Avatar @Siostra_Kopciuszka

@Siostra_Kopciuszka

69 obserwujących. 22 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj około 2 godziny temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
69 obserwujących.
22 obserwowanych.
Kanapowicz od 3 lat. Ostatnio tutaj około 2 godziny temu.
poniedziałek, 19 października 2020

Obecni, nieobecni oraz emocjonalni żebracy i szantażyści

Jako że puzzelki znowu się '' robią ''. Temat ciężki tym razem mi się trafił, trudna układanka , więc trochę czasu mi zejdzie przy nich , postanowiłam się tutaj z wami podzielić opinią i bardzo bardzo subiektywnymi dygresjami dotyczącymi pewnego debiutu . Mam na myśli '' Listę nieobecności '' - Michała Pawła Urbaniaka .

Właściwie to już powinnam się przyzwyczaić i przestać dziwić że jak książka jest poprzedzona szeroką reklamą z polecankami innych pisarzy, lub kiedy ma same bardzo dobre oceny i to wyjątkowo wysokie, to ja osobiście zabierając się za nią powinnam wzmóc czujność . Bo najprawdopodobniej znowu będę miała na odwrót.

Nie inaczej było i tym razem, ale od początku . Książka zaczyna się '' mocnym '' wejściem (chyba miało być jak u Hitchcocka) pewna starsza pani o imieniu Zuzanna zadaje pewnemu zupełnie jej nieznanemu człowiekowi dość obcesowe pytanie , wprawiając owego człowieka oraz czytelnika w osłupienie, a na pewno w pewien rodzaj konsternacji . Potem dowiemy się kto to jest owa starsza dama , jednak jeszcze nie teraz , bo teraz dostajemy mnóstwo nawiasów , urywanych zdań, myśli ? wielokropków , wielość różnorakich postaci i ogólny miszmasz , czyli totalny chaos. Nie wiem w jakim celu ten zabieg, ale podejrzewam że miało to skutkować wzrostem napięcia przed właściwą treścią książki .

Później trochę się to wszystko klaruje, ale tylko trochę , bo mieszanie czasów i oznaczanie rozdziałów na przemiennie słowami : '' przedtem '' ; '' potem '' ; '' zanim '', wciąż utrzymuje poziom chaosu na paskudnie irytującym poziomie. Jak sobie jakoś z tym bałaganem poradzimy , wyłonią się z niego jakby dwie historie w jakiś sposób ze sobą połączone .

Wątek Artura Hnata , jego żony Zuzanny ich wspólnych i osobnych dzieci (o matkach i dzieciach jeszcze potem napiszę ) oraz ich rodzin . W tym wątku wszystko nawet się trzyma kupy i nawet miejscami jest ciekawe , dopóki nie pojawia się Jakub , który jak się okazuje zostaje seksualnym partnerem Krzysztofa (syna Zuzanny, lecz nie Artura) i tutaj cała akacja rozbija się na dwa wątki. Czyli Artur Zuzanna i ich życie , oraz Krzysztof i Jakub i ich życie, a właściwie można rzecz '' współżycie ''.

Ten drugi wątek z czasem niemal doszczętnie zdominuje wątek Hnata i jego żony. Przy czym Panowie Geje właściwie niczego więcej nie robią prócz '' kochania się '' (kochali się szybko ; kochali się namiętnie ; kochali się długo ; kochali się czule itd. itp.) albo kłócenia. Nic o nich więcej nie wiadomo. Krzysztof podobno chodzi do jakiejś pracy , o Jakubie nie wiadomo co robi w swoim życiu . Czy mają przyjaciół , znajomych , jaką mają pracę , a jeśli jej nie mają , to dlaczego . AAA, byłabym zapomniała , raz byli w kinie ! Poza tym albo kłótnie, albo '' kochanie '' (ach ta poprawność polityczna) . Przy czym Artur i Zuzanna kochali się raz, na całą książkę .

Przeczytałam wiele różnych opinii na temat tej książki , w większości z nich jako zaletę wymieniano jakoby złożoną psychologię postaci . Cóż, być może nieco tej psychologii jest, zwłaszcza w postaci Artura Hnata, ale na przykład postać Jakuba to psychologia baaaardzo złożona i pogłębiona, rzekłabym nawet raczej że to już '' psychiatria '' , a nie psychologia i to taka psychiatria do leczenia ściśle zamkniętego , ponieważ postać ta, gdyby była prawdziwym człowiekiem, a nie fikcją literacką byłaby niebezpieczna , głównie dla siebie , ale i dla innych, których by swoim postępowaniem niszczyła psychicznie. Uważam że szanowny Pan Autor mocno przesadził z tą '' psychologią ''.

A oto przykłady : '' psychologii ''

'' Błagam cię, Krzysztof, powiedz mi, że mnie kochasz, powiedz to, nie zostawiaj mnie tak ! ''

'' - I jak zwykle mi się nie udało...A to były nowe żyletki. Miałbyś święty spokój ''

Czy to psychologia czy szantaż emocjonalny ??, czy już psychiatria ? i jeszcze jedno zdanie, jak dla mnie dziwne. Facet ginie w wypadku samochodowym, brat bardzo zżyty z nieboszczykiem komentuje to w taki sposób :

'' Blacha go przygniotła. Miał takie piękne ciało !. Umierał tam sam '' . (str.324) hmmmm....wyobrażacie sobie taki komentarz ?? Bo ja jakoś nie potrafię sobie wyobrazić, by w takiej sytuacji ktoś mówił o pięknym ciele zmarłego . A już brat ?

Dostaje się też od autora matkom . W jego powieści matka nie kocha swoich dzieci bo '' Krzysztof to wpadka, a dziewczynki urodziłam dla Artura ''. Zuzanna otwarcie mówi o tym że nie chciała dzieci i ich nie kocha, zresztą i traktuje je jak zło konieczne, ale prawdziwa wisienka na ciężko strawnym torcie tej historii niekochania pojawia się wtedy kiedy to Zuzanna która nigdy nie kochała swojego syna Krzysztofa, doznaje nagle jakichś wyrzutów sumienia ? i żarliwie prosi geja , partnera swego syna '' Ty go kochaj, bo ja go nie kocham ''.

Ta matka, ta Zuzanna która do gejów ma stosunek dość ambiwalentny , a Jakuba ledwo toleruje , właśnie do niego zwraca się z taką prośbą . Cóż sama jestem matką i nie znam ani jednej matki która by tak postąpiła . Być może autor zna, być może jego samego matka nie kochała, albo być może ma po prostu bujną wyobraźnię . Ja w każdym razie nie znam żadnej matki z której ust padła by taka prośba.

Zresztą, może wzorem '' oburzonych '', jako matka też powinnam się oburzyć za takie szarganie dobrego imienia Matki Polki tak hołubionej przecież w naszym kraju . Może powinnam zwołać jakiś wiec, albo marsz, trzeba byłoby się nad tym zastanowić .

Ale póki co Panie Urbaniak ja tej historii nie kupuję i piszę swoje dygresje tutaj, bo nie chcę psuć panu statystyk , a musiałabym dać tylko jedną gwiazdę (jak zawsze dla debiutanta) .

P.S Po głębokim namyśle postanowiłam dać trzy gwiazdki .


× 8
Komentarze
@Chassefierre
@Chassefierre · około 2 lata temu
Zgadzam się z przedmówczyniami - nie przejmuj się psuciem statystyk debiutantowi. Wydał, opublikował, pieniądz za książkę bierze, więc powinien również na klatę przyjąć krytykę. :)
× 7
@Jagrys
@Jagrys · około 2 lata temu
Święte słowa.
× 2
@Jagrys
@Jagrys · około 2 lata temu
O kochana, mocne. Olej statystyki. Konstruktywna krytyka też jest opinią.
× 6
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 lata temu
Zgadzam się z przedmówcami powinnaś to przerobić na recenzję i umieścić z oceną 1. Konstruktywna krytyka jest zawsze ważna. Nigdy nie zastanawiam się nad statystykami ale oceniam swój własny odbiór danej książki. Dal mnie nie są ważne statystyki, ale jak oceniają daną książkę znajomi.
× 4
@LetMeRead
@LetMeRead · około 2 lata temu
A właśnie, że powinnaś dać to jako recenzję, a nie dygresje. Nie czytałam książki, ale rozważam to.
× 4
@Siostra_Kopciuszka
@Siostra_Kopciuszka · około 2 lata temu
Ale właśnie dzisiaj przeczytałam artykuł https://nakanapie.pl/a/jak-nie-pisac-recenzji i chyba według niego za dużo w mojej notatce punktu 3 czyli '' 3. Opowieści dziwnej treści ''. Dlatego zgodnie z zaleceniem dałam tutaj :) . Pierwotnie miała to być recenzja , ale te dygresje....a nie chciałam się ich wyzbywać :)
@Jagrys
@Jagrys · około 2 lata temu
Ale możesz temat rozwinąć.

× 2
@Siostra_Kopciuszka
@Siostra_Kopciuszka · około 2 lata temu
No to mnie namówiłyście....Nie wiem czy dobrze wyszła ta przeróbka, ale może nie jest najgorzej...

× 1
@Siostra_Kopciuszka
@Siostra_Kopciuszka · około 2 lata temu
Dziewczyny , ja rozumiem wasze zdania, ale nie bardzo chce mi się robić z tego recenzję , zresztą bez dygresji , to już nie będzie to samo. Już nawet pal licho te statystyki, ale te dygresje...
× 1
@Jagrys
@Jagrys · około 2 lata temu
Oznacz na wstępie, że recenzja zawiera sceny przemocy; ten... spoilery i co wrażliwsi na psyche mogą czytać tylko za zgodą dorosłych. Nie daj się prosić.
× 3
@jorja
@jorja · około 2 lata temu
Kochana! Wiem, o co biega i rozumiem, ale ... też uważam, że z tego powinna być recenzja. Zrobisz jak uważasz, ale krytyka jest po to by wszyscy wiedzieli na czym stoją.
P.S. Czyżby "Zorza" dawała troszkę popalić? Mój Monet leży i kwiczy :(
@Jagrys
@Jagrys · około 2 lata temu
My nie krytykujemy. W żadnym razie. Występujemy do @Siostry_Kopciuszka jako to... lobby.
I lobbujemy za przemienieniem luźnej notatki w recenzję.
× 2
@jorja
@jorja · około 2 lata temu
Użyłam skrótu myślowego, krytyka w stosunku do Autorów powieści wszelkiej maści jest potrzebna. Siostra Kopciuszka nie powinna się obawiać napisać swojego zdania. Będę czekała na przemianę dygresji w recenzję.
@Jagrys
@Jagrys · około 2 lata temu
@Siostro_Kopciuszka, słyszysz? Do dzieła! :d
× 1
@Siostra_Kopciuszka
@Siostra_Kopciuszka · około 2 lata temu
'' Zorza '' , oj trudna trudna ta obrazka 😜🥴

× 1

Archiwum

2019

grudzień

(1)
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl