Miejsce i imię

Maciej Siembieda
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów
Miejsce i imię
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 39 ocen kanapowiczów

Opis

Jakub Kania, były prokurator IPN, otrzymuje od Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie zlecenie odnalezienia miejsca pochówku holenderskich Żydów zamordowanych w niewielkim obozie koncentracyjnym na Górze św. Anny. Szybko odkrywa, że zwierzchnik obozu, generał SS Albrecht Schmelt uruchomił tam własny, głęboko utajniony biznes: szlifiernię diamentów, która przerabiała materiał przewożony przez holenderskich Żydów wyciąganych z transportu do Oświęcimia. Zarówno Kania jak i Instytut nie mają pojęcia, że za zleceniem poszukiwania grobów stoi czyjaś rządza zapanowania nad światowym rynkiem diamentów, a gra toczy się o “miejsce i imię” (po hebrajsku Jad Waszem) nie tylko więźniów z obozu, ale też ciągle aktywnych wyznawców faszyzmu i zwykłych ludzi, którzy stanęli na drodze diamentowego szlaku.
Data wydania: 2018-03-14
ISBN: 978-83-8032-236-3, 9788380322363
Wydawnictwo: Wielka Litera
Cykl: Jakub Kania, tom 2
Stron: 488

Autor

Maciej Siembieda Maciej Siembieda
Urodzony 28 kwietnia 1961 roku w Polsce
Dziennikarz i reportażysta, pisarz. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Opolskiego, doktorat politologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Autor tekstów publikowanych m.in. w „Polityce” i paryskiej „Kulturze” oraz czterech zbiorów r...

Pozostałe książki:

444 Gambit Wotum Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Kukły
Wszystkie książki Maciej Siembieda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Superhero is only one, of course

WYBÓR REDAKCJI
13.11.2020

Do tej pory każda z moich analiz recenzenckich poświęcona była jednemu tytułowi. A tym razem postanowiłam odejść od dotychczasowego zwyczaju i w jednym materiale przyjrzeć się dwóm książkom tego samego autora. Na cel wzięłam „444” oraz „Miejsce i imię” Macieja Siembiedy. Obie należą do tzw. cyklu o prokuratorze Jakubie Kani. Kolejnym odstę... Recenzja książki Miejsce i imię

Wojna z diamentami w tle

4.11.2019

Znakomicie napisana historia, z perfekcyjnie poprowadzoną wielotorowo akcją. Po raz kolejny, ostatnimi czasy, czytam książkę w której zastosowano ten zabieg i muszę przyznać, że zaczyna mnie to wciągać. Czytelnik powoli poznaje pełen obraz opowiadanej historii po kawałku w trzech przestrzeniach czasowych: - latach 20 tych ubiegłego wieku w Amsterd... Recenzja książki Miejsce i imię

Sekret czarnego szlifu

16.12.2020

Maciej Siembieda należy do moich ulubionych polskich autorów i zawsze z wielką przyjemnością sięgam po jego książki i reportaże, które są nie tylko przyjemną rozrywką, ale głęboką skarbnicą wiedzy o życiu, historii, miejscach i zdarzeniach, o których istnieniu często nie mieliśmy pojęcia. Wczytując się w skonstruowaną przez autora fabułę posz... Recenzja książki Miejsce i imię

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2022-02-23
6 /10
Przeczytane

Trzecie spotkanie z twórczością pana Siembiedy uznaję za udane. "Miejsce i imię" okazało się książką lekką, przyjemną i całkiem ciekawą. Wątek retro, traktujący o przedwojennym szlifierzu diamentów z Amsterdamu, mnie urzekł i gdyby autor ograniczył się w książce tylko do niego, to moja ocena byłaby o wiele, wiele wyższa (8/10 znaczy się). Niestety autor wplótł w to drętwego jak nieboszczyk dotknięty rigor mortis prokuratora Kanię i z fajnej, wciągającej historii, mięsistej historii zrobiły się jasełki. Diament zamienił się w szkiełko. Niemniej Maciej Siembieda zyskał w moich oczach, i wskoczył na pozycję głównego rywala Mroza w kategorii "szybko, lekko, strawnie".

× 25 | link |
@gala26
2020-11-23
7 /10
Przeczytane 2020 Audiobooki Thriller, sensacja, kryminał Z historią w tle Wyzwanie czytelnicze 2020

Maciej Siembieda potrafi z mieszanki Indiana Jones, sensacji i historii stworzyć niezwykłą opowieść. Kryminał z przeszłości połączyć z sensacją z teraźniejszości.

× 14 | link |
CZ
2020-06-14
9 /10
Przeczytane Posiadam

Znakomita książka,świetny styl, rewelacja!

Jakub Kania były prokurator IPN-u dostaje propozycję zbadania zagadki hitlerowskiego obozu pracy na Górze Świętej Anny. Instytut Pamięci Jad Waszem chce odnaleźć miejsce pochówku holenderskich Żydów zamordowanych w tym obozie. Niektórzy twierdzą, że działał tam ukryty warsztat jubilerski.

Fakty historyczne powiązane z fikcją. Współczesność przeplata się z przeszłością. Jaką tajemnicę kryje zbiorowy grób?

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki! Wciąga od samego początku. Gorąco zachęcam do jej przeczytania!

× 6 | Komentarze (1) | link |
@Bibliotecznie
2020-01-07
8 /10
Przeczytane

„Najciekawsze są tajemnice, których nie zdołano poznać”.

Nie mam zielonego pojęcia jak to się stało, że powieść Macieja Siembiedy „Miejsce i imię” spędziła na mojej półce tak dużo czasu, zanim po nią sięgnęłam. Na szczęście błąd ten ostatnio naprawiłam i bardzo jestem zadowolona ze spędzonego z tą książką czasu.

„Miejsce i imię” to drugi tom cyklu o byłym prokuratorze IPN Jakubie Kani. Tym razem Kuba otrzymuje zlecenie odnalezienia grobu holenderskich Żydów, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym na Górze Świętej Anny. Miejsca złożenia zwłok poszukują jubilerzy z pewnej prywatnej organizacji żydowskiej. Kierują się potrzebą serca i chęcią położenia na tym miejscu pamiątkowej tablicy nagrobnej. Dzięki temu dadzą pomordowanym pobratymcom „miejsce i imię”. Jakub, rzecz jasna, nie zastanawia się długo. Podejmuje wyzwanie i rozpoczyna śledztwo, chociaż nie spodziewa się, do jakich rewelacji się dokopie.

Przygodę z tą lekturą rozpoczynamy w Amsterdamie lat czterdziestych, mieście słynącym z genialnych szlifierzy diamentów. Później, z każdym kolejnym rozdziałem, zaliczamy przeskoki w czasie i przestrzeni między współczesnością a czasami II wojny światowej, a także latami dwudziestymi poprzedniego stulecia. Opisywane wydarzenia wiążą się ze sobą na różnych poziomach. Sieć tych powiązań jest momentami tak misterna, że trzeba się skoncentrować, by nie pominąć istotnych dla zrozumienia fabuły sz...

× 4 | link |
@czytanie.na.platanie
2020-11-29
9 /10
Przeczytane Przeczytane 2020

"Zasady nie mają ceny"

Czy nawet wtedy, gdy w grę wchodzą bezcenne brylanty? W tym jeden szczególny z niesamowitym legendarnym czarnym szlifem?

Po przeczytaniu „Wotum” i „444”, poszłam za ciosem i z przyjemnością wysłuchałam audiobooka drugiej części cyklu z Jakubem Kanią „Miejsce i imię”.

Po przejściu z IPN-u do Jad Waszem Jakub liczy na to, że kolejne sprawy, będą mniej niebezpieczne, niż ta z obrazem Chrztu Warneńczyka. W końcu jest już szacownym małżonkiem i szczęśliwym ojcem jednej córeczki i drugiej w drodze. Poszukiwanie grobu ofiar zagłady na Górze Św. Anny początkowo wydaje się być takim właśnie zadaniem, jednak z czasem okazuje się, że zainteresowanie sprawą jest niepokojąco duże.

Niemcy, Rosjanie i Holenderscy Żydzi. Czego tak naprawdę szukają? Dlaczego miejsce pochówku amsterdamskich szlifierzy diamentów budzi takie emocje?

Prócz bieżącego śledztwa prowadzonego przez Jakuba przy współudziale Teresy Barskiej z ABW, przenosimy się do przedwojennego Amsterdamu i tajnej szlifierni diamentów w obozie zagłady. Poznanie historii sprzed lat ma niebagatelne znaczenie dla działań współczesnych, a wyłania się z niej obraz fascynacji diamentami, pełen miłości i chciwości zarazem. Tajemniczy i okryty legendami, które do tej pory nie znalazły potwierdzenia.

Kolejny raz lektura powieści Macieja Siembiedy wciągnęła mnie w fascynujący świat historii, o której nie przeczytamy na kartach podręczników. Ile w tej powieści fikc...

× 2 | link |
@sandrajasona
2019-11-02
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2019

Jakub Kania otrzymuje od Jad Waszem zlecenie odnalezienia miejsca pochówku holenderskich Żydów, zamordowanych na terenie obozu na Górze Świętej Anny. Sprawa jest na tyle skomplikowana, że nie ma żadnych dokumentów, nikt nic nie wie, a do sprawy wkraczają zainteresowani jubilerzy, zagorzała neonazistka, polskie ABW i przekupni policjanci wraz z IPN.
Sensacja historyczna, bo tak nazwałam sobie ten gatunek, jest mi zawsze po drodze. Uwielbiam wplecioną prawdziwą historię, czy to są zabytki, czy obyczaje, czy religia, czy tak jak tutaj II wojnę światową. Zawsze się zastanawiam ile w tym prawdy, a ile fikcji, ponieważ autor ma znakomity warsztat pisarski, czyta się migiem. Akcję autor umieścił w dwóch ramach czasowych. Mamy, więc historię Dawida, jego losy od dzieciństwa aż do śmierci wplecione w czasy wojny, po drugiej stronie czasy współczesne z Jakubem Kanią, który razem z innymi próbują rozwiązać zagadkę. Całość, mimo, że łączy odległe czasy skomponowana i wyjaśniona – nic tylko czytać. Sama historia bardzo ciekawa, subiektywnie mała rysa, trochę mi było żal i jednego i drugiego zakończenia, może to nastrój…….

× 2 | link |
DE
2022-02-08
7 /10
Przeczytane

Niezła powieść sensacyjno-przygodowa z historią w tle. Czyta się szybko i nie nudzi. Mamy tu dwie linie czasowe. Przed wojną i w jej trakcie oraz współczesną. Wątek historyczny, czyli tło dla tego współczesnego, wypada zdecydowanie ciekawiej. Historia Dawida Schwartzmana oraz szlifierzy diamentów z Amsterdamu wciąga nawet bardzo. Niestety tego samego nie można powiedzieć o śledztwie Jakuba Kani. Wszystko to takie naciągane i czasami wręcz nierealne. Mnóstwo zbiegów okoliczności i naciągnięć.
Typowa książka rozrywkowa dla umilenia sobie czasu. Lekka, łatwa i przyjemna. Oceniłbym nawet ździebko wyżej niż książki Mroza.

× 2 | link |
@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Maciej Siembieda-to autor, którego poznałem- za sprawą książki"444", która wprowadziła mnie w pełną przygód opowieść. Skojarzyła mi się z nieśmiertelnym Indianą Jonesem, a porównań do powieści Browna nie skomentuję, bo uważam, że to obraza dla naszego pisarza. A wracając do samej powieści, spodobała mi się ona na tyle, że z radością sięgnąłem po kolejny tom cyklu. Nie jest to jednak ciąg dalszy, historie łączy jedynie bohater i niektóre zdarzenia. A czego dowiemy się z tego tomu?

"Miejsce i imię" opowiada o zleceniu jakie otrzymuje, poznany już przez nas Kania. Ma bowiem na zlecenie Jad Waszem odnaleźć miejsce pochówku holenderskich Żydów, którzy zginęli w obozie koncentracyjnym. Na jaw wychodzą jednak pewne fakty, w których dużą rolę odgrywać będą diamenty, faszyści i oczywiście pewne fakty z historii. Po więcej tradycyjnie zapraszam do książki.

Ta publikacja łączy w sobie trzy przedziały czasowe, II wojnę światową, zbrodniarzy wojennych, wielkie skarby i miejsca które można odwiedzić, że wspomnę tu tylko o Górze św. Anny. Polecam wszystkim wielbicielom zagadek, przygód i książek w których fakty umiejętnie łączą się z fikcją.

× 1 | link |
@ania_gt
2020-12-27
6 /10
Przeczytane Historie z historią w tle

Pierwszą częścią cyklu byłam zachwycona. Druga trzyma poziom, ale jakoś nie wbija w fotel.

× 1 | link |
@aellirenn
2022-03-15
9 /10
Przeczytane

Tym razem Jakub Kania ma odnaleźć miejsce pochówku holenderskich Żydów zamordowanych w obozie koncentracyjnym na Górze św. Anny. Szybko jednak okrywa tajemnicę, o której nawet mu się nie śniło.

Od razu po pierwszym, sięgnęłam po drugi tom serii. Jestem oczarowana sposobem, w jaki autor łączy fikcję z historią. Wciąż zachwyca mnie język powieści, dynamika i pomysł na fabułę. Nie ma co się rozpisywać - to jest po prostu świetne!

| link |
MO
2022-05-19
7 /10
Przeczytane
@zielona_malpa
2022-05-18
7 /10
Przeczytane
@Anna88
2022-03-30
8 /10
Przeczytane Moje książki Przeczytane w 2022
@Quiet
2022-02-20
7 /10
Przeczytane Literatura faktu II Wojna światowa
@z_ksiazka_mi_po_drodze
2021-05-13
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Najskuteczniejszym sposobem na to, żeby się czegoś nauczyć, jest się tego nauczyć - oświadczyła Barska, marszcząc brwi. - Podpatrzyć, jak to się robi, i trenować.”
#
“Czasami najlepszym sposobem na to, aby coś powiedzieć, jest to nie mówić.”
#
“Najlepszym sposobem, aby to sprawdzić, jest to sprawdzić.”
#
“Najlepszym sposobem na to, żeby schudnąć, jest schudnąć - oświadczyła, marszcząc brwi. - Mniej jeść, więcej się ruszać. To wszystko. ”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

444
444
Maciej Siembieda
7.5/10
Dlaczego obraz Matejki przepowiadający losy świata do dziś pozostaje w ukryciu? Sensacyjna powieść o...
Wotum
Wotum
Maciej Siembieda
7.9/10
9 grudnia 2012 roku dochodzi do zamachu na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdyby nie pancerna ...
Kukły
Kukły
Maciej Siembieda
8.4/10
Jakub Kania dostaje prywatne zlecenie od niemieckiej dziennikarki: ma rozwikłać zagadkę pożaru, k...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl