Mennonitka i hrabia

Sylwia Kubik
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Mennonitka i hrabia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca opowieść o miłości i wierze ponad podziałami!

Mennonici stanowią zamkniętą społeczność, do której niechętnie wpuszczają obcych. Żyją wiarą, pracą i zasadami przekazywanymi od pokoleń. Dla wiary tej opuścili swą ojczyznę i chronią ją jak najcenniejszego skarbu.

Wszystko się zmienia podczas zimowej śnieżycy, gdy jeden z mennonitów znajduje na drodze sanie z przysypanymi śniegiem ludźmi. Udziela im schronienia tym samym otwierając dom dla obcych. Jeden z nich okazuje się polskim hrabią, który w opiekującej się nim Gretchen dostrzega to, czego szukał przez całe życie.

Czy dziewczyna odwzajemni jego zainteresowanie? Czy możliwe będzie połączenie polskiej szlachty z mennonickim chłopstwem? Co wygra? Uczucie czy konwenanse?

Sylwia Kubik zabiera nas do świata mennonitów - pełnego tajemnic, sztywnych zasad i reguł – pokazując, jak bardzo ich rzeczywistość może różnić się od tej, którą znamy.
Data wydania: 2023-04-26
ISBN: 978-83-8329-095-9, 9788383290959
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Stron: 336
dodana przez: Vernau

Autor

Sylwia Kubik Sylwia Kubik – autorka bestsellerowych powieści obyczajowych, szczęśliwa żona i matka. Kocha Powiśle i Żuławy, dlatego tam najchętniej osadza fabułę swoich książek. Jej powieść „Miłość pod naszym niebem” zdobyła tytuł Książki Roku 2020 serwisu Grani...

Pozostałe książki:

Krok do miłości Tajemnica z przeszłości Testerka Leśne cuda W cieniu Majdanka Mennonitka i hrabia Zakochana zakonnica W cieniu wierzb Żuławska miłość. Dobrosława Pod naszym niebem Zimowe Żuławy. Beata Miłość pod naszym niebem Pod obcym niebem Spełnione marzenie Żuławska tajemnica. Miriam Noc na Alasce Miłość musi być! Bez przebaczenia Nasze niebo Samotnik Smaki nieba
Wszystkie książki Sylwia Kubik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Mennonitka i hrabia"

16.06.2023

“Najłatwiej, gdy człowiek po prostu zawsze i w stosunku do każdego pamięta o szacunku. Wtedy nie trzeba nic miarkować, ani analizować, jak należy się zachować”. Mennonici żyją zupełnie osobno, stanowią zamkniętą społeczność, głęboko wierzą w Boga. Praca i zasady, które przekazują sobie od pokoleń, są ich codziennością. Nie wolno im używać broni, ... Recenzja książki Mennonitka i hrabia

Mennonitka i hrabia

20.12.2023

„ Solidarność i odpowiedzialność za współtowarzyszy była jedną z cech wyróżniających menonitów spośród innych społeczności.” (str.12) Żuławy rok 1878. W wyniku prześladowań spora grupa mennonitów trafiła na Żuławy, gdzie otrzymali w dzierżawę ziemie, które mieli osuszyć i doprowadzić do stanu użytkowego. Tak poznajemy Gretchen i jej zamożną rod... Recenzja książki Mennonitka i hrabia

@asach1@asach1 × 11

"Mennonitka i hrabia", Sylwia Kubik

21.02.2024

"Człowiek to człowiek. U nich szanowano każdego. Nie było określeń na warstwy społeczne, a przecież i oni mieli zarówno biedniejszych, jak i bogatszych." "Mennonitka i hrabia" Sylwii Kubik to kolejny tytuł autorki, który miałam okazję poznać w ramach book tour. Trudno mi to przyznać, ale miałam jakieś wewnętrzne opory przed rozpoczęciem lektury. ... Recenzja książki Mennonitka i hrabia

Czy miłość pokona wszelkie bariery?

30.12.2023

Chyba najbardziej cudowna w czytaniu książek jest po prostu ich nieprzewidywalność, bo często to, czego oczekujemy po danej książce, czy danym twórcy nie ma nic wspólnego z „przeczytaną rzeczywistością”. Dlatego zawsze zachęcam do wychodzenia poza strefę swojego komfortu czytelniczego, bo sięgając po coś nowego, możemy znaleźć prawdziwe perełki. M... Recenzja książki Mennonitka i hrabia

@gabi_feliksik@gabi_feliksik

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@beata87
2023-06-01
9 /10
Przeczytane

Doskonały romans historyczny i jednocześnie świetne źródło podstawowej wiedzy o codziennym życiu mennonitów na Pomorzu.

× 8 | link |
CZ
@czytac.lubie
2023-05-09
8 /10
Przeczytane Posiadam

Chcecie poznać życie mennonitów? Mennonici to niewielka protestancka społeczność, która przybyła z Holandii do Polski i osiedliła się na Żuławach.

Autorka zaprasza więc na Żuławy. Akcja toczy się w 1878 roku. Mennonici to zamknięta społeczność. Dowiadujemy się, jakimi kierują się zasadami. To skromni, pracowici, religijni ludzie. Poznajcie więc Gretchen i jej rodzinę.

Pewnego dnia, Jacob, brat Gretchen, w czasie śnieżycy, znajduje na drodze zasypane sanie z ludźmi. Zostają oni przeniesieni do domu, gdzie Gretchen wraz z matką zapewnia im opiekę. Okazuje się, że jednym z mężczyzn jest hrabia. Pomimo że Gretchen i hrabiego dzieli pochodzenie, wychowanie, kultura i religia, nawiązuje się między nimi szczególna więź. Autorka bardzo szczegółowo przedstawiła codzienne życie mennonitów.

Pięknie napisana książka, jestem zachwycona, przeczytałam jednym tchem. Sama okładka przyciąga czytelnika! Zachęcam do lektury tej wartościowej książki. Bardzo chętnie poznałabym dalsze losy bohaterów.

× 3 | link |
@book_matula
2023-05-27
10 /10
Przeczytane

Mennonitka i hrabia


Bez względu na to ile lat minie człowiek zawsze oceniał innego pod wieloma względami tak jak od lat zawsze było, jest i będzie, że według innych dana dwójka osób nie powinna być razem. Całe szczęście, że nie żyje w czasach, kiedy to rodzice wybierali męża dla swojej córki i na odwrót. Z autorką miałam już kontakt, a mowa o serii „Cykl żuławski” który osobiście polecam.
Dzisiejsza pozycja, do jakiej chce was przekonać (a wiem, że nie będę musiała) to „Mennonitka i hrabia”, gdzie zakończenie jest według mnie otwarte, więc może być kontynuacja, lecz nie musi. Osobiście jestem team „poproszę o drugi tom”. Standardowo zachęcam was do zapoznania się z opisem na stronach książkowych, bo wtedy będziecie wiedzieć, jakie przygody was czekają. Jak tylko zobaczyłam okładkę i opis bardzo mnie to zaciekawiło, bo o ile znałam tę zamkniętą społeczność, jaką są menonici to chciałam sprawdzić jak ten temat został przez autorkę poruszony. Podziwiam ich za pracowitość i pomóc każdemu ze wspólnoty bez żadnego, ale i tego kalkulowania, czy się opłaca, czy nie. Jakże teraz przydałaby mi się ich wiedza na temat uprawy domowego ziołowego ogródka oraz konserwowanie zbiorów na zimę. Robienie różnego rodzaju dań itp. jednym słowem być samowystarczalna i nie musieć jechać do miasta po masło, czy śmietanę, majonez albo chleb. Jedno co mogę zdradzić to opis tych wszystkich potraw, jakie nasi bohaterzy przyrządzali i stawiali na stół, a mnie, aż ślinka leciała...

× 1 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2023-05-03
10 /10
Przeczytane

„Mennonitka i hrabia” to książka, która zabiera nas do XIX wieku do świata menonitów. Grupy społecznej, która żyje według własnych zasad i reguł, których ściśle przestrzegają. Są wierni swojej wierze i pracy. Niechętnie wpuszczają obcych do swojej zamkniętej grupy. Tak było do czasu, aż pewnego dnia podczas śnieżycy jeden z menonitów znalazł sanie, w których znajdowała się trzech nieprzytomnych mężczyzn. Postanowił im pomóc zabierając do domu.

Gretchen to jedna z mennonitek, która jest już w wieku do zamążpójścia. Jednak pomimo, że kandydaci z odpowiednią ilością ziemi się znaleźli, to ona żadnym nie jest zainteresowana. Jest również osobą, którą mocno ma zakorzenione zwyczaje i tradycje jakie z pokolenia na pokolenie są przekazywane w jej grupie społecznie, ale wydaje się, że pragnie pewnych zmian. Trochę ma dość tej ciągłej izolacji. Jej życie zmienia się, gdy Jackob przyprowadził do ich domu odnalezionych mężczyzn. Jednym z nim był hrabia Józef Koczorowski. Podobnie jak Gretchen chce w swoim życiu zmian. Czy tych dwoje połączy uczucie? Czy ich miłość pomimo wielu różnic będzie miała szanse? Co wygra? Uczucie czy konwenanse? Przekonacie się sami.

Książka bardzo mnie zaskoczyła. W tytule widząc słowo hrabia i mennonitka, od razu wiadomo, że będzie romans dwójki ludzi, którzy pochodzą z różnych warstw społecznych. I tak jest, ale nie jest to typowy romans z gatunku historycznego. Pani Sylwia skupiła się bardziej na pokazaniu nam ki...

× 1 | link |
@rudaczyta2022
2023-05-10
10 /10
Przeczytane

🔥🔥🔥RECENZJA 🔥🔥🔥

Witajcie kochani😉😊 Przychodzę dzisiaj do Was aby podzielić się moimi wrażeniami po przeczytaniu książki,,Mennonitka i hrabia" autorstwa @sylwia.kubik_pisarka wydanej przez Wydawnictwo @skarpawarszawska.

Pewnego zimowego dnia podczas śnieżycy brat Gretchen - Jackob znajduje sanie przysypane śniegiem a w nich trzech przemarzniętych mężczyzn. Ich organizmy są wychłodzene a stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Jackob zabiera ich do domu gdzie opiekę nad nimi przejmuje Gretchen. Okazuje się że hrabia podróżował do Gdańska wraz ze swoją służbą gdy w drodze zastała ich śnieżyca. Kobieta jest pod wrażeniem urody hrabiego, jednak zdaję sobie sprawę z dzielących ich różnić. Hrabia powoli zaczyna dochodzić do siebie. Jest wdzięczny za uratowanie życia oraz za opiekę nad nim oraz jego ludźmi. Przebywając w domu mennonitów jest pod ogromnym wrażeniem ich życzliwości, uczynności i zasad panujących w ich społeczeństwie. Z dnia na dzień coraz bardziej zdaję sobie sprawę z uczuć jakimi zaczyna dążyć Gretchen. Jednak różnice nie tylko kulturowe ale i pochodzenia nie do końca pozwalają im poddać się temu uczuciu.

Czy pomimo różnić jakie dzielą tą dwójkę mają szansę na wspólną przyszłość? Czy odważą się zawalczyć o własne szczęście?

Ostatnio mam ogromne szczęście do naprawdę dobrych książek 😆😆 tak też było i tym razem. Pierwszy raz miałam okazję przeczytać książkę opisującą zwyczaje, tradycje oraz życie codzienne jakie prowadzą menno...

× 1 | link |
@ewela_czyta
2023-04-28
8 /10

Kim są Mennonici? Powiem szczerz, że nie słyszałam wcześniej tej nazwy. Dzięki tej książce mogłam poznać kim są i jakie mają zwyczaje.
Jest to zamknięta społeczność, która nie separuje się do końca od ludzi, handlują towarami, które sami wytwarzają, uprawiają ziemię, lecz niechętnie wpuszczają obcych do swego otoczenia. Żyją swoją wiarą i zasadami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie oraz ciężką pracą, która sprawia im przyjemność. Wyemigrowali z ojczyzny i trafili na ziemie Polskie. Wiarę chronią jak najcenniejszy skarb. Jednak jak ktoś potrzebuje pomocy a jest innej wiary, nie odmawiają jej.
Wszystko zaczyna się w śnieżny, zimowy dzień. Jeden z mennonitów znajduje na drodze przysypane sani, a w nich ledwo żywych troje mężczyzn. Udziela im schronienia, tym samy otwierając dom dla obcych. Jednym z mężczyzn jest Polski hrabia Józef Kaczorowski, którym opiekuje się Gretchen. Między tą dwójką zaczyna się coś dziać. Czy to ma rację bytu gdyż on ma inną wiarę i nie jest zwykłym chłopem?

Książka lekka i bardzo wciągająca. Gdyż nie słyszałam wcześniej nic o Mennonitach to chciałam się jak najwięcej dowiedzieć. Historia rozbudziła ogromnie moją ciekawość. Za to autorka dała nam inny świat, inne spojrzenie na życie, pełne radości, bliskości, nie ma tam żadnej wrogości, każdy każdemu jest bratem.

Autorka przedstawia zakazany romans, który nie ma prawa bytu. Napisany bardzo pięknie i delikatnie. Dwa światy, dwoje różnych ludzi, których jakaś niewidzialn...

× 1 | link |
@tomzynskak
2023-05-07
8 /10

Słyszeliście o mennonitach? Wiecie kim oni są?

Przyznam szczerze, że wcześniej o nich słyszałam lecz nigdy nie spotkałam się z nimi w literaturze. Dlatego książka Sylwii Kubik bardzo mnie zaintrygowała.

„Mennonitka i hrabia” opowiada historię romansu, który nie ma prawa bytu. Książka pozwala nam poznać społeczność mennonitów, którzy zamieszkiwali ziemie polskie co zapewne dla wielu osób jest nowością. Zagłębiamy się w historii Polski i uczymy się czegoś zupełnie nowego o czym nigdy nie mówiło się w szkołach. Widać, ze autorka włożyła ogrom pracy, aby napisać „Mennonitkę i hrabiego”. Research jaki przeprowadziła o tej społeczności był bardzo szczegółowy, ponieważ możemy wiele dowiedzieć się o życiu codziennym mennonitów, ich wierze, przekonaniach, czy nawet ubiorze i domach.

Całość napisana jest naprawdę delikatnie i co najważniejsze pięknie. Już od pierwszych stron byłam zachwycona powieścią i jej niepowtarzalnym klimatem, który wyróżnia się na tle przeczytanych przeze mnie do tej pory książek. Autorka sprawiła, że bez najmniejszego problemu przeniosłam się do roku 1878 i na urokliwe Żuławy. Sprawiła, że zapomniałam o otaczającym mnie świecie i całe szczęście, że wzięłam się za lekturę w weekend, gdy mąż bez problemu mógł się zając synkiem, bo uwierzcie, że jak już sięgnięcie po książkę to nie będziecie chcieli jej odkładać na bok. Oczywiście nie zabrakło tutaj wątku miłosnego, który został pop...

× 1 | link |
SZ
@l.szarna
2024-01-11
6 /10
Przeczytane 2023

Sylwia Kubik lubi sięgać po historie, które może są postrzegane jako proste i lekkie, ale czasem w tej prostocie można wiele przemycić i przekazać czytelnikowi. Tym razem poznajemy społeczność Mennonicką.

„Miłość jest ulotna...
Człowiek się zauroczy, zachwyci, świata poza ukochaną nie widzi, a później przychodzi codzienność, w której trzeba czegoś więcej.”
Gretchen pochodzi z mennonickiej społeczności i mieszka z rodzicami i bratem.
Jej spokojny i poukładany świat rozpada się kiedy przed śmiercią ratuje wraz z bratem hrabiego Józefa Koczorowskiego.
Czy to uczucie, które zaczyna się pojawiać w ich sercu zakiełkuje?
Zakazana miłość to wyrzeczenie siebie na rzecz drugiej osoby, czy to jest możliwe?
Czy można zmienić swoje życie zupełnie?

„Najłatwiej, gdy człowiek po prostu zawsze i w stosunku do każdego pamięta o szacunku. Wtedy nie trzeba nic miarkować ani analizować, jak należy się zachować.”
To prosta i przyjemna opowieść o miłości, ciężkiej pracy, wierze, człowieczeństwie i mennonitach.
Standardowo co chyba stało się już znakiem rozpoznawczym Sylwii historia osadzona jest na Żuławach. Akcja powieści nie mknie a spokojnie płynie, język jest prosty i przyjemny, historia choć przewidywalna od samego początku wciągająca mimo wszystko w swój świat. Zakończenie otwarte pozwalające sądzić, że ta historia jeszcze się nie kończy.

| link |
@kasienkaj7
2024-02-21
9 /10
Przeczytane

Świetna historia! Z niecierpliwością czekam na kontynuację.

| link |
@kamila763
2024-06-14
8 /10
Przeczytane
@Nina
2023-12-31
6 /10
Przeczytane Audiobooki 2023
@gabi_feliksik
@gabi_feliksik
2023-12-30
10 /10
@asach1
2023-12-20
6 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2023-06-16
8 /10
Przeczytane
@d.kus
2023-05-12
9 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Mennonitka i hrabia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl