Wotum

Maciej Siembieda
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Wotum
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

9 grudnia 2012 roku dochodzi do zamachu na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdyby nie pancerna szyba zainstalowana tuż przed atakiem, największa świętość Polaków przestałaby istnieć. Definitor zakonu paulinów uważa, że za zamachem stoi sekta, której historia związana jest z największą tajemnicą epoki króla Jana Kazimierza. Do rozwiązania zagadki angażuje Jakuba Kanię – detektywa z IPN. Podjęty przez Kanię trop prowadzi do opactwa Saint-Germain-des-Prés w Paryżu, a stamtąd do niewielkiej wioski na Opolszczyźnie, gdzie obraz jasnogórski... został ukryty podczas potopu szwedzkiego i gdzie do dziś znajduje się jego tajemnicza kopia…Ale czy to na pewno kopia?

Zapierająca dech powieść sensacyjna z Jakubem Kanią w roli głównej. Jak zawsze w powieściach Macieja Siembiedy to, co wydaje się najbardziej nieprawdopodobne, oparte jest na faktach i prawdziwych zdarzeniach.

Data wydania: 2020-03-11
ISBN: 978-83-268-3247-5, 9788326832475
Wydawnictwo: Agora
Cykl: Jakub Kania, tom 3
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 380
dodana przez: ejwa1960

Autor

Maciej Siembieda Maciej Siembieda
Urodzony 28 kwietnia 1961 roku w Polsce
Dziennikarz i reportażysta, pisarz. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Opolskiego, doktorat politologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Autor tekstów publikowanych m.in. w „Polityce” i paryskiej „Kulturze” oraz czterech zbiorów r...

Pozostałe książki:

Miejsce i imię 444 Gambit Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny Kukły
Wszystkie książki Maciej Siembieda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kolejna niesamowita powieść Macieja Siembiedy

{} WYBÓR REDAKCJI
1.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Są takie książki, których premiery wyczekuję z utęsknieniem, bo wiem, że ich czytanie sprawi mi tak ogromną radość, że zapomnę o bożym świecie. Jednak gdy mam już wymarzoną powieść, nachodzą mnie wątpliwości , czy aby czytać ją od razu wiedząc, że na kolejną historię ulubionego autora znów będę musiała czekać. A wiadomo czekanie strasznie się dłuż... {} Recenzja książki Wotum

@anettaros.74@anettaros.74 {}× 6

Wotum

{} WYBÓR REDAKCJI
13.03.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Obrazy Madonny, tajemnice, sekty, postacie bez tożsamości i pytania bez odpowiedzi" W tych kilku słowach można opisać fabułę najnowszej powieści Macieja Siembiedy, nie oddadzą jednak uczuć towarzyszących mi przy jej lekturze. Oprócz tych spodziewanych i przyjemnych, tymi zaskakującymi są głód i złość. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie poniżej. Wi... {} Recenzja książki Wotum

Spisek. Władza. Tajemnica.

22.02.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Spisek. Władza. Tajemnica. Czy odważysz się zakwestionować to, w co wierzysz? O czym jest książka 9 grudnia 2012 roku. Dzień jak każdy inny mogłoby się zdawać. A jednak tego dnia ma miejsce coś, co wstrząsa opinią publiczną, a na ustach wszystkich zamiera pytanie: dlaczego? 9 grudnia 2012 roku ma miejsce zamach na obraz Matk... {} Recenzja książki Wotum

@m_mikos@m_mikos {}× 5

Uczta doskonała

14.03.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Rok 2012. 9 grudnia - dochodzi do zamachu na "najbardziej święty ze wszystkich świętych obrazów" w naszym kraju. Zamachowca, który obrzucił obraz żarówkami napełnionymi farbą pojmano. 12 grudnia - w siedzibie IPN definitor paulinów, ojciec Cyprian przedstawia sprawę wezwanemu do gabinetu Prezesa prokuratorowi Jakubowi Kani. Według niego za zamache... {} Recenzja książki Wotum

@czerwonakaja@czerwonakaja {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@sandrajasona
2020-06-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2020

Dochodzi do próby zamachu na obraz Matki Boskiej w Częstochowie, o pomoc zostaje poproszony Jakub Kania, który rozpoczyna śledztwo. Wszystkie tropy prowadzą do tajemniczej sekty, która przeciwstawia się kupczeniu kultem Matki Boskiej – czy aby na pewno??
Uwielbiam książki bazujące na historii, tak jest i tutaj. Mamy, więc historię obrazu, jego losy i legendy wokół niego powstałe, dodatkowo obalanie pewnych oczywistych historii i dołożenie tych mówiących o innych kopiach – czy starszych, czy młodszych. I tutaj duży plus, mimo, że nie były mi one obce. Niestety subiektywnie rzecz biorąc reszta opowieści nie do końca tym razem trafiła do mnie. Nie wiem, czy to czas nieodpowiedni, czy autor troszeczkę przedobrzył. Wiadomości dotyczące uzależniania państwa od Kościoła, tego, że światem rządzą znajomości, pieniądze i układy ukazane przez autora mnie nie dziwią, to „oczywista oczywistość”, ukazanie pewnych struktur w Polsce tez. Historie „uzdrowicieli i mechanizmy też nie były obce. Te fragmenty stanowiące pewną bazę były mi bardzo dobrze znane. Z punktu widzenia czytelnika, który po raz pierwszy się z nimi spotkał – interesujące, niestety dla mnie to już kilkukrotna powtórka. Druga rzecz to ta trochę nad wyraz lukierowatość na końcu, dobrych dotyka dobroć, złych spotyka zło – nie twierdzę, że powinno być inaczej, koncepcja autora, ale do mnie nie trafiło. Na końcu było już trochę za ciasno z wątkami, Siembieda starał się wszystkie wątki pozamykać, dał dojś...

{}× 14 | link |
@beata87
2020-04-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Genialna powieść sensacyjna. Autor doskonale łączy motywy i osadza je w naszej rzeczywistości. Chwilami nasuwały mi się porównania z Danem Brownem i jego Kodem. Wotum jest równie wciągającą powieścią z równie obrazoburczym motywem:) Intrygująca powieść. Przeczytałam jednym tchem.
Napisana dobrym językiem, bez dłużyzn i zbędnych ekwilibrystycznych zdarzeń. Zwyczajnie GENIALNIE stworzona.

{}× 12 | link |
@daka_portal
2020-07-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Maciej Siembieda tą książką potwierdził swoją mocną pozycję na liście moich najulubieńszych autorów. Spodziewałam się i dostałam. Kawał świetnego kryminału, w dodatku w dużym stopniu opartego na prawdziwych okolicznościach lub wydarzeniach. Pomieszanie fantazji z doniesieniami prasy i faktami z historii. Ale jak doskonałe to połączenie. Wiarygodne i znakomicie napisane. Uwielbiam! Podobno powstaje już następna część przygód prokuratora Jakuba Kani. Oby szybko!

{}× 7 | link |
@kryminal_na_talerzu
2020-04-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Cóż to była za przygoda! Tajemnice, spiski, wszystko to kręcące się wokół tematu sztuki sakralnej. Do tego rewelacyjny Jakub Kania, miłośnik dobrego jedzenia oraz niepowtarzalny, świetny styl autora dają powieść, która dostarcza niesamowitej przyjemności. Nikt tak jak Siembieda nie łączy prawdy z fikcją, przez co lektura jest naprawdę intrygującym przeżyciem.

{}× 7 | Komentarze (1) | link |
@Bibliotecznie
2020-04-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

„Wotum” to trzeci tom cyklu o Jakubie Kani, prokuratorze IPN i rewelacyjnym detektywie. Zagadki historyczne nie mają najmniejszych szans, jeśli ten człowiek zabierze się za ich rozwiązanie, zaś czytelnik nie ma możliwości odłożenia powieści na dłużej, kiedy jest to historia opisana przez Macieja Siembiedę. Już od pierwszych stron autor przykuwa uwagę czytelnika. I nie mam tu na myśli jedynie ciekawej fabuły, ale także piękny styl, którym się posługuje. Miałam wrażenie, że wręcz płynę przez kolejne rozdziały. Dorzućmy do tego fakt, iż autor opanował do perfekcji łączenie fikcji z prawdziwymi wydarzeniami i mamy powieść idealną.

Jakub Kania zostaje poproszony o znalezienie odpowiedzi na pytanie kto i w jakim celu chciał zniszczyć jasnogórski obraz Najświętszej Panienki. Zamach ten stał się również powodem zainteresowania inną kwestią, a mianowicie autentycznością obrazu i jego „wiernej kopii”, znajdującej się w niewielkiej wsi na Opolszczyźnie. Im bardziej Jakub zagłębiał się w labirynt domysłów i strzępków informacji, tym mniej podobało się to niektórym środowiskom. Szczególnie w sytuacji, kiedy z chaosu w końcu zaczęły wyłaniać się konkrety, prowadzące do pewnych wniosków. Kto jak kto, ale Kania potrafi przecież wykopać dowody nawet spod ziemi. Będzie się działo, ponieważ po drodze dołączy wątek mafijny, a prokurator zostanie zablokowany w swych działaniach. Czy mimo wszystko i tym razem uda mu się rozwiązać zagadkę?

P...

{}× 5 | Komentarze (1) | link |
CZ
2020-07-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam

"Wotum" trzecia cześć z prokuratorem IPN Jakubem Kanią.

Powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach. 9 grudnia 2012 roku dochodzi do zamachu na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Gdyby nie pancerna szyba, obraz byłby zniszczony. Śledztwo prowadzi prokurator IPN - Jakub Kania. Czy za tym atakiem stoi jakaś sekta? Trop prowadzi prokuratora nawet do Paryża, następnie na Opolszczyznę.

"Wotum" to trzymający w napięciu thriller. Czy Czarna Madonna to oryginał czy może kopia? Kto obawia się prowadzonego śledztwa? Przeczytajcie!

Świetna lektura! Gorąco polecam - pięknie napisana książka!

{}× 2 | link |
@ania_gt
2021-01-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Historie z historią w tle

To już trzecia część przygód Jakuba Kani i przyznam, że czytało się bardzo dobrze. Tym razem prokurator musi stawić czoła tajemniczej sekcie planującej zamach na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W tle historia Potopu, tajemnicze zgromadzenia i inne sekrety. Jak zwykle u tego autora fikcja sprawnie miesza się z faktami.

{}× 2 | link |
@z_ksiazka_mi_po_drodze
2021-06-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Tym razem sprawa, którą zajmuje się Kania, dotyczy najważniejszego religijnego obrazu w Polsce , czyli portretu Czarnej Madonny znajdującego się w częstochowskim klasztorze.
"Wotum" różni się od poprzednich tomów tym, że akcja odbywa się w jednej płaszczyźnie czasowej. Oczywiście nawiązania do wydarzeń z przeszłości są, ale nie natrafimy tutaj na rozdziały, które są retrospekcją minionych zdarzeń. Co prawda autor nie zabiera nas tym razem na wycieczki w czasie, ale dynamiczne zmiany miejsca akcji pozostały. Wielowątkowość charakteryzująca cały cykl powieści z Jakubem Kanią, nadal pozostaje moim zdaniem bardzo dużą zaletą - wymaga skupienia i nie pozwala się nudzić podczas lektury. Po raz kolejny, nie sposób również nie docenić, głównego bohatera, którego obecność jest niezbędna dla przebiegu wydarzeń, a jednocześnie jest na tyle nienachalna, że nie wysuwa się na pierwszy plan. Ponownie duży plus za łączenie faktów z fikcją literacką - wszystko jest tak zgrabnie poprzeplatane, że bez dogłębnej znajomości tematu, trudno stwierdzić, gdzie kończy się prawda a zaczyna fałsz, a to moim zdaniem najlepsza rekomendacja z możliwych!


{}× 1 | link |
@miriady
2021-04-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2021
@anu_histeria
2020-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@ejwa1960
2020-10-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Sensacja, thriller, horror,kryminał Z biblioteki 2020
AL
2020-07-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
TO
2020-04-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Beata_
2020-04-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@e-ela55
2020-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane F/audiobook
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Mamy prawo do szczęścia, ale nie mamy szczęścia do prawa. ”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

444
444
Maciej Siembieda
{}7.4/10
Dlaczego obraz Matejki przepowiadający losy świata do dziś pozostaje w ukryciu? Sensacyjna powieść o...
Miejsce i imię
Miejsce i imię
Maciej Siembieda
{}7.9/10
Jakub Kania, były prokurator IPN, otrzymuje od Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie zlecenie o...
Kukły
Kukły
Maciej Siembieda
{}8.3/10
Jakub Kania dostaje prywatne zlecenie od niemieckiej dziennikarki: ma rozwikłać zagadkę pożaru, k...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl