Zbrodnia i kara

8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 369 ocen kanapowiczów
Książka Zbrodnia i kara
Książka Zbrodnia i kara
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 369 ocen kanapowiczów

Opis

Dramat Rodiona Raskolnikowa, ubogiego studenta, który postanowił zamordować starą lichwiarkę, to wstrząsający moralitet o upadku i odkupieniu, a zarazem pasjonująca powieść sensacyjna. Dostojewski z ogromną przenikliwością przedstawia psychikę drobiazgowo planującego zabójstwo maniaka, jak również p...

Dramat Rodiona Raskolnikowa, ubogiego studenta, który postanowił zamordować starą lichwiarkę, to wstrząsający moralitet o upadku i odkupieniu, a zarazem pasjonująca powieść sensacyjna. Dostojewski z ogromną przenikliwością przedstawia psychikę drobiazgowo planującego zabójstwo maniaka, jak również p... przeczytaj pełny opis
Data wydania: 2008-9-18
ISBN: 978-83-7469-744-6 ( 9788374697446 )
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 592

Autor

Fiodor Dostojewski był jednym z najwybitniejszych rosyjskich powieściopisarzy. Okrzyknięty został mistrzem prozy psychologicznej. Do jego najwybitniej...

Inne książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sprawiedliwość zatiumfuje

Fiodora Dostojewskiego niemal każdy zna, a tym bardziej musiał słyszeć, chociażby mimochodem tytuł jego książki - "Zbrodnia i kara". Ta powieść należy do kanonu lektur, zatem ten fakt wyjątkowo dobitnie świadczy o wartości literackiej, jaką za sobą niesie. Od pewnego czasu coraz częściej sięgam p... czytaj dalej »

"Zbrodnia i kara"

O samym autorze m.in. „Zbrodni i kary” pisać mogłabym w nieskończoność, gdyż sam autor jest dość barwną osobą zarówno jak jego bohaterowie. Fiodor Dostojewski rosyjski pisarz końca wieku XIX przez jednych uważany za mistrza powieści psychologicznej przez innych za zwykłego grafomana. Nie mniej jed... czytaj dalej »

"Zbrodnia i kara"

O samym autorze m.in. „Zbrodni i kary” pisać mogłabym w nieskończoność, gdyż sam autor jest dość barwną osobą zarówno jak jego bohaterowie.Fiodor Dostojewski rosyjski pisarz wieku XIX przez jednych uważany za mistrza powieści psychologicznej przez innych za zwykłego grafomana.Nie mniej jednak jego d... czytaj dalej »

Twoja Opinia
Opinie
@ewkaaaaa
@ewkaaaaa 2008-02-22
Przeczytane (2008-02-17)
Też tą książkę z chęcią przeczytałam, trochę taka psychologiczna, warto ją przeczytać :)
@kagda
@kagda 2008-03-23
Przeczytane (2008-03-23)
Pochłonięta przez jeden wieczór! Najwspanialsza powieść pozytywistyczna jaką czytałam
@agnes
@agnes 2009-12-13
Przeczytane (2007-08-07)
Jedna z moich ulubionych książek. Cieszę się, że jednocześnie jest lekturą :)
@szprotka7
@szprotka7 2009-04-02
Przeczytane (2009-04-02)
Cholernie ciekawa! ;D Przeczytałam w 3 dni mimo ponad chyba 300 stron... :P
MM
@Lalaith 2011-04-13
Przeczytane (2011-04-13)
Po ochłonięciu po przeczytaniu mogę szczerze przyznać, że zagościła wśród moich ulubionych książek, jedna z najlepszych jakie czytałam w całym życiu; fakt, czuję się pewną ulgę po przeczytaniu, ale ponoć czytanie książek Dostojewskiego ma być "oczyszczającym" doświadczeniem częściowo wzbogacającym nas samych ;) hermetyczne otoczenie bohaterów sprawia, że skupienie na psychologii postaci jest stuprocentowe. Postacie z początku nic nie znaczące genialnie wpasowują się w "nurt" głównego wątku. A na koniec z cichym "klik" czujemy, że historia się wyczerpała, a my czujemy się "syci" :) Lektura palce lizać
serce
@Nessnej
@Nessnej 2011-07-24
Przeczytane (2011-07-24)
Książka wypełniła mi przyjemnie czas, który jej poświęciłam. Dostojewski stworzył tak pokręcone charaktery i tak płynnie zagłębia się w ich psychikę, że naprawdę byłam pełna podziwu. Raskolnikow jest postacią barwną, wzbudzającą moją sympatie od pierwszych stron - dumny, arogancki, pewny siebie, a jednocześnie potykający się o swoją własną pychę. O dziwo, chociaż to morderca, przypadła mi do gustu jego kreacja. Świetne zanurzenie się w świat biedy i nędzy, naprawdę warto poświęcić tej lekturze chwilę czasu.
serce
@Goszka
@Goszka 2013-03-15
Przeczytane (2013-03-15)
Nie rozumiem fenomenu tej powieści. Przez całą książkę Raskolnikow zastanawia się czy przyznać się do winy, czy też nie. Nie da się nic zarzucić portretowi psychologicznemu, ale na dłuższą metę książka po prostu męczy. I jeszcze jak całość jako tako daję, to zakończenie jest tak sielankowe, że aż absurdalne. Swoją drogą siostra Dostojewskiego miała pecha - zginęła dokładnie tak jak Alona Iwanowna w kilka lat po wydaniu przez niego książki ;) Możnaby powiedzieć, że napisał 'przepis' na zamordowanie Marii.
serce
GE
@GeryS 2008-06-05
Przeczytane (2008-06-05)
Studium psychologiczne człowieka. Obraz drogi jaką przybywa ludzka myśl i emocja od podjęcia decyzji o zbrodni do skruchy i żałowania za ten grzech....Napisana jest tak, że każdy poczuje dokładnie emocje jakich doznaje bohater... autor oddał genialnie to co zachodzi w ludzkim umyśle... jest to obraz wierny i każdy kto przeczyta poczuje ten autentyzm. Ta książką wciąga niesamowicie .. często jest jedyną lekturą przeczytana w szkole od pierwszej do ostatniej strony !!! :)
serce
@Potania
@Potania 2012-01-15
Na początku ciężko się czytało, ale później udało się pochłonąć ją w dość szybkim tępię. Jedna z moich ulubionych lektur, o której mogę rozprawiać w nieskończoność. Sposób kreowania bohaterów, polifoniczność to wszystko sprawia, że książka wychodzi poziomem dalej niż kanion szkolnych lektur, które zwykle nie ukrywajmy zanudzają i zniechęcają do jakiegokolwiek czytania. Polecam ją przeczytać zanim jeszcze stanie się lekturą, bo naprawdę warto !
serce
AG
@Castiel 2012-06-19
Przeczytane (2012-06-19) Sésame
Zgadzam się z wieloma przedmówcami: to jest jedna z ciekawszych lektur, choć prawdą też jest, że styl Dostojewskiego nie należy do najłatwiejszych. Świadczy to jednak o wielkiej wyobraźni i talencie autora, który bardzo drobiazgowo opisuje każdą scenę. Dużo miejsca poświęcił także na studium psychologiczne mordercy, co jest wręcz znakomite. "Zbrodnia i kara" podobała mi się i żałuję, że nie znalazłam dla niej czasu wcześniej.
serce
@nituszka
@nituszka 2010-05-30
Przeczytane (2007-08-07)
tak jak ktoś wcześniej wspomniał, opis uczuć i odczuć Raskolnikowa jest tak realistyczny, że podczas czytania samemu się wariuje. przeczytałam z przymusu dwie pierwsze strony - bo to lektura, każdą następną stronę pochłaniałam z ogromnym niepokojem i zaciekawieniem zarazem. uwielbiam w książkach wgłębianie się w umysł bohatera i pokazywanie go od strony psychologicznej. po prostu kwintesencja mojego gustu literackiego.
serce
@Sylviaa7777
@Sylviaa7777 2011-07-17
Przeczytane (2011-07-17)
no i zaraziłam się rosyjskimi powieściami ;) Książka świetna, a ile w niej podobienstw do życia autora, ile dwóznaczności, a ile jeszcze nie odkrytych przesłan.... dla mnie mogłaby być troszkę krótsza bo czasami mi się opisy dłużyły ale nie na tylko żeby odłożyć poprostu pomyślałam ze juz dośc i zaczynała się akcja. Naprawdę polecam nawet ze względu na cichego bohatera którym jest Petersburg, mam zamiar się wybrac...
serce
@jolmirek
@jolmirek 2007-10-08
Przeczytane (2007-10-08)
Wyśmienita książka. Nie ma potrzeby rozwodzić się nad tym, że Dostojewski nie lubi Polaków, bo tekst w kilku miejscach może na to wskazywać. Jeśli ktoś zanurzy się w tej fikcji literackiej, to przeżyje szok. Dialog Raskolnikowa z Porfirym mistrzowski. Na mój odbiór może mieć wpływ spektakl Wajdy oparty na tej powieści, gdzie ten wątek został przedstawiony na pierwszym planie.
serce
@ola1806
@ola1806 2012-05-05
Przeczytane (2012-05-05) Lektury
Po przeczytaniu Lalki stwierdzałam,że co mi tam i sięgnęłam po "Zbrodnie i Kare ". Czytało się je prawie tak samo, ale bardziej emocjonującą powieścią była książka Dostojewskiego.Wątek morderstwa,winy i walki z samym sobą bardzo trzymał w napięciu,no i także nie zabrakło motywu miłosnego :D Polecam mimo iż to ponad 400 stron.
serce
@plna
@plna 2009-02-04
Przeczytane (2009-02-01)
Książka wybitna w każdym aspekcie. Piękna w warstwie językowej, niesamowicie zbudowani bohaterowie, no i najważniejsze- jest w niej zawarta historia oraz poruszona problematyka która "zostaje" z czytelnikiem na wiele lat. Dostojewski nie tylko pięknie pisał, ale jeszcze dodatkowo miał coś do powiedzenia. Polecam.
serce