Avatar @Siostra_Kopciuszka

@Siostra_Kopciuszka

81 obserwujących. 25 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 4 lat. Ostatnio tutaj około godziny temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
81 obserwujących.
25 obserwowanych.
Kanapowicz od ponad 4 lat. Ostatnio tutaj około godziny temu.
niedziela, 16 czerwca 2024

Śmierć i życie - Gustav Klimt

Puzzle - D-Toys
Elementacja - 1000
Nazwa fabryczna - Death and Life - Gustav Klimt
Numer katalogowy - 66923 KL 10
Rozmiar obrazka - 68X47 cm. [40x25]
Układanie zakończyłam - 15.06.2024

 

Klimta oczywiście znacie, chociaż ten obraz rzadziej jest przedstawiany na puzzlach niż np.słynny "Pocałunek". Przytaczając za Wikipedią:

 

"Pierwsze szkice do „Śmierci i życia” Klimt wykonał w 1908 r., a nad obrazem olejnym pracował w 1910 r., by w kolejnym roku zdobyć za niego złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Rzymie. Warto zaznaczyć, że dzieło wyglądało wówczas zupełnie inaczej, bowiem zaledwie cztery lata później Klimt mocno je przemalował. Ślady zmian da się podobno nadal zauważyć w okolicach ramy, którą zaprojektował inny słynny przedstawiciel wiedeńskiej secesji, Josef Hoffmann. 

 

Praca nad obrazem przypadła na końcówkę tak zwanego „złotego okresu” w twórczości Klimta. Charakteryzował się on obfitym używaniem złota, między innymi pod wpływem mozaik oglądanych przez artystę w Rawennie. Pierwotna wersja „Śmierci i życia” również miała złote tło, przemalowane później na ciemny odcień szarości. Inną zmianą było poszerzenie grupy po prawej stronie o kolejne postacie oraz dekoracje. Najbardziej znacząca wydaje się jednak metamorfoza personifikacji śmierci.

Pierwotnie nieuzbrojona kostucha ustawiona była bokiem, z lekko pochyloną głową, jakby okazywała respekt przed niekończącym się strumieniem życia. Daleko było jej do drapieżności śmierci z drugiej wersji obrazu. Klimt nie wyjaśnił wprost, dlaczego zdecydował się na tak daleko idące zmiany na obrazie docenionym już przez krytyków, ale wskazówek może dostarczyć ówczesna sytuacja polityczna i biografia samego malarza. 

 

Artysta przekształcił „Śmierć i życie” w drugim roku trwania I wojny światowej, będącej konfliktem na niespotykaną dotąd skalę. Ten sam rok przyniósł mu trudne doświadczenie utraty ukochanej matki. W tamtym okresie śmierć musiała wydawać się Klimtowi wszechobecna i nieprzewidywalna, czego wyrazem może być przekształcenie poświęconego jej obrazu."

 

Niestety, żałuję, ale nie udało mi się znaleźć w necie pierwotnej wersji tego obrazu, za który Klimta doceniono i nagrodzono, złote tło pewnie wyglądało ciekawie. Patrząc na tę wersję, to przyznam się wam, że aż mnie ręka świerzbi, by tej obleśnie uśmiechniętej mordzie policzyć te jej wystające zęby....

 

D-Toys jako firma w moim przypadku sprawdziła się świetnie, to już któryś obraz na puzzlach wyprodukowany przez tę firmę, który miałam przyjemność układać, i nie mam się do czego przyczepić. 

 

01.

02.

03.

04.

05.

06.

07.

08.

× 17
Komentarze
@Antytoksyna
@Antytoksyna · 12 dni temu
No pięknie, po prostu pięknie. I tekst, i puzzle. @Antytoksyna lubi to. 🤩
× 5
@jatymyoni
@jatymyoni · 13 dni temu
Kocham Klimta. Właśnie odkryłam, że byłam w Belwederze w Wiedniu, gdzie jest jego "Pocałunek" i inne. Byłam w Budynku Secesji, a nie byłam z Muzeum Leopoldów, gdzie jest ten obraz. Może kiedyś i tam się znajdę.
× 4
@Siostra_Kopciuszka
@Siostra_Kopciuszka · 13 dni temu
Życzę z całego serca :)
× 2
@Meszuge
@Meszuge · 13 dni temu
Nie wyobrażam sobie układania czegoś takiego. Godne podziwu. :-)
× 4
@Siostra_Kopciuszka
@Siostra_Kopciuszka · 13 dni temu
Trochę więcej cierpliwości i da się :)
@Antytoksyna
@Antytoksyna · 12 dni temu
@Meszuge, kupujesz takie koszyczki - segregatorki i samo się układa 🤪 . Żart, koleżanka jest mistrzynią nad mistrzami.
× 3
@jorja
@jorja · 12 dni temu
Piękny obraz. Nostalgiczny i trudny do ułożenia. Gratuluję :)
× 3
@Siostra_Kopciuszka
@Siostra_Kopciuszka · 12 dni temu


× 2

Archiwum

2023

2019

© 2007 - 2024 nakanapie.pl