskanych dzieci – zmienionych, zupełnie nieprzypominających niewinnych pociech sprzed lat. Wkrótce wyłania się kolejna okoliczność: wszystkie panicznie boją się ciemności.

Data wydania: 2020-11-10
ISBN: 978-83-8169-367-7, 9788381693677
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 392
dodana przez: ejwa1960

Autor

Piotr Borlik Piotr Borlik
Urodzony w 1986 roku w Polsce (Bydgoszcz)
Po uzyskaniu tytułu inżyniera na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym rozpoczął pracę w fabryce firmy Sharp. To właśnie tam podczas ciągnących się w nieskończoność wieczornych zmian napisał pierwsze opowiadania. Dalsze życie zawo...

Pozostałe książki:

Boska proporcja Materiał ludzki Białe kłamstwa Zapłacz dla mnie Tajemnica Wzgórza Trzech Dębów
Wszystkie książki Piotr Borlik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wymazani z pamięci

18.11.2020

Jak już wielokrotnie pisałam Piotr Borlik należy do grona moich ulubionych pisarzy. Bardzo lubię jego styl i sposób w jaki, wyraża swoje myśli, tworząc fabułę, która jest tajemnicza, pokrętna i dająca do myślenia. Autor postanowił zaskoczyć czytelnika i tym razem otrzymaliśmy książkę znacznie różniącą się od „Boskiej proporcji”. Jak sam mówi, ... Recenzja książki Wymazani z pamięci

@ReniBook@ReniBook × 1

Wymazani z pamięci

7.07.2021

Szesnaścioro dzieci porwanych przed laty nagle odnajduje się w Gdańsku. Cała grupa zgodnie utrzymuje, że nie pamięta co się z nimi działo. Zaczyna się również dziwnie zachowywać. . Temat porwań dzieci na jakim została oparta fabuła jest z góry dość ciężki. Autor przedstawił różne sytuacje i zachowania jakie ludzie wykazują w obliczu porwania, ale ... Recenzja książki Wymazani z pamięci

Moja opinia o książce

Opinie

@beata87
2020-11-26
10 /10
Przeczytane

Niesamowita powieść. Zawikłana i wciągająca, niepokojąca. Początkowe oddzielne wątki łączą się i zaczynają tworzyć wspólną oś intrygi. Powieść byłaby genialna, gdyby nie zakończenie... nie jest złe, ale nieco oderwane i sprawiające wrażenie sztucznie doklejonego. Poza tym jest wyjątkowo krótkie i bez przygotowania zrzucone na czytelnika. Epilog trochę wyjaśnia, ale to jest takie płytkie i powierzchowne. Ale to jedyny minus:)
Każda powieść autora jest inna i niepowtarzalna. Każda jest nową przygodą i czekam niecierpliwie na kolejne.

× 13 | link |
@kryminal_na_talerzu
2021-03-03
8 /10

Znany z pisania kryminałów Piotr Borlik tym razem pokusił się o thriller, który nosi tytuł „Wymazani z pamięci”. I ach, co to była za lektura! Dopracowana na najwyższym poziomie zarówno pod względem językowym jak i fabularnym. Opowiada historię zaginionych przed laty dzieci, a raczej ich bliskich – głównymi bohaterami są dwie matki i jeden starszy brat. Czytelnik obserwuje jak ich życie wyglądało przed odnalezieniem i po, jak męczą ich wyrzuty, troska o dzieci, a i denerwuje to, że sprawcy ciągle są na wolności. Obserwujemy ich myśli i uczucia, jak radzą sobie z zaistniałą sytuacją i jak dążą do złapania sprawców. Ciężko tak naprawdę dobrze tę książkę opisać, bo oddaje ona tak wiele. Porusza wiele ważnych tematów – oczywiście pierwszy to zaginięcia dzieci i krzywdy jakie są im wyrządzane. Drugi to sposób radzenia sobie rodziców, którym przez sekundę nieuwagi posypało się całe życie… Książka jest też pełna ogólnych spostrzeżeń dotyczących społeczeństwa, trafnych, acz smutnych. No i taki jest świat przedstawiony – mroczny i smutny. To bardzo mocny tytuł, który, jak na dobry thriller przystało, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Szczerze polecam!

× 3 | link |
@etiudyliterackie
2020-12-18
7 /10
Chcę przeczytać

Grupka dzieci błąka się po okolicy. Okazuje się, że są poszukiwane od jakiegoś czasu, niektóre krócej inne dłużej. W zasadzie tylko to ich łączy. Są w różnym wieku, pochodzą z różnych miast. Niestety nie chcą współpracować z policją. Twierdzą, że nic nie pamiętają i panicznie boją się ciemności. Rodzice początkowo bardzo szczęśliwi po odnalezieniu swoich pociech po czasie spędzonym z nimi zauważają, że dzieci się zmieniły.

Kiedy dowiedziałam się, że pan Piotr Borlik wydaje kolejną książkę wiedziałam, że muszę ją przeczytać. I powiem Wam, że kolejny raz nie zawiodłam się. Choć ta pozycja jest utrzymana w zupełnie innym klimacie niż na przykład trylogia to czyta się ją znakomicie. Aura, którą roztaczają dookoła odnalezione dzieci jest tajemnicza, mroczna, momentami przerażająca. Starasz się domyślić o co w tym wszystkim chodzi, ale gwarantuje Ci, że zapewne na koniec mocno się zaskoczysz, chociaż i tak uważam, że zakończenie mogłoby być trochę bardziej rozwinięte :)

W książce zostały ukazane różne problemy społeczne, nie tylko te dotyczące rodzin patologicznych, ale również takie z którymi borykają się zamożni ludzie (brak czasu, zainteresowanie, życie w biegu). A obie te grupy społeczne łączy jedno, brak miłości odczuwanej przez dzieci. Każdy gest wobec pociech, chociaż najdrobniejszy, jest bardzo istotny, bo przecież dorośli też nie lubią być pomijani i niedostrzegani, a dzieci odczuwają to kilka razy mocniej.
...

| link |
@z_ksiazka_mi_po_drodze
2021-03-07
9 /10
Przeczytane

Co to była za książka! Przede wszystkim przyciąga wręcz unikatową fabułą - ja osobiście na taką ani podobną, do tej pory nie trafiłam, co od razu powinno zachęcić wszystkich znudzonych "typowymi thrillerami".
"Gdańska policja otrzymuje zgłoszenie o grupie błąkających się po ulicy dzieci w identycznych ubraniach. Okazuje się, że wszystkie były od dawna poszukiwane, ale poza tym nic ich nie łączy – są w różnym wieku, zaginęły w różnym czasie, w różnych miejscach i w różnych okolicznościach, które wciąż pozostają dla policji nierozwiązaną zagadką".
Całą historię poznajemy z perspektywy najbliższych trojga z odnalezionych dzieci. Dowiadujemy się jak tragedia sprzed lat wpłynęła na ich życie, jak poradzili sobie ze stratą. Później możemy obserwować ich reakcje na wiadomość o niespodziewanym "powrocie". Najważniejsze pozostaje jednak pytanie, kto jest sprawcą, który porwał i przetrzymywał całą grupę i czy nadal zagraża dzieciom? Książka zmusza do zastanowienia się, co my zrobilibyśmy w tak trudnej sytuacji, skłania też do refleksji nad prawem o decydowaniu o losach drugiego człowieka. Początkowo byłam trochę rozczarowana zakończeniem książki - wydawało mi się trochę za krótkie i niewystarczające, ale po ponownym przemyśleniu, stwierdzam, że dzięki temu, daje większą możliwość własnej interpretacji.

| link |
@moj.mojmail
2020-11-30
9 /10

Mocne 9/10. Bardzo dobra, trzymająca w napięciu książka. Ciekawego smaczku dodaje tu tajemnica związana z dziećmi. Wydaje mi się, że to jest właśnie ten element przyprawiający o ten dodatkowy dreszcz - dzieci :)

| link |
MO
2020-11-20
10 /10

Bardzo ciekawa świeża książka, nigdy prawie nie czytałem kryminałów, poleciła mi tą książkę koleżanka, i będąc szczery, nie zawiodłem się. Gorąco polecam!

| link |
@michalfake114
2020-11-14
10 /10

Fenomenalny kryminał, dawno takiego dobrego nie czytałam. Dobre na zapoznanie się z twórczością Borlika - naprawdę wciągająca opowieść!

| link |
DE
2020-12-01
10 /10

Książka wciągnie nawet osoby, które za kryminałami nie przepadają, trzyma w napięciu do samego końca :)

| link |
@PonuryDziadyga
2022-02-10
7 /10
Przeczytane 2022
@florenka
2021-10-22
7 /10
Przeczytane
@polokokta
2021-09-11
7 /10
Przeczytane 2021
@angell15
2021-08-26
8 /10
Przeczytane
@zaczytana_mama_dwojki
2021-07-07
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021 roku
NA
2021-02-23
10 /10
Przeczytane
@Miss_Libro
2021-01-08
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Wymazani z pamięci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl